Rodičovství jako osobní růst

Narození dítěte je velkou životní změnou, je to životní zlom, který přináší nové zážitky, poznání, zkušenosti a to nejen v oblasti péče o dítě. Mění se vaše rodinné vztahy a hlavně vztah s partnerem.

Často musíte zvolit nové způsoby vašeho fungování.

Miminko, tak malé stvoření a přitom dokáže udělat tak velké změny. Sama to vnímám, že se mi rozdělil život na ten před narozením syna a na ten po jeho narození.

 

Co mi mateřství dalo a naopak vzalo?

Mateřství mi ukázalo nový rozměr mého života a donutilo mě být v mnohých věcech průbojná, neodbytná, umět si říct o to, co potřebuji. Nemůžete očekávat, že lidé kolem vás budou chápat co prožíváte, co potřebujete, bez toho aniž byste s nimi o tom mluvili.

Nebojte se zavčas říct, když vám něco vadí, není vám dobře, potřebujete s něčím pomoc, předejdete tak mnohým útrapám a nedorozuměním.

Po narození dítěte jsem se musela zamyslet nad svými životními prioritami,
cíli a dát je do souladu s potřebami dítěte.

Prožívala jsem rozpor mezi tím, Rodičovství jako osobní růstže jsem strašně chtěla založit rodinu a na druhou stranu zůstat v práci neboť jsem s ní byla spokojená. Asi je vám jasné, že většinou tyto dvě věci nejdou dohromady. Obzvláště pak, pokud nemáte podporu v okolí a hlídání dítěte.

Setkala jsem se s názory lidí, kteří tvrdí, že matka, která není v období rodičovské dovolené se svým dítětem celé dny a noci, si neplní své mateřské povinnosti, zanedbává dítě a není dobrou matkou.

Naštěstí se našli i ti, od kterých jsem dostala podporu a pochopení, uznání, že seberealizace matky mimo výchovu dítěte je zapotřebí pro její odreagování, nabití energie a vzájemné těšení se na společné chvíle s dítětem.

Samozřejmě je vždy zapotřebí zohlednit potřeby dítěte a zajistit pro něj adekvátní péči. Tady bych chtěla podpořit angažovanost tatínků neboť věřím, že většina z nich se dokáže o dítě postarat, jen potřebují svůj čas, prostor a povzbuzení. Dítě si tak zažije i jiné kvality, jiný přístup zkrátka mužský aspekt.

Když se nad tím zamyslím, tak mateřství mi vzalo moji časovou flexibilitu a nezávislost v plánování svých aktivit. Na druhou stanu mně tato situace podnítila až vyhecovala k tomu, že jsem začala hledat nové způsoby pro svoji seberealizaci a pečlivě zvažovat a vybírat sebe rozvojové aktivity (kurzy, výcviky, knihy…).

Podařilo se mi založit projekt Laskavé rodičovství a díky tomu dělám co mě baví a v co věřím a to v čase, kdy syn spí nebo je s tatínkem.

 

Osobní růst jako životní cesta

Po celý život se naše osobnost vyvíjí a roste, akorát u každého jiným tempem a jiným směrem. Na nás je, abychom zvolili tu správnou cestu a přispěli i k růstu naších dětí.

Cílem Projektu Laskavé rodičovství je váš osobní růst díky rozšíření svých znalostí, dovedností a podpoře vhodného výchovného působení, který má přímý vliv na růst osobnosti vašich dětí.

 

Šárka GajdošováMgr. Šárka Gajdošová

Autorka a lektorka projektu Laskavé rodičovství

www.laskaverodicovstvi.cz

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů