Kam jít pro radu ohledně antikoncepce?

antikoncepce

Představuji si a vzpomínám. Na období, kdy jsem se z holčičky stávala ženou. Kdy jsem si najednou uvědomovala, že mám tělo plné různorodých pocitů, touhy a potřeb. Na svou první sexuální zkušenost jsem si ale ještě potřebovala počkat. Možná to bylo tím, že nějak celý život na vše potřebuji svůj vlastní čas, prožitek i pochopení, a možná i tím, že jsem neměla dostatek informací.

Byl za tím i velký strach z toho nového, co mě čeká. Vlastně jsem sama neznala své tělo a už vůbec ne svou sexuální potřebu. Nevěděla jsem, jak ji uchopit a hlavně jak se o ní bavit.

Asi jako většina z nás. I v dnešní úžasné otevřené době plné snadno dohledatelných informací jsem se často ztrácela a hledala, hledala a hledala. Postupně jsem se začala do své sexuality plně probouzet až se svým současným partnerem, se kterým se můžu bavit v podstatě o čemkoli. Ta upřímnost u nás mi přijde úplně zásadní a přeji každé ženě, ať ji ve vztahu s partnerem zažívá také.

Dospívání a první zkušenosti s gynekologií

V době dospívání a hledání informací mi přišlo jedno naprosto nejdůležitější. Pocit a důvěru v ženskou sounáležitost a pochopení. Takovým vstupem do ženského světa byla první návštěva na gynekologii.

zdravá sexualita

Přišlo mi úplně normální a běžné jít na první prohlídku k muži. Chodila k němu přeci i má maminka a později i sestra. Měla jsem k němu velkou důvěru a zároveň velký pocit studu.

Vzpomínám si, jak se mi s ním těžce bavilo o svém stavu a seznamování s tím, jestli už proběhl pohlavní styk. Naznačil mi zběžné metody antikoncepce a zdůraznil, že kombinace metod je vždy spolehlivější. Byl poměrně dost otevřený a sdílný. Ale nějak jsem se u něj necítila dobře.

Moje představa ideální návštěvy gynekologie

Zkouším se vžít do situace, jaké by to bylo přijít do prostředí, ve kterém vás uctivě uvítá žena. Místo prohlídky si s vámi nějakou dobu povídá. Má na vás čas i prostor a v prvé řadě naslouchá vašemu příběhu.

Seznamuje vás s tím, jak vaše tělo funguje, co se v něm každý měsíc odehrává za změny a jak je dobré tu změnu vnímat a přijímat. Už víte, že je úplně normální prožívat naplno svou sexuální touhu a taky máte jasno v tom, jaké metody antikoncepce chcete použít.

Žena, lektorka poradny antikoncepce Nehormonálka.cz, vás úplně nezávisle na své vlastní preferenci antikoncepce seznámí s různorodými možnosti.

Umíte si jasně představit, jak se používá kondom nebo pesar, jak vypadá nitroděložní tělísko a co je Symptotermální metoda přirozeného plánování rodičovství a spoustu dalšího, jaký je mezi nimi rozdíl a jaká i mezi nimi existuje pestrost variant.

Poté vám předá kontakt na lékaře nebo porodní asistentku, pokud budete chtít pomoci se zavedením některé z metod. Nebo vám doporučí, jak se s vlastním lékařem o antikoncepci bavit jinak.

metody-antikoncepce

Během 1-2 hodin se dozvíte vše, na co jste se k antikoncepci chtěly lékaře zeptat, ale bály jste se jeho jednostranného pohledu nebo jste pociťovaly stejně jako já stud. Najednou vám dochází, jak hezky to do sebe zapadá. Jak se krásně doplňuje informovanost s prací lékaře a vše jde ruku v ruce.

Realita

Až před nějakou dobou jsem si uvědomila jednu důležitou věc. Čekárny jsou u nás často velmi přeplněné. Lékař tak nemá prostor ani čas na to, aby se každé ženě takto individuálně věnoval, i kdyby chtěl, nebo jednostranně neupřednostňoval spolupráci s farmaceutickými firmami.

Díky tomuto pohledu jsem lékaře začala více chápat a přestala je obviňovat z toho, že se nám ženám více nevěnují. Ono to v podstatě do jejich kompetence ani nespadá. Velkou roli v tom totiž hrajeme my samy.

A jsem zase u toho. Začít vždy a v podstatě u sebe.

Jak můžeme s lékařem komunikovat, když vlastně své tělo neznáme?
Jak můžeme očekávat, že nám ON sám od sebe poradí, jak SE SEBOU zacházet, když to nevíme my samy?

Uvědomila jsem si, že zodpovědnost za své zdraví i přístup k sobě nesu v prvé řadě já. A když něco nevím nebo něčemu nerozumím, samozřejmě se můžu zeptat, a to nejen u lékaře. I ti vycházejí především ze svých studií a zkušeností.

Nové poradny už existují

Vžívám se znovu do představy, kdy většina žen své tělo doopravdy zná. Ví, nejen kdy proběhla poslední menstruace, ale taky, kdy u ní probíhá ovulace a jaká metoda antikoncepce je pro ni ta pravá, se kterou je nejvíce spokojená.

hormonální antikoncepce

V dnešní době je stále převaha žen, které užívají zcela zbytečně hormonální antikoncepci právě jako metodu před otěhotněním. Proč? Důvodem je v prvé řadě strach a mylná představa, že jiná metoda antikoncepce je méně spolehlivá. Přitom vůbec netuší, o co všechno se ochuzují. Jak mocný dar si samy před sebou odpírají.

Jaké by to asi bylo, kdybych v patnácti – před první návštěvou pana gynekologa – navštívila právě Nehormonálku.cz. Seznámila se s metodami antikoncepce. Daleko lépe by se mi diskutovalo s lékařem, a možná bych mu i otevřela oči novými informacemi. Těžko říct.

Každopádně jsem teď moc ráda, že taková možnost pro spoustu žen teď už existuje. Od letošního června se otevírají pobočky poraden s vyškolenými lektorkami v Praze, Středočeském, Jihočeském, Jihomoravském, Zlínském a Královéhradeckém kraji. Ženami, které mají své vlastní zkušenosti s různorodými metodami antikoncepce a zcela nestranně o nich další ženy informují.

Bez ostychu, důvěrně a otevřeně. Žádná otázka není špatná a žádné rozhodnutí jediné možné. Naopak ctít svou vlastní cestu a zkušenost, ale zároveň ctít cestu jiných žen a párů.

Věřím, že brzy nastane doba, kdy každá žena sebevědomě, s úctou k sobě i svému partnerovi volí tu možnost antikoncepce, která je v prvé řadě zdravá, a díky které roste jejich sexuální přitažlivost i vzájemné porozumění.

jak žít bez hormonální antikoncepce

Možná v tom pomůžou i poradny antikoncepce, možná vlastní zkušenosti.

Každá jsme jiná, ale důležité je, že v tak důležité součásti života, jakou sexuální prožitek je, existují ženy s otevřenou náručí a chutí být nápomocné.

Už v tom nejsme samy. :)

Adéla Nováková

autorka knihy Život bez hormonální antikoncepce a členka spolku poraden antikoncepce Nehormonálka.cz. Stálá podporovatelka žen na jejich vlastní cestě k přirozenosti. Více o poradnách antikoncepce na www.nehormonalka.cz
autorka knihy Život bez hormonální antikoncepce a členka spolku poraden antikoncepce Nehormonálka.cz. Stálá podporovatelka žen na jejich vlastní cestě k přirozenosti. Více o poradnách antikoncepce na www.nehormonalka.cz
Komentáře
  1. clouds napsal:

    Treci printr-o criză la mijlocul vieții
    de exemplu un divorț, un avort spontan, cancer sau HIV, doriți să renunțați la medicamente, tulburare briană având diabet sau orice altă boală, nu puteți găsi dragoste fără să vă faceți griji, contactați legământul dr la adresa de e-mail covenantsolutiontemple@gmail.com sau adăugați-l pe watsapp +2349057353987 vă poate ajuta cu orice nevoie personală. Mulți oameni vor încerca să înveli zahărul adevărul și să-ți dea speranță falsă, dar nu Dr.covenant el îți va spune adevărul și nimic altceva decât adevărul și să-ți țină speranțele înalte și vii asa, te rog sa nu pierzi timpul si sa speram pe cineva care nu merita ..

  2. Elena napsal:

    Jsem velmi šťastný, chci se podělit o svá svědectví s širokou veřejností o tom, co pro mě tento muž jménem Dr. PADMAN právě pro mě udělal, jsem ženatý 4 roky a mám rozchod s manželem před 4 měsíci a byl jsem strach a tak zmatený, protože ho tak moc miluji. Opravdu jsem byl příliš depresivní a kamarád mě nasměroval k tomuto kouzelníkovi, doktoru PADMANOVI, a oznámil jsem mu všechny své problémy a řekl mi, abych se nebál toho, že se přinutí, aby se můj manžel vrátil ke mně a za pouhých 48 hodin Dostal jsem hovor od mého manžela a on se líbil, že bych se měl vrátit do domu. Nikdy v mém životě nevěří v kouzlo a teď mi to jen pomohlo a jsem nyní tak šťastný. Vše mu děkujeme a pokud si také chcete nechat svého manžela vrátit pro sebe zde !! jeho e-mailovou adresu (padmanlovespell@yahoo.com), jsem tak rád, že svědčím o vaší práci a laskavosti DR PADMAN

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů