Démon alkohol 1.část

ALKOHOLISMUS. Tak často žité téma v rodinách. V našich krajích velmi tolerovaná droga, společenská norma. Nejen že přivíráme oči, ale někdy se snažíme téměř oslepnout a ohluchnout, abychom neviděli.

Není snad nikdo, kdo by se s alkoholismem nesetkal.

Mohli jste to zažít v dětství. Skrze rodiče, kamarády, nebo se vám během života stane, že váš partner či partnerka propadnou závislosti. Nebudeme se teď zabývat definicemi alkoholismu…, neboť je tolik variant, možností…

Většinou moc dobře víte, když to není v pořádku. Že je tu problém. Že to tady je.

 

Vždy je to únik z reality

Protože je tato problematika velmi široká, příběhy různé – závislosti může propadnout kdokoliv, ženy právě tak jako muži – je tento text zacílen pro ženy, které mají doma muže alkoholika. Může být ale přínosem i ostatním, kteří se s tímto tématem setkávají.

Přiznání si, že žijete s alkoholikem, je bolavé, ale každé přiznání si skutečnosti je také léčivé… neboť pak máte na výběr. Nikdy nejste bezmocné. Už jen to, že jste ochotny to pravdivě vidět, už to vám dává sílu.

Můžete se snažit na tom pracovat – přijmout člověka s jeho slabostmi.

Můžete udělat vše, co vás napadne, že má smysl – například odvézt ho na léčení. Ale nemůžete ho donutit, aby přestal, ani to udělat za něj.

Je fakt, že zde nejste jen vy a on – zde je neustále přítomný i někdo další… ZÁVISLOST.
Proměna bytosti pod vlivem pití má svoji těžkou energetickou stopu. Nevědomí je otevřeno a leze z něj cokoliv. Lze to hmatatelně cítit.

Alkoholik, který přizná svůj problém a je ochoten se mu postavit, vám umožňuje pravdivost. I tak to není jednoduché – ale může to být velmi poučné i pro vás.

Démon alkohol

 

Nic neskrývat, na nic si nehrát

Je to syrové setkání se životem, se všemi situacemi, které to přináší. Žití v přítomnosti. Každopádně každé jeho selhání, každé napití, ve vás znovu jitří rány a jemu v tu chvíli zastírá smysly a zdravý úsudek. Hlavně v tu chvíli musíte věřit jen samy sobě

NIKDY nevěřte člověku, který je právě pod vlivem.

Slíbí cokoliv. Otevře svoje nitro, ale na zdravý úsudek a zvědomění si musíte počkat do přítomnosti, do vystřízlivění…, aby mu nevědomí skutečně vešlo do vědomí, tím ztratí na síle.

Je třeba vytrvat s tématem, i když se dotyčnému do něj nechce. On je rád, že je venku a chce mít klid. Často se cítí provinile, může se stydět, uteče do přemrštěné snahy, vtipnosti… nebo dělá mrtvého brouka, jako že nic.

To všechno jsou schovky, HRY – nepomůžete nikomu, když je budete hrát. Když na ně přistoupíte. Což je těžké, když si samy nevěříte, když jste vyhladovělé po lásce a jste vděčné za chvilku klidu. Když jste již příliš unavené neustálými zvraty.

To, že druhý den, nebo pár dní, je jako milius, neznamená vůbec nic. Třeba mu je prostě dobře, uvolnil se. Vaše realita se nijak nemění – je to jen dočasné bezvětří, bezvýznamné příměří.

Může mít význam – je to možnost – potkat se (a to oba dva) se všemi pocity, které jsou ve vás. On s tím, co je v něm…, i když je to jakkoliv hnusné. A vy, co je ve vás, i když to bolí. Má tohle smysl? Nebát se pohlédnout pravdě do očí – postavit se důsledkům – bez obviňování a výčitek, s láskou.

Ano, tohle může být posilujícím místem.
Ale… ani tímhle se to nevyřeší.

Pro většinu lidí je cesta z alkoholu možná pouze úplnou abstinencí. Chemická reakce těla na alkohol… prostě je. Neříkám, že nejsou vzácné případy, kdy se člověk (závislý) naučil s alkoholem rozumně zacházet…, ale většinou je to marná idea.

Démon alkohol

 

… když si problém nechce přiznat

Je zde také častá varianta, kdy si alkoholik svůj problém nechce přiznat. Nechce o něm ni slyšet, okamžitě to otočí proti vám, že s vámi je něco divně… A použije všechny pro sebe logické argumenty.

Že se stará o rodinu, že vydělává, že dělá vše, co je potřeba…, že je na vás hodný, štědrý…, že vyšilujete nesmyslně kvůli zbytečnosti, že nepije tak často, že může kdykoliv přestat, že pijou všichni…, že někdy opít se je normální, že se potřebuje uvolnit z tlaku…

Vždy, když s tím začnete, dostanete doporučení, že jste to vy, kdo by se měl léčit.

Protože vy máte problém – on žádný problém nemá. Tady pozor – v dlouhodobém působení, pokud sedáte na lep…, postupně ztrácíte víru v sebe, sílu, sebeúctu, sebevědomí.

Nikdy nepodceňujte přesvědčovací schopnosti závislého nebo dotčeného mužského ega.
V tomto případě si nic nenalhávejte – vaše naděje jsou mizivé…

A toto prostředí pro vás nikdy nebude podporující. Možná se v tom naučíte nějak chodit, naučíte se vyzobávat momenty a budete si žít po svém.

Určitě při této variantě doporučuji zaměřit se na sebe, nenechat si zlikvidovat zdraví ani psychiku, pracovat na tom, abyste se posílily a maximálně se cítily dobře.

Všechno je možné a vždy je správné to, jak to vy samy cítíte i s tím, že můžete kdykoliv změnit názor.

 

Pokračování příště

Magda KřepelkováMagda Křepelková

psychosomatika – autorka příběhových knih

www.magdakrepelkova.cz

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
 1. Magda H napsal:

  Musím se přiznat, že dříve jsem si z e-shopu https://www.shopuj24.cz kupovala několik lahví vína za týden. Docela se za to stydím. Chci s tím něco dělat a tak se učím pevné vůli a snažím se ve svém volném čase zabavit tak, aby mě to nenutilo si vzít dvojku bílého a sednout si s tím k televizi. Držte mi palce ať to dotáhnu do zdárného konce.

 2. Karolina34 napsal:

  No s tím alkoholem, je nám tom nejhorším to že je to společnosti uznávaná droga a stát z ní má ročně miliardy na daních. A tím pádem to není proti zákone teda až po 18 letech. Si může kdokoliv koupit legálně alkohol. Jako neříkám dát si sklenku nebo dvě dobrého bílého vína na chuť za víkend není alkoholismus ale třeba láhev jen tak na posezení i přes týden už je trochu horší. Já si občas nějaké to víno slavnostně objednám tady https://vinigrandi.cz/cs/bile-vino ale to je tak max jednou za půl roku. Protože mám radši zahraniční vína.

 3. Hankavranova napsal:

  Máte to vážně skvěle sepsané. Já osobně alkoholu nikdy moc neholdovala. Snad jediné, co si občas dám je sklenka nebo dvě vína. Ideálně nějakého dobrého červeného. To mám opravdu ráda. Teď nedávno jsem ale docela koukala, že už se dá koupit třeba i nealkoholické víno. Zkoušela jsem to a musím říct, že to není vůbec špatné.

 4. malinka napsal:

  Já se teda musím přiznat k tomu, že já jsem velká milovnice vína. A hlavně toho moravského. Právě proto se na Moravu ráda vracím. Asi nejraději mám Pálavu. Tam mají nejen dobré víno, ale i krásnou přírodu. Právě minulé léto jsme se tam byli podívat s manželem a bylo to parádní. Kdyby se tam někdo chystal také, tak za sebe určitě můžu doporučit toto ubytování Pavlov. Krásný a útulný penzion v Pavlově. :)

 5. all the technical KINGDOM777 solutions and staff we need for 에볼루션 카지노 operators who provide world

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.