Jak chemie v kosmetice ovlivňuje menstruaci

přírodní kosmetika

Že našemu zdraví moc neprospívá kosmetika, která obsahuje ftaláty, sulfáty, parabeny a jakoukoli další chemii, už asi tušíte. Může způsobovat různé alergie nebo civilizační choroby. Ale věděli jste, že ovlivňuje také váš menstruační cyklus? A taky může mít vliv na neplodnost nebo předčasnou menopauzu? Podívejte se, jak je to možné.

Varování: po přečtení článku se můžete začít zbavovat všech kosmetických přípravků obsahujících chemii a nakupovat pouze ty přírodní. Což může provětrat vaši peněženku.

Začněme od začátku. Chemické látky se skrze kůži můžou dostat do krve, a tak do celého těla. Čím více máme kůži poškozenou, tím rychleji se látky do krevního oběhu dostávají.

A co nejvíce ovlivňuje náš menstruační cyklus? Ano, jsou to hormony. Hormonální systém způsobuje jeho pravidelnost/nepravidelnost, sílu, bolestivost – a taky neplodnost nebo předčasnou menopauzu.

Když chemické látky v kosmetice narušují hormonální rovnováhu, současně tak ovlivňují i celý náš menstruační cyklus.

Nejdříve se podívejme na chemii, která negativně působí na náš hormonální systém či reprodukci. Pak na několik dalších, kterých se v kosmetice taky vyvarovat a proč.

5 nejčastějších chemických látek v kosmetice

Parabeny

Ve složení najdete nejčastěji látky metylparafen, etylparafen nebo propylparafen. Jsou běžnou součástí mýdel, šamponů, sprchových gelů, tělových krémů nebo antiperspirantů. A hlavně – obsahují konzervační látky, které narušují rovnováhu hormonálního systému, ovlivňují reprodukci a dráždí pokožku.

Ftaláty

V kosmetice se používat nesmějí, ale i tak je v levnějších přípravcích najdete. Vyskytují se např. v parfémech, šamponech, tělových emulzích nebo lacích na nehty. Mají prokázané toxické účinky na játra, endokrinní žlázy i hormonální systém. Mohou poškodit reprodukční zdraví a způsobit tak neplodnost.

Xylenové pižmo

Jedná se o aromatickou látku v kosmetice. Postupně se ukládá v organismu, protože ten se ho neumí jednoduše zbavit. Ovlivňuje činnost reprodukčních orgánů. Mimo kosmetiku ho najdeme i ve změkčovacích a čisticích prostředcích.

nepravidelná menstruace

DEA/TEA/MEA

Záludné zkratky znamenají dietanolamin, trietanolamin, monoetalonamin. Najdete je v šamponech, pleťových krémech nebo zubních pastách. Jedná se o potenciálně karcinogenní látky. V krémech a tělovém mléku vytvářejí bohatou texturu, používají se jako emulgátory a pěnidla.

Samy o sobě škodlivé nejsou, ale pokud se smíchají s dusitany, které se často používají jako konzervační látky, mohou vyvolávat nádorová onemocnění a mají negativní vliv na činnost hormonálního systému.

Formaldehydy

Karcinogenní látky, které se používají jako konzervační prostředky. Najdete je v šamponech, mýdlech a často v péči o nehty. A znovu – můžou vyvolat alergické reakce, dráždit pokožku nebo rozhodit hormonální systém.

A nějaké další, na které si taky dát pozor…

Sulfáty

Neboli průmyslová pěnidla. Sice zajistí, že si budete vlasy umývat krásně hustou pěnou, ale zdraví rozhodně neprospívají. Můžou dráždit pokožku a způsobovat kožní záněty nebo alergie. Najdete je v šamponech, mýdlech, sprchových gelech, zubních pastách, ale také v čisticích prostředcích, třeba v jaru. Obsahem složení je nejčastěji Sodium Lauryl Sulfate nebo Sodium Laureth Sulfate.

Freony

Zvlášť toxické nejsou, ale mohou dráždit dýchací cesty a hlavně ničí naše životní prostředí. Mají negativní vliv na ozónovou vrstvu, která nás chrání před škodlivým UV zářením. Najdeme je především jako hnací plyny ve sprejích.

Hliník

O hliníku už pravděpodobně všichni víme – nekupovat deodoranty a antiperspiranty, které jej obsahují, protože může způsobovat rakovinu. Naše tělo totiž zanáší usazeninami a může ovlivňovat i nervový systém.

přírodní kosmetika

Proč většina z nás stále používá chemickou kosmetiku?

Určitě už jste to měli na jazyku.

Když je tak škodlivá, to by ji přece měli zakázat. Nebo ne?

Všechna kosmetika se testuje a z krátkodobého hlediska vám samozřejmě neublíží. Jde o to, že z dlouhodobého hlediska (mluvíme o používání např. 20 a více let) ji už nikdo netestuje. Až postupem času na sobě můžete pozorovat projevy, které si s kosmetikou na první pohled nespojíte.

A je tady ještě jedna věc – v dnešní době jsou všichni zvyklí dostávat všechno hned.

  • Napíšete někomu zprávu – do minuty máte odpověď.
  • Ujede vám autobus, do 5 minut jede další.
  • Nemáte, co jíst, stačí několikrát kliknout na internetu a za 20 minut vám poslíček donese voňavou pizzu.

Stejně funguje chemická kosmetika – její účinky na sobě můžete pozorovat do druhého dne. Zatímco té přírodní to chvilku trvá. Neprojeví se to hned, ale po několika týdnech jsou účinky větší. Chemie řeší povrchový problém – příroda řeší problém v zárodku.

Tak co, jaké látky obsahuje kosmetika, kterou máte v koupelně?

Tereza Cviková

Tereza Cviková

Volnonožka a textařka. Holka, co si nikdy nemyslela, že jednou textařkou bude. Vždycky jsem se chtěla živit češtinou, jen trošku jinak. A vidíte, píšu texty a jsem #happy. Nejraději tvořím venku, v přírodě a jednou budu psát z pláže. Nebo z hor. Nebo z minivesničky na konci světa. Odkudkoli mě to zrovna bude bavit. Jediný, co s sebou potřebuju, je rodina. Zatím jsme tři – já, Jířa a psík. Věřím v lásku a miluju život takový, jaký je.

Přírodní kosmetika >>>
Tereza Cviková

Latest posts by Tereza Cviková (see all)

Volnonožka a textařka. Holka, co si nikdy nemyslela, že jednou textařkou bude. Vždycky jsem se chtěla živit češtinou, jen trošku jinak. A vidíte, píšu texty a jsem #happy. Nejraději tvořím venku, v přírodě a jednou budu psát z pláže. Nebo z hor. Nebo z minivesničky na konci světa. Odkudkoli mě to zrovna bude bavit. Jediný, co s sebou potřebuju, je rodina. Zatím jsme tři – já, Jířa a psík. Věřím v lásku a miluju život takový, jaký je. Přírodní kosmetika >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.