Jsem žena, jsem cyklická

cykličnost ženy

Dlouho mi nedocházelo, že jsem vlastně chlap, ale jakmile mi to docvaklo a začala jsem se soustředit na to, abych byla zase žena, začaly se dít velké věci.

Teď vím, jak být žena jako žena a jak být jako žena chlap. A že se mi to během měsíce samo přirozeně střídá a že mým jediným úkolem je to nechat projevit. Neklást odpor, ale jet na vlně své fáze. A pak jsem efektivní a zároveň mi zůstává síla a svěží duše i tělo.

Dlouho jsem fungovala jako chlap

I když jsem se svíjela v menstruačních bolestech, nešla jsem si odpočinout a makala jsem a makala. „Svět je holt takovej a chce tě mít stejnou, jako jsou muži,“ říkalo cosi ve mně. Ctižádost, soutěžení, výkon, výkon, výkon. A tak jsem vydělávala víc než můj muž a vyznala se líp v mapách než on a kladívko jsem do ruky doma taky brala já…

Jenže u toho jsem nějak vnitřně nepozorovaně chřadla a chřadla a před menstruací mi bylo hůř a hůř. Až to došlo do podoby, kdy jsem bolestí omdlévala při čekání na úřadě a brala si dovolenou, abych ten nejhorší čas mohla prospat. Rezavý ostnatý drát, který mi rozrýval měsíc co měsíc tělo, jsem toužila jednou provždy zrušit.

Pak jsem naštěstí otěhotněla, menstruace na několik let odešla (dlouho jsem vydatně kojila) a já se pro změnu dostala do polohy: „Jsem absolutní žena, co je víc?“

A potom, v den mé druhé menarché, první menstruace po letech těhotenství a kojení, mi přišel pod ruku film Měsíc v nás slovenské dokumentaristky Diany Fabiánové.

A tenhle film stačil na to, aby se rezavý drát už nikdy neopakoval. Přinesl mi porozumění a přijetí. Najednou mi došlo, že moje menstruace, ten protivný čas, kdy prostě nejsem fyzicky výkonná, je vlastně úžasný dar.

žena v přírodě

Dar úžasných schopností intuice a hlubokého napojení, po kterém jsem toužila…

A snažila se ho dosáhnout mužskými cestami meditace a cvičením jógy. Najednou tu ležel přímo přede mnou a jediné, co bylo třeba, aby byl můj, bylo ho přijmout, vpustit a nebránit se. Uznat ho.

Jakmile jsem to pochopila, premenstruační syndrom zmizel jako mávnutím kouzelného proutku. Jak by totiž mohlo bolet něco, na co se těším?

Další fází pak bylo objevení knihy Mirandy Gray Rudý měsíc. Miranda tam popisuje, že ženský cyklus se skládá ze čtyř fází se dvěma vrcholy, ovulací a menstruací, a rozebírá i jednotlivé fáze: po menstruaci přichází dynamická fáze Panny, kdy se žena rozbíhá s nově probuzenou energií do světa a chce tvořit. Po Panně přichází Matka, která rozumí a pečuje, miluje a taky je připravena počnout dítě. S okamžikem ovulace se energie a soustředění začíná obracet dovnitř a roste intuice a magická síla Čarodějky, která kulminuje ve fázi Vědmy a v menstruaci.

Začala jsem si všímat, jak že to funguje v mém životě

A ono to fungovalo! A mě to začalo nesmírně bavit. Být tygřicí a hvězdou, která kráčí světem businessu a září. Být matkou, která propojuje, ochraňuje a pečuje. Být čarodějkou, která tvoří pomocí síly svých myšlenek. A být vědmou, která je ponořena v hloubi bytí a ví, a odtud čerpá sílu pro další cyklus.

Nedlouho poté jsem objevila Mirandinu další knihu, v originále zvanou Optimized Woman, česky Cyklická žena. V ní jde Miranda ještě dál.

Pro každou fázi cyklu nalézá takzvané optimální schopnosti, tedy to, co je žena nejlíp schopna dělat, a to v nebývalé kvalitě a s neuvěřitelnou lehkostí. U jednotlivých fází pak zároveň upozorňuje, čemu se má žena v daném čase rozhodně vyhnout.

 • V dynamické (pomenstruační) fázi nám jde logicky mužsky myslet a analyzovat a je fajn rozjíždět projekty. Je nutné mít trpělivost, protože druzí nejsou tak rychlí a věci se nedějí hned.
 • V expresivní fázi jsme zase více v ženském principu a je to doba vhodná pro jednání s lidmi a budování vztahů. Rozhodně nám nejde jednat po mužsku, být tvrdá, zabývat se hmotou a příliš logicky uvažovat.
 • V kreativní (premenstruační) fázi je pro nás jednoduché tvořit a přijímat okamžitou inspiraci. Je dobré přijmout sebe, jaká jsem (včetně emocionálních výkyvů), a nesnažit se o velkou strukturovanost a plánování.
 • A v reflektivní fázi nechat přicházet nové myšlenky a taky opouštět to staré, co už ženě v životě neslouží, odpočívat a užívat si schopnost hluboké meditace bez jakéhokoli úsilí. Odpustit si náročné fyzické výkony nebo zanedbávat spánek. Rovněž není vhodné si na tu dobu domlouvat žádné zásadní schůzky.

Jsem žena, jsem cyklickáJakmile žena začne přicházet na tyto své „optimální schopnosti“ a optimální časy, věci se začnou až magicky zjednodušovat.

Pak je jen třeba postupnou praxí nacházet vnitřní důvěru a jistotu, že když něco odložím na další fázi, protože ta bude pro danou činnost vhodnější, přinese to svoje ovoce v podobě efektivního a excelentního výkonu a výsledku.

No a tak to zkouším žít.
A dost mě to baví.

 

Dana Sofie ŠlancarováDana-Sofie Šlancarová

Podnikatelka, překladatelka, lektorka a zakladatelka projektu Cyklická žena®. Přeložila (kromě jiného) legendární knihu Mirandy Gray – Cyklická žena. Sama je autorkou tří knih o ženské cykličnosti: Balijský deník Cyklické ženy, 7 návyků efektivní Cyklické ženy a novinky Návod na ženy, kterou napsala spolu se svým mužem Erikem.
Pravidelně pořádá semináře a setkání pro ženy a dívky, a píše články na téma ženské cykličnosti.

www.cyklickazena.cz /  www.dana-sofie.cz

Komentáře
 1. Vanda Bubenová napsal:

  V posledních 6 měsících se ženský cyklus stává velkým boomem – přečetla jsem již několik článků na toto téma a vesměs jsou shodné. Tento článek má v sobě navíc autorčino samotné poznání a o to víc je pro mě zajímavější a nutí mě se nad tím vším zamyslet – díky!!

 2. Lenka Sevcikova napsal:

  Hezke rano vsem.Miluji cas pro sebe,napriklad rana kdyz rodina jeste spi a ja doslova hltam vase clanky,protoze v nich nachahim odpovedi na me otazky posledniho roku meho zivota. Jsem mama 4 kluku,miluji svou rodinu,jsem hodne tvoriva.Jenze..vse jsem doposud delala a realizovala jako muz.Tech mam doma dost.Diky vam zacinam chapat vic a vic sve zenstvi,ukazujete mi jak si plnit sve sny po zensku-a mam jich hodne.Dekuji vrele,at se mame skvele.S laskou Lenka

 3. Jana napsal:

  Je moc dobré, že nastala doba, kdy se hodně a otevřeně mluví o přirozených cyklech, menstruaci. Jen mi osobně hodně chybí ženská podpora při období v a po menopauze. Myslím, že i tato doba je hodně důležitá pro ženu, děje se spousta změn vně i uvnitř, ale bohužel velký důraz se klade hlavně na období puberty a produktivního věku. Bohužel, toto jen podporuje poctit ženy – již jsem “ za zenitem“, neviditelná, nemá cenu již o mých problémech mluvit, protože nikoho nezajímají. Jenže já sama se domnívám, že to je velký omyl, protože i toto období patří do ženských cyklů. Já sama jsem dříve nezažila tolik “ ženského“ v sobě, jako v období menopauzy. Začala jsem rozlišovat a mnohem jasněji vidět, kdo jsem. Co je to být ženou ( ne „jen“ matkou a milenkou). Jen mě k tomu napadá, že žena čarodějka – Moudrost už nepřesvědčuje, nebojuje, tudíž zůstává i víc skrytou. Má snad míň fyzických sil, o to víc je posíleno její nitro. Mladé ženy se bojí stárnutí, ale nemusí. Zde může hrát nezastupitelnou roli sdílení starších žen.:-)

 4. Ahmed Roundabush napsal:

  Kontraktor Kolam Renang melayani jasa pembuatan kolam renang, jasa renovasi kolam renang, jasa perawatan kolam renang. Bergaransi, profesional … kunjungi https://mozaik.jabodetabek.my.id/ untuk lebih lanjut

 5. Chi Harmsen napsal:

  Jual Beton Cor umumnya dicari oleh para pekerja dalam bidang bangunan. Beton cor yakni salah satu bahan bangunan yang mempunyai… info lebih detail https://sheetpilemegacon.jabodetabek.my.id/2020/09/pabrik-sheet-pile-beton-di-kalideres.html

 6. Denis Teasley napsal:

  Saat kendaraan beroda empat terjebak banjir, sebaiknya menghubungi pihak penyedia layanan derek atau towing? Jawabannya yaitu … info lebih lengkap https://jasa-towing-mobil.blogspot.com/2020/11/harga-towing-mobil-jakarta-wonosobo.html

 7. Charleen Simich napsal:

  Kaca Tempered Glass ini mempunyai tenaga lebih kuat 4-5 kali lipat dari kaca lazim. Kaca tempered bisa digunakan untuk si kecil tangga ataupun dinding, info lebih lanjut https://bursa-kanopikaca.blogspot.com/2019/08/jual-kanopi-kaca-tempered-1-pekalongan.html

 8. Mariann Hoefer napsal:

  At KontraktorEpoxy.co.id we could satisfy all of your epoxy needs. We concentrate in all purposes of covering listed within our solutions section. We’ve the ability to change any older… click https://floorhardener.jabodetabek.my.id/2020/08/floor-hardener-jakarta-utara.html for more information.

 9. Robt Dettmer napsal:

  DistributorPintu.com, the key manufacturer involving premiums level of quality door products. By using years experience in decorating and then creating, click https://distributor-pintu-panel.blogspot.com/2020/07/jual-pasang-pintu-panel-1-bima-0812.html for detail.

 10. Tad Danielle napsal:

  Cubicle Kamar yaitu salah satu merupakan WC berkesan modern dan elegan yang terdiri dari partisi-partisi yang terhubung dengan aksesoris … tap https://medium.com/@toiletcubiclephenolic/toilet-cubicle-jakarta-pusat-partisi-kamar-mandi-phenolic-murah-4fea3798ff77 to go further.

 11. all the technical KINGDOM777 solutions and staff we need for 에볼루션 카지노 operators who provide world

 12. YlGdAD napsal:

  evolution korea
  276YlGdAD@“]

 13. Robbie Misfeldt napsal:

  Best in addition to Most affordable Jabodetabek Exclusive Classes, our team plus trainers arrive to your property, placed your own research routine and might pick virtually any industry connected with analysis … go to https://kursus-akuntansi.netlify.app/kursus-akuntansi-jakarta-selatan.html for more details

 14. Isaura Moyler napsal:

  Jabodetabek private tutoring services with teachers coming to the house. Over a huge selection of active tutors decide to teach various skills and lessons of the to adults … visit https://kursus-jerman.vercel.app/kursus-bahasa-jerman-jagakarsa.html for more details

 15. Alan Engerman napsal:

  You could possibly will see a cheaper fee versus the table above, ensure again concerning the qualifications with the teacher / Kindergarten teacher recommended for your requirements … click for more detail https://fisika-exed.blogspot.com/2022/04/les-privat-fisika-di-bogor-temurah.html

 16. Glucotru napsal:

  As a dietary supplement, Glucotru is a fantastic anti-diabetic breakthrough treatment. Glucotru

 17. Krish Noble napsal:

  Do you want to embark on a transformative language chance to learn? Check out Executive-Education.id’s language of choice course. From cultural immersion to expert guidance, our program offers an all natural way of language acquisition. Explore the beauty with the latest language, broaden your horizons, and achieve edge against your competitors in today’s interconnected world. Tap https://kursus-arab.github.io/kursus-bahasa-arab-kembangan.html for registration.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.