Změna návyků: Vypněte! Relaxujte!

Krásný den.
Jak víte, včera byl první květen, první máj…. a ten mi odstartoval rekapitulaci měsíce předchozího – dubna. Na duben jsem si slíbila a doufám, že i s některými z vás, si předsevzala, že věnuji každý den alespoň 10 minut relaxaci, či meditaci, či čemukoli, co pro vás znamená zklidnění a čas jen pro sebe.

Nápad zněl skvěle a už jsem se na to moc těšila.

Nastalo několik zásadních otázek, od kterých jsem se měla „odpíchnout“:

  • Jak to budu dělat?
  • Jakou techniku zvolím?
  • Ve stejnou dobu?
  • Ráno či večer?
  • Vsedě či vleže?…

Otázek před začátkem by se dalo najít spousta, ale teorií se člověk nikam neposune.

Začnu a uvidím, řekla jsem si

První den jsem se rozhodla natočit si budík na deset minut a jen klidně sedět se zavřenýma očima a pozorovat nádech-výdech. Mám za sebou několik let pokusů o klasickou meditaci vipassaná i o Oshovy dynamické meditace, takže jsem už trochu pokročilejší začátečník, ale stejně jsem na sobě pozorovala klasické „symptomy“ – myšlenky odbíhaly všude možně od úplně neužitečných nápadů (jako například co budu dělat na večeři) přes docela dobré (texty na psaní, pracovní inspirace) a kýženého bezmyšlenkovitého klidu se mi podařilo dosáhnout na velmi krátké chvíle. Ale na druhou stranu – díky Bohu za ně. Lepší něco, než nic.

Někdy jsem zkoušela třeba i relaxaci vleže, kdy jsem si představovala svoje tělo někde na teplém písku Karibiku, v dáli šplouchající moře, sluníčko, prostě moje příjemno.

Změna návyků: Vypněte! Relaxujte!
Relaxačních i meditačních technik je kolem nás neuvěřitelně mnoho, stačí se rozhlédnout, jistě najdete tu svou oblíbenou. Nebo to můžete střídat, až najdete to, co vám vyhovuje. Je to jen o vaší fantazii. A také o vytrvalosti a disciplíně.

A můžu vám říct, že po měsíci těchto malých desetiminutovek se cítím příjemně a mám pocit, že pro sebe dělám něco velmi důležitého. Možná to nejde vidět hned, ale moje mysl i moje tělo mi jednou určitě poděkují :-)

 

Jasně, že přijdou chvíle, kdy se člověku nechce, nebo má spoustu „důležitějších věcí na práci“. Ale na druhou stranu – deset minut pro sebe – to je ta nejlepší investice. Mohu vřele doporučit.

Dokonce jsem díky tomuto zklidnění napsala ebook zdarma, který můžete najít na mých webových stránkách, jmenuje se 5 kroků k vnitřní pohodě, aneb jak si v sobě vytvořit klid, i když to kolem burácí a právě ony desetiminutovky jej hodně ovlivnily. Zjistila jsem, že pokud si dovolíme mít alespoň na chvíli každý den v hlavě klid, dostanou se do naší pozornosti nápady, které bychom jinak neslyšely, a to je podle mne super.

Jakmile jsem tedy začala s tou vlnou klidu a inspirace,
budu v ní ráda pokračovat i nadále.

 

Když jsem přemýšlela o předsevzetí na další měsíc, uvědomila jsem si, že předsevzetí beru spíše jako něco, co má v mém životě být dlouhodobě. Ono to tak ale vždycky být nemusí. Může to být něco jako splnění snu, že člověk udělá něco, co už dlouho plánoval, nebo co chce a odkládá a podobně.
Proto se v květnu nechám vést na vlně inspirace z meditačních desetiminutovek a dám si za cíl tohoto měsíce dopsat svůj „velký“ ebook, který nosím v hlavě již dlouhou dobu.

Držte mi palce, věřím, že když se do toho vložím, půjde to.
Stačí se jen držet záměru, předsevzít si jasný směr a toho se držet.
A co vy? Máte něco, co čeká, až se do toho „obujete“? Pojďte se společně nadechnout a udělat to!
Těším se na vaše sdílení a komentáře a těším se na to, jak to společně zvládneme!
Držím nám palce!
S láskou

Lucie LebduškováLucie Lebdušková

autorka projektu Čekala jsem miminko
klinická psycholožka, psychoterapeutka a hypnoterapeutka
lektorka systemických rodinných konstelací

www.lucielebduskova.cz
www.systemickekonstelace.com – nejbližší termín konstelací v Praze je 21.6.

 

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů