Novoroční sebe-přijetí

Je začátek nového roku a já si sama pro sebe shrnuji poznání za poslední rok, možná i roky: Jak na to „nepříjemné“, co mě v životě potká a jak na to „příjemné“.

 

Už je mi jasné, jak na to. Co nechci, co je mi nepříjemné

Cokoliv, co nechci, čemu se vyhýbám, čemu odporuji, s čím bojuji, se mi do života vrací. Nepříjemné emoce, stavy, životní situace. To, co pomáhá, je přestat před tím utíkat. Zastavit se s tím, věnovat tomu plnou pozornost a přijmout to. Pak to může z mého života důstojně odejít. Ale to je z mé osobní zkušenosti i zkušenosti terapeutky někdy hodně těžké.

Asi ten nejtěžší krok je hned ten první: přestat utíkat sama před sebou, před svými nepříjemnými pocity. Prostě přestat se honit, popohánět, přestat utíkat od práce k práci, k dětem, ledničce, televizi, alkoholu, sexu či přátelům a zastavit se jen sama se sebou, věnovat sama sobě pozornost, být sama pro sebe důležitá.

Zastavit se, uvědomit si své tělo a dovolit si pocítit, jak mi vlastně je,
jak se cítím v přítomném okamžiku, ve svém životě.

Novoroční sebe-přijetí

 

Když jsem se takhle začala zastavovat sama se sebou před lety, tak jsem jen vnímala své napětí, staženost, ztuhlost a tělesnou bolest. Později jsem si začala uvědomovat své strachy, smutky, hněv, neklid, nespokojenost se svým životem, sem tam proklouzla i spokojenost a klid.

Dnes už po letech vím, že když neodháním své nepříjemné pocity, dlouhotrvající emoce, tělesné stavy od sebe pryč nebo je nehážu na někoho jiného, jestliže zůstanu s nimi, jsem s nimi naplno, přijímám je, tak se promění.

Zvlášť když si je dovolím i uvolnit, tvořivě projevit např. dechem, pohybem, tancem, hlasem. Když je v sobě potlačuji, bojím se je projevit, tak blokuji svou životní energii, způsobuji si další utrpení, bolest a později nemoci.

To, co bylo před lety, kdy jsem si nevěděla sama se sebou rady, pro mě moc příjemná zpráva a úžasná inspirace, že v jádru každé nepříjemné emoce, každého nepříjemného stavu na mě čeká klid. A tak jsem si začala se svými nepříjemnými stavy „sedat do klidu“ a „přijímat je“.

 

Už jsem si to vyzkoušela mockrát sama u sebe i u svých klientů
a jednoznačně to funguje.

Po letech už vím, že platí: „Čemu se bráníš ve svém životě, to přetrvává, na co se díváš, s čím naplno jsi, to mizí.“

Na závěr se dostávám k tomu „příjemnému“: jak si přivést do života to, co chci, po čem toužím. Na to se také potřebuji zastavit sama se sebou a dopřát si klid. Ponořit se do sebe a objevit to ve své hloubi.

Každý to máme jinak, ale vždy to, co objevíme, je křehké, potřebuje to ochránit, podpořit a rozvinout. Potřebuje to naši pozornost, trpělivost a lásku.

A tak nám všem přeji do nového roku, abychom si dovolili prožívat vše, co v nás je a přijímali to s důvěrou a láskou.
A naplnili si to, po čem ve své duši toužíme.

 

 

Lena Krejčí
terapeutka a lektorka, poradna Spokojená žena
www.tanecduse.net

 

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů