Co radí šťastní a úspěšní rodiče svým dětem?

Je středa odpoledne a já doprovázím svou osmiletou dceru do místní ZUŠ do tanečního souboru. Máme ještě dvacet minut čas a tak jdeme okouknout bufet, který je už od dob mého dětství ve vstupní hale školy a mám pocit, že za těch dvacet let se nic moc nezměnilo. I žluté sodovky ve třetinkové lahvi jsou stále na svém místě. Jak tak čekáme, než paní prodavačka dá čokoládový šáteček do sáčku, Viktorka mi říká: „Mami, přemýšlím, že bych nebyla cvičitelka delfínů ani veterinářka.“

Trochu mě to zaskočí, cvičitelkou delfínů chce být už asi od pěti let, kdy viděla delfíny poprvé na živém vystoupení. Jak roste, začíná její dětské sny napadat všem známý kamarád Zdravý rozum a tak zhruba před rokem došla k závěru, že nestačí učit se potápět, ale aby mohla cvičit delfíny, měla by se stát veterinářkou. Nejsem si jistá, jestli nedávná návštěva veteriny toto rozhodnutí podpořila :D

Každopádně pokračuje dál: „Přemýšlím, že bych možná byla učitelka.“ To mě nezaráží.
Ve svých dětských dedukcích jsem zhruba ve věku osmi let taky dospěla na krátkou dobu k závěru, že být učitelka je super, protože máte dva měsíce prázdnin a domů chodíte po čtvrté hodině. Na počátku devadesátých let mi to jako dítěti přišlo jako nejsnazší cesta k alespoň nějaké svobodě času a pohybu.
Naštěstí se doba změnila…

Co radí šťastní a úspěšní rodiče svým dětem?

 

„Mnohem jistější zaměstnání“

Než stihnu otevřít pusu, nadechnout se a zareagovat, předběhne mě paní prodavačka, podávajíce nám šáteček: „Buď radši učitelka. To je mnohem jistější zaměstnání. Vždycky si najdeš práci a máš jistotu, že dostaneš zaplaceno.“ Otevřená pusa mi zůstává a přemýšlím, jak zareagovat… Viktorka tázavě těká očima z prodavačky na mě, čeká, co na to řeknu, protože tuší, že je to jinak a prodavačka mezitím odchází vařit si kafe a s úsměvem si pokyvuje, jakou to dobrou radu dala tomu dítěti…

Jdeme si sednout a sníst svačinu před baletem a byť v tichém předsálí školy zní každé moje slovo jako úder na kovadlinu, musím to Viktorce říct:

„Viktorko, zvol si jednou takovou práci, která tě bude bavit, budeš z ní mít radost a hlavně ti dá svobodu žít takový život, jaký si představuješ. Tak, abys nemusela každý den vstávat a chodit někam do práce a mohla si užívat život.“

Paní u vedlejšího stolu nesouhlasně kroutí hlavou s očima upřenýma do stolu. Vím, asi to není standardní rada matky osmiletému dítěti. Ale je to rada úspěšné, bohaté matky, žijící život svých snů, dceři, která si snad jednou zvolí takovou cestu, která ji bude dělat šťastnou.

 

A tak moje zpráva všem rodičům, současným i budoucím, je:

Neukazujme dětem svět jistot, bariér a uzavřeného systému, ve kterém se poslouchá a dělá věci, která se má dělat. Raději jim dejme křídla a naučme je létat, i když to znamená, že si párkrát nabijou bradu.

Neukazujme dětem život v systému, kde se od rána do večera vyměňuje čas za peníze a ty se pak utrácí za věci, které se hromadí ve skříni a které dělají dojem na lidi okolo. Raději jim ukažme, jak žít každý den naplno, radovat se z maličkostí a dělat práci, která nám přináší radost, naplnění a finanční svobodu.

Neučme děti, že jsou limity, hranice a omezení. Raději jim řekněme, že možné je všechno a že můžou být a dělat ve svém životě cokoli, na co pomyslí.

Neučme děti, že se nesmí mluvit o věcech, se kterými okolí nesouhlasí a splývat s názorem davu, jen aby se zalíbily všem. Místo toho jim ukažme, že budou-li nahlas vyjadřovat svůj vlastní názor, byť někdy velmi jiný, objeví se kolem nich sice spousta nesouhlasících, ale zároveň díky tomu najdou spoustu stejně smýšlejících přátel, se kterými budou šťastní.

 

A jedna na závěr:

Ukazujme dětem směr, ale nenuťme je jít naší cestou.

Na výpravu za svými sny se totiž jednou vydají samy.
My jim můžeme jen dát cenné rady, jak si postavit loď na cestu na ty jejich pláže a milovat je, ať jsou jejich cesty jakékoli.

 

Stanislava MrázkováStanislava Mrázková

www.StanislavaMrazkova.cz

Chcete napsat ebook na své stránky, ale nevíte jak?
Inspirujte se od Stáni Mrázkové v jejím návodu s praktickými tipy.
E-book Jak napsat e-book za 14 dní můžete koupit ZDE.

Komentáře
 1. all the technical KINGDOM777 solutions and staff we need for 에볼루션 카지노 operators who provide world

 2. MecRQI napsal:

  evolution korea
  404MecRQI@}‘

 3. yogFKm napsal:

  evolution korea
  191yogFKm?“%

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.