S láskou k jídlu i životu aneb jste to, co jíte

Všimli jste si někdy, jaký máte pocit, když jste u stolu s někým, s kým nemáte zrovna hezký vztah? A jaké to je naopak jít na večeři s někým, s kým vám je hezky?

To, s kým a od koho jídlo jíme, vytváří důležitou energii, která dál ovlivňuje náš život. A ten někdo vůbec nemusí být cizí člověk. Je to naše já, které jídlo nakupuje a chystá pro to já, které jej posléze konzumuje.

Jak asi sytí JÁ, KTERÉ SE NEMÁ RÁDO to JÁ, KTERÉ JÍDLO PŘIJÍMÁ? 

S láskou? Z nutnosti nebo ho jídlem jen chlácholí? Jak asi chutná jídlo přijímajícímu já od někoho, kdo ho jen odbude kusem hmoty a je mu jedno CO JÍ, CO MU TAKOVÉ JÍDLO PŘINESE NEBO JAK MU ŠKODÍ?

breakfast-1491729_1920

Jaký bude rozdíl ve svačině od maminky, která dá dítěti do skleničky trochu jogurtu, ozdobí ho ovocem, oříšky a udělá to s láskou nebo ve spěchu naplněném chlebu se salámem či ve svačině, která vypadne za 20 Kč z automatu?

Cítíte ten rozdíl?

Zkuste se vcítit do role dítěte, které ve škole otevře svačinovou krabičku nebo sáček a vykoukne na něj svačina, na kterou dala máma mašličku, obtiskla do ní srdíčko nebo k ní dala hezký ubrousek s obrázkem. Vnímáte ten úsměv na své tváři?

V té krabičce je kousek vás, i když jste zrovna v práci a děti ve školeA co vypadne z automatu? Prázdná energie.

Nejen ta nutriční, ale chybí tam láska, vzkaz „jsem tady a myslím na tebe.“  To, jaký vztah si budujeme od mala k jídlu, je velmi důležité pro náš osobní život. Je to jen životní nutnost? Příjemná energie a společně strávený čas? Nebo je to náplast na bolístky?

womanmelon-570883_1920

Pro mě je jídlo velmi důležitý element domova, je to něco, co nás spojuje, čím můžeme držet rodinu pohromadě, sdílet společně čas a vůbec to není o tom vařit každý den složitá a dlouhotrvající jídla.

Vařit se dá jednoduše a zdravě a hlavně s láskou, kterou nejprve musíme najít sami v sobě.

S rozhádaným člověkem se vám u stolu nebude sedět dobře a dost možná budete chtít stolovat i každý zvlášť.

Žijeme ve zrychlené, tak trochu instantní době. Potřebujeme toho hodně zvládnout a s minimem vložené energie. Očekáváme, že jídlo na nás nejlépe vypadne hotové z regálu v supermarketu, hlavně ať je to pak rychlé…

Jídlo je něco, co vloženou energii ale vyžaduje.

Nemusíte strávit dvě hodiny u plotny nebo s odporem chroustat klíčky, abyste připravili zdravé jídlo. Z jídla si udělejte dobrého kamaráda. Dejte mu důležitou roli ve vašem životě, a přesto mu nepředávejte velení.

Jídlo je živina, základní lidská potřeba, ale také energie a je jen na nás, jakou k sobě pustíme.

Jídlo není povinnost, trest ani berlička, o kterou bychom se měli opírat. Je to parťák, který má rád, když jej přijímáme s otevřenou náručí, nenecháme se jím zavalit a ani se před ním neschováváme.

 

 

Screenshot_1

Štěpánka Čápová
nadšená kuchtička a experimentátorka při vaření zdravě a chutně – výživová poradkyně

Pojďte změnit stereotypy a svačte s dětmi! Svačíme s dětmi je kniha receptů na zdravé svačinky.

Tipy na Polévky jako od maminky

E-book Úspěšná změna stravovacích návyků vám pomůže jednoduše a prakticky vytvořit stravovací návyky a zavést je do běžného života.

E-book Jak zhubnout – klíč ke 13. komnatě řeší nadváhu, odhaluje příčinu přibírání na váze a ukazuje cestu jak se jí zbavit jednou pro vždy.

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů