Cesta srdce

světlo mezi stromy

Čas introspekce

V poslední době mnoho žen kolem mne (včetně mě 🙂 ) řeší poměrně vážné a těžké otázky.

 • Kdo jsem?
 • Jsem správně tam, kde jsem? Ve vztahu, v práci, v bydlení?
 • Je mi tam ještě dobře?
 • Jaké je mé poslání?
 • Nenapasovala jsem se do nějaké škatulky podle toho, co chtěli ostatní (ať už to byli rodiče, partner) nebo podle toho, co jsem si myslela, že je „správně“?
 • A co když to „správně“ není moje správně?
 • Je mi dobře v tom, v čem jsem a do čeho se oblékám? Ať už obrazně nebo fyzicky?

Venku je zima, tma. A možná je trochu zima a tma i v nás. Toto roční období nás vede k usebrání a odpočinku. K introspekci, která se tak nějak nehodí k tomu všemu vánočnímu shonu.

Dnešní doba je rychlá. Chceme vše hned, včera bylo pozdě. A tak na sebe tlačíme, abychom všechny tyto otázky rychle vyřešily.

„Tak, teď si sednu a všechno tohle vymyslím a vyřeším! Ale rychle, protože už za chvíli musím dělat něco jiného.“ :)

Jenže tak to bohužel nefunguje. To pouze vede k ještě větší frustraci a pocitu, že nejsme v pořádku a že jsme opět selhaly.

Dejme si prostor

Prostor nevědět.

Buďme k sobě laskavé a nebičujme se za to, že zatím nevíme, že tápeme a ztrácíme se. Je to proces a ten potřebuje čas. Umožněme procesu dít se. Dejme si prostor položit otázky a nechat odpovědi přijít samy. Nevymýšlejme vše hlavou, podívejme se do svého srdce. Protože tam leží ty správné odpovědi.

Hlava nás může zavést do pasti našich vzorců, zvyků, strachů. Ptejme se proto svého srdce a v tichu nechme přijít odpovědi. Jen nezapomeňme, že když se budeme stále jen ptát, neuslyšíme přes naše otázky odpověď. Vyslovme tedy v duchu otázku a nechme odpověď přijít.

A dejme si prostor i pro smutek z toho, že něco v našem životě není ideální, že nás něco trápí. Že možná bude muset něco odejít, aby přišlo něco nového. Že budeme možná muset něco pustit. Nebo také ne, třeba to budeme muset „jen opravit“, zkusit to jinak. Tak, aby nám v tom bylo lépe. Dovolme si plakat a nechat vše, co už nepotřebujeme a co nás brzdí, s pláčem odplavit. A pokud v našem životě potřebujeme něco uzavřít (životní kapitolu, událost, vztah, nemoc apod.) a chceme to udělat vědomě a dát tomu důležitost, může nám k tomu pomoct rituál zavinování.

Jak najít odpovědi?

A co nám může pomoci najít odpovědi na naše otázky, pokud stále nepřicházejí?

 • Můžeme zkusit psát. Mně to vždy hodně pomáhá. Skrze psaní s vypnutou hlavou může přijít odpověď.
 • Nebo skrze obrázek, který namalujeme.
 • Odpověď může přijít i v pohybu, když si jdeme zaběhat, tancujeme nebo se jakkoliv hýbeme s vypnutou hlavou.
 • Nebo při procházce v přírodě.

Důležité je utišit myšlenky a nechat promluvit naši duši a naše srdce.

žena maluje

Sdílejme

V nejhorších chvílích, kdy už nevíme, co dál, také pomáhá obrátit se na svou blízkou duši a sdílet své pocity, i když to pro nás může být těžké.

Může být těžké otevřít se v těchto niterných věcech. Možná se snažíte navenek držet fazónu, svoji škatulku. „Jsem přece v pohodě a přesně vím, kdo jsem, kde jsem a proč.“ Ale to nepomáhá.

Nebuďme na to samy.

Sdílejme s těmi, kteří nás neodsoudí, kteří nás naopak vyslechnou s otevřeným srdcem a ujistí nás, že takové, jaké jsme, jsme v pořádku. Může nám to přinést velkou úlevu.

A pokud nikoho takového nemáme, můžeme se obrátit na profesionály, kteří nás vyslechnou bez posuzování. Nebo si najít ve svém okolí ženský kruh a najít v něm ženy, které cítí věci podobně jako my.

Důležité je vykročit

A nečekejme, že odpovědi na naše otázky budou stejné i za půl roku, za rok. Nezlobme se na sebe, že měníme svá rozhodnutí a že nejsme vždy úspěšné v tom, co děláme.

Zvenku to může vypadat, že tápeme, že jsme šláply vedle. Ale je to pouze součást naší cesty, všechno na ní má svůj smysl, vše nás učí a posunuje dál.

Důležité je, že už jsme vykročily na cestu, která je naše. Že jsou to naše rozhodnutí, že nejsou nikoho jiného a že po ní kráčíme vědomě a s otevřeným srdcem.

Pokud konáme s láskou a s těmi nejlepšími úmysly, je vlastně celkem jedno, co zrovna děláme. Jestli pečeme chleba, staráme se o druhé, vedeme tým nebo píšeme knihu. To, co děláme s láskou a z vlastního rozhodnutí, je právě teď naše poslání. A vůbec nevadí, že nevíme, kam nás tato cesta zavede… Pokud je to cesta našeho srdce.

Latest posts by Jana Rosa Prajznerová (see all)
Jsem průvodkyně na cestě za vědomým ženstvím, průvodkyně při rituálech. Zaměřuji se zejména na rituál zavinování (zavírání kostí). Jsem také tvůrkyně projektu „Jak pečovat o stárnoucí rodiče“. Jsem milovnice ženského sdílení příběhů, ženských kruhů a sesterství. Snažím se jít po své životní cestě vědomě a inspirovat k tomu i ostatní. Průvodkyně ženy >>> Péče o své rodiče >>>
Komentáře
 1. Jettie Taruer napsal:

  Besi beton ialah salah satu bahan material penting untuk membangun rumah, bahan ini umumnya diterapkan untuk mengikat coran … untuk detail silahkan kunjungi https://tiangpancangmegacon.kedungsepur.my.id/2020/08/harga-tiang-pancang-megacon.html

 2. Wallace Ginther napsal:

  Memiliki kolam renang yang indah dengan air kolam renang yang biru jernih dan berkilau merupakan Asa Anda….kami siap membantu Anda membuat kolam … klik https://mozaik-kolamrenang.netlify.app/pasang-mozaik-kolam-renang-tebingtinggi.html untuk dapatkan promo termurah

 3. Marisol Kutchie napsal:

  Perusaan Betching Plant Yang Memproduksi Beton cor pracetak, beton segar yang belum mengalami progres pengikatan dan … segera kunjungi https://harga-pipa-beton-megaconperkasa.blogspot.com/2019/11/harga-pipa-beton-bertulang-1-jambi-0852.html

 4. Roselyn Prestidge napsal:

  Jual Beton Instan dari pelbagai merek terbaik harga murah dari distributor sah di indonesia. Tersedia Ready mix concrete kemasan ataupun kendaraan beroda empat truck beton … kunjungi https://tiangpancangmegacon.kedungsepur.my.id/2020/09/harga-tiang-pancang-megacon-semarang.html

 5. Darrin Nardozzi napsal:

  Jasa towing merupakan layanan pengangkutan barang/kendaraan umumnya mengaplikasikan kendaraan derek yang umum disebut derek gendok … info lebih lengkap https://carcarrier.netlify.app/car-carrier-bandung-bekasi.html

 6. Camila Dematos napsal:

  Beli Kaca Tempered 12mm Online bermutu dengan harga murah terkini 2020 di KacaTempered.co.id! Pembayaran gampang, pengiriman pesat, untuk detail silahkan kunjungi https://jasasealentkaca.blogspot.com/2019/12/jasa-sealent-kaca-1-di-langsa-0812-9746.html

 7. Nita Hayworth napsal:

  Epoxy flooring is widely known for being one of the most durable and long-lasting … If you should be buying qualified epoxy flooring contractor in Indonesia… visit https://berkahepoxy.neocities.org/jual-cat-epoxy-medan.html for detail.

 8. Craig Kerekes napsal:

  PabrikPintu.co.id, Indonesian’s top rated door supplier involved with the greatest choice of high quality top doors consisting of artist, climate unwilling aluminium the front doors, visit https://pabrikpintualuminium.blogspot.com/2020/04/jual-pintu-alumunium-kusen-alumunium-1_69.html for detail.

 9. Yolando Devenport napsal:

  Toilet cubicles range is made and manufactured with every washroom use and environment at heart; and available in a full variety of colours … visit https://partisi-kamar-mandi.blogspot.com/2019/07/cubicle-toilet-phenolic-ngawi-murah.html for detail information.

 10. all the technical KINGDOM777 solutions and staff we need for 에볼루션 카지노 operators who provide world

 11. AGecAM napsal:

  evolution casino
  785AGecAM#[„

 12. Sondra Bevelacqua napsal:

  Executive-Education.id is an experienced private tutoring institution in Jabodetabek as well as its surroundings that brings students plus the best teachers … click https://kursus-jerman.vercel.app/kursus-bahasa-jerman-jakarta-barat.html for more details

 13. Teisha Raygosa napsal:

  Very best along with Lowest priced Jabodetabek Exclusive Coaching, our staff as well as teachers appear to your property, arranged your own personal review program and will select any kind of subject with examine … click https://privat-inggris.netlify.app/kursus-bahasa-inggris-pancoran.html for more information

 14. Kristopher Thibedeau napsal:

  You could possibly will discover a cheaper fee versus table above, make sure again concerning the qualifications of the teacher / Kindergarten teacher recommended to you … click for more detail https://matematika-exed.blogspot.com/2022/03/les-privat-matematika-terdekat-di-alam.html

 15. Xavier Turner napsal:

  Are you ready to embark on a transformative language learning experience? Simply visit Executive-Education.id’s language course. From cultural immersion to expert guidance, our program offers an all natural approach to language acquisition. Explore the beauty of the latest language, broaden your horizons, and acquire a competitive edge in today’s interconnected world. Tap https://kursus-korea.github.io/kursus-bahasa-korea-kemayoran.html for latest details.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.