Jízda na cyklické vlně

Tento titul jsem si vypůjčila z knihy Mirandy Gray Cyklická žena (v originále The Optimized Woman), protože přesně vyjadřuje to, co momentálně žiju.

Kdysi jsem byla ambiciózní mladá žena pracující v akademickém prostředí, kterou každý měsíc sužoval „drobný“ problém: PMS. Přestože jsem brala antikoncepci, která měla můj menstruační cyklus upravovat a snižovat jeho negativní projevy, jednou za měsíc jsem byla několik dní úplně neschopná. Můj podbřišek byl jako bych tam měla ostnaté dráty, hlava odmítala fungovat (což mě totálně blokovalo v práci, ať už jsem potřebovala chystat kurzy pro studenty, učit, překládat nebo psát články), a nedalo se nic dělat, jen počkat, až se spustí krev a křeče samy pominou.

Jednou to dokonce zašlo až tak daleko, že jsem téměř omdlela při čekání na jakémsi úřadě. Z medicínského hlediska jsem byla zcela v pořádku. Nabízel se jedině ibuprofen…

Vysvobození přišlo v podobě otěhotnění, těhotenství a dlouhodobého kojení, které způsobilo, že jsem začala znovu menstruovat až těsně před Tobiášovými čtvrtými narozeninami. A shodou náhod (říkám tomu synchronicita) mi ten den přivezla moje dobrá kamarádka film Měsíc v nás slovenské režisérky Diany Fabiánové. Byla to černá kopie, čerstvě z nějakého festivalu.

 

Na necelé dvě hodiny jsem přestala vnímat svět
a když jsem se znovu vynořila,
svět už nikdy nebyl stejný

Diana ve mně otevřela nové, nepoznané pole – ukázala mi, že menstruační cyklus je ještě něco jiného než jen pár otravných dní bolestí a krve. Že menstruační cyklus má ještě jiný, hlubší smysl, o kterém nám ale nikdy nikdo neřekl.

Jízda na cyklické vlněDVD s filmem putovalo ode mne okamžitě dál, až se dostalo k Barboře Nádvorníkové, kterou inspirovalo k založení stejnojmenného projektu Měsíc v nás, jehož jsem se stala o rok později také součástí. A ke mně se mezitím ještě dostaly další zdroje, které mi začaly rozkrývat skutečnou podstatu menstruačního cyklu. A to byly knihy Mirandy Gray: Red Moon a The Optimized Woman.

 

Téma mě tak nadchlo, že jsem začala učit kurzy pro ženy, zaměřené na menstruační cyklus a jeho jiné prožívání, a hlavně jsem začala bedlivě sledovat sama na sobě, jak se každý týden v rámci měsíce proměňuju.

A místo toho, aby mě to štvalo, že nejsem pořád stejná, že nejsem pořád stejně výkonná, stejně emočně stabilní, stejně krásná a vyzařující, tak mě to začalo nesmírně bavit.

Řeknu vám, jak jsem na to šla: mou nejméně oblíbenou fází, podobně jako je tomu u většiny žen, byla fáze premenstruační, kvůli premenstruačnímu syndromu (i když ten zmizel po zhlédnutí Dianina filmu a už se nikdy nevrátil!) a kvůli výkyvům nálad. Co mě na ní ale fascinovalo, byly její kreativní schopnosti a síla intuice. Navíc jsem se zamilovala do archetypu Čarodějky, se kterým Miranda tuto fázi spojuje. Která z nás by nechtěla být okouzlující, zdánlivě nevyzpytatelnou, charismatickou čarodějkou, která zná a ví, umí komunikovat se světem mimo naše obvyklé vnímání a přinášet tyto rady, vhledy a nápady do života svého i druhých? Kdo by nechtěl jet na vlně tvůrčích schopností, kdy z vás kreativita přímo tryská a nápady nelze zastavit, jen je zapisovat a zapisovat, abyste na nich mohly začít o 14 dní později v dynamické fázi pracovat…?

 

A takto jsem objevila kouzlo
všech čtyř fází menstruačního cyklu
a zamilovala se do své cykličnosti

Velkým požehnáním bylo, že jsem zároveň mohla spolupracovat se svými čtyřmi „měsíčními sestrami“ z Měsíce v nás – Barborou, Šárkou, Karin a Katarínkou, s nimiž jsme si vyměňovaly zkušenosti s tím, co právě prožíváme, co to s námi dělá a co s tím můžeme dělat my.

Úžasné bylo, že jsme se navíc mohly podporovat i v praktických business záležitostech: „Ahoj Šárko, prosím tě, jsem den jedna (1. den menstruace), mohla bys teď dát ty články na web ty?“ A za čtrnáct dní to bylo zase obráceně: „Sofi, prosím, já jsem den 28 a už nemůžu, můžeš prosím…“

Jízda na cyklické vlně

 

Cítím tedy teď jako své velké poslání šířit informace o skutečné podstatě menstruačního cyklu a darech ženské cykličnosti:

 • menstruační cyklus má hlubší smysl, než je nám sdělováno od maminek, ve školách nebo společností
 • menstruace nemusí bolet a obtěžovat nás
 • menstruační cyklus není jen doba, kdy z nás vytéká krev, ale jsou to čtyři fáze: menstruační (reflektivní), předovulační (dynamická), ovulační (expresivní) a předmenstruační (kreativní) a každá z nich nám přináší určité dary ve formě schopností, které se nám v té době zesilují
 • premenstruační syndrom je jen záležitostí vnímání našeho ženství a lze se ho jednoduše zbavit
 • premenstruační fáze je úžasným kreativním časem
 • menstruační fáze je časem dobíjení baterek a je třeba ji respektovat a naučit druhé, aby ji u nás také respektovali. Těžíme pak z toho my i oni
 • cykličnost může úžasným způsobem fungovat v businessu a přinášet nám mnohem vyšší efektivitu i úspěchy!
 • respektování naší cykličnosti a život v souladu s ní nám přináší vnitřní klid a pocit harmonie

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A BUĎTE NAPLNĚNÝMI, ÚSPĚŠNÝMI A ŠŤASTNÝMI ŽENAMI!

 

A otázka na konec: hádejte, ve které fázi svého menstruačního cyklu tento svůj příběh právě sepisuji? Hádáte-li fázi kreativní, tedy premenstruační, hádáte správně!

 

Dana Sofie ŠlancarováDana-Sofie Šlancarová

Podnikatelka, překladatelka, lektorka a zakladatelka projektu Cyklická žena®. Přeložila (kromě jiného) legendární knihu Mirandy Gray – Cyklická žena. Sama je autorkou tří knih o ženské cykličnosti: Balijský deník Cyklické ženy, 7 návyků efektivní Cyklické ženy, a spolu se svým mužem Erikem napsala cyklickou knihu pro muže: Návod na ženy.
Pravidelně pořádá semináře a setkání pro ženy a dívky, a píše články na téma ženské cykličnosti.

www.cyklickazena.cz

Komentáře
 1. Lenka napsal:

  Svému cyklu se věnuju měsíc – od startu Ženy ženám. To co jsem vymyslela a vytvořila v posedním premenstruačním cyklu se mi nepodařilo za několik posledních let. Takže šup šup odpočívat, začíná menstruace :-) DĚKUJU Lenka

 2. Skewer napsal:

  Hezký den, zajímá mě, jak je to s ženami, které už cyklus nemají. Znamená to, že najednou přestanou fungovat podle 4 fází nebo ty fáze stále existují a můžou je dále prožívat.. ptám se čistě ze zvědavosti. Děkuji za odpověď

 3. Dana-Sofie napsal:

  Ano, fáze stále existují, jen mohou být méně patrné. Podrobnější odpověď brzy najdete na stránkách http://www.cyklickazena.cz/ v sekci FAQ, už je tam chystám, nebo v komentářích pod mým videem v projektu Ženy ženám… Dana-Sofi

 4. Calli napsal:

  Děkuji za článek,tento měsíc zkusím sledovat změny…no a koncem měsíce se mi snad konečně podaří něco napsat :-D

 5. Kristýna napsal:

  Zdravím, mohu někde film Měsíc v nás najít na internetu online popřípadě ho stáhnout? Ráda bych se na něj podívala s maminkou :) Děkuji

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů