Jak chemie v kosmetice ovlivňuje menstruaci

přírodní kosmetika

Že našemu zdraví moc neprospívá kosmetika, která obsahuje ftaláty, sulfáty, parabeny a jakoukoli další chemii, už asi tušíte. Může způsobovat různé alergie nebo civilizační choroby. Ale věděli jste, že ovlivňuje také váš menstruační cyklus? A taky může mít vliv na neplodnost nebo předčasnou menopauzu? Podívejte se, jak je to možné.

Varování: po přečtení článku se můžete začít zbavovat všech kosmetických přípravků obsahujících chemii a nakupovat pouze ty přírodní. Což může provětrat vaši peněženku.

Začněme od začátku. Chemické látky se skrze kůži můžou dostat do krve, a tak do celého těla. Čím více máme kůži poškozenou, tím rychleji se látky do krevního oběhu dostávají.

A co nejvíce ovlivňuje náš menstruační cyklus? Ano, jsou to hormony. Hormonální systém způsobuje jeho pravidelnost/nepravidelnost, sílu, bolestivost – a taky neplodnost nebo předčasnou menopauzu.

Když chemické látky v kosmetice narušují hormonální rovnováhu, současně tak ovlivňují i celý náš menstruační cyklus.

Nejdříve se podívejme na chemii, která negativně působí na náš hormonální systém či reprodukci. Pak na několik dalších, kterých se v kosmetice taky vyvarovat a proč.

5 nejčastějších chemických látek v kosmetice

Parabeny

Ve složení najdete nejčastěji látky metylparafen, etylparafen nebo propylparafen. Jsou běžnou součástí mýdel, šamponů, sprchových gelů, tělových krémů nebo antiperspirantů. A hlavně – obsahují konzervační látky, které narušují rovnováhu hormonálního systému, ovlivňují reprodukci a dráždí pokožku.

Ftaláty

V kosmetice se používat nesmějí, ale i tak je v levnějších přípravcích najdete. Vyskytují se např. v parfémech, šamponech, tělových emulzích nebo lacích na nehty. Mají prokázané toxické účinky na játra, endokrinní žlázy i hormonální systém. Mohou poškodit reprodukční zdraví a způsobit tak neplodnost.

Xylenové pižmo

Jedná se o aromatickou látku v kosmetice. Postupně se ukládá v organismu, protože ten se ho neumí jednoduše zbavit. Ovlivňuje činnost reprodukčních orgánů. Mimo kosmetiku ho najdeme i ve změkčovacích a čisticích prostředcích.

nepravidelná menstruace

DEA/TEA/MEA

Záludné zkratky znamenají dietanolamin, trietanolamin, monoetalonamin. Najdete je v šamponech, pleťových krémech nebo zubních pastách. Jedná se o potenciálně karcinogenní látky. V krémech a tělovém mléku vytvářejí bohatou texturu, používají se jako emulgátory a pěnidla.

Samy o sobě škodlivé nejsou, ale pokud se smíchají s dusitany, které se často používají jako konzervační látky, mohou vyvolávat nádorová onemocnění a mají negativní vliv na činnost hormonálního systému.

Formaldehydy

Karcinogenní látky, které se používají jako konzervační prostředky. Najdete je v šamponech, mýdlech a často v péči o nehty. A znovu – můžou vyvolat alergické reakce, dráždit pokožku nebo rozhodit hormonální systém.

A nějaké další, na které si taky dát pozor…

Sulfáty

Neboli průmyslová pěnidla. Sice zajistí, že si budete vlasy umývat krásně hustou pěnou, ale zdraví rozhodně neprospívají. Můžou dráždit pokožku a způsobovat kožní záněty nebo alergie. Najdete je v šamponech, mýdlech, sprchových gelech, zubních pastách, ale také v čisticích prostředcích, třeba v jaru. Obsahem složení je nejčastěji Sodium Lauryl Sulfate nebo Sodium Laureth Sulfate.

Freony

Zvlášť toxické nejsou, ale mohou dráždit dýchací cesty a hlavně ničí naše životní prostředí. Mají negativní vliv na ozónovou vrstvu, která nás chrání před škodlivým UV zářením. Najdeme je především jako hnací plyny ve sprejích.

Hliník

O hliníku už pravděpodobně všichni víme – nekupovat deodoranty a antiperspiranty, které jej obsahují, protože může způsobovat rakovinu. Naše tělo totiž zanáší usazeninami a může ovlivňovat i nervový systém.

přírodní kosmetika

Proč většina z nás stále používá chemickou kosmetiku?

Určitě už jste to měli na jazyku.

Když je tak škodlivá, to by ji přece měli zakázat. Nebo ne?

Všechna kosmetika se testuje a z krátkodobého hlediska vám samozřejmě neublíží. Jde o to, že z dlouhodobého hlediska (mluvíme o používání např. 20 a více let) ji už nikdo netestuje. Až postupem času na sobě můžete pozorovat projevy, které si s kosmetikou na první pohled nespojíte.

A je tady ještě jedna věc – v dnešní době jsou všichni zvyklí dostávat všechno hned.

 • Napíšete někomu zprávu – do minuty máte odpověď.
 • Ujede vám autobus, do 5 minut jede další.
 • Nemáte, co jíst, stačí několikrát kliknout na internetu a za 20 minut vám poslíček donese voňavou pizzu.

Stejně funguje chemická kosmetika – její účinky na sobě můžete pozorovat do druhého dne. Zatímco té přírodní to chvilku trvá. Neprojeví se to hned, ale po několika týdnech jsou účinky větší. Chemie řeší povrchový problém – příroda řeší problém v zárodku.

Tak co, jaké látky obsahuje kosmetika, kterou máte v koupelně?

Tereza Cviková

Tereza Cviková

Volnonožka a textařka. Holka, co si nikdy nemyslela, že jednou textařkou bude. Vždycky jsem se chtěla živit češtinou, jen trošku jinak. A vidíte, píšu texty a jsem #happy. Nejraději tvořím venku, v přírodě a jednou budu psát z pláže. Nebo z hor. Nebo z minivesničky na konci světa. Odkudkoli mě to zrovna bude bavit. Jediný, co s sebou potřebuju, je rodina. Zatím jsme tři – já, Jířa a psík. Věřím v lásku a miluju život takový, jaký je.

Přírodní kosmetika >>>
Tereza Cviková

Latest posts by Tereza Cviková (see all)

Volnonožka a textařka. Holka, co si nikdy nemyslela, že jednou textařkou bude. Vždycky jsem se chtěla živit češtinou, jen trošku jinak. A vidíte, píšu texty a jsem #happy. Nejraději tvořím venku, v přírodě a jednou budu psát z pláže. Nebo z hor. Nebo z minivesničky na konci světa. Odkudkoli mě to zrovna bude bavit. Jediný, co s sebou potřebuju, je rodina. Zatím jsme tři – já, Jířa a psík. Věřím v lásku a miluju život takový, jaký je. Přírodní kosmetika >>>
Komentáře
 1. clouds napsal:

  Treci printr-o criză la mijlocul vieții
  de exemplu un divorț, un avort spontan, cancer sau HIV, doriți să renunțați la medicamente, tulburare briană având diabet sau orice altă boală, nu puteți găsi dragoste fără să vă faceți griji, contactați legământul dr la adresa de e-mail covenantsolutiontemple@gmail.com sau adăugați-l pe watsapp +2349057353987 vă poate ajuta cu orice nevoie personală. Mulți oameni vor încerca să înveli zahărul adevărul și să-ți dea speranță falsă, dar nu Dr.covenant el îți va spune adevărul și nimic altceva decât adevărul și să-ți țină speranțele înalte și vii asa, te rog sa nu pierzi timpul si sa speram pe cineva care nu merita ..

 2. Žanet napsal:

  Ne, kosmetika se nedostává do krve, zjistěte si všechny fakta než začnete šířit lži! Například kam penetruje kosmetika v kůži popřípadě které látky se penetrovat do krevního řečiště mohou a k čemu se takové látky užívají!

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů