Přestaňte tunelovat své vlastní životy

přestaňte tunelovat vlastní život

Tento článek bych chtěla věnovat všem ženám, které prožívají nějaké nepříjemné období a neví, jak z něho.

Každá žena chce být šťastná a spokojená. Chce se realizovat, přitom si užívat života a stručně řečeno, chce žít. Po cestě životem se mnohým tento ideál postupně vytrácí a stáváme se tzv. tuneláři.

Ano, tunelujeme si svůj vlastní život. A začínáme vidět jen povinnosti a věci, které ještě musíme udělat. Stávají se z nás výkonné stroje, které žijí ve vlastním tunelu a nevidí téměř nic než tunel.

Plamínek naděje

Taky jsem byla taková tunelářka. Já jsem vlastně nežila, jen jsem přežívala.

Ale přestože jsem jen přežívala, tak někde v sobě jsem cítila nepatrný plamínek. Plamínek života a naděje. A věřte, každá z nás ho má. Je v nás a čeká, aby mohl vzplát. Ten plamínek ale nevyžaduje pro svůj žár žádné palivo, které se běžně používá. Je vyživován životem samotným.

Když ale „tunelaříme“, tak se plamínek přestane vyživovat. A ten pak pomalu zhasíná. Ale věřte, i když jste na samém dně, on tam pořád je a touží po vzplanutí. Jak to ale udělat? A jak vyživovat tento plamínek?

Cest je vždy několik

oslňující čtverecAno, pamatujte. Cest je vždy několik. Asi nejdůležitější je samotné uvědomění si, že jsem na tom opravdu špatně. Prostě si to připusťte a uvědomte. A pak si řekněte, že to tak nechcete. Neřešte, jak se to dá změnit. Jen se rozhodněte, že chcete změnu.

Pokud vám to z nějakého důvodu nejde, tak si udělejte tzv. oslňující čtverec. Je to jedna ze základních metod NLP. Velice ráda ji používám, když se chci cítit lépe a jdou na mě chmurné myšlenky.

Oslňující čtverec a jak na něj?

 1. Nejdříve zavři oči a před sebou si představ čtverec. Asi o velikosti 1×1 metr. Zde na velikosti až tolik nezáleží. Neměl by být moc malý, ale ani velký.
 2. Pak si vybav, jakou má barvu. Barva by měla být spojena s pocity, které chceš mít. Pokud jsi unavená, tak si vybav barvu, která bude symbolizovat energii. Pokud jsi rozrušená, tak barva by měla symbolizovat klid, mír, spokojenost, harmonii, sebelásku, sebevědomí. Prostě s barvou si spojíš pocit, který chceš mít. Pak si představ sebe samotnou, jak stojíš v daném čtverci. A vybavuješ si dané pocity. Jak budeš vypadat? Jak se budeš cítit? Všimni si svého výrazu tváře, svého postoje, jak dýcháš.
 3. Další krok je udržování této představy. A přitom počítej do tří. Až řekneš tři, tak do daného čtverce vstup. Tím vstupuješ do tvého druhého JÁ.
 4. A začni si vědomě užívat pocity, které chceš mít. Vnímej, jak tě naplňuje energie, síla, případně cokoliv, co právě potřebuješ. Plň se tím pocitem.
 5. Po chvíli ze čtverce vystup.
 6. Tento proces vstupování do čtverce proveď několikrát. Alespoň 3x. Pokud budeš chtít, můžeš víckrát.
 7. A teď si už jen otevři oči a užívej si pocitu.

Pokud mám chmurné myšlenky, tak si představuji, jak vše září, jak jsem volná, spokojená a radostná. Tato metoda se dá použít opravdu kdykoliv. Ještě ji ráda používám, když se mi něco nechce dělat. Třeba jít běhat nebo si uvařit něco zdravého. To si představuji nadšení a radost.

nadšení a radost ženy

Představa

Další vhodnou metodou je Představa. Tu používám hlavně tehdy, když mě někdo rozčílí. A jak na ni?

 1. Nejdříve si vybav člověka nebo situaci, která tě rozčiluje nebo je ti nepříjemná. Vytvoř si představu této osoby (situace) ve své mysli a všímej si vlastností, které má. Jak je osoba veliká, jak vypadá, jaký má obličej, co říká, kde se nachází. Taky je důležité, zda má představa nějakou barvu. Zda je černobílá nebo barevná.
 2. Až máš představu vytvořenou, tak ji vezmi (třeba v podobě obrázku) a pokud je barevná, tak z ní udělej černobílou představu.
 3. Další krok je zmenšování představy. Zmenšuj ji, až je co nejmenší.
 4. A pak ji odhoď do dálky. Je velice důležité, abys vnímala své pocity. Tím, jak představu vzdaluješ, tak pocit slábne.
 5. Několikrát tuto scénu s odhozením opakuj. A všímej si, jak se mění představa a pocit.

A co dál? Je důležité zjistit, jak tyto metody pomáhají. A to zjistíš velice jednoduše. Stačí si je udělat.

Takže, teď je řada na tobě.

Hanka Havlátová

Hanka Havlátová

Neúnavně hledám nové cesty a způsoby, jak něco udělat JINAK, JEDNODUŠE A V SOULADU S ŽIVOTEM. Postupně měním celý svůj život. Začala jsem hubnutím, zdravým životním stylem a nakonec jsem zjistila, že vše je navzájem propojeno a vždy jde o osobní rozvoj.
A věřte, TAKY TO DOKÁŽETE. Naučíte se, jak najít skryté drahokamy ve vás a jak je začít používat.
Pokud budete chtít podat pomocnou ruku, ráda vám pomohu. Na život nemusíte být sama.

ebook zdarma >>>
hubnoucí terapie >>>
online kurz >>>
Hanka Havlátová

Latest posts by Hanka Havlátová (see all)

Neúnavně hledám nové cesty a způsoby, jak něco udělat JINAK, JEDNODUŠE A V SOULADU S ŽIVOTEM. Postupně měním celý svůj život. Začala jsem hubnutím, zdravým životním stylem a nakonec jsem zjistila, že vše je navzájem propojeno a vždy jde o osobní rozvoj. A věřte, TAKY TO DOKÁŽETE. Naučíte se, jak najít skryté drahokamy ve vás a jak je začít používat. Pokud budete chtít podat pomocnou ruku, ráda vám pomohu. Na život nemusíte být sama. ebook zdarma >>> hubnoucí terapie >>> online kurz >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů