Potlačené emoce dělají nám nemoce

zdravá žena

Když jsem v roce 2009 začala trpět na chronické záněty močového měchýře, neměla jsem tušení, jak veliký dopad na tuto nemoc mají moje emoce. A možná ne ani tak emoce, jakožto způsob, kterým je projevuji.

Další mé uvědomění bylo, že vlastně všechny nemoci jsou způsobené potlačenými emocemi a negativními myšlenkami. Na všechno, co vznikne jako myšlenka nebo obraz v naší mysli, reaguje naše tělo. Vytváří v nás různé pocity. Cítíme se podle toho, jaká byla předchozí zkušenost, nebo jakou zkušenost očekáváme v budoucnu.

Náš mozek nedokáže rozeznat, zda-li je to realita, nebo jen myšlenka. Proto hned posílá signály v podobě různých hormonů do těla. Proč? Náš přirozený pud je zachránit sám sebe, a proto ve chvíli, kdy v myšlence máme například představu, že se do bytu vkrádá zloděj, ihned tělo reaguje a vyvolá stres, aby mělo popud k útěku/záchraně. To je primární.

Naše tělo reaguje na myšlenky, jako kdyby to byla opravdová realita

Až o trochu později přijde logická část, která řekne: „Ne ne, tady jsi v bezpečí. Nikdo se dovnitř nevkrádá.“

Ale to je jen odůvodnění, které komunikuje s naší logickou částí, nikoliv emoční. Proto bohužel nedochází k emočnímu klidu a vzniká potlačená emoce (v podobě napětí/stresu).

Jak nás to učí společnost?

Dnešní společnost nás vede k celkovému útlumu. Útlumu projevu. Tváříme se sice jako strašně otevřená společnost, ale je to jen „na oko“. Málokdo si dovolí se opravdu upřímně projevit, protože máme silné vzorce z dětství – od rodičů, ze školek a škol.

A tam nás nejvíce učili:

 • sedět v klidu,
 • moc se nehýbat,
 • nekřičet,
 • nemít jiné názory,
 • opakovat to, co dělají ostatní,
 • neplakat…

A díky tomu všemu dnes neumíme správně a bezpečně vyjádřit své emoce a potřeby. Buďto od toho utíkáme a potlačujeme emoce, a nebo jdeme do útoku a agrese.

Nikdo nás neučil používat svou mysl tak, aby sloužila nám. Nikdo nás neučil používat a využívat moudrost našeho těla tak, aby se stres vyplavil ven.

pozitivní emoce

Jak tedy na to?

Naše tělo nám může krásně posloužit k tomu, abychom ze sebe vyplavily stres, vztek, napětí.

Já osobně nejčastěji používám tyto techniky:

 1. Třesení – Začnu třást celým tělem, hýbu i střídavě hlavou a rukama. Do toho dupu do podlahy a nepravidelně dýchám.
 2. Opičí dech – Pohybuji se všemi svaly na obličeji, dělám různé ksichty, do toho nepravidelně dýchám a vydávám zvuky podobné těm opičím.
 3. Tanec – Pustím si nahlas hudbu, skáču, tančím, křičím, dělám bláznoviny. :)
 4. Křik – Jdu do auta/lesa a vykřičím se. Nebo si vezmu polštář a křičím do něj.
 5. Hluboký dech do břicha 

Vrátím se k chronickým zánětům močového měchýře. Tomu škodí právě nejvíce emoce jako je žárlivost, vztek, agrese, lítost, chronické stěžování si a pocit, že si nezasloužím lásku –> sebe-odmítání.

Já se díky bolestem naučila vědomě vypouštět své emoce a i dnes sem tam narazím na něco „potlačeného“, co chce spatřit světlo světa. A já tomu jdu naproti, a o to méně se u mě stavy vzteku a lítosti objevují.

Lenka Hrušková

Lenka Hrušková

Podporovatelka žen na cestě k sebe-vědomému životu. Lenky vášní je ukazovat ženám cestu, jak skrze žití sebelásky a projevování kreativity žít šťastný a naplněný život ve všech jeho oblastech.

Věří, že ve chvíli, kdy žena bezpodmínečně přijímá samu sebe a současně projevuje svou tvořivou sexuální energii, začne mít její život opravdový smysl.

Autorka ebooku Sebe-vědomou ženou krok za krokem >>>
A také ebooku Jak se navždy zbavit chronických bolestí močového měchýře >>>
Lenka Hrušková

Latest posts by Lenka Hrušková (see all)

Podporovatelka žen na cestě k sebe-vědomému životu. Lenky vášní je ukazovat ženám cestu, jak skrze žití sebelásky a projevování kreativity žít šťastný a naplněný život ve všech jeho oblastech. Věří, že ve chvíli, kdy žena bezpodmínečně přijímá samu sebe a současně projevuje svou tvořivou sexuální energii, začne mít její život opravdový smysl. Autorka ebooku Sebe-vědomou ženou krok za krokem >>> A také ebooku Jak se navždy zbavit chronických bolestí močového měchýře >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů