Chcete spokojené dítě? Pozvěte ho do jógového světa

rodinka cvičí jógu

Jste maminka menších dětí (asi od 3 do 10 let) a přemýšlíte, jak s dětmi trávit vědomý a naplněný čas? Hledáte pro sebe a svoje děti pohybovou aktivitu, která vám všem bude dělat dobře na těle i na duši? Jste učitelka ve školce nebo na 1. stupni ZŠ?

Možná sama jógu už nějakou tu dobu cvičíte, baví vás a cítíte se po cvičení skvěle. A přemýšlíte, jak jógu přiblížit a nabídnout i svým dětem?

Pak jste správně narazila na článek, který vám ukáže, jak pozvat děti do světa dětské jógy.

Já a jóga pro děti

Začnu nejdřív od sebe, jak jsem se dostala k dětské józe. Někdy v 16 letech jsem dostala silný intuitivní pocit, že bych si chtěla zkusit jógu. Za krátkou dobu jsem potkala moji doteď nejoblíbenější cvičitelku Dášu, díky které jsem si jógu zamilovala a cvičím až dodnes. Vlastně se divím, že na malém městě jsem měla možnost cvičit u tak úžasné cvičitelky. Prostě to beru tak, že to „byl osud.“

Při studiu na střední a vysoké pedagogické škole jsem hledala témata nejdřív na seminárky a potom i na diplomovou práci. Vzpomněla jsem si na jógu a rozhodla jsem se napsat o józe s dětmi. A tak jsem začala vést kroužky pro děti, abych měla zkušenosti a mohla napsat dobrou práci.

Přes vedení velkého množství kroužků jsem se nakonec dostala i k natočení první série pořadu Jogínci pro Českou televizi Déčko. Jógu s dětmi miluju, snažím se ji pořád rozvíjet, zkoušet s dětmi nová cvičení, hry i relaxace. Nejčastěji pracuji s předškolními dětmi, ale kroužky jsem vedla i pro děti 1. stupně.

Je jóga pro dospělé stejná i pro děti?

Čím delší dobu s dětmi cvičím, tím víc se mi ukazuje, jak je jóga pro děti úžasná. Samozřejmě by měla být přizpůsobená, děti potřebují mnohem větší dynamiku při cvičení, než dospělí. Proto nezůstáváme v pozicích tak dlouhou dobu.

Pozice přibližuji co nejvíc dětskému světu.

Navíc jsem přidala ke klasickým jógovým ásanám (=pozicím) další pohyb do prostoru. Takže třeba když cvičíme pozici letadlo (neboli trojúhelník), po skončení klidovější části létáme jako letadla a zdravíme se s ostatními. Kde mi to inspirace nabídla, dotvořila jsem ásany dalším pohybem a taky zvuky. Třeba chodíme jako kačeři, skáčeme jako kobylky, nebo létáme jako orli.

PODLE MĚ ÚPLNĚ NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE, ABY CVIČENÍ DĚTI BAVILO. A POKUD BUDE VE CVIČENÍ JEN TROŠKU JÓGY, VŮBEC TO NEVADÍ.

jóga s dětmi

Psychomotorické hry

Další skvělou aktivitou jsou psychomotorické hry, které hrajeme většinou na začátku jógových lekcí. Jde o nesoutěživé hry (stejně, jako je celá jóga), ve kterých se propojuje působení na tělo (přes pohyb) a zároveň na psychiku.

Používají se při nich často nejrůznější pomůcky (třeba padák, míčky, víčka od PET lahví, kusy látek, kelímky od jogurtů, i odpadový materiál). Děti hrají tyto zábavné hry většinou ve větší skupině, ve dvojicích nebo trojicích. Často se v nich používají i doteky, jednoduché masáže.

Třeba v jógové pozici kočka jsem se inspirovala psychomotorickými principy a přidala k pozici „kočičí hlazení tlapkou.“ Děti doteky milují, samy je často po mně vyžadují a říkají: „A budeme se zase hladit?“ Podle mě je dotek velmi důležitý a možná na něj v dnešní rychlé době někdy trochu zapomínáme.

Mám s dotekovými hrami a aktivitami u dětí ty nejlepší zkušenosti.

Nedaří se vám domluvit se svými dětmi? Naučte je dotekovou hru. Když už si někdy s dětmi nevím rady, skoro vždycky to zabere. :) A nemusíte se dotýkat přímo rukou, můžete hladit děti třeba tužším peříčkem, malým míčkem, apod. Tyhle hry můžete použít jak doma, tak i v nejrůznějších školských zařízeních (školky, školy, školní družiny, zájmové kroužky, atd.). Děti se krásně zklidní a taky si upevňují přátelské vztahy mezi sebou navzájem.

Jedna paní učitelka, které jsem ukázala dotekové hry, mi za nějakou dobu nadšeně vyprávěla, že je využila i u svého autistického syna. Měla s pomocí dotekové hry velký úspěch při navazování vztahu s ním. Vztah se synem se díky těmto hrám podařilo hodně zlepšit a prohloubit.

A kromě her taky dětem nabídněte jógové pozice přizpůsobené dětskému světu. :)

Co může jóga vašemu dítěti přinést?

 • prožít vědomý čas spolu s vámi (doma, nebo ve školce, škole, atd.)
 • pokud cvičíte doma, můžete svému dítěti být „parťákem“- v józe jde o naslouchání svému tělu a neautoritativní přístup
 • posloucháním příběhů k relaxaci děti trénují fantazii a hlavně představivost, což jim v dospělém životě může hodně pomoct ke zhmotňování toho, co si přejí (určitě znáte různé knihy na téma „jak si správně přát“)
 • jógové ásany působí nejen na svaly, ale i na orgány uvnitř těla
 • dech vede energii do těla, takže když jste vy nebo děti unavení, velmi doporučuju zařadit jedno z dechových cvičení nebo pár ásan
 • správné hlubší dýchání při jógovém cvičení pomáhá při zdravotních problémech (např. astma, apod.)
 • při naladění na své tělo zároveň děti rozvíjejí svou intuici a cit pro to, co jim dělá a nedělá dobře

A takhle bych mohla pokračovat ještě hodně dlouho…

Jaké nejzákladnější principy doporučuji při cvičení jógy s dětmi?

 • cvičení je pomalejší, pohyby jsou plynulé, vždycky se snažím vést děti k naslouchání svému tělu (necvičíme přes bolest)
 • cviky sladíme s dechem (zvlášť u starších dětí – např. 1. stupeň; mladší děti na to časem přijdou, ale i jim říkám: „Teď nadechuji, a teď vydechuji.“)
 • cvičení přizpůsobuji tak, aby děti co nejvíc bavilo
 • používám různé pomůcky, obrázky, plyšové hračky pro větší zábavu a hravost
 • co nejvíc při cvičení motivuji (říkám např.: „Teď se protahujeme jako kočka. Potom se kočky projdeme a pohladíme ostatní kočky po tlapce a zamňoukáme na pozdrav.“)
 • když mám větší skupinku dětí, většinou cvičíme v kruhu (pokud mi to prostory dovolí); dětem to umožní cítit větší soudržnost ve skupině, nikdo se necítí být vyčleněný vzadu
 • na závěr vždycky zařadím aspoň krátkou relaxaci, je to velmi důležité pro zažití a zpracování cvičení v těle (inspiraci k relaxaci s dětmi najdete v mém eBooku a videu zdarma na mém webu)
 • nečekám „zázraky na počkání,“ dětem může trvat i půl roku, než se naučí některé pozice správně a začne jim jít relaxace (takže, nevzdávejte to při počátečním neúspěchu)

Přeji si, abych vás tímto článkem nadchla tak, abyste si chtěli hned nějakou tu jógovou pozici (nebo rovnou celou jógovou lekci) s dětmi vyzkoušet. Jóga dětem může přinést vklad do celého života a to za to stojí.

A i když jste možná jógou doteď nepolíbená, nevěšte hlavu. Pokud budete chtít, jóga vás povede k sobě samým a taky blíž k vašim dětem.

POMOZTE DĚTEM VYTVOŘIT POMOCÍ JÓGY VESMÍR, VE KTERÉM SE JIM BUDE SKVĚLE ŽÍT.

Víc inspirace a informací o dětské józe najdete na mých webových stránkách www.jogaskristy.cz a na mé FB stránce >>>

Kristy Roller (Nečasová)

Miluju duchovní cestu, jógu a děti. Naučím vás, jak cvičit jógu s dětmi ve školce, škole nebo doma s radostí a zábavně. Můj příběh si přečtěte zde. Vytvořila jsem eBook a video zdarma o dětské relaxaci, najdete ho tady.
Jsem autorkou online kurzu Kouzlení s dětskou jógou.
Můj email je kristy@jogaskristy.cz Budu ráda, když mi napíšete.
Tady najdete odkazy na články s vysvětlenými pozicemi letadlo a kočka (jsou v nich videa, jak přesně s dětmi cvičit). Budu nadšená z vašich ohlasů, jak se vám s dětmi jógovalo. :)
http://jogaskristy.cz/letadlo-bavi-kluky/
http://jogaskristy.cz/video-jogova-kocka/
V tomhle videu mluvím o online kurzu Kouzlení s dětskou jógou, kde se můžou i úplní začátečníci naučit, jak s dětmi cvičit jógu.

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
 1. Alessandra Kaid napsal:

  Beli Beton Precast Online berkwalitas dengan harga murah terkini 2020 di MegaconBeton.com! Pembayaran gampang, pengiriman pesat se Indonesia. info lebih detail https://tiangpancangmegacon.jabodetabek.my.id/2020/09/harga-pondasi-tiang-pancang-di-taman.html

 2. Enoch Mascot napsal:

  Pakar kontraktor pembuatan, renovasi dan perawatan kolam renang di Indonesia. Pelayanan pesat dan … klik https://kontraktor-waterpark.netlify.app/kontraktor-waterpark-pekalongan.html untuk peroleh penawaran diskon

 3. Graciela Acklin napsal:

  Pracetak Produk-produk beton pracetak yang diciptakan selalu sudah melalui pengawasan dan kontrol kwalitas yang ketat mulai bahan … info lebih detail https://harga-kanstin-beton-megaconperkasa.blogspot.com/2020/03/harga-kanstin-beton-1-surabaya-0852.html

 4. Clinton Deschomp napsal:

  Kami menyediakan penawaran jual dan berita harga ready mix murah atau istilah lainnya beton cor MegaconBeton.com, meski untuk truk/mixer molen minimix holcim. info lebih lanjut http://pagarpanelmegacon.kedungsepur.my.id/2020/08/harga-pagar-panel-beton-megacon-di_70.html

 5. Florance Mogollon napsal:

  Satu keunggulan dari cara pengiriman car towing yaitu bisa diberangkatkan sewaktu-waktu layak permintaan customer. Jadi, untuk … info lebih lanjut https://jasa-car-carrier.blogspot.com/2020/11/jasa-car-carrier-surabaya-pontianak.html

 6. Letitia Mcelhattan napsal:

  Kaca Tempered Glass ini memiliki energi lebih kuat 4-5 kali lipat dari kaca umum. Kaca tempered dapat dipakai untuk buah hati tangga ataupun dinding, info lebih detail https://etalase-tempered.blogspot.com/2019/10/jual-kaca-tempered-etalase-1-tegal.html

 7. Osvaldo Lemich napsal:

  Epoxy floor is generally known to be one of the most sturdy and long-lasting … If you are looking for a skilled epoxy flooring contractor in Indonesia… click https://king-epoxy.blogspot.com/2019/10/jasa-epoxy-lantai-3d-batang-0812-9746_28.html for more information.

 8. Brianne Netzel napsal:

  PabrikPintu.co.id, Indonesian’s leading door store with huge choice of advanced forward doors among them custom made, weather condition invulnerable lightweight aluminum door doors, visit https://supplierpintulipat.blogspot.com/2019/10/jual-pintu-lipat-besi-bandar-lampung.html for more offers.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů