Ženské předsvatební rituály

Představte si, že se jako nevěsta připravujete na svatbu, vybíráte šaty, kouzlíte nad grafikou oznámení, přemýšlíte koho pozvat ke svatební tabuli a koho na svatební oslavu, a do toho všeho procházíte procesem uvědomění, že jste si právě vybrala muže svého života.

S tím se pojí určitě obrovská důvěra, nadšení a připravenost stát si se svým mužem skutečně bok po boku a světem jít společně. Ale současně se může objevit obrovský strach, nedůvěra, chuť utéct, všechno vzít zpátky nebo minimálně ještě na čas odložit. Jsou to znaky přechodů, předělů ve vašem životě, kdy nevíte co vás čeká a vaše duše to cítí. Cítí, že se přibližuje na neznámou půdu nové etapy života, kam vstupujete vědomě jako žena – manželka – milenka a možná také matka.

 

V dřívějších dobách byly tyto životní mezníky
ošetřeny iniciačním rituálem

Rituál jako takový by měl obsahovat tři důležité části. Podle Van Gennepa je to fáze oddělení, fáze pomezní, tedy jakýsi mezi stav mezi starým a novým, a konečně fáze sloučení. Tato část je v přechodových rituálech zásadní. Jde o přijetí do komunity, uvítání novice nebo novicky od těch na druhé straně, kteří tento přechod již zažily a mohou se podělit.

V lidové kultuře existuje bezpočet rituálních zvyků, které se ještě dnes dodržují např. na Moravě či Slovensku. Mezi nejznámější je tzv. čepení nevěsty. Při čepení ženy rozpletly nevěstě vlasy, sňaly ji upletený květinový věneček a nasadily na hlavu čepec. Většinou to dělala jedna ze starších žen a každá z přítomných žen se musela čepce dotknout. Věneček symbolizoval čistotu panenství a čepec byl symbolem přechodu mezi vdané ženy.

Celý obřad probíhal za zpěvu písní, které vyjadřovaly ztrátu dívčího vínku, a byl přechodovým rituálem, který symbolicky uváděl nevěstu mezi vdané ženy.

Ženské předsvatební rituály

 

Doba se změnila, ale potřeby naší duše tak úplně ne

Proto nyní považuji svatební nebo předsvatební rituály za důležité. Přinášejí zkušenost následování symbolického cyklu života a smrti. Říkám jim takové „vědomé loučení se svobodou„. Příprava k odložení starého já, dívčí nevinnosti a nezodpovědnosti.

Tento čas je vždy symbolizován nějakým předmětem, který se žena rozhodne obětovat, odložit, ztratit. Do kruhu přichází bezejmenná, ani dívka, ani žena. Ženy ji přivítají a začne obřad, který má mnoho podob a je vždy vytvářen na míru pro konkrétní ženu.

Žena dostává nové jméno a atributy dospělé ženy.

Každý, kdo je přítomen v kruhu, může poté sdílet svůj příběh o tom, jaký vztah měla před a po svatbě, co se změnilo a co tento předěl vzal a dal. Učíme se skrze příběhy druhých a můžeme se inspirovat, nechat obohatit a předat někdy důležité poselství aniž si uvědomujeme, že to právě děláme. Nemusí to být žádná velká slova, gesta. Často stačí uvědomění, že se všechny přítomné ženy sešly právě kvůli nevěstě, že ji přinášejí podporu a tajně šeptají „neboj, nikdy nebudeš sama, patříš tak trochu k nám“.

 

Vyjádření žen, které se mnou absolvovaly předsvatební rituál:

Bylo to krásné, něžné, výživné… a hlavně co nejvíc jsem z celého večera cítila… příjemný vnitřní klid a velkou podporu všech zúčastněných žen! Až půjdu v sobotu k oltáři, budu vzpomínat na vás všechny, které jste pro mě připravily ten nezapomenutelný večer… budu cítit vaši podporu. Cítím ji pořád… stojím a hledím dopředu a vy stojíte za mnou.

Nepotřebuji se ohlížet… nemám obavy ani strach… pocit, že stojíte za mnou, mi dává neskutečnou sílu, odhodlání… nevím, jak přesněji to popsat. Je to neskutečně velká podpora, která je neviditelná a přece tak skutečná!

Vidím jak mě vyprovázíte a já kráčím vpřed! Je to nádherné. Děkuji vám všem, že jste tam byly, za krásné dárky, slova a poselství. Vše jsem si pečlivě schovala a beru sebou na svatební den.“
P.V.

 

Předsvatební rituál byl pro mě jako vědomý přechod od panny (dítěte) k nevěstě (mladé Ženě). Velice jasně jsem si uvědomovala záměr celého procesu. Od odevzdání něčeho starého, co bylo spjato s minulostí, po obrovskou podporu a dary, které jsem dostala jako „věno“ od všech spolu sdílejících Žen do nového stavu.

Největším darem pro mne bylo uvědomění si, že ačkoliv vstupuju do svazku manželského, zůstávám stále sama sebou. „… i pilíře chrámu stojí odděleně a dub neroste ve stínu cypřiše, ani cypřiš ve stínu dubu…“
K.T.

 

Mojím predsvadobným rituálom započala cesta mladej panny k žiarivej kráľovne. Usadla som do kruhu blízkych žien, nechala sa za vône kadidla unášať do hlbín svojej duše. Nechala som omyť svoje telo a odovzdala symbol, ktorý sa spája s érou života v „panenskom“ tele.

Cítila som úžastnú silu a podporu žien, a pri žiadosti odovzdať svoje dievčenské meno som neváhala ani sekundu. Cítim, že nie som (a nebudem vo svadobný deň) sama, mnoho žien už kráčalo k oltáru predo mnou. Je zo mňa Žena… manželka… krásna, jemná s nežnými ústami a hebkou pokožkou, ale kto sa díva lepšie, uvidí moje slzy a nabrúsené drápky, uvidí vášeň v mojich očiach, a odhodlanie ísť cestou kráľovny po boku kráľa a žiariť do celého sveta…“
K.U.

 

Barbora Nádvorníková ZemanováBarbora Nádvorníková Zemanová

Autorka výcviku v ženských rituálech Návrat Bohyně, zakladatelka projektu Měsíc v nás®, lektorka ženských seminářů a průvodkyně osobními rituály.

Téměř 10 let se věnuje práci se ženami a podporuje je na cestě k vědomému prožívání ženství, vlastního těla a cykličnosti. Pracuje formou osobních konstelací a individuálních rituálů. Ráda začleňuje ženské archetypy, smyslné vůně a využívá principy somatického prožívání a jemnou práci s tělem.

V roce 2014 spoluzaložila projekt na výrobu raw bio tyčinek Vivo Bar. Provádí ženské poutě na Krétu.

www.barboranadvornikova.cz  –  www.mesicvnas.cz

Latest posts by Barbora Zemanová (see all)
lektorka Klubu ženy ženám Barbora je autorka výcviku v ženských rituálech Návrat Bohyně, zakladatelka projektu Měsíc v nás®, lektorka ženských seminářů a průvodkyně osobními rituály. Téměř 10 let se věnuje práci se ženami a podporuje je na cestě k vědomému prožívání ženství, vlastního těla a cykličnosti. Pracuje formou osobních konstelací a individuálních rituálů. Ráda začleňuje ženské archetypy, smyslné vůně a využívá principy somatického prožívání a jemnou práci s tělem. V roce 2014 spoluzaložila projekt na výrobu raw bio tyčinek Vivo Bar. Provádí ženské poutě na Krétu.
Komentáře
 1. Jolana Lucová napsal:

  Každý z textů projektu, vlastně i každé video, mě doslova bombarduje pozitivnem, příliv energie je obrovský. Najednou mám vždycky pocit, že VŠECHNO JDE a VŠECHNO SE DÁ ZVLÁDNOUT S ÚSMĚVEM, NADHLEDEM, KLIDEM… Že všechno bude v pořádku, vše se v dobré obrátí…
  Kladné emoce, radost, příjemné teplo v břiše… co víc ještě napsat.
  Cítíte to taky tak?

 2. Veronika napsal:

  Já jsem žádné předsvatební rituály neměla. I tak bylo kolem svatby zařizování víc než dost :-D . Naštěstí mi hodně pomáhal teď už manžel :-) a kamarádka, takže to nebylo všechno jen na mě :-) . Nejvíc jsem si užila, když jsme s kamarádkou vybíraly svatební šaty. Chtěla jsem si je všechny zkusit, abych si byla jistá, že jsem si vybrala dobře :-) . Nakonec to vyhrály šaty z https://www.pujcovna-renata.cz/svatebni-saty/ a manžel, když mě poprvé viděl, byl dojatý :-) .

 3. Ivulí napsal:

  Já upřímně žádné svatební a předsvatební rituály neměla. Prostě už jsem to chtěla mít za sebou, protože takového stresu, co zažije žena okolo toho si jen málokdo dokáže představit :-) Jinak, kdyby náhodou někdo měl zájem o nějaké zásnubní prsteny, nebo zakázkové šperkařství, určitě mrkněte sem – http://www.sperky-prsteny.cz … Tak se mějte krásně a berte se a množte se.

 4. Valounek napsal:

  My měli s manželem jako předsvatební rituál společně taneční kurzy u studia http://www.331.cz . Oba rádi tančíme a chtěli jsme mít trochu lepší choreografii na novomanželský tanec než jen klasický ploužák. Tak jsme se domluvili s instruktorem a ten nás naučil pár pokročilejších kroků a připravili jsme společně jednoduchou choreografii na jeden song od Alica Keys. :)

 5. Natali napsal:

  Já jsem asi žádný rituál neměla. Ono v tom stresu by na něj stejně asi nedošlo. :-D Pamatuji si, že jsem byla hrozně nervozní. Kdyby to bylo dneska, už bych sahala po cbd kapslích, které stres zmírňují a pravidelně je polykám. :) Není to žádné antidepresivum, ale přírodní produkt, který má prokazatelné účinky na lidskou psychiku a obecné zdraví. :)

 6. Irenka89 napsal:

  Já volby svého partnera určitě nelituji a ani jsem nebyla jednou z těch žen, které mají na poslední chvíli pochybnosti. Na svůj svatební den vpomínám moc ráda, protože byl plný radosti, lásky a zábavy. :) Přesně tuto atmosféru zachytil na fotkách i náš svatební fotograf, a to https://tomgreiner.cz/ :-) Kdybyste hledali, určitě můžu doporučit :-)

 7. Natália napsal:

  Předsvatební rituály bych stejně asi nedala. Měla jsem pul tak dvěstědvacet, potila jsem se a ruce se mi klepaly jak drahýmu psovi. Prostě tréma jako prase. Ještě štěstí, že mi nevyletěl krevní tlak, ale to jsem díky NO Drinkům z https://www.activstar-produkty.cz/ které pravidelně užívám potlačila, jinak na tohle strašně trpím. Holt po mamince trémistka. Mamka nedala ani státnice napoprvé, protože když se dostala ke zkoušejícímu, nedostala ze sebe ani větu. :( Máme to v rodině.

 8. kamila Kockova napsal:

  Ahoj, já ještě vdaná nejsem a ani svatbu zatím s přítelem nechystáme, ale už teď vím, že bych chtěla mít svatbu spojenou s koni. Jsem totiž koňařka už od mých 7 let. Teď jsem například na svého krásného miláčka objednala krásnou deku. Zadala jsem do vyhledávače: Nepromokavá deka na koně a našla jsem tohle: https://equestrians.cz/482-deky/.

 9. Jarmila napsal:

  Za mě byl asi jeden svatební rituál, který jsme si předem domluvili s manželem. Chtěla jsem mít na sobě luxusní spodní prádlo, protože jsem se samozřejmě těšila na manželskou noc. Jsme s manželem hodne „postelově“ založení, takže jsem se samozřejmě na první novomanželskou noc těšila. :) No, co vám budu povídat… Země se zachvěla. Několikrát. :)

 10. Fialka napsal:

  Ahoj, já nijaké speciální předsvatební rituály neměla. Prostě jsem se s kamarádkami, které mi šly za družičky a ta nejlepší kámoška za svědkyni připravila do šatů, jedna z nich mě nalíčila a pak přišla kadeřnice a učesala mě. Nic speciálního. Na sebe jsem si vzala své šťastné spodní prádlo, které jsem sehnala se slevou přes tento slevový portál: https://slevovykupon.net/. Myslím, že mi mé šťastné spoďáry přinesly štěstí.

 11. all the technical KINGDOM777 solutions and staff we need for 에볼루션 카지노 operators who provide world

 12. SgPrLv napsal:

  evolution korea
  018SgPrLv~\<

 13. lbEwLm napsal:

  evolution korea
  178lbEwLm“\^

 14. Gábina napsal:

  Za mě je určitě dobré si předem vybrat svatebního fotografa, který s vámi bude na jedné notě a vy nebudete mít strach o to, že by se na vás třeba vybodnul uprostřed svatby (opravdu jsem takové názory už také slyšela). Chcete si totiž vaši svatbu užít.

 15. Active keto napsal:

  The only weight-loss product in Australia, Active Keto Gummies, contains BHB ketones to induce the ketosis state, which causes the body to burn fat instead of carbohydrates.
  Active keto

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.