Jak využít nesnáze v partnerství a udělat z nich výhodu, 2. část

závislost na partnerovi

První část čtěte tady >>>

Partner, který vyjadřuje závislost, bude trpět odtahováním se druhého partnera a bude mu to připomínat jeho hlad a trauma z dětství. Partner „nezávislý“ bude traumatizován tím, že bude vidět v partnerovi svoji vlastní závislost, zranitelnost a strach, se kterou ale nechce mít nic společného a od které bude utíkat, a bude partnera odhánět. Ani jeden z partnerů nebude tušit, že oba dva mají úplně stejný problém. Z něhož každý vyjadřuje jenom půlku.

Dalo by se snad i zjednodušeně napsat, že partner vyjadřuje za nás tu půlku problému, kterou jsme se rozhodli nevidět. Tedy závislý partner je závislý i za nezávislého partnera a naopak. Dělá nám tedy službu. To, co na partnerovi nenávidíme, může být přesně to, co když přijmeme, nám pomůže najít sama sebe a dosáhnout opravdového vnitřního klidu.

Partner jako spoluhráč

Ve chvíli, kdy pochopíme situaci celistvě, může se nám ulevit. Protože již víme, že náš partner není nepřítel, který nám ubližuje. Je to jen spoluhráč. Doteď jsme však nevěděli, jakou hrajeme hru a jaké má tato hra pravidla. Už tedy vidíme, že řešením není trvat na tom, aby se partner změnil a byl takový, jakého si ho představujeme. Víme, že čím víc to po něm budeme chtít, tím méně takový bude moci být.

Naopak pochopíme, že jediným možným řešením je vystoupení z tohoto schématu. Tím můžeme pomoci i partnerovi, aby mohl přestat vyjadřovat tu půlku problému, kterou jsme my sami odmítli.

A je jedno, kdo s tím začne. Může ten, komu to dojde první.

Destruktivní schéma musí pryč

Tak například ten závislejší má většinou větší potřebu situaci řešit, protože je více v kontaktu se svými pocity. Když si tento partner vyřeší všechny bolesti z dětství, které patří k jeho závislosti a uzdraví si svoji nenasycenost (místo toho, aby sám sebe zmanipuloval a z bolesti si taky začal hrát na nezávislého), tak se ve vztahu uvolní.

Jeho dětské „já“ je nasycené a on už nemusí tak tlačit. Nezávislý partner to energeticky vycítí, a protože už tam není ten tlak, nemusí tolik utíkat. Partnerství dostává prostor pro to, aby se mohlo rozvíjet.

A hlavně v partnerství přestává fungovat destruktivní schéma. To schéma může fungovat totiž jen tehdy, když ho hrají oba dva. Jakmile jeden udělá změnu, schéma je neudržitelné.

Stačí, aby začal jeden, druhý to ucítí

I když na problému pracuje pouze jeden partner, vztah se začne měnit. Ale jen tehdy, pokud si to uzdraví doopravdy. Pokud opravdu přestane být potřebný, začne dávat, dávat od srdce (a ne proto, aby bral, a proto, že je potřebný) a tím, aniž by se snažil, začne být přirozeným dárcem.

Druhý partner, který je vlastně také energeticky podvyživený to začne cítit. Cítí, že jeho partner již není ten, kdo si od něj potřeboval nabrat a sám neměl co dát, protože sám byl hladový. Vidí, že se z partnera stal někdo, kdo již něco nabízí. A aniž by si uvědomoval, proč to tak je, najednou může zůstávat blíže. Možná se začne i sám sytit.

Tím, jak se to postupně bude dít, tak se časem mohou zahojit bolesti i původně nezávislého partnera a vztah se stane vyrovnanější a zdravější.

Zraněné vnitřní dítě

Tuto situaci lze samozřejmě řešit i opačně.

Když si nezávislý partner přizná ten fakt, že vlastně jen utíká před vlastní závislostí, kterou v sobě popřel, a partner, před kterým utíká, mu ji ukazuje vlastním příkladem, může si také tento problém vyřešit. Uzdravit zraněné vnitřní dítě.

Potom se stane opravdu svobodným.

vnitřní dítě

Bude moci zůstat blízko, když se tak rozhodne, a bude moci odejít, když se tak rozhodne. Nebude ho již stresovat závislost jeho partnera a připomínat mu jeho rány. Tyto rány už budou zhojené. Bude moci u partnera zůstat, i když je partner bolavý a potřebný.

Začne taky přirozeně a bez sebeobětování dávat, aniž by bral nebo něco potřeboval (například svobodu). Tím se začne jeho závislejší partner sytit. Udělá si konečně zkušenost, že je možné, aby u něj někdo byl, když to potřebuje, aby něco dostal.

Nějakou dobu to bude trvat, ale časem se zahojí i on a vztah se opět dostane do rovnováhy a může udělat další krok vpřed.

Zde však platí:

BUDE TO FUNGOVAT, AŽ SI TEN PROBLÉM SKUTEČNĚ VYŘEŠÍME U SEBE A ZAČNEME DÁVAT, ANIŽ BYCHOM POTŘEBOVALI BRÁT (potřeba brát si jen ukazuje na to, že jsme si to ještě nevyřešili). KDYŽ TOTIŽ DÁVÁME DOOPRAVDY, BEZ POTŘEBY DOSTÁVAT (protože jsme si svoje dětské potřeby vyřešili, nikoliv proto, že jsme je popřeli a teď se jenom obětujeme) DOSTÁVÁME AUTOMATICKY.

Život nám dá, co potřebujeme, až když to nepotřebujeme

Paradoxně jakmile si to vyřešíme a přestaneme to potřebovat, život nám to většinou dá sám od sebe. Partner najednou začne dávat to, co nikdy dříve. Dokud o to budeme usilovat formou kompenzace a chtít po partnerovi to, co jsme nedostali v dětství, nejen že to nedostaneme doopravdy, ale bude se nám to ještě více vzdalovat.

Pokud se rozejdeme s partnerem dřív, než si toto schéma vyřešíme, ono nás neopustí změnou partnera. Přejde s námi do nového vztahu. Instinktivně si najdeme partnera, který s námi bude hrát stejnou nevědomou hru. Možná si jen prohodíme role, ale jinak nic nového.

Každý problém v partnerství je založen na protikladech

Tento princip jsem zde vyjadřovala schématem ZÁVISLOST – NEZÁVISLOST, ale platí to na všem, co se v partnerství projevuje jako problém. Zkuste se chvíli nedívat na partnera jako na zločince, který vám ubližuje, ale hledejte protiklady, které vzájemně vyjadřujete jako dvě strany jedné mince.

Může to být:

ZÁVISLOST – NEZÁVISLOST
MILOVNÍK DOMOVA (INTROVERT) – MILOVNÍK SPOLEČNOSTI (EXTROVERT)
POŘÁDKUMILOVNÝ – NEPOŘÁDNÍK
CHOLERISMUS – FLEGMATISMUS
LHÁŘ – PRAVDOMLUVNÝ
VĚRNÝ – NEVĚRNÝ
PŘECITLIVĚLÝ – NECITLIVÝ
PRACOVITÝ – LENIVÝ
VELKÁ CHUŤ NA SEX – MALÁ CHUŤ NA SEX
ŽÁRLIVÝ – NEŽÁRLIVÝ
PESIMISTA – OPTIMISTA

a mnoho dalšího.
Prostě jakékoliv opaky a protiklady.

problémy ve vztahu

PROBLÉMEM NEJSOU JEDNOTLIVÉ VNĚJŠÍ PROJEVY, ALE HLUBŠÍ SCHÉMA, KTERÉ PROTIKLADY SPOJUJE A JE STEJNÉ U OBOU PARTNERŮ.
PS: V partnerském trojúhelníku mají stejné schéma všichni 3, jen z něj každý vyjadřuje jinou část.

Častokrát se to stane tehdy, když ani jeden z partnerů si schéma není schopen vyřešit, tak přijde někdo další, aby poukázal na to, čemu se partneři vyhýbají. Ten, kdo do vztahu vstoupí, se zase většinou vyhýbá tomu, co partneři vyjadřují navenek a nechce vidět on sám.

Přeji vám, abyste se po přečtení článků dokázali na váš vztah dívat nově. A místo bojů o to, kdo má pravdu, ve snaze donutit partnera, aby to bylo, jak vy potřebujete, jste byli schopni vyřešit tento problém celistvě a opravdově.

Od srdce Eva Marvánová

www.evamarvanova.cz

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
 1. Marcela napsal:

  Evo, je to velmi zajímavé…a je to tak… Akorát neumím rozklíčovat ten trojúhelník partnerský úplně na konci té 2.části… Co si k tomu mám přečíst, odkažte mně někam… Vím, že budu chodit do sebe a ptát se sama sebe, ale nějaká vnější pomoc také neuškodí…
  Děkuji, je to velmi krásný článek, ať pomůžete mnoha lidem tímto svým počínáním…
  Marcela

  • Eva Marvánová napsal:

   Dobrý den Marcelo, bohužel k tomu nebyly napsány žádné materiály. Článek je psán na základe mé praxe a také osobních prožitků při práci sama na sobě. Nemohu Vám tedy doporučit žádnou literaturu. S mými klienty pracuji na této problematice individuálně.

 2. Míša napsal:

  Máme si vyřešit svoje dětské potřeby. Ale JAK? Šlo by to vysvětlit na nějakém příkladu?D9ky Míša

 3. Dagmar Pechová napsal:

  Dobrý den, Evo,
  tento článek je obrazem mých vztahů. Také díky tomu také moje manželství končí- já jsem ta závislá. Jak a kde se mohu naučit vyléčit svoje dětské potřeby, aby se mi toto již v dalším vztahu nevracelo. Mohla jsem mít totiž další vznikající vztah. A nyní jsem ve fázi, kdy jsem si bláhově myslela, že když přejdu do druhé role, bude to vyřešeno!!!Děkuji moc za odpověď. Dagmar

 4. Eva Marvánová napsal:

  Dobrý den Dagmar, udělala jste úžasnou zkušenost. Protože už víte, že nefunguje skočit na druhou stranu mince. Ti, co to ještě nezažili, tak žijí v iluzi, že to pomůže. Vy už můžete jít dál moudře a střízlivě. Takže Vám gratuluji. Co se týče Vašich dětských potřeb, já s každým klientem pracuji individuálně a uzdravujeme přesně ty části jeho bytosti, které jsou zapleteny v nefunkčních schématech. Prvním krokem je schéma uvidět a rozpoznat a potom z něho teprve vystoupit. Bohužel to častokráte nejde bez vnější pomoci. jestli chcete, můžete se podívat na nějaká moje videa, kde o těchto principech z části pojednávám. Je tam i cvičení, které může pomoci. Doporučuji však práci s průvodcem (terapeutem), protože on Vám snáze pomůže rozpoznat, v čem vlastně vězíte. Videa jsou zde: http://www.youtube.com/channel/UC0AjMiBvc8sOqBNtix-Hvtg

 5. vex 3 napsal:

  This post is great to me, a lot of interesting information that people can find here for you.

 6. Lydia napsal:

  JAK ZÍSKÁM EX EXUS HANDBAND ZPĚT S POMOCÍ SKUTEČNÉHO A EFEKTIVNÍHO SPLAVU OD DR Sunny Jmenuji se Lydia Gomezová, nikdy jsem si nemyslel, že se znovu usmívám. Můj manžel mě nechal s dvěma dětmi po dobu jednoho roku Myslel jsem, že ho znovu neuvidím, dokud jsem se nestretl s lady jménem Maria, která mi vyprávěla o kouzelníkovi jménem Dr.Sunny, dala mi jeho e-mailovou adresu a číslo mobilního telefonu, kontaktovala jsem ho a ujistil mě, že 48 hodin, můj manžel se vrátí ke mně, Za méně než 48 hodin se můj manžel vrátil a začal prosit o odpuštění, že je to práce ďáblů, takže jsem až dosud překvapen tímto zázrakem, nemohl jsem si představit, ale jakmile kouzlo bylo obsazeno, otěhotněla jsem a porodila mé třetí dítě, pokud potřebujete jakoukoli pomoc od něj, můžete se na něj obrátit prostřednictvím e-mailu: drsunnydsolution1@gmail.com Nebo WhatsApp nebo mu zavolejte: +2349030731985
  .
  Dr.Sunny také léčí:
  1. HIV / AIDS
  2. HERPES 1/2
  3. RAKOVINA
  4. ALS (Lou Gehrigova nemoc)
  5. Hepatitida B?
  6. Pokud chcete otěhotnět

 7. Redakce erekce.cz napsal:

  Dobry den, na blogu jsme venovali veliky clanek Zavislosti na partnerovi, projevech a lecbe.. Nechte si poradit, ctete zde https://www.erekce.cz/zavislost-na-partnerovi/

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů