Jak rozvíjet lásku a vášeň v dlouhodobém vztahu?

dlouhodobý vztah

Všichni jsme byli odchováni na pohádkách a mnohokrát slyšeli, že jakmile se vzali, žili spolu šťastně až do smrti. Co přišlo po svatbě, to bylo tak nějak samo sebou. Štěstí garantováno.

Stačilo najít toho pravého či tu pravou a překonat překážky k tomu, aby mohli být spolu.

Coby rozumné bytosti tušíme, že dlouhodobé štěstí ve vztahu není samo sebou. A pokud jste mohli pozorovat své rodiče, jak spolu zestárli v hluboké lásce, respektu a z jejich ložnice to jen jiskřilo, patříte mezi vzácné výjimky.

Je tedy láska a vášeň ve vztahu, který trvá déle než pár měsíců, utopie?

Co dělat, když přicházejí první neshody, rozepře, nedorozumění a neporozumění?

Jak naložit s tím, když v každodenním běhu života, v pracovním zápřahu, s malými kvílícími dětmi a stresu z placení složenek už nějak chybí kapacita na romantické chvíle s partnerem?

Copak lze lásku udržet ve své původní, intenzivní a šťavnaté podobě i po několika letech, natož desetiletích?

Naštěstí vám mohu odpovědět, že ANO.

Silná láska a vášeň nemusí být jen výsadou mladého vztahu a růžových brýlí. Za roky pořádání párových seminářů jsem mohla slyšet desítky partnerů, kteří i po 20 a více letech soužití, které bylo v lepším případě přátelsky vlažné, mohli říct, že se spolu cítí jako na začátku a ještě lépe.

Že ani nečekali, že by ještě kdy prožívali intenzivní pocity radosti v každé buňce těla a cítili se omámení láskou – navíc k tomu samému člověku, kterého si brali před několika dekádami.

Vztah plný lásky, vášně, respektu, zábavy a radosti nemusí být výsadou čerstvě zamilovaných

Ovšem k tomu, aby váš vztah byl po letech ještě hezčí než zkraje, je třeba také něco dělat. Pár věcí může být až překvapivě jednoduchých:

1. Vědomě si dělejte čas jen na sebe

Dávejte si rande, během kterého neprobíráte pracovní povinnosti ani školní prospěch dětí. Během společně vyhrazeného času opravdu věnujte pozornost jeden druhému. Jako jste to pravděpodobně dělali na začátku.

Můžete

 • se dívat do očí
 • si povídat nebo mlčet
 • se objímat, mazlit a hladit
 • se milovat
 • se spolu projít parkem

Možností je velmi mnoho a svým způsobem je jedno, co spolu děláte, ale jak to děláte. Věnujte se jeden druhému, jako byste spolu byli poprvé nebo naposledy.

To vám pomůže být plně přítomní a opravdu si vážit přítomnosti toho druhého, která vůbec není samozřejmá a dříve či později nutně skončí.

2. Vědomě se dotýkejte

Objímejte se, hlaďte se, milujte se. Dotýkejte se jeden druhého, i když na to nemáte vůbec náladu nebo jste dokonce naštvaní.

Navykněte si strávit část večera, noci či rána v objetí. I kdyby to bylo jen pět minut. Pět minut vnímání svého a partnerova těla, tepla kůže, rytmu dechu.

Pět minut vnímání svých prožitků, které se rozvíjejí spolu s tím. Někdy to mohou být pocity krásné a slastné. Jindy ve vás naopak budou probouzet pocity, které byste nejraději neměli – to pokud mezi vámi něco “visí”.

Dotek pak inspiruje k tomu nezamést neshody jen tak pod koberec.

3. Buďte upřímní ve svých emocích

Toto je nesmírně důležité zejména pro ženy.

Mnoho žen se snaží nepohodlné pocity nemít. A pokud je má, tak o nich rozumně mluvit. To je přístup, který se hodí na úřad a do práce. Ale ne do partnerského vztahu!

Pokud partnerovi své pocity neukazujete, případně o nich mluvíte, začne váš vztah vysychat. Pasujete se tak do role kamarádky a kolegyně, nikoliv partnerky – milenky.

Emoce jsou základ pro vášeň ve vztahu

A pokud dlouho polykáte slzy nebo vztek, nečekejte, že váš intimní život bude mít sílu a hloubku. Na kurzech pro páry muže varuji, že pokud si přejí ženu za všech okolností klidnou a rozumnou, ať zapomenou na vyživující a jiskrný sex.

Navíc dlouhodobé potlačování pocitů chtě nechtě vytvoří ve dvojici odstup. Za pár let už pak oba mohou mít pocit, že je mezi nimi zeď, kterou nelze překlenout.

Naštěstí mohu říct, že jsem mnohokrát pozorovala, že i velké zdi překlenout lze. Má to však jednu podmínku: oba musí mít odhodlání pro to něco udělat.

Skutečně, i ve velmi dramaticky vyhlížejícím nebo nudou vybledlém vztahu lze zažehnout jiskru porozumění, lásky a vášně. Pokud do toho oba jdou, jsou připravení opustit některé své návyky a vědomě rozvíjet duševní i fyzickou lásku.

A ještě jeden tip na závěr, který můžete provést nejlépe hned teď

Sedněte si s tužkou a papírem či nějakým digitálním zapisovadlem a sepište si seznam všeho, za co svému partnerovi můžete být vděční. (Pokud teď partnera nemáte, zavzpomínejte na svůj poslední vztah a udělejte totéž.) Pište si velké i malé věci.

Pište, i pokud zrovna máte na partnera vztek. V každé situaci a za každých okolností můžete najít bezpočet věcí, za které můžete vůči partnerovi cítit vděk.

Přijímejte každou maličkost, ze které lze mít radost, jako dárek. Skutečně žádný vztah a žádný projev lásky není samozřejmostí. A každý vztah jednou musí skončit. Ty šťastnější skončí až za mnoho desítek let. A je jen otázkou rozhodnutí a vědomé praxe, jestli ten váš bude patřit mezi ně.

 

Někdy k tomu, abyste žili ve vztahu šťastně, musíte překročit stín své rodiny a některá nezdravá a nesmyslná poselství naší společnosti týkající se našeho těla, sexuality, citů, upřímnosti… a bezpočet návyků, které vás oddalují od radostného a naplňujícího života.

Ovšem už tím, že čtete tento článek se vaše mysl otevírá novým možnostem. 😉

 

Denisa Říha PalečkováDenisa Říha Palečková

lektorka Klubu Ženy ženám

Lektorka pracující v oblasti partnerských vztahů, vědomé sexuality a osobního rozvoje. Přináší zcela nový pohled na intimitu a metody, jak tuto oblast využít pro zdraví, štěstí, partnerský život a osobní rozvoj. Díky svým kurzům, přednáškám a článkům pomohla od roku 2002 již několika tisícům lidí k radostnějšímu a naplněnému životu.

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
 1. Gábi napsal:

  Dobrý den, reaguji na toto:
  „Mnoho žen se snaží nepohodlné pocity nemít. A pokud je má, tak o nich rozumně mluvit. To je přístup, který se hodí na úřad a do práce. Ale ne do partnerského vztahu!
  Pokud partnerovi své pocity neukazujete, případně o nich mluvíte, začne váš vztah vysychat. Pasujete se tak do role kamarádky a kolegyně, nikoliv partnerky – milenky.“

  Nepříjemné pocity mám často a snažím se je komunikovat, říkám partnerovi, jak se cítím, ale z tohoto chápu, že bych to tedy dělat neměla. Co tedy s těmi pocity mám dělat? Nechat si je jen pro sebe? Nebo je komunikovat nějakým určitým způsobem?

  Děkuju moc za radu :)

 2. Hanka V. napsal:

  Přesně na totéž bych se ráda zeptala i já, také mne tato část článku zaujala. Děkuji Hanka

 3. Bert Tarwater napsal:

  Jasa Kontraktor Kolam Renang, Perawatan Dan Renovasi Kolam Renang Murah Resmi Bertestimoni Mengutamakan Kualitas Dan Kuwalitas Melayani Semua Indonesia … klik https://renovasi-kolamrenang.netlify.app/biaya-renovasi-kolam-renang-padang.html untuk peroleh penawaran diskon

 4. Dane Mihovk napsal:

  Daftar Harga Beton Pracetak yang dapat dihasilkan acuan harga utk membangun proyek Anda. segera kunjungi https://harga-box-culvert-megaconperkasa.blogspot.com/2019/06/harga-box-culvert-beton-1-bekasi-0852.html

 5. Kelley Barge napsal:

  Beli Produk Harga Beton Cor Murah Beton Berkwalitas Dengan Harga Murah dari Pelbagai Pelapak di Indonesia. Tersedia ✓ Cuma-cuma Kirim ✓ Pengiriman … info lebih detail https://u-ditch-megacon.sitey.me/

 6. Diane Naftali napsal:

  Jasa towing ialah layanan pengangkutan barang/kendaraan lazimnya menerapkan kendaraan derek yang lazim disebut derek gendok … info lebih lengkap https://derek-angkut-mobil.blogspot.com/2021/01/jasa-derek-mobil-jember-surabaya.html

 7. Vonnie Gahn napsal:

  Tegangan tekan pada permukaan kaca temper mengandung kekurangan, sehingga mencegah perambatan atau pemuaiannya, info lebih lanjut https://railing-kaca-murah.blogspot.com/2019/05/jual-railing-kaca-tempered-1-banten.html

 8. Susannah Kerney napsal:

  Epoxy flooring is commonly identified to be one of the very resilient and long lasting … If you should be buying professional epoxy floor contractor in Indonesia… click https://kontraktor.hatenablog.com/entry/floorhardener for detail.

 9. Yanira Mieczkowski napsal:

  PabrikPintu.co.id is surely an Indonesian door processing supplier just who provide you with wide range of high quality doors stated in Indonesia, tap https://pembuatanpintuflush.blogspot.com/2020/08/jual-pintu-flush-1-bukit-tinggi-0812.html for detail.

 10. Leah Hubel napsal:

  Kamar phenolic toilet ini juga banyak kini untuk gedung komersial seperti sekolah. Menggunakan kamar mandi phenolic toilet hal yang … klik https://partisi-kamar-mandi.blogspot.com/2019/04/cubicle-toilet-phenolic-ternate-murah.html for detail.

 11. Karin napsal:

  Toto je velmi radostný den mého života díky pomoci, kterou mi doktor WEALTHY poskytl tím, že mi pomohl dostat mého bývalého zpět pomocí jeho mocného kouzla, a práci v těhotenství, kterou udělal, jsem mu tak vděčný. skvělá práce, kterou jsi udělal. Nyní mohu směle říci, že jsem byl povolán zpět na své místo v práci, moje dcera je zpět doma a já jsem byla dnes ráno testována jako těhotná po lékařském textu, který jsem dnes ráno prošla v mém zaměstnání. Byla naposledy těhotná před 14 lety a nyní jsem pozitivně testována. Chci použít toto médium, abych vám moc poděkoval a osobně vám přijdu poděkovat. Můžete mu poslat e-mail a on pro vás může udělat víc, protože vím, že jsou lidé, kteří potřebují jeho pomoc jako já. Jeho e-mailová adresa je ( wealthylovespell@gmail.com ) Jeho buňka: +2348105150446 Jste tak mocní. To je pro skutečné lidi v nouzi. DĚKUJI, DR BOHATÝ.

 12. AwjkBX napsal:

  evolution korea
  817AwjkBX@“.

 13. PhzUME napsal:

  evolution korea
  596PhzUME-$“

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.