Bonding u císaře? Jde to?

Myslíš si, že bonding u císařského řezu není možný? Mýlíš se. I když realita ve většině českých porodnic je jiná. Ano, ve většině porodnic se stále tato „služba“ neposkytuje. Když ale budeš hledat, zjistíš, že díky bohu jsou i takové porodnice, které ti bonding umožní.

Napadá tě otázka: „A co je na tom bondingu tak úžasného?“ Nebo si říkáš: „Budu mít dost starostí sama se sebou, a jak bych vlastně miminko vůbec držela? Vždyť by mi mohlo spadnout.“

Bonding u císařského řezu by měl být standardem

Já si myslím, že je BONDING u císařského řezu zásadní a moc potřebný. Je natolik důležitý, že by se, podle mě, měl stát standardem při všech císařských řezech, které jsou prováděny pod částečnou narkózou.

Mám za sebou tři císařské řezy. Jeden akutní, provedený pod celkovou narkózou. Druhý porod byl už plánovaný s částečnou narkózou bez bondingu. A třetí porod, provedený pod částečnou narkózou a s bondingem. Díky tomu mohu napsat, jak jsem to vnímala já.

První porod, akutní císař, byl pro mě obrovským traumatem. Nejenom, že byl bez bondingu, ale porodila jsem bez vědomí toho, že rodím. Takže po probuzení mi přivezli dítě, které „prý“ bylo moje. Vím, že to zní ošklivě a nemožně. Ale cítila jsem to tak. Byla jsem od svého dítěte naprosto odpojená. Jakoby vůbec nebylo mé…

U druhého porodu mi sice bonding v porodnici slíbili, ale realita byla úplně jiná. Malou mi na sále ukázali už zabalenou a řekli: „Maminko, tohle je vaše holčička, je krásná.“ Poprvé jsem ji pořádně viděla až na pokoji. To bylo přibližně po 50-60 minutách. Tak dlouho jsme byly od sebe. Díky tomu, že jsem si prožila radost z jejího narození hned na sále, tak jsem ji přijala mnohem lépe než prvního syna. O to hůře jsem vnímala naše prvotní odloučení.

Trvalo mi pak dlouho, než jsem přišla na to, jak si tyto porody zpracovat.

Třetí porod byl pro mě dar

Zažila jsem tolik nádherných pocitů, které by bez bondingu nikdy nepřišly. Nejen, že jsem slyšela své dítě poprvé zakřičet (a že teda má hlas jak zvon), ale poprvé v životě jsem viděla ještě neumytého novorozence pokrytého mázkem.

Nejsilnějším okamžikem pro mě bylo, když mi nahého Eliáška položili na tělo. V tom okamžiku se uklidnil, přestal plakat a svůj pohled upřel na mě.

Ty nádherné oči! Bylo to jako kdyby mi říkaly: „Tak ty jsi ta moje máma, kterou jsem vždycky slyšel. Mám tě rád.“ A já měla oči zalité slzami dojetí. Poté začal hledat, kde má své mlíčko. Prožívali jsme to společně s manželem a byli jsme naprosto šťastní a nasycení láskou.

Z operačního sálu syna odnášel manžel. Měl ho připevněného na své vysvlečené hrudi. Já se za nimi dívala a bylo mi už jedno, jak dlouho bude ještě zašívání trvat. Byla jsem pod vlivem hormonů štěstí a věděla jsem, že kluci jsou spokojeně spolu.

bonding novorozence

A v čem spočívá síla bondingu? Já to cítím takto:

 • Zaplaví tě okamžitě hormony štěstí a ty „vyletíš na měsíc“. Ten pocit je prostě… Nepopsatelný! Je to něco tak úžasného! Opravdu bych si přála, aby ho zažívaly všechny císařovny.
 • Máš úplně jiný vztah k dítěti už od první chvíle. Jsi vědomě u porodu a tudíž víš, že je miminko tvé, a miluješ ho od prvního momentu.
 • Dříve se ti spustí laktace.
 • A samotné dítě je klidnější (nezažilo pocit, že ho máma hned po narození opustila, což si myslím, že ty miminka opravdu bohužel prožívají).

Místní porodnice bonding neposkytuje. Co mám tedy udělat?

V první řadě se ve tvé místní porodnici po bondingu ptej. Pokud ho nemohou poskytnout, tak jim s klidným srdcem řekni, že bohužel pojedeš rodit tam, kde ti to umožní. Možná tě napadá, že jsem padlá na hlavu, proč bys jim tohle povídala? A má odpověď je jednoduchá.

Jen díky tomu, že my ženy budeme bonding samy poptávat, jen tím se může změnit i nabídka porodnic.

Pokud se více a více žen bude po bondingu ptát a posléze dávat najevo, že jede rodit jinam, tak si to lékaři jistě dovedou spočítat a bude jen otázkou času, kdy bonding bude standardem. A na tom se, milé Císařovny, můžeme podílet všechny. I ty můžeš něco změnit! Nejsme v tom samy. JSME CÍSAŘOVNY.

A druhý bod je: najdi si porodnici, která bonding poskytuje. Když máš porod plánovaný, tak nevidím problém v tom si zajet někam dále. I za cenu toho, že za tebou nepřijede žádná návštěva. Pět dní to zvládneš. A to, co zažiješ se svým dítětem ti už nikdo nevezme…

BONDING je první klíč k tomu, jak být spokojená a šťastná máma, Císařovna, už od prvních vteřin vašeho společného života.

Drahá CÍSAŘOVNO, mysli prosím více na sebe. I tak „obyčejná“ věc jako je bonding dokáže neskutečné věci. Vše tak může být jinak. Přijetí miminka, problémy s laktací i velikost možného traumatu. Držím nám palce!

Petra Drahošová

Trojnásobná Císařovna, která provází ženy trnitou cestou k přijetí sama sebe jako CÍSAŘOVNY. Autorka eBooku Jak pečovat o sebe a jizvu po císařském řezu, ve kterém, vedle různých způsobů péče o jizvu, odhaluje své metody vyrovnání se s traumatem zvaným císařský řez. www.jsmecisarovny.cz
facebook/jsmecisarovny

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
 1. Eliška napsal:

  Děkuji za váš článek. Jsem moc ráda, že jsem na něj narazila.
  Přesně jako byste psala o mně. První porod akutní sekce v celkové narkóze. Po probuzení mi dovezli krásné čisté miminko, ale tak nějak „nebylo moje“. Druhý porod také akutní sekce, ale už při příjmu jsem hlásila, že pokud dojde na sekci, tak chci částečnou narkozu. Přání bylo splněno, ale dceru jsem viděla jenom na vteřinku, protože kvůli komplikacím při porodu měla zdravotní problémy. I přesto jsem k ní měla vztah jiný než k synovi.
  Příští rok mě čeká třetí, tentokrát plánovaný, císař. A já moc doufám, že mi v naší porodnici bude umožněn bonding ještě na operačním sále.
  Děkuji za povzbuzení
  Eliška

 2. Leigh Travillion napsal:

  Mempunyai kolam renang yang menawan dengan air kolam renang yang biru bening dan berkilau yaitu Hasrat Anda….kami siap menolong Anda membikin kolam … lihat di https://treatment-air-kolam-renang.netlify.app/perawatan-air-kolam-renang-bandung.html untuk lebih lengkap

 3. Kareen Emfield napsal:

  Jual Beton Instan dari berjenis-jenis merek terbaik harga murah dari distributor legal di indonesia. Tersedia Ready mix concrete kemasan ataupun kendaraan beroda empat truck beton … segera kunjungi https://sheetpilemegacon.kedungsepur.my.id/2020/09/harga-sheet-pile-megacon-di-gunungpati.html

 4. Jose Suellentrop napsal:

  beton cor untuk keperluan konstruksi bangunan anda. Klass B-0 Dipakai untuk dasar atau sebagai pengeras … selengkapnya https://fiturbeton.blogspot.com/2018/05/jual-pagar-panel-beton-pracetak-di_8.html

 5. Lee Wayman napsal:

  WC phenolic toilet ini juga banyak sekarang untuk gedung komersial seperti sekolah. Menggunakan WC phenolic kamar mandi hal yang … tap https://showerbox.jabodetabek.my.id/2020/10/jual-shower-box-1-bergaransi-0812-8143.html to go further.

 6. Trevor Buckless napsal:

  Harga Beton Precast 2020 atau beton pracetak untuk keperluan konstruksi, … dan berikut ini ialah berberapa produk beton precast yang bisa kami jual. segera kunjungi https://roadbarriermegacon.kedungsepur.my.id/2020/08/harga-road-barrier-megacon-1-di-tingkir.html

 7. Manda Dirosa napsal:

  Jasa towing atau derek gendong menjadi salah satu pilihan bagi pemilik kendaraan beroda empat untuk merasakan mobilnya saat … info lebih lengkap https://jasa-towing-mobil.blogspot.com/2020/11/harga-towing-mobil-pekanbaru-jakarta.html

 8. Cecilia Stweart napsal:

  Kaca tempered yaitu kaca yang dikeraskan dengan memanaskan kaca lazim sampai menempuh temperatur sekitar 700 * C, selengkapnya https://jasakacashower.blogspot.com/2019/12/jual-kaca-shower-pintu-kamar-mandi-1-di_17.html

 9. Earl Krauss napsal:

  Epoxy is a permanent adhesive used on various types of areas, from plastic to metal. … Epoxy begins in a liquid state. Because it is blended, the substance’s temperature heats… click https://epoxy-lantai-gudang.blogspot.com/2021/01/jasa-epoxy-lantai-gudang-ternate-1.html for more information.

 10. Ayana Rodick napsal:

  PabrikPintu.co.id has become the leading door manufacturer and additionally dealers found in Indonesia for the purpose of entry and also advanced insides doors, produced in great wooden, powder … tap https://pabrikpintuharmonika.blogspot.com/2019/11/jual-pintu-harmonika-lamongan-harga-per.html for more offers.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.