Dopis od miminka

matka a holčička

Milá mámo,

právě sis mě uvázala do příjemně hebkého šátku a  já si spokojeně odpočívám a asi brzy usnu. Cítím se stejně krásně, jako v noci, když sis mě přitulila v posteli k sobě a já jsem si cucala mlíčko a v Tvé bezpečné náruči jsem si mohla odfukovat a snít.

Když jsi mě u dalšího kojení přesunula doprostřed postele a přitulil se ke mně i tatínek, cítila jsem vaši lásku a propojení a bylo mi sladce. Včera jsem s ním byla na procházce v lese a tam jsme se dívali na veverky a rybky v řece. Než jsem zase usnula.

Všechny tyto krásné zážitky mě brzy unaví a ještě hodně spím. Ve snech se mi zdává, že rostu, že se učím nové věci, trénuji všechny novinky, které jsem si v bdělém stavu vyzkoušela a i ve snech jsem obklopená vámi, mí milovaní rodiče.  Nejvíc na světě miluji, když jsem u vás. V bezpečí, teploučku, když cítím tlukot vašeho srdíčka a mluvíte na mě nebo se jen koukáme do očí.

Někdy vzpomínám na to, jak jsem s tebou byla propojená už v bříšku. Pamatuješ, jak ses tenkrát bála, jestli se mi něco nestalo nebo jestli nejsem nemocná? Bála ses tak moc, že i mně se rozbušilo srdíčko a začala jsem se bát taky. Chtěla jsem tě uklidnit a posílala jsem ti vzkazy a obrazy, ale přes strach jsi mě nevnímala.

Teď už mě často slyšíš, co ti beze slov říkám. Třeba když se mi chce čůrat a jen začnu kňourat, ty už hned víš, že mě máš dát vyčůrat nad mističku. To mám tak ráda, když se na sebe pak usmějeme a obě víme, jak jsme se skvěle domluvily.

Nebo když zakňourám a vy mě začnete nosit a poponášet po okolí, abych mohla zkoumat. Vůbec to zkoumání je skvělá záležitost. Když pozoruju svět kolem sebe a jako odvážný průzkumník vyrážím vstříc novým dobrodružstvím, to miluji. Někdy mě svět překvapí, dokonce zabolí nebo vyleká a já pak zase utíkám k vám.

Vše je pro mě tak nové, až z toho někdy nemůžu usnout nebo v noci klidně spát. Ty se na mě pak někdy zlobíš. Neříkáš nahlas nic, ale cítím to, že jsi unavená a nazlobená a nejen na mě, ale hlavně na sebe, že si se mnou nevíš rady. Bojíš se, že za to můžeš ty, že děláš něco špatně a že nejsi dobrá máma.

Pláču a posílám ti ujištění, že se nemusíš na sebe zlobit. Ale ty mě asi neslyšíš, tak pláču ještě víc. Kéž by ses uklidnila a cítila, co ti posílám za zprávy. Jsi ta nejlepší máma a právě takovou jsem si tě vybrala. Se všemi nedokonalostmi, díky kterým jsi jedinečná a dokonalá.

Důvěřuj mi, že jsem si tě vybrala přesně pro tyto naše společné zážitky, které prožíváme. Bezpodmínečně tě miluji a přijímám a tebe prosím jen o toto jediné. I ty sama sebe bezpodmínečně miluj a přijímej. A i mě takto přijímej a miluj.

Víš proč?

Když mě nebudete zastavovat v mém zkoumání a rozvíjení sebe sama, pak světu přinesu to nejlepší ze sebe. Budu svobodná.  Nic ze mě nebude osekané, zničené, zazděné, zraněné nebo zmenšené. Budu právě takovou, jakou jsem na svět přišla být.

Divokou, krásnou a otevřenou. Budu vědět, kam patřím a navždy se budu vracet do tohoto místa bezpečí a lásky, které teď zažívám díky vám. A později je vždy najdu sama v sobě.

Přišla jsem vám toto ukázat, že i vy to můžete najít v sobě.

Vidíš to v mých očích?

Tvá holčička

Lucie Harnošová

Lektorka kontaktního rodičovství

▶▶▶ ▶▶▶ Chcete se dozvědět více o kontaktním rodičovství?
http://kontaktnirodicovstvi.cz/

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
  1. WaclawC napsal:

    Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů