Zeptejte se svého gynekologa … nebo raději ne!

Menstruace je zbytečná. Není potřeba. Je to nesmysl. Někteří gynekologové se usnesli, že by se jí ženy měli zbavit a poctivě „zobat ty prášky“ nebo si případně dát do dělohy kus měděného drátu (nitroděložní tělísko).

Ano, chápu, že z pohledu muže je menstruace zbytečná a na nic. Žena je protivná, unavená, nervózní, uječená, přecitlivělá a hysterická. Nechce sex! Prostě z pohledu muže by neměla být.
Z pohledu některých žen by taky neměla být. „Je to otrava, je mi blbě, nemůžu nic dělat, všechno mě bolí“. Ano, tak to je. A to proto, že neznáme, neslyšíme, necítíme a nevnímáme naše těla.

 

Chápejte, menstruace je přirozená

Každá dívka dospěje a začne menstruovat. TAK TO PROSTĚ JE.
Její tělo se naladí na měsíční cyklus svých změn. Přechází plynule z jedné fáze do druhé a žena si toho ani nevšimne. Jediné, čeho si všimne, je právě menstruace. Tu nelze přehlédnout. Ale co fáze předovulační a co teprve ovulace a naše skvělá kritická předmenstruační fáze, kdy se projevuje PMS. To už pár mužů a žen pozná. Začíná peklo. To peklo trvá pár dní a zase všechno jede na novo, jako každý měsíc a stále dokola, ale my ne a ne si toho všimnout.

Není čas, ještě musím tohle a tohle a tamto.
Nestíhám.
Menstruace, o tom se přece bavit nebudeme!
Zbavíme se jí.

Menstruace je přirozený proces, kdy sliznice dělohy, která při ovulaci byla připravená na nový život a pokud nedošlo k oplodnění, se oddělí a odchází z těla ven. Toto je naprosto přirozený a dokonalý soulad hormonů a jejich spolupráce, opakující se každý měsíc. Přijde Vám to zbytečné? V přírodě není nic zbytečně. Vše je propojené. Mě to dává smysl.

Známe své tělo? Poznáme, v jaké fázi se nyní nacházíme? Cítíme ovulaci? Cítíme tělo, jak láká a svádí muže. Jsme si vědomé, že po ovulaci nám ubývá sil a ztrácíme energii. Já to nevěděla, ani necítila. Jak bych taky mohla. Byla jsem přeci hodná holčička.

Když jsme chtěly objevovat, poznávat a dotýkat se svého těla, tak jsme nesměly. To se nedělá, nešahej si tam, FUJ, jsi ošklivá holčička. Takže naše přirozená zvědavost a potřeba poznat se, která začíná kolem 3 let věku, byla potlačena.

Za svá těla se stydíme.
Schováváme je a myslíme si, že nejsou dokonalá.

Zeptejte se svého gynekologa

 

Necítíme je. Potlačujeme své pocity. I já to tak dělala, odtrhla jsem se od své přirozenosti. Své tělo jsem neznala, necítila ho a nevěřila mu. Nechala si mnoho věcí namluvit a nechala se ponižovat. Až teď si uvědomuji, jak nepříjemná mi byla každá kontrola na gynekologii, kdy cizí muž sahá a prohlíží nejintimnější místo v takové poloze, která vylučuje jakoukoliv obranu. Kdy dává studená železa a je to velmi stresující. Jenže já si říkala, to je normální, tak se to dělá, nemám na výběr…

Pocity jsem potlačila. Stejně tak při a po porodu, kdy se vám do kalhotek každý den dívá asi 5 cizích mužů, zda opravdu krvácíte. Doteď jsem to nepochopila proč. Je takovýto přístup bez respektu a úcty k ženě nutné vydržet. Proč to nemůže udělat sestra a zachovat intimitu ženy? Rozhodně vím, že až budu rodit příště, toto už nikomu nedovolím.

Byla jsem tak naivní, když jsem se ptala gynekologa, jak poznám porodní bolesti, co se bude dít a jak se budu cítit, jak kdyby to on mohl vědět a poradit mi. Copak to někdy zažil. Teď už chápu, že porodní asistentka bude příště řešení pro mě vhodné. Byla jsem odtržená od sebe.

 

Nechala jsem si líbit mnoho věcí,
které se mnou nebyly v souladu,
protože jsem necítila sebe.

Mnoho žen to má stejně.
Dříve ženy držely při sobě a byly si vzájemně oporou. Rodily v kruhu žen a chodily za nimi porodní báby. V době menstruace se scházely a sdílely své zkušenosti a učily se o sebe pečovat. Muži do toho nezapadali a nebyli přítomni.
Dnešní společnost toto vykořenila. Ženy mezi sebou soupeří, převzaly mužské role a zajímá je výkon, úspěch a vítězství, protože si myslí, že tak je to správně. V tom jim pomáhá antikoncepce, která je udržuje uměle v předovulační fázi jejich cyklu. Potom jsou výkonné a více podobné mužům. Jsou tak ale spokojené? To ať každá posoudí sama.

Rose

 

A moje poučení?

  • dělám věci, které mi jsou příjemné
  • ptám se, zjišťuji, zajímám se
  • hledám své vlastní odpovědi a řešení
  • co se mi nelíbí, odmítnu
  • poslouchám své tělo
  • poznávám své tělo
  • důvěřuji svým pocitům

Proto pro mě není hormonální antikoncepce řešení. Je to umělé ovlivňování přirozeného cyklu, uměle udržuje ženu jen v jedné fázi a to předovulační. Proč asi mnoho žen při užívání antikoncepce ztrácí zájem o sex? Chybí fáze ovulace.

 

Každá máme na výběr

Klidně používejte HA, pokud jste s ní spokojená a vyhovuje Vám. Já si vyberu symptotermální metodu. Je to metoda přirozené antikoncepce.

A ještě jedna věc na závěr. Farmaceutický průmysl je nejúspěšnější odvětví hned po obchodu se zbraněmi, drogami a bílým masem. Celosvětově je 5 lídrů. AstraZeneca, Novartis AG, Pfizer, GlaxoSmithKline a Bayern. V současné době má pravdu ten, kdo má peníze a ten taky rozhoduje, jak se věci budou dělat a říkat.

 

Kateřina

PS: Já vložky a tampony zahodila dávno. Používám menstruační kalíšek. Je to moderní hygienická pomůcka, s kterou se cítím svobodná a spokojená i při menstruaci.

www.menstruacevpohode.cz

Doporučuji přečíst si tento článek na Lidovky.cz Psychogynekoložka o neplodnosti…

 

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů