Proč stále tolik žen v dnešní době užívá hormonální antikoncepci?

pilulky antikoncepce

jak najít smysl života

Tuhle otázku si od vytvoření knihy Život bez hormonální antikoncepce pokládám poslední dobou celkem často. Je pro mě úplně klíčová v tom, abych více těmto ženám porozuměla. Donedávna jsem totiž byla jednou z nich.
A až po zkušenosti jsem zjistila, jak tomu většinou je. Díky tomu, že se čím dál častěji o tématu antikoncepce, menstruace a sebevědomí bavím, zjišťuji, že odpověď je celkem prostá. O to alarmující je, jak antikoncepce ovlivňuje život nejen nás žen, ale i v podstatě celé naší společnosti. A na co jsem přišla?

Ženy nevěří jiným metodám antikoncepce

Myslí si, že užívání pilulek nebo zavedení tělíska jim naprosto vyřeší jejich plodnost. Nemusí se o ni vůbec zajímat, proč taky. „Momentálně dítě na svět přivést nechci, tak proč bych se antikoncepcí zajímala. O jiných metodách se nemluví, tak nejspíš nejsou tak spolehlivé jako ta hormonální.“

Ale víte, že i přes užívání hormonální antikoncepce došlo k nemálo otěhotněním? Že i když pilulky užíváte, může je ovlivnit nějaká viróza, nemoc a stejně tak můžete otěhotnět, jako při jiných metodách? Důkazem může být i tento článek >>>

Tedy, než se žena rozhodne hormonální antikoncepci užívat, měla by si rozhodně položit i tuto otázku a být si ji plně vědoma.

jak najít smysl života

Stále je v dnešní době úplně běžné, že následujeme rady lékaře

Důvěřujeme mu více než samy sobě. Přeci kdo nejlépe rozumí ženskému tělu než gynekolog s léty praxe? Přeci mu jde v prvé řadě o zdraví svých klientů. Bohužel musím v tomto potvrdit, co zatím aspoň z vlastní zkušenosti a zkušenosti spousty dalších žen vím, že tomu ve většině případů takto není. Stačí si rozbalit příbalový leták vaší hormonální antikoncepce a uvidíte ta rizika zcela jasně.

Jenže tohle vám málo kdo poví. Je skutečně nutné si přiznat, že vlastně hormonální antikoncepce spoustu lékařů živí. Ze své vlastní zkušenosti můžu zatím doporučit jen pramálo z nich, které kromě hormonální antikoncepce znají nebo doporučují i jiné metody antikoncepce. Už to samo o sobě říká vše.

jak najít smysl života

A pokud je něco skutečně doporučováno ve velkém, už to mi přijde dost podezřelé. Moc se těším na dobu a věřím, že tomu takto v brzké budoucnosti je, že místo doporučování hormonálních metod antikoncepce, začnou i pojišťovny podporovat přirozenější metody. Jednou z nich může být i naučit se Symptotermální metodu přirozeného plánování rodičovství. Kdy samotní lékaři budou podporování různými firmami v tom, aby ženy naučily poznat, jak funguje jejich tělo. Kdy jsou plodné a kdy ne a podle toho se mohly rozhodnout. V plodném období si poté mohou vybrat z bariérových metod antikoncepce nebo zvolit jiný způsob milování než pohlavní styk. I o těchto metodách se začíná čím dál více bavit. Může k nim patřit např. vědomé milování.

Odhalte TAJEMSTVÍ ŠŤASTNÉHO VZTAHU

tajemství šťastného vztahu

Více zjistíte ZDE >>>

Ženy se bojí důvěřovat sobě a raději důvěřují pilulkám

Ano, i tohle je dnes dost časté. Vzpomeňme si na své vlastní zkušenosti, na období dospívání, kdy se dívka hledá a poslední co by většinou chtěla řešit je, zda otěhotní. A proto raději podlehne doporučení gynekologa a začne kvůli vyrovnání nepravidelné menstruace, akné atd. užívat hormonální antikoncepci. Důvodů je spousta.

Nejhorší na tom je, že vlastně dívka sama neví, jak funguje její cyklus. Že vůbec mnohdy ani neví, že má své neplodné dny. Ale už si netroufá na to zjistit, které to jsou. A tak raději s důvěrou v něco, to něco raději užívá a přijme. Místo toho, aby se v tomto období poznávala. Je to možná ten nejčastější důvod, proč si nakonec vybere hormonální antikoncepci. Jak málo si my samy věříme.

jak najít smysl života

Věříme našemu tělu, že je dokonalé takové, jaké je? A že my jsme samy dokonalé takové, jaké jsme? Že se každý měsíc měníme, protože se u nás v různých fázích mění i hladina hormonů a je to tak zcela logické a normální. Když přijmeme jako fakt, že jsme proměnlivé, že je to naše součást a je naší povinností se učit, jak naše tělo funguje, a co v něm momentálně odehrává, tak věřím, že se staneme i sebe-vědomějšími. Vědomy si své hodnoty a podle toho budeme i k pohlavnímu styku, milování a k partnerovi přistupovat. Necháme si líbit pouze to, co se líbí nám a budeme se otevřeněji o našich vzájemných potřebách bavit. To je podle mě naprostý základ.

Ovšem na to všechno výše uvedené je potřeba jedna důležitá věc

A to ta nehmatatelná a pro nás všechny stejně rovná. Náš čas. Čas dopřát tělu, co si žádá. Čas naslouchat si, rozvíjet svou intuici a čas vše si promyslet, procítit a pak se rozhodnout. Nedát na první jeden názor, ale vše, co potřebuji vědět, si zjistit. K tomu patří i metody antikoncepce.

Zjistit, která metoda by mi mohla nejvíce sedět. Zkoušet různé metody, kombinovat je a až poté se rozhodnout, zda zvolím na první pohled nejjednodušší variantu – užívání hormonální antikoncepce. U spousty žen se ukázala naopak jako nejsložitější. Díky rizikům a komplikací, které jim nakonec způsobila.

Neznají další informace a nevědí, kde je hledat

Tohle mě samotnou donedávna vlastně ani nenapadlo. Zjišťovat si další informace. Většina z nás je v dnešní době už tak přehlcena různými články a doporučeními, že jim už nezbývá v podstatě ani prostor na to, zajímat se blíže o sebe sama. O to, co mi prospívá a jaká je kolem toho diskuze. Jaké jsou vědecké výsledky a jejich srovnání. O to komplikovanější pak je, když tyto informace ani nejsou běžně dohledatelné nebo naopak jsou zkreslené. Samotné téma hormonální antikoncepce je stále dost citlivé a existují různé studie, jedny ji zpochybňují a druhé naopak vyzdvihují.

Zde je těžké hledat odpověď, ale o to důležitější mi přijde, se o téma zajímat. Pátrat, ptát se, bdít. Vystoupit z toho „konzumního davu ovcí“, následujících stádo a začít hledat a ptát se. Už to samo o sobě hodně znamená a třeba zjistíte, co všechno za tím stojí. Přehodnotíte pak svůj pohled na antikoncepci a skončíte tam, kde jste začali. U sebe. Třeba si uvědomíte, že v podstatě je jedno, o jaká rizika se jedná. A vrátíte se zpět k přirozenosti a své vlastní hodnotě. Možná nakonec zvítězí i selský rozum a uznáte, že i jiné metody mohou být stejně spolehlivé, když jim věříte. A dojdete až k tomu, že nejvíce se vyplatí, věřit vlastnímu tělu – sobě samé. Ono totiž vždy nejlépe ví, co mu sedí a co ne.

Právě v oblasti intimity, do které i antikoncepce patří, je moc důležitá podpora

Ať již ze strany lékařů, vlastního uvědomění, co je pro mě to nejlepší, ale jako velmi cenou podporu vidím právě u našich blízkých. Často právě důvěra bývá tím posledním, co také u antikoncepce hraje roli. Zde je potřeba si uvědomit jednu věc. Okolí to s námi vždy myslí dobře, ale málokdo ví, co je pro nás to podstatné a důležité. Často hledáme potvrzení, náklonnost u naší rodiny, partnera.

jak najít smysl života

Když nás sami odrazují, pak často sklouzneme k názoru, který ve společnosti převládá. Proto je důležité, začít opět u sebe a tam hledat i oporu. Když si za svým názorem samy stojíme, znáte argumenty a jsme v nich pevní a jistí, pak i okolí se začne postupně proměňovat. Uvidí tu změnu u vás a bude se chtít dozvědět více. A nakonec zavládne podpora i tam. Vím to sama z vlastní zkušenosti. Jen je potřeba, sebrat odvahu, informovat se, hledat a zkoušet. Jedině našimi vlastními činy můžeme ovlivnit to, jak se k nám ostatní postaví. Jestli proti našemu rozhodnutí nebo s námi.

jak najít smysl života

jak najít smysl života

Adéla Nováková

Hlas přírody se v Adéle po dlouhé době opět objevil po vysazení hormonální antikoncepce a probudil v ní nekončící touhu, poznat skrz přírodu sebe sama. Za tu dobu uplynulo již pár let a nejednou si uvědomila, že je pro ni toto období skutečně zásadní. Jako by se potřebovala do tohoto období vrátit a ujasnit si pár věcí, něco si znovu prožít. Na jaře v roce 2016 ji přepadala čím dál častěji touha, něco vlastního vytvořit.

A tak během dlouhého roku a pár měsíců postupně vznikala kniha složená z několika desítek příběhů žen a rozhovorů s lékaři, farmaceutky, odborníky na přirozený zdravý životní styl. Kniha Život bez hormonální antikoncepce je exkluzivní v její upřímné zpovědi mnoha žen, příběhy plné dramatu i velkého pochopení. S jednou jedinou vizí. Žít bez hormonální antikoncepce je především volbou ženy. Jakou antikoncepci si zvolí, takový přístup k sobě bude prožívat.

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.

Toužíš po ještě intenzivnější inspiraci, konkrétních receptech a hlubším poznání ženského světa?
Objev originální programy z edice Ženy ženám >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *