Ženské předsvatební rituály

Představte si, že se jako nevěsta připravujete na svatbu, vybíráte šaty, kouzlíte nad grafikou oznámení, přemýšlíte koho pozvat ke svatební tabuli a koho na svatební oslavu, a do toho všeho procházíte procesem uvědomění, že jste si právě vybrala muže svého života.

S tím se pojí určitě obrovská důvěra, nadšení a připravenost stát si se svým mužem skutečně bok po boku a světem jít společně. Ale současně se může objevit obrovský strach, nedůvěra, chuť utéct, všechno vzít zpátky nebo minimálně ještě na čas odložit. Jsou to znaky přechodů, předělů ve vašem životě, kdy nevíte co vás čeká a vaše duše to cítí. Cítí, že se přibližuje na neznámou půdu nové etapy života, kam vstupujete vědomě jako žena – manželka – milenka a možná také matka.

 

V dřívějších dobách byly tyto životní mezníky
ošetřeny iniciačním rituálem

Rituál jako takový by měl obsahovat tři důležité části. Podle Van Gennepa je to fáze oddělení, fáze pomezní, tedy jakýsi mezi stav mezi starým a novým, a konečně fáze sloučení. Tato část je v přechodových rituálech zásadní. Jde o přijetí do komunity, uvítání novice nebo novicky od těch na druhé straně, kteří tento přechod již zažily a mohou se podělit.

V lidové kultuře existuje bezpočet rituálních zvyků, které se ještě dnes dodržují např. na Moravě či Slovensku. Mezi nejznámější je tzv. čepení nevěsty. Při čepení ženy rozpletly nevěstě vlasy, sňaly ji upletený květinový věneček a nasadily na hlavu čepec. Většinou to dělala jedna ze starších žen a každá z přítomných žen se musela čepce dotknout. Věneček symbolizoval čistotu panenství a čepec byl symbolem přechodu mezi vdané ženy.

Celý obřad probíhal za zpěvu písní, které vyjadřovaly ztrátu dívčího vínku, a byl přechodovým rituálem, který symbolicky uváděl nevěstu mezi vdané ženy.

Ženské předsvatební rituály

 

Doba se změnila, ale potřeby naší duše tak úplně ne

Proto nyní považuji svatební nebo předsvatební rituály za důležité. Přinášejí zkušenost následování symbolického cyklu života a smrti. Říkám jim takové „vědomé loučení se svobodou„. Příprava k odložení starého já, dívčí nevinnosti a nezodpovědnosti.

Tento čas je vždy symbolizován nějakým předmětem, který se žena rozhodne obětovat, odložit, ztratit. Do kruhu přichází bezejmenná, ani dívka, ani žena. Ženy ji přivítají a začne obřad, který má mnoho podob a je vždy vytvářen na míru pro konkrétní ženu.

Žena dostává nové jméno a atributy dospělé ženy.

Každý, kdo je přítomen v kruhu, může poté sdílet svůj příběh o tom, jaký vztah měla před a po svatbě, co se změnilo a co tento předěl vzal a dal. Učíme se skrze příběhy druhých a můžeme se inspirovat, nechat obohatit a předat někdy důležité poselství aniž si uvědomujeme, že to právě děláme. Nemusí to být žádná velká slova, gesta. Často stačí uvědomění, že se všechny přítomné ženy sešly právě kvůli nevěstě, že ji přinášejí podporu a tajně šeptají „neboj, nikdy nebudeš sama, patříš tak trochu k nám“.

 

Vyjádření žen, které se mnou absolvovaly předsvatební rituál:

Bylo to krásné, něžné, výživné… a hlavně co nejvíc jsem z celého večera cítila… příjemný vnitřní klid a velkou podporu všech zúčastněných žen! Až půjdu v sobotu k oltáři, budu vzpomínat na vás všechny, které jste pro mě připravily ten nezapomenutelný večer… budu cítit vaši podporu. Cítím ji pořád… stojím a hledím dopředu a vy stojíte za mnou.

Nepotřebuji se ohlížet… nemám obavy ani strach… pocit, že stojíte za mnou, mi dává neskutečnou sílu, odhodlání… nevím, jak přesněji to popsat. Je to neskutečně velká podpora, která je neviditelná a přece tak skutečná!

Vidím jak mě vyprovázíte a já kráčím vpřed! Je to nádherné. Děkuji vám všem, že jste tam byly, za krásné dárky, slova a poselství. Vše jsem si pečlivě schovala a beru sebou na svatební den.“
P.V.

 

Předsvatební rituál byl pro mě jako vědomý přechod od panny (dítěte) k nevěstě (mladé Ženě). Velice jasně jsem si uvědomovala záměr celého procesu. Od odevzdání něčeho starého, co bylo spjato s minulostí, po obrovskou podporu a dary, které jsem dostala jako „věno“ od všech spolu sdílejících Žen do nového stavu.

Největším darem pro mne bylo uvědomění si, že ačkoliv vstupuju do svazku manželského, zůstávám stále sama sebou. „… i pilíře chrámu stojí odděleně a dub neroste ve stínu cypřiše, ani cypřiš ve stínu dubu…“
K.T.

 

Mojím predsvadobným rituálom započala cesta mladej panny k žiarivej kráľovne. Usadla som do kruhu blízkych žien, nechala sa za vône kadidla unášať do hlbín svojej duše. Nechala som omyť svoje telo a odovzdala symbol, ktorý sa spája s érou života v „panenskom“ tele.

Cítila som úžastnú silu a podporu žien, a pri žiadosti odovzdať svoje dievčenské meno som neváhala ani sekundu. Cítim, že nie som (a nebudem vo svadobný deň) sama, mnoho žien už kráčalo k oltáru predo mnou. Je zo mňa Žena… manželka… krásna, jemná s nežnými ústami a hebkou pokožkou, ale kto sa díva lepšie, uvidí moje slzy a nabrúsené drápky, uvidí vášeň v mojich očiach, a odhodlanie ísť cestou kráľovny po boku kráľa a žiariť do celého sveta…“
K.U.

 

Barbora Nádvorníková ZemanováBarbora Nádvorníková Zemanová

Autorka výcviku v ženských rituálech Návrat Bohyně, zakladatelka projektu Měsíc v nás®, lektorka ženských seminářů a průvodkyně osobními rituály.

Téměř 10 let se věnuje práci se ženami a podporuje je na cestě k vědomému prožívání ženství, vlastního těla a cykličnosti. Pracuje formou osobních konstelací a individuálních rituálů. Ráda začleňuje ženské archetypy, smyslné vůně a využívá principy somatického prožívání a jemnou práci s tělem.

V roce 2014 spoluzaložila projekt na výrobu raw bio tyčinek Vivo Bar. Provádí ženské poutě na Krétu.

www.barboranadvornikova.cz  –  www.mesicvnas.cz

Barbora Zemanová

lektorka Klubu ženy ženám

Barbora je autorka výcviku v ženských rituálech Návrat Bohyně, zakladatelka projektu Měsíc v nás®, lektorka ženských seminářů a průvodkyně osobními rituály.

Téměř 10 let se věnuje práci se ženami a podporuje je na cestě k vědomému prožívání ženství, vlastního těla a cykličnosti. Pracuje formou osobních konstelací a individuálních rituálů. Ráda začleňuje ženské archetypy, smyslné vůně a využívá principy somatického prožívání a jemnou práci s tělem.

V roce 2014 spoluzaložila projekt na výrobu raw bio tyčinek Vivo Bar. Provádí ženské poutě na Krétu.

Latest posts by Barbora Zemanová (see all)

lektorka Klubu ženy ženám Barbora je autorka výcviku v ženských rituálech Návrat Bohyně, zakladatelka projektu Měsíc v nás®, lektorka ženských seminářů a průvodkyně osobními rituály. Téměř 10 let se věnuje práci se ženami a podporuje je na cestě k vědomému prožívání ženství, vlastního těla a cykličnosti. Pracuje formou osobních konstelací a individuálních rituálů. Ráda začleňuje ženské archetypy, smyslné vůně a využívá principy somatického prožívání a jemnou práci s tělem. V roce 2014 spoluzaložila projekt na výrobu raw bio tyčinek Vivo Bar. Provádí ženské poutě na Krétu.
Komentáře
  1. Jolana Lucová napsal:

    Každý z textů projektu, vlastně i každé video, mě doslova bombarduje pozitivnem, příliv energie je obrovský. Najednou mám vždycky pocit, že VŠECHNO JDE a VŠECHNO SE DÁ ZVLÁDNOUT S ÚSMĚVEM, NADHLEDEM, KLIDEM… Že všechno bude v pořádku, vše se v dobré obrátí…
    Kladné emoce, radost, příjemné teplo v břiše… co víc ještě napsat.
    Cítíte to taky tak?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů