Mýtus: „Máma a táta mají zastávat stejný názor“

Představte si, že vaše dítě je jako loď na moři života. A vy, rodiče, jste jako majáky, které osvětlují část moře a pevninu. Budete-li jako 2 majáky v zákrytu, zastávající stejné názory na všechno, vaše dítě uvidí podstatně menší část moře a pevniny, než když budete stát od sebe dále, osvětlujíc každý svůj okruh a potkávající se světlem pouze v určité části.

Děti moc dobře cítí, v jakých názorech se máma a táta rozcházejí a moc dobře se dokážou orientovat v tom, za kým z rodičů se svým přáním jít. Manipulací sebe sama do vynucené shody s partnerem, se kterou však cele nesouzníme, děti pouze mateme.

Neříkám tím, že bychom měli být za každou cenu jako rodiče od sebe odlišní a zastávat odlišné názory, co nejvíce to jde. Zase to prosím vás, nepřehánějme. Ale každý určitě znáte nějakou běžnou situaci, ve které se snažíte s partnerem shodnout, ale jaksi se vám to nedaří pak dodržet, často dítěti povolíte, protože vám to, na čem trvá partner, nepřijde tak důležité jako jemu.

 

Tak třeba – má si dítě čistit zuby hned, jak vstane z postele a pak až se jít dívat na nedělní pohádky? Já jsem třeba jako dítě milovala se ještě i s teplou peřinou v pyžamu přesunout z postele na Jůheláky a zuby jsem si vyčistila, až když jsem se rozhodla odložit peřinu a převléknout se z pyžama. Důležité je, že se jako rodiče shodnete v tom, že čistit si zuby je důležité.

Naprosto nezbytná k praktikování rodičovské rozdílnosti je však úcta jeden k druhému a k rozdílnosti názorů, případně vůle k pochopení, proč je to či ono pro druhého z rodičů našich dětí důležité. I Marianne Franke-Griscksch, pedagožka a terapeutka, ve své práci s dětmi a knize „Patříš k nám!“ (vyd. MAITREA, 2006) popisuje, jak děti jednou nechala napsat seznam rozdílných názorů mámy a táty.

 

Děti se jednoznačně orientují v našich rozdílných názorech

… a největší překvapení tak zažili rodiče, kteří tento seznam četli, neboť přesně odpovídal skutečnosti a vyvolal v mnoha rodinách zajímavé debaty na toto téma.

Mýtus: „Máma a táta mají zastávat stejný názor“

To, že vlastně o svých rozdílných názorech spolu nemluvíme (případně se pouze přeme o to, čí názor je správnější), je důvodem zmatků v dětských hlavách a srdcích. Marianne se také dělí o své dlouholeté praktické zkušenosti s tím, jaké příznivé změny v harmonii celé rodiny udělá věta: „Milé děti, vy víte moc dobře, jak to mám ráda já, ale dnes to udělejte tak, jak vás to učí táta.“

Nu, co ve vás takto vyřčená věta vyvolává?

 

A co získá dítě tím, že máma a táta mají na určité záležitosti rozdílné názory?

 • Bezpečnou představu o tom, že každý člověk může mít různý názor ohledně jedné věci.
 • Dokáže se lépe orientovat v prostředí mimo svou rodinu, jsou připravení na rozdílné názory a postoje různých lidí.
 • Naučí se s různými odlišnými názory ostatních lidí zacházet s úctou.
 • A co je podle mě velmi důležité – získá úctu ke svému vlastnímu názoru, který může být odlišný od názoru ostatních.

 

Šárka KotvalováŠárka Kotvalová

www.sarkakotvalova.cz

 

 

Komentáře
 1. Lucie Dorazilová napsal:

  Děkuji za článek. Minule jsem zoufale trvala na tom, že musíme vystupovat před dětmi s mužem jednotně. Samozřejmě se jednalo o naprostou prkotinu. Je úleva zjistit, že ne vždy je nutné trvat na pravidlech a je fajn vědět, že mužův pohodový přístup může být pohodový i pro mě…

 2. Eva A. napsal:

  Take moc dekuji za zajimavy clanek. Mam uplne stejny pocit jako Lucie.

 3. Šárka K. napsal:

  ANo, milé Lucie a Evo,
  je to hodně rozšířený mýtus, já jsem jej také prožila na vlstní kůži, než jsem začala silně vnímat, jaká je to blbost, jak se ze mně stává téměř „kontrolor všeho, co se týká výchovy synka ze strany jeho otce“, jestli to, co on říká, je v souladu se mnou, a že já, když jsem citlivá máma a navíc lektorka rodičovských kurzů, to vím přece líp…

  Hodně se u nás doma uvolnila energie, když jsem z této mety ustoupila. A samozřejmě, je-li něco zásadního, tak se s mužem o tom domlouváme, ovšem z pozice, že se zajímáme o to, „proč je to pro toho tak a tak důlžité? a jak se na tu situaci každý z nás díváme“… Upřímně, někdy mě pohled mého muže překvapí a zjistím, že mě nikdy nenapadlo takhle přemýšlet.

  Přeji vám krásné objevné rodičovské dny :-)
  Šárka

 4. Daniela Havlikova napsal:

  Taky se mi clanek libil, ja zastavam stejny nazor, jsem pohodovy rodic, ale muj manzel je ten prisnejsi a zasadovejsi a vycita mi muj zpusob vychovy, skusim mu dat precist tenhle clanek a snad pochopi…

 5. Lenka napsal:

  Víte u nás je trošku jiný problém, my když máme na různé věci rozdílný názor a nemluvím jenom o výchově, tak náš sedmiletý syn má pocit, že se hádáme. A protože se momentálně tatínek na piedestalu, tak to dává ještě za vinu mně. Samozřejmě mu vysvětlujeme, že jde jen o výměnu názorů, ale i tak.

 6. Ivulí napsal:

  Také si myslím, že by se měli oba vždy nějak shodnout na stejném, ale zdravá názorová diverzifikace je také důležitá… Já jsem si vytvořila takové malé hnutí o této diverzifikaci názorů a nechávala jsem si i vyrobit placky u této firmy – https://www.udelejsiplacku.cz/ … Takže kdybyste nějaká měla zájem se přidat, určitě mi napište :-)

 7. all the technical KINGDOM777 solutions and staff we need for 에볼루션 카지노 operators who provide world

 8. ipyemt napsal:

  evolution casino
  452ipyemt.(‚

 9. kjRRNM napsal:

  evolution korea
  777kjRRNM“).

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.