Dítě teď nechci! Aneb jak na to bez hormonů

Pokud jste už někdy přemýšleli nad tím, jak mít pod kontrolou své reprodukční období, možná vás zaujala široká nabídka pilulek, přípravků a pomůcek farmaceutických firem. Možností je opravdu hodně.

Od minipilulky, přes běžné pilulky, pilulky „poté“, gely, podkožní i vnitroděložní tělíska, injekce, náplasti, kondomy, kloboučky, vaginální kroužky až po sterilizaci.

Všechny mají jedno společné. Jsou velmi účinné, „téměř bez nežádoucích účinků“, za přijatelnou cenu a hlavně velmi jednoduše použitelné. Nabídka vskutku lákavá.

Pokud se zrovna rozmýšlíte, co z uvedeného využít, vězte, že je ještě jedna možnost.

Moc se o ní neví ani nemluví, přesto se honosí zajímavým názvem: Symptotermální metoda přirozeného plánování rodičovství. Pokud se říká, že nejlepší věci jsou zadarmo, tak o plánovaném rodičovství to platí dvojnásob.

Moudrá příroda dobře vymyslela, jak se mohou partneři proti početí chránit. Ale jako vše přirozené to má jednu velkou nevýhodu – nikdo na tom nevydělá. Pro farmaceutické firmy je mnohem výhodnější utvářet si své pacientky od 14 let tím, že jsou každodenními uživatelkami hormonálních antikoncepčních metod.

Nepokusit se o přirozený způsob kontroly plodnosti, je jako rozhodnout se počít potomka a namísto krásného milování, rovnou zamířit do Centra reprodukční medicíny.

Nebo místo pokusu o přirozený porod si bezdůvodně zaplatit císařský řez. Hrát si na to, že jsme moudřejší než příroda, to se nám sice moc často nevyplácí, ale hrdě to ignorujeme.

expecting-1400878_960_720

Farmaceutický systém nás natolik zpracoval, že už většinou ani nepřemýšlíme nad tím, jestli se situace nedá řešit zdravě a přirozeně.

Dar schopnosti počít je jedním z největších darů, které jsme v tomto životě obdrželi.

Je to dar jako schopnost komunikovat, slyšet, cítit, pohybovat se… Přestože je plodnost stejně plnocenným darem, začne nás v průběhu života obtěžovat. A pak přijde otázka, co s tím?

Existuje metoda, která učí, jak sledovat menstruační cyklus a tím ovlivňovat plodnost. Pomáhá lépe poznat ženské tělo, vnímat, co se v něm děje, jak se mění hormonální systém a jak na změny reagujeme po stránce fyzické, emoční i psychické.

Ukazuje nám, že náš hormonální systém zásadně ovlivňuje i muže kolem nás a k čemu a jak se tyto informace dají využít.  Metoda nás učí komunikovat o našem intimním životě na takové úrovni, jako nikdy před tím.

Učí nás si plně uvědomit, že je zejména v našich rukou, jak každý měsíc dar plodnosti využijeme a že plodnost je vždy společná.

Je to další úroveň sebepoznání, která vede k harmonii a většímu vědomí sebe sama.

Tuto metodu zpracovali němečtí lékaři, psychologové a pedagogové a nazvali ji symptotermální metodou Sensi plan. Je to v současné době nejmodernější, nejjednodušší symptotermální metoda a její spolehlivost je nadstandardně vysoká – 99,6%.

Pevně věřím, že symptotermální metoda překoná bariéry neznalosti a nesmyslných mýtů, které se o ní šíří a bude ji využívat stále více žen a párů.

Bc. Kateřina Juřenčáková

Lektorka a poradkyně STM

www.zenaluna.cz

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů