Věda a stále nové technologie přeměnily významně vnější lidský život. Mnoho věci děláme v životě automaticky a někdy už ani nevnímáme, co vlastně děláme. Stále o něco usilujeme, hektická doba nás žene dopředu, za větším výkonem, více penězi, větším úspěchem, uspokojováním někoho jiného. Najednou ale zjistíme, že se sice máme relativně dobře, ale nějak si neumíme užívat drobné radosti všedního dne.
Meditace nám dává možnost na chvíli se zastavit, dovolit si prostě jen tak být přítomni teď a tady a podívat se, co se to v nás děje. Jako baterka nám pomáhá ozářit náš vnitřní svět a zjistit, kdo vlastně jsme a jaký je ten náš úkol tady na zemi.
Odpovědi na tyto a další podobné otázky, které nacházíme intuitivně v sobě, nám pomohou dostat se k vlastní podstatě a vnímat náš vnitřní i vnější svět s větší lehkostí a radostí.
Tím, že se zklidníme, posílíme se zevnitř a daří se nám setrvávat v klidu i v náročnějších situacích, které ostatní rozčilují a vyvádějí z míry.
Pro ty, kdo se umí uvolnit, meditovat, se svět stává bezpečným a příjemným místem.
Slovo meditace samo o sobě může někoho odradit, ale není se čeho bát. Správná meditace je vlastně vědomou činností, kterou má meditující pod vlastní kontrolou. Meditovat můžeme při chůzi, vaření, čtení, sportu a mnoha dalších činnostech, které ovšem děláme na vědomé úrovni, ne automaticky.
Řízená meditace nás vede do větší hloubky, pomáhá uvolnění a nalezení odpovědí na otázky, honící se nám hlavou.
Pozitivních vlivů na lidský organismus je mnoho – zklidnění mysli, vytěsnění strachů, harmonizace čaker. Ten nejdůležitější efekt z mého pohledu ale je, že se naše slova dostávají konečně do prožitků. Méně mluvíme a více prožíváme to, co děláme a co říkáme, což v důsledku ovlivňuje nejen nás samotné, ale i naše okolí a vztahy.
Při meditacích vycházím ze zdrojů:
Mé meditace jsou podpořeny použitím výkladových karet a možností sdílení prožitků v bezpečném prostoru.
Helena Futerová