Změna návyků: Jak dodržet pitný režim

Jak jsem slíbila, budu se s vámi dělit o zkušenosti s novoročními předsevzetími. Také jsem slíbila, tentokráte už sama sobě, že to letos udělám jinak. Že nebudu hnát dvanáct předsevzetí od prvního ledna, ale že půjdu pěkně pomaloučku, polehoučku, každý měsíc jedno a podělím se s vámi o to, jak to dopadlo.

Inu leden – to jsem si vzala na mušku můj pitný režim

Jsem z rodiny chronických „nepijáků“ a ledvinových potížistů. Například jedna z mých babiček byla už několikrát na operaci ledvinových kamenů, ale vodu do ní prostě nedostanete. Někdy, když k ní přijdu, vidím její rozpitý hrnek s čajem, který tam má od rána a jehož půlku ještě večer vylívá. A to bychom mohli polemizovat o tom, zda je čaj vůbec pití, které se počítá. Takže zároveň jsme evidentně i rodina tvrdohlavců.

Jedna věc je, že nás velmi ovlivňují návyky, které jsme si osvojili v dětství. Další ale je, že jsme svobodné bytosti a nemusíme slepě přijímat to, co nás učili doma a ač víme, že to dělali nejlépe, jak v danou chvíli mohli, my to můžeme mít jinak. Takže můžu pít mnohem více vody, aniž bych tím zradila rodovou linii :-)

 

Jak dodržet pitný režimA jak se mi dařilo?

Prvních pár dní jsem si to musela připomínat, dávat skleničky s vodou všude možně, abych si připomněla své snažení, ale pak jsem zjistila, že mi voda vlastně chutná a že je pro mne příjemným chuťovým zážitkem. Jsem býk a jako správný býk mám ráda, když si můžu vytvořit příjemný chuťový prožitek. To u mne kupodivu způsobila i voda, což se mému tělu nejen líbí, ale je to pro něj i užitečné.

Neříkám, že to bylo vždycky tak jednoduché, byly dny, kdy jsem měla pocit, že zase „kloužu“ zpátky. Ale to mne nezastavilo v tom zase vylézt zpátky a pustit se do toho s další vervou. Jsou to přeci moje ledviny, moje tělo a mám je ráda :-)

Na druhou stranu nemám ráda rady typu – dva až pět litrů denně. Jsem zastánce spíše pohledu čínské medicíny, která mluví o tom, že moc vody organismus též zatěžuje, takže hledám tu správnou míru. Jestli jsem ji už našla, nebo ne, poznám asi časem, ale musím se pochválit, předsevzetí jedna – předsevzetí ledna, se mi úspěšně dostalo pod kůži i do života a dávám si za něj jedničku.

 

A co Vy? Jedeme v tom společně?

Co se v lednu dostalo pod kůži Vám? Podělte se s námi!

A jedeme dál… Únore, únore, copak nám přineseš?

Těším se na „cvičení“ dalšího předsevzetí a na začátku března Vám povím, jak se mi to povedlo.

Zvu Vás k únorové výzvě s Vaším dalším předsevzetím a držím Vám palce!

 

S láskou

lucie_lebduskova

Lucie Lebdušková

autorka projektu Čekala jsem miminko
klinická psycholožka, psychoterapeutka a hypnoterapeutka
lektorka systemických rodinných konstelací

www.lucielebduskova.cz

 

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
  1. Katka Svobodová napsal:

    Měla jsem s dostatečným pitným režimem také boj, ale pomohlo mi zapisovat si každý den každý hrnek… Ale ne do mobilu nebo počítače, ale na papír… a nakonec dám s přehledem 2 i více litrů denně! Doporučuju!

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů