Zazvonil zvonec a manželství je konec I.

svatební kytice

Toto je jeden z těch článků, které mám napsané v počítači, ale chvíli trvalo, než jsem ho zveřejnila. Někdy zkrátka ty hodně hluboké věci, ty které se nás dotýkají na úrovni, která se ani nedá popsat, protože je tak hluboko a blízko vaší duše, že je považujete za něco naprosto soukromého, a proto si je chráníte; jsou jako něco křehkého, co by se jen pohledem mohlo rozbít.

Na druhou stranu ale právě takovéto věci se hluboce dotýkají spousty lidí. A to, co se naučí jeden, se pak může naučit i druhý, pokud si to ten první nenechá pro sebe. Proto věřím, že se odhodlám a tuto svou stránku vám poskytnu k nahlédnutí.

Co oči nevidí, to srdce nebolí

Leden 2018 mě začal učit mnohem rychleji než měsíce a roky předtím. Ale začnu od doby, kdy začaly vycházet najevo takové ty sajrajty, co si schováváte pod koberec, a myslíte si, že když nejsou vidět, tak nejdou cítit a vlastně neexistují.

Manželství… hmmm.

Můj muž na začátku našeho vztahu prohlásil, že on se nikdy ženit nebude. Nechápal instituci manželství. Manželství jeho rodičů ztroskotalo v jeho docela citlivém věku, a tak se zařadil do fronty těch, kteří si myslí, že když se neožení, tak se vyhnou všem strastem, které páry prožívají právě v onom manželství.

zamilovaný pár

Mě to tehdy iritovalo, ale milovala jsem ho. Náš vztah měl hodně pevné základy, protože na začátku jsme si ho museli doslova vybojovat. Ke všemu byl skoro rok na dálku. Proto jsem věděla, že i názory se mohou změnit a netřeba to nějak moc dramatizovat.

Pro mě to není jen papír

Tehdy jsem se mu snažila předat to, co znamená manželství pro mě. Že ten „papír“, jak to tehdy nazval, pro mě není jen papír. Ale znamená to, že my dva prostě patříme k sobě, a to i před světem. Že tím dáváme najevo, že jsme propojení něčím víc, něčím hlubším a že si zasloužíme, aby tak k nám přistupoval i svět kolem nás. Pak také nějaké ty byrokratické věci, které už dnes nejsou až tak důležité.

Podstatný pro mě byl duchovní význam. A to trvá. Jenže když jsem byla v posledních letech na svatbách, poslouchala snoubence dávat si sliby, ať už v kostele nebo někde venku, bylo mi jich líto. Viděla jsem, jak nemají páru, do čeho to vlastně lezou, k čemu se to zavazují.

Pak mi došlo, že je to moje – že mi je líto mě. Já jim na jednu stranu závidím tu slávu, tu jiskřící láskyplnou energii a na druhé straně jsem za sebou měla už několik těch bolestných zkušeností, které manželství umí rozdat. A proto i ty sliby, které se vehementně slibují, mi přijdou zcestné.

Naše cesta v manželství loni došla až tak daleko, že jsme naše manželství na čas ukončili. Ne rozvodem, rozchodem, hádkami a vším, co k tomu „normálně“ patří. Ale rituálem.

Slibuji, že ti zachovám lásku, úctu, že tě nikdy neopustím…

Zjistila jsem, že slib, který jsem musela dát v kostele a který už tehdy ve mně vyvolával smíšené pocity, je fakt totálně vedle. Je to slib nesvobody. Slib, který člověk snad ani nemůže dodržet vzhledem k tomu, jak jsme nastavení.

nevěsta a ženich

Nevěsta před kostelem dostane bič a ženich chomout s koulí na noze… Jak výstižné. My nic takového nedostali, ale přesto jsme se oba navlékli do chomoutů a oba jsme měli biče v ruce a s koulemi na nohou jsme vyšli do světa. Jen díky tomuto slibu…

Ale zpět k tomu začátku našeho konce.

Celkově bych mohla náš vztah nazvat jako harmonický a doplňující se. Můj muž je velmi citlivý a komunikační, takže když už někde něco vyjuklo, tak jsme to vyřešili. Sem tam proběhla i nějaká ta hádka, ale jak se říká „bouřka, která pročistila vzduch“.

Jenže ty těžké věci se často opravdu schovávají a přichází velmi potichu a nenápadně. Vkrádají se do vztahu tak, že si toho v každodenním koloběhu a ve stínu těch big problémů ani nevšimnete.

Něco, co sice třeba i víte, že to tu je, ale nevěnujete tomu důležitost, a tím pádem ani pozornost. A úplně nejlepší je, když se nějaký ten velký problém, který řešíte dlouhodobě, neustále dokola, smíchá dohromady s tímto nenápadným nic, ze kterého se najednou vyvalí pěkně velká obluda.

Nemoc manžela vynesla na povrch nemoc vztahu

Necelých deset let zápolíme s manželovou nemocí. Psychiatrická diagnóza. To je ten obrovský balvan, který nás zalehl. Ten, zpod kterého se snažíme oba dostat. Ale představte si, když zápolíte tak dlouhou dobu, snažíte se, hledáte cesty silou či silou vůle, tak se zároveň učíte a posilňujete (pokud tomu tedy nepropadnete).

Jeho ataky nás vždycky dostaly na dno. Nemohu ani říct „srazily nás na kolena“, protože to opravdu bylo „hubou na dno“ a nahoru ještě kopec sraček.

smutná žena

4 pobyty v nemocnici, 6 atak. Pokaždé to bylo jiné a pokaždé to bylo bolestivě stejné. Kdo nezažil, nepochopí, a proto se tu nebudu věnovat vysvětlování toho všeho, co to obnáší. Jen řeknu, že každá ataka mě osobně naučila něco nového.

Ta předposlední vytáhla na světlo tu druhou část, tu skrytou, tu tiše se plížící mezi nás. Vytáhla na světlo boží to, jak můj muž opravdu nepochopil status manželství. Jak je velkým zádrhelem jeho pohupující se nepevná půda pod nohama a nepostavení se na vlastní nohy.

Nedokázal stát za mnou, za námi, sám za sebou. A tím začal podřezávat větev pod naším vztahem. Pomalu, ale jistě.

Ukázala to jeho nemoc, jeho NE – moc.

Neměl moc nad sebou, a tím nedokázal převzít ani zodpovědnost a moc nad naším vztahem, a tak do něho nechal dost škaredě zasáhnout druhými zvenčí.

A já, protože jsem vždy byla ta, která všechno držela, zachraňovala, jsem byla už do této role nacpaná i z jeho strany a chtěl po mně, abych opět byla superwoman, která situaci dá dohromady a zachrání nás oba…

Jenže já už cítila, jak je to přemrštěné, ale stále jsem se nechtěla poddat, pustit to. A tak přišla na „pomoc“ naše stará známá – další ataka nemoci. A tentokrát mi ukázala, kam jsem se to vlastní vinou dostala. A naučila mě, jak to stopnout.

Já se postavila za svého muže a držela jsem ho

Já sama jsem se snažila mít zodpovědnost za oba, za nás za všechny a dělat maximum. A já sama jsem díky tomu došla totálního vyčerpání ve vztahu. A s ohledem zpět, když vidím jednotlivé ataky, události kolem a ty posuny, vidím, že to ale bylo nutné. Zapadá to jako skládanka hezky do sebe.

sebelaskaPokaždé jsem přišla na něco nového, něco, co jsem u sebe nastavila-napravila-upravila a vylepšila. A ta poslední, ta tomu dala tu pomyslnou korunu.

Došlo mi, že už dál prostě nemůžu. Nedokážu dál stát za svým mužem a držet jeho, sebe, rodinu. Že to není moje místo. Ale byla jsem naštvaná na něho, že mě v tomto místě držel.

Pak mi došlo, že je to MOJE volba. Došlo mi, že já mám svou volbu, kterou mohu změnit. A už to frčelo. Dokázala jsem říct NE i jemu. Přišlo moje velké, ale opravdu obrovské nasrání. Vztek mnou cloumal při každé myšlence na mého muže.

Zdravé naštvání je jako motor, co nás pohání

A tento vztek mi pomohl dát už rázně najevo, že moje hranice jsem si nechala překročit, ale už je znovu stavím a tentokrát nebudou překračovány.

Došlo mi, že slib, kde svatosvatě přísahám, že NIKDY svého muže neopustím, že VŽDYCKY za každou cenu s ním budu a budu ho nadosmrti milovat, je oprátka, kterou jsem si dobrovolně nasadila na krk, a ta se začala stahovat.

A došlo mi, že sama se sebou nežiju v pravdě. Že se často snažím „nezranit“, a tak raději neřeším, co by řešit bylo třeba.

Ve své zlosti jsem začala vracet manželovi veškeré požadavky, které na mě měl. Cítila jsem, že už nemám síly ani co by se za nehet vešlo, abych mohla našemu vztahu dávat. A cítila jsem, že on je ten, kdo za to může.

Dostala jsem také ale čas, kdy byl on v nemocnici, na přemýšlení. V tomto čase mi došlo, že si za to můžu sama. Že jsem ho naučila, že já mám za nás zodpovědnost, že já jsem ta, kdo všechno drží.

Popsat tu scénář posledních několika měsíců by vyšlo na knihu, u které byste se možná začali nudit. Náš vztah prodělal obrovskou změnu. A tato změna se nestala lusknutím prstu, ale procesem. Tento proces se utvářel několik měsíců, vlastně by se dalo říct, že několik let.

Jenže mě dostal do bodu, kdy jsem ke svému manželovi přestala cítit lásku. Zůstal tam respekt, zůstalo přátelství, úcta. Také dítě, hypotéka a klasické běžné každodenní povinnosti.

osamělá žena

Jeli jsme na setrvačnost

Věděla jsem, že to dál nepůjde. Věděla jsem, že v takovém vztahu nemůžu dál.

Zjistila jsem, že můj muž není jediný na světě. Ale zároveň jsem tušila, že přejít do dalšího vztahu může znamenat to, že si nevyřešený problém vezmu hezky do ranečku s sebou a budu ho řešit ve vztahu novém. Došlo mi, že se musíme znovu společně naučit i lásce.

Můj muž si uvědomil – na základě mého smečování jeho požadavků okamžitě zpět na jeho stranu – že je něco jinak. Došlo mu poměrně rychle, že náš vztah nemusí končit smrtí.

Jak se říká v tom krásném manželském slibu „až do smrti“ či „dokud nás smrt nerozdělí“. Že slibem se nedostává jistota, že to tak bude a nemusí se proto prstem hnout. Můj vztek pomohl i jemu.

Vše se změnilo

Najednou byl donucený se rozhodnout, co chce dál, a přijmout zodpovědnost sám za sebe.

snubní prsteny

Když jsem mu na našem rituálu vracela snubní prstýnek, řekla jsem mu:

 • Že tímto naše dosavadní manželství ukončuji.
 • Že ve vztahu, který byl takto nastavený, už nedokážu pokračovat a ani nechci.
 • Že kruh (prstýnek) je pro mě symbolem spojení a cítím, že naše spojení přestalo existovat.
 • Že se kruh otevřel, přestala v něm proudit energie.

Slib jsem zrušila, spálila a hodila do říčky.

Už jsem neměla síly na neustále dodávání řešení a držení nás obou.

Jenže co teď? Přišlo období „čekání na zázrak“.

Chtěla jsem nám dát šanci, ale zároveň jsem v sobě cítila zmatek, jestli to opravdu ještě má smysl. Jestli ještě někdy dokážu začít cítit lásku ke svému muži. Úcta, kamarádství a respekt je důležitá součást vztahu, ale nestačí to.

Partnerská láska je v manželství zkrátka důležitá. Má svoje místo na tom kruhu, a když tam není, kruh se přeruší. Síly ale nejsou a můj muž je, kvůli jeho NE-moci, taky nemá.

Jak přežijeme dál?

Marie KrchňaváMarie Krchňavá

www.osvobodse.cz

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
 1. V380 Pro PC napsal:

  The V380 is an application that lets you view live images from CCTV cameras on your desktop. You can download this V380 from our website to your computer. It is compatible with the Internet, with this Internet you can download and record videos on your laptop / PC.

 2. Hipolito Garbacz napsal:

  Jasa Kontraktor Kolam Renang Biasa dan Pribadi, Berapa Tarif Pembuatan Kolam Renang Pribadi di Rumah? Saran Renovasi dan Perawatan … kunjungi https://instalasikolam.jabodetabek.my.id/2020/08/instalasi-mesin-kolam-renang-bogor.html untuk selengkapnya

 3. Carlos Herne napsal:

  Daftar Harga Beton Pracetak yang dapat diwujudkan acuan harga utk membangun proyek Anda. selengkapnya https://harga-sheet-pile-beton-megaconperkasa.blogspot.com/2020/01/harga-sheet-pile-beton-1-ternate-0852.html

 4. Shayla Haflett napsal:

  Besi beton yakni salah satu bahan material penting untuk membangun rumah, bahan ini umumnya dipakai untuk mengikat coran … info lebih detail http://pagarpanelmegacon.kedungsepur.my.id/2020/08/harga-pagar-panel-beton-megacon-di_35.html

 5. Jacquline Turcotte napsal:

  Dengan banyaknya pengiriman unit kendaraan ke kota kota hal yang demikian diperlukan pelayanan ekspedisi pengiriman kendaraan beroda empat yang professional … info lebih lengkap https://kirimmobilluarkota.blogspot.com/2020/11/kirim-mobil-bandung-pekanbaru.html

 6. Mathew Trevorrow napsal:

  Kaca Tempered (Kaca Diperkeras) adalah kaca dengan memanaskan float glass umum sampai menempuh suhu sekitar 700 °C kami berada di … silahkan kunjungi https://jasakacashower.blogspot.com/2019/12/jual-kaca-shower-pintu-kamar-mandi-1-di_25.html

 7. nelson napsal:

  Je čas podělit se o své svědectví, jsem Nelson a jsem šťastný, když zde sdílím své svědectví, představila mě Baba Ogbogo moje matka, když zjistila, že po 3 letech manželství nemohu otěhotnět. To mi tedy přineslo tolik problémů do manželství a vedlo k rozvodu. řekla, že je vysoce duchovní a může přimět mou ženu, aby se ke mně vrátila v radosti a mohli bychom mít spolu děti. Nejprve jsem pochyboval, dokud jsem se s ním nekontaktoval, a poté na mě seslal mocná kouzla a nedovolil mé ženě, aby se ke mně vrátila poté, co jsem udělal potřebné. A teď jsme šťastní s milými dětmi. Ode dne, kdy pro mě Great BaBa Ogbogo pracoval a vyřešil mé problémy. Složil jsem silný slib, že dokud budu žít, budu i nadále svědčit o dobrotě jeho velkých děl a těm, kteří se potýkají se vztahem a manželskými obtížemi, by se měli rychle spojit a stát se šťastným svědkem jako já. Přeruším zde jeho kontakt, e-mail: greatbabaogbogotemple@gmail.com nebo se k němu spojím prostřednictvím jeho čísla WhatsApp. +2349020168697

  Donutil moji bývalou manželku, aby se ke mně vrátila v radosti

  Vyléčil mě z impotentního muže na skutečného muže.

 8. Torri Treftz napsal:

  Epoxy flooring installation in Indonesia and encompassing cities. KontraktorEpoxy.co.id professionally adds epoxy films for garages, homes and firms visit https://kontraktor.hatenablog.com/entry/Epoxy_3D for more info.

 9. Harold Tipka napsal:

  Seeking a door manufacturer within Indonesia? Most of us manufacturing aluminium doors on site & furnish instant sending days, visit https://supplierpintulipat.blogspot.com/2019/11/jual-pintu-lipat-besi-denpasar-harga.html for detail.

 10. Dion Weege napsal:

  Kamar phenolic kamar kecil ini juga banyak kini untuk gedung komersial seperti sekolah. Menggunakan WC phenolic kamar mandi hal yang … visit https://partisitoilet.jabodetabek.my.id/2020/08/jasa-partisi-toilet-berpangalaman-1_19.html untuk informasi selengkapnya.

 11. Bohumila Králová napsal:

  Ahoj, měla jsem s manželem také problém. Kouřím od svých 19 let a nedávno mi manžel vyhuboval, že prý už nehodlá čichat ten puch, nakonec mi dal ultimátum, že pokud nepřestanu s kouřením už na mě nesáhne. Jenže to byl problém, protože vzdát se po takové době kouření není jen tak. Byla jsem z toho špatná, manžel se mnou několik týdnů nespal a pak mi kamarádka poradila přejít z cigaret na vaporizér a to byla spása! Manželovi vapování nevadí, již nezapáchám já ani náš byt a v posteli nám to poměrně šlape. Takže pokud se tu najde někdo s podobným problémem, tak například tady: https://www.va-pax.cz/ seženete opravdu kvalitní a cenově dostupné vaporizéry.

 12. Magda H napsal:

  My se s manželem rozvedli, protože ke mně nebyl upřímný. Celé je to jen o tom mluvit pravdu. Ale to on nedokázal. Zašlo to tak daleko, že prodal naše auto na https://zahotove.cz/ , kde zprostředkovávají výkup ojetých aut. Potřeboval nutně peníze na nějaké hloupé půjčky, které udělal za mými zády. To byla vážně poslední kapka.

 13. Valounek napsal:

  Co si budeme, pro manželství je nejdůležitější nekonečná trpělivost a snaha o neustálé vytváření kompromisů a nějaké pozitivní situace pro rozvoj vztahu. Ale pak přijdou věci jako výměna topení nebo rekonstrukce domácnosti a zjistíte, že nervy fungují. I když třeba teď jsme vybírali tepelná čerpadla a s manželem jsme si sami říkali, jak jsme to zvládli dobře a bez stresů. ;-)

 14. Karin napsal:

  Toto je velmi radostný den mého života díky pomoci, kterou mi doktor WEALTHY poskytl tím, že mi pomohl dostat mého bývalého zpět pomocí jeho mocného kouzla, a práci v těhotenství, kterou udělal, jsem mu tak vděčný. skvělá práce, kterou jsi udělal. Nyní mohu směle říci, že jsem byl povolán zpět na své místo v práci, moje dcera je zpět doma a já jsem byla dnes ráno testována jako těhotná po lékařském textu, který jsem dnes ráno prošla v mém zaměstnání. Byla naposledy těhotná před 14 lety a nyní jsem pozitivně testována. Chci použít toto médium, abych vám moc poděkoval a osobně vám přijdu poděkovat. Můžete mu poslat e-mail a on pro vás může udělat víc, protože vím, že jsou lidé, kteří potřebují jeho pomoc jako já. Jeho e-mailová adresa je ( wealthylovespell@gmail.com ) Jeho buňka: +2348105150446 Jste tak mocní. To je pro skutečné lidi v nouzi. DĚKUJI, DR BOHATÝ.

 15. Hanule napsal:

  Tímto si teď prochází jedna moje kamarádka. Byla vdaná 3 roky, mají jedno dítě a teď najednou rozvod. Jako blesk z čistého nebe. Nedávno jsme se viděly a hodně špatně to snáší. Podle toho co říkala se jí ale povedlo najít dobrého advokáta https://www.cikr.cz/ takže má celkem velkou naději, že syn zůstane s ní.

 16. Romana R. napsal:

  Já vám nevím, ale podle mě je dobré se snažit o to, aby to manželství zůstalo zachováno co nejdéle. Jakože ve smyslu snažit se co nejvíce. My jsme to měli tak, že jsme měli taky docela problémy, už už to vypadalo. Ale nakonec jsem využila možnost praca Gdańsk a na půl roku odjela pracovat do Polska. Domů jsem se vracela párkrát do měsíce, ale ne nijak pravidelně a ohlášeně. A po půl roce jsme si s manželem řekli, že jsme si vlastně hodně chyběli a dali jsme to znovu dokupy. ;-)

 17. Kira Leija napsal:

  Jabodetabek private tutoring services with teachers coming to the house. Greater than hundreds of active tutors you will need to teach various skills and lessons of the to adults … click https://privat-sbmptn.vercel.app/ for further

 18. Flavia Teager napsal:

  Best in addition to Most inexpensive Jabodetabek Non-public Training, your workers as well as instructors come to your home, collection your personal study routine and may select any kind of arena associated with analysis … click https://kursus-ekonomi.netlify.app/les-privat-ekonomi-pasar-minggu.html for more details

 19. Jeremiah Pirc napsal:

  You could possibly will discover a cheaper fee as opposed to table above, ensure that again in regards to the qualifications of the teacher / Kindergarten teacher recommended to you … for detail https://biologi-exed.blogspot.com/2022/04/les-privat-biologi-di-jakarta-pusat.html

 20. Věra napsal:

  Můj chlap denně kupoval i tři krabičky cigaret. Nejen že to bylo velmi nezdravé, ale také to docela lezlo do peněz. Rozhodla jsem se proto koupit mu vapku. Koukla jsem se na pax 3 burgundy a měla jsem jasno. On si totiž vždy chtěl regulovat teplotu.

 21. Ella Parks napsal:

  Ignite your desire for languages and join our immersive language program at Executive-Education.id. That has a consentrate on practical communication skills, authentic materials, and real-world scenarios, you’ll build fluency and confidence in your favorite language. Step into a whole lot of linguistic excellence and begin a journey of non-public and professional growth. Click https://kursus-turki.github.io/kursus-bahasa-turki-pulo-gadung.html for latest information.

 22. Adriana Leon napsal:

  Málem jsem si vzala život kvůli manželovi, který mě opustil a přestal mi zvedat hovory. Řekl, že už mě nemiluje, snažila jsem se ho prosit, ale neodpoví mi, dokud jsme se pohádali a rozešli se šest měsíců, potom si uvědomím, že bez něj nemůžu odejít. Zkoušel jsem všechno možné, abych ho dostal zpět, ale neúspěšně. dokud jsem nenarazila na tohoto muže jménem DR WALE online, kontaktovala jsem ho a řekla jsem mu vše, co se mezi mnou a mým manželem stalo před naším rozdělením. Zeptal se mě, abych se příliš nebál, že bude zase všechno v pořádku. řekl mi, abych zaplatil za předměty, které pro mě použije při přípravě kouzla lásky, a já zaplatil a řídil se všemi radami a pokyny, které mi dal. Poté, co mi pomohl seslat kouzlo lásky a hle, můj manžel se do týdne vrátil. prosící mě o odpuštění, byl jsem tak překvapen, že kouzelníci jako DR WALE stále existují. Pokud zde někdo potřebuje pomoc, se vší upřímností kontaktujte DR WALE ještě dnes přes WhatsApp/Viber: +2347054019402 nebo e-mail: drwalespellhome@gmail.com
  opravdu jste nejlepší DR WALE, děkuji, že jste z mého domova udělali opět šťastný domov. Nikdy o vás nemůžu přestat mluvit, pane. je to opravdu skvělý člověk, můžete ho kontaktovat pro řešení jakýchkoliv problémů, jako je
  (jedno) loterijní kouzlo
  (dva) ex zpět
  (tři) otěhotnět
  (čtyři) lék na jakýkoli druh nemoci, nemoci a infekce A mnoho dalších kontaktuje tohoto skvělého muže ještě dnes a dostane svůj
  Problémy vyřešeny na 100%

 23. Fnaf napsal:

  We can make use of the information you provided in your blog. The advice in your piece is excellent overall.

 24. Daniel Ozil napsal:

  Dobrý den, vítám vás, abyste si přečetli moje setkání s doktorem Ajayim, mocným duchovním mužem, kterému jeho předkové požehnali, aby vyléčil nemoc pomocí bylin a také obnovil rozbitý domov, potkal jsem doktora Ajayi, protože moje milovaná žena chce, abychom se rozvedli, a to je po 12 letech manželství bylo požehnáno dvěma krásnými dětmi, chlapcem 5 let a dívkou 2 roky, vzala naši dceru z domu a zůstala s matkou a já ji prosím, aby se vrátila domů, ale odmítla, byl jsem opravdu zmatený, takže jsem hledal pomoc, tj. Když jsem četl o Dr Ajayi, jak pomohl ženě získat vlastní dítě poté, co byla 8 let bez dítěte vdaná, kontaktovala jsem Dr. Ajayiho, vysvětlil mu mou situaci, požádal o nějaké informace o sobě, které jsem mu dal poté, co při nějaké konzultaci mi řekl, co je třeba udělat, a já jsem postupoval podle pokynů, když to píšu, moje žena plete v obývacím pokoji. Pokud potřebujete pomoc skutečného duchovního muže, Dr Ajayi je vaší poslední zastávkou, kontaktujte ho na Whatsapp / Viber: +2347084887094 nebo e-mail: drajayi1990@gmail.com

 25. neiljiohu napsal:

  留学生在支付过程中应选择安全可靠的支付方式,避免通过不安全的渠道进行交易。正规机构通常会提供透明的价格和清晰的退款政策,确保客户的资金安全。留学生在选择代写 http://www.emwchinese.com/ 服务时,应特别注意保密措施和信息保护,避免泄露个人信息和学术信息。通过选择合法、安全的代写服务,留学生可以有效降低使用服务时所面临的风险。

 26. sulo167 napsal:

  My thanks cannot be measured for the care and knowledge you have shared. Thank you for being an invaluable source of inspiration.
  five nights at freddy’s

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.