Představte si, že jste se právě narodili…

novorozené dítě

Pojďme se spolu podívat a představit si, co asi tak vnímá malé miminko v prvních chvílích po narození. Dítě má po narození velmi vyvinuté všechny smysly, je vysoce citlivé na naše/maminky citové rozpoložení, dokáže ihned reagovat na naše nálady, na náš hlas, dotek, vůni.

ZAVŘETE OČI, nádech výdech.

PRÁVĚ JSTE SE NARODILI

– jak se asi cítí právě narozený človíček?

Z teplého měkkého pelíšku, kde to vonělo, příjemně hučelo, pod máminým srdíčkem a s jídlem kdykoliv. Jste venku. NA SVĚTĚ, vidíte bílo, ostré světlo, pálí to do očí.

“Co to je?!”

Pár vteřin na světě (“povinné” měření, vážení, kontroly).

“Kam mě nesou, je mi zima, au, to bolí, to je tvrdé na čem to ležím, padám, ruce mi padají, nohy, natahuju se, kde je ten známý hlas, kde je to teplo? Kde je ta vůně? Štípou mě oči, nic nevidím.”

Umyjeme miminko a dáme mu obleček a zavineme.

“Co to je za pach? Proč mě svědí a škrábe celé tělo? Co to mám na těle? Proč nemůžu hýbat rukama, dusím se… raději to zaspím a třeba pak mě maminka pomazlí.”

Postýlka /dětský pokojíček

“Kde to jsem? Proč jsem tady osamotě, kde je máma?
Slyším ji, zkusím ji zavolat, třeba přijde. Nejde. Proč nejdeš, maminko, kde jsi? Proč jsem tady osamotě? Nemůžu se pohnout, chci se hýbat, jen moje tělo to ještě neumí, chci se přetočit na bok a porozhlédnout se. Nemůžu, vidím jen bílou zeď, kde jsi maminko moje? Neslyší mě, přestanu plakat, raději to zaspím a třeba přijde.”

Nikdy nevíte, jak dlouho miminko bdí a po tmě jen tak leží a doufá, že přijdete. Nikdy nevíte kolik času pokukuje do tmy než začne plakat = volat.

Kojení po dvou hodinách /kočárek

“Maminkooo, chci se pomazlit, chci být u tebe, chci tvůj dotyk, proč tu nejsi, kde jsi? Bolí mě bříško, kde je mlíčko, to sladké. Zavolám, třeba mě uslyší, maminkooooooo…. co to je za zvuk? Kde to jsem? To není maminka, proč jsem tady, nic nevidím, chci maminku, je mi teplo, hodně tepla, nemůžu se hýbat. Vzdávám to, nemůžu, raději to zaspím, raději se vypnu a třeba pak bude mlíčko.”

Vydržíte 2 hodiny bez pití a bez jídla, vč. drobného zobání?

A jak to může být JINAK?

Jste na světe, maminka vás drží v náručí, dává si vás na své bříško.

“Jůůů, to znám, tady to srdíčko jak buší a ta vůně, tak to je moje maminka, a jak hřeje a líbá mě na hlavičku, maminkoooooo, já jsem tady, já jsem se taááák těšil/a. Hlaď mě, po celém těle, prosím, miluju tvůj dotek na mém těle. Maminka je se mnou, cítím se v bezpečí, to je nádhera, konečně ji vidím, cítím, můžu se dotknout. A tady je něco dobrého, zkusím to dát do pusinky, jůůůů to je nádhera, to je teplé a sladké, to je mámino mlíčko.”

Prohlídka miminka může probíhat na těle matky po porodu, není potřeba žádná separace.

Vážení a měření miminka můžete odložit i třeba o den. Obléknout můžete miminko do lehkého oblečku až se domazlíte, až po tzv. zlaté hodince /bondingu/, která může v přátelských podmínkách trvat i nekonečně dlouho 🙂 Miminko hřejete svým vlastním tělem, jehož teplota se po porodu zvedne přibližně o 1 stupeň.

Není potřeba dávat čepičku, očichávejte miminku jeho hlavičku, jeho tělíčko, spouštíte tím laktaci a začínáte stavět hluboké, opravdu velmi hluboké a pevné (ty úplně nejpevnější) základy vašeho vztahu. Dáváte miminku do jeho života jistotu, bezpečí a důvěru. V těchto momentech velmi ovlivňujete to, jaké bude mít vaše dítě v budoucnu vztahy ke svému tělu, k vám jako rodičům ve všech vývojových fázích života /zejména pubertě/, v prvních okamžicích a v prvním roce života velmi ovlivňujeme, jaký bude mít naše dítě partnerské vztahy.

Svým žitím mu jdete vzorem (ač vám přijde, že je malý človíček a nevnímá to), ale tak, jak se k němu chováte vy, tak podobně se i on bude chovat jednou ke svým dětem.

Společné spaní

“U maminky je tak měkko, líbí se mi, když si mě tulí a můžu spát na ní, anebo když je hned vedle, líbí se mi, když se jí můžu dotknout, když právě chci, když ji cítím, když vnímám její dech, když mě šimrají její vlasy. MILUJU JEJÍ VŮNI.”

Dítě se nebude bát tmy. Maminkovské instinkty nedovolí zalehnutí, věřte tomu. Je vědecky potvrzeno, že společné spaní vysoce snižuje riziko náhlého úmrtí novorozence – miminko se naladí na vaši tepovou frekvenci, na váš dech…

Jo, a není nic krásnějšího než miminko pozorovat, jak spinká, slyšet jak oddychuje, jak máte pod peřinou společné teplo, jak je to nesmírně pohodlné, že nemusíte vstávat na kojení, když vás bolí celé tělo anebo jste unavené.

Není nic krásnějšího než se dotýkat tělo na tělo – bosé nožky na vaše stehna. Zjistíte, že nejlíp se vám bude spát minimálně oblečení.

Kojení tzv. na požádání

“Maminkoooo, ham ham otvírám pusinku, jeeee, už je to tady, oooo, to je lahoda, to je taková paráda, ani nestačím pomyslet a je to tady. Maminko, DĚKUJU, že jsi pořád se mnou, jen když pomyslím, je tu i mlíčko.”

Jak praktické kojení je, když teplota a výživové složení se “samo” připraví a je k dispozici hned.

Nošení tělo na tělo

“Koukám se na svět, stejně jako máma, zpívá mi do ouška, povídá mi, cítím její teplo a zase tu její vůni, ooo, jak já ji miluju. JE TO TA NEJLEPŠÍ MÁMA. Jééé, ona má jablíčko a dává mi ochutnat a povídá mi kam jdeme, to je krásný. A můžu si klidně schrupnout, uspí mě tlukot jejího srdce, to znám. To je ta nejkrásnější ukolébavka.”

Buďte kontaktní rodiče – noste své děti, omezte své pohodlí a klid na dobu, kdy vás miminko potřebuje. Nemá nikoho jiného, jen vás. BEZMEZNĚ vám důvěřuje, důvěřuje všemu, co uděláte. Nezná intriky, nezná slovo “za chvíli, to počká, později, vydrž”. Věřte, že to období odezní, ani se nadějete a už z něj bude velké dítě. Které na své buněčné úrovni (tzv. limbický otisk) má poznačeno vše, co mezi vámi bylo (a nebylo) a je (a není).

Osvoboďte se od toho, jak se co má a nemá, co je v módě. Vykašlete se na čtení „chytrých“ knih, které navíc obvykle napsali muži, kteří nikdy žádné dítě pod srdcem nenosili, nerodili, nekojili… Nechte plynout mateřské instinkty a důvěřujte sobě. Pokud si věříte, nemějte strach, že budete za “exoty”. 🙂 Nebudete, pouze jdete příkladem jiným. A hlavně dáváte to nejlepší svým dětem a sobě samým.

Najděte si v okolí blízkou kamarádku podobného smýšlení. Anebo navštivte podpůrnou skupinku maminek, ženský kruh, kde se nehodnotí, jen je.🙂 Případně se obraťte na poporodní dulu.

Dítě velmi silně ovlivňujeme tím, jak žijeme a tím, jak se k němu chováme do jeho 5 let (nejsilněji ovšem do jeho roku). CELÝCH 5 LET TVOŘÍME OTISK, který mu zůstane po zbytek jeho života.

Jak moc je 5 let z vašeho života, pohodlí a klidu? Darujme 5 let z našeho života svým dětem. Uděláme mnoho pro celou společnost a svět.

NEDĚLEJME SVÝM DĚTEM TO, CO BY SE NÁM NELÍBILO, KDYBY NĚKDO, z našeho pohledu větší, dělal nám. Někdo, komu bezmezně důvěřujeme.

Pro nastávající rodiče vedu individuální konzultace, provádím je předporodními rituály, zbavuji je strachů, které přicházejí, ladím je na jejich miminko. Ve své praxi používám techniky, které mám dlouhodobě prožité na vlastní kůži – kineziologie, meditace, vizualizace, myšlenkové mapy, náhledy systemických konstelací, Bachovy esence.
Při každé osobní konzultaci si jako DÁREK odnesete afirmace pro pohodové mateřství přímo na míru pro vás.

Kateřina Tůmová
Jsem maminkou krásné dcery, manželkou, fotografkou a poporodní dulou. Vždycky mě bavilo bavit se o životě a o tom, jak fungujeme – my/naše duše/naše těla. Zajímám se o přirozené porody, protože věřím, že způsob, jakým přicházíme na svět, má vliv nejen na kvalitu našeho života, ale i celou společnost – svět.
www.katkatumova.cz

Chceš vědomě počít miminko nebo řešíš nechtěnou neplodnost?

Chceš prožívat svoji sexualitu vědomě, jít do hloubky vědomého milování?

Chápeš plodnost jako společnou zodpovědnost páru a nechceš nést tíhu zodpovědnosti jen na svých bedrech? Zajímá Tě, jak využívat přirozenou antikoncepci?

Pak si nenech ujít tento nový program:

Vědomá sexualita a přirozená antikoncepce,

který Tě navrátí k hluboké moudrosti Tvého těla, k sobě samé a poskytne Ti vzácné informace 

Více informací najdeš ZDE.

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
 1. Reginald Wire napsal:

  Pakar kontraktor pembuatan, renovasi dan perawatan kolam renang di Indonesia. Pelayanan kencang dan … tap https://mozaik-kolamrenang.netlify.app/pasang-mozaik-kolam-renang-pekanbaru.html untuk dapatkan penawaran termurah

 2. Jacinto Poreda napsal:

  Di dalam merencanakan suatu metode rangka pemikul peristiwa (SRPM) beton pracetak, penetapan metode sambungan antara balok-balok dengan … selengkapnya https://uditchmegaconperkasa.doodlekit.com/

 3. Elene Pirieda napsal:

  Harga Beton Cor Murah Per Kubik – Jual Beton Ready Mix. Supplier dengan Harga Beton Ready Mix Batching Plant Berikut Harga Beton Cor Readymix dari … segera kunjungi https://tiangpancangmegacon.jabodetabek.my.id/2020/09/jual-pondasi-tiang-pancang-di-jatiuwung.html

 4. Max Lynds napsal:

  Salah satu metode pengiriman kendaraan beroda empat yang menarik perhatian adalah car towing. Car towing atau towing mobil ialah pilihan pengiriman mobil dengan … info lebih lanjut https://kirimmobil-carcarrier.blogspot.com/2021/01/biaya-kirim-mobil-jakarta-solo.html

 5. Maynard Trompeter napsal:

  Kaca tempered harga murah untuk dinding, pintu, partisi, canopy produk dari KacaTempered.co.id tersedia disini dengan jasa pasangnya.Kaca Tempered merupakan … segera kunjungi https://jasasealentkaca.blogspot.com/2020/01/jasa-sealent-kaca-1-di-bandar-lampung.html

 6. Alishia Grzesik napsal:

  KontraktorEpoxy.co.id offer a reliable and sturdy floors surface for commercial and professional … We present a range of economical services without sacrificing quality. lf Leveling Epoxy… visit https://epoxy-center.blogspot.com/2019/07/jasa-floor-hardener-sorong-gratis.html for detail.

 7. Junior Prahm napsal:

  DistributorPintu.com certainly is the top manufacturer with eaterie together with retail doors. A number of us have industry leading doors pertaining to rust tolerant, open fire performing, and also supermarket… click https://distributor-pintu-besi.blogspot.com/2019/07/distributor-pintu-besi-terpercaya-1_70.html for detail.

 8. Jeffry Schwarting napsal:

  Phenolic Board kamar mandi high pressure laminate. Ada yaitu bahan yang beberapa kerap sebagai bahan partisi … tap https://partisi-kamar-mandi.blogspot.com/2018/10/cubicle-toilet-phenolic-bekasi-murah.html for detail information.

 9. Magda Horká napsal:

  Já si takto jednou lehla na postel a snažila si jen tak zameditovat. Snažila jsem se cítit přesně to, co tady popisujete. Zvolila jsem ale velmi špatné místo, protože jakmile jsem se uvelebila ve svých nových peřinách z https://www.ceskeluzkoviny.cz/159-prikryvky-a-polstare . Usnula jsem a meditace šla do kopru. No, ale je pravda, že spánek je stejně výživný odpočinek jako meditace.

 10. all the technical KINGDOM777 solutions and staff we need for 에볼루션 카지노 operators who provide world

 11. LXOnXN napsal:

  에볼루션롤렛
  265LXOnXN~“+

 12. fkikAK napsal:

  evolution korea
  837fkikAK&$<

 13. Ivanka082 napsal:

  Kdybych se právě teď narodila, tak bych se asi více zajímala o ty moderní trendy. Teda co se týče bydlení. Víte, mě v dnešní době totiž hrozně fascinuje, jaké věci se dají vyrobit. Třeba mě moc baví ty designové krby, které sice stojí více peněz, ale jsou nesmírně nádherné.

 14. Delinda Widdison napsal:

  The most effective Jabodetabek private tutoring for kindergarten, elementary, junior high school. The top private teachers graduated from well-known state universities. Closest tutoring place online to the home at low cost … go to https://privat-sbmptn.vercel.app/les-privat-sbmptn-jatinegara.html for more information

 15. Alva Thede napsal:

  Very best plus Cheapest Jabodetabek Individual Instructions, our own personnel and trainers appear to your house, collection your own personal review timetable and will opt for almost any arena of analysis … visit https://privat-inggris.netlify.app/kursus-bahasa-inggris-penjaringan.html for further

 16. Beckie Douglas napsal:

  For the greatest results, this is a cheap private tutoring fee this is perhaps all we have prepared for face-to-face private tutoring or private tutoring… click for more detail https://ipa-exed.blogspot.com/2022/06/les-privat-ipa-di-penjaringan-terdekat.html

 17. Rocco Wall napsal:

  Ignite your passion for languages and join our immersive foreign language program at Executive-Education.id. Having a give attention to practical communication skills, authentic materials, and real-world scenarios, you’ll build fluency and confidence in your preferred language. Get hired to play an enormous amount of linguistic excellence and start on a journey of non-public and professional growth. Tap https://kursus-turki.github.io/kursus-bahasa-turki-cempaka-putih.html for latest details.

 18. Riding lessons napsal:

  At the core of its mission, Pony 4 Precious focuses on empowering the next generation through education and mentorship. They proudly offer scholarships to deserving individuals, ensuring that financial barriers do not hinder their pursuit of academic excellence. Additionally, the organization distributes free books to children, fostering a love for reading and encouraging literacy skills from an early age.A unique facet of Pony 4 Precious is their small horse rescue, which provides a safe haven for neglected or abused equines. Through dedicated care and rehabilitation, they aim to restore these majestic creatures to good health, while also nurturing a compassionate understanding of animal welfare in the community.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.