Já a Ženy ženám

Barbora Zemanová

Přijde mi to jako věčnost… Existence projektu Ženy ženám je uvnitř mě daleko delší než pouhých 6 let. Za tu dobu změnil životy tisícům lidí, troufám si říct lidí, protože skrze spokojené a naplněné ženy se mění rodina, vztahy, společnost.

Troufám si také říct, že těch semínek inspirace jsme v ŽŽ rozsely mnoho a nyní nastal čas loučení.

Když mi to Alice napsala, na pár vteřin jsem cítila šok, ale pak velký klid v tom, že je nutné jít s proudem věcí a když již nepřinášejí radost, nesmíme je držet. Duše potřebuje být v tvoření svobodná, jakmile se z něčeho, co dlouhou dobu fungovalo, stává povinnost, tvoření z očekávání, drhne to, nejde to a je nanejvíc pravdivé to pustit a nechat být.

Společné začátky s Alicí

Pamatuji si Alici, jak jsme se potkaly kdesi na Kampě, pak v Brně, na Vinohradech a velmi plynule začaly spolupracovat na tenkrát nepolíbeném trhu online seminářů.

Klub Ženy ženám

Vždycky jsem se považovala spíše za “šamanku žijící na kraji vesnice” a byla ze začátku dost nedůvěřivá k boomu internetu, současně mě přesah projektu přitahoval a já věděla, že jestli někdy začít působit online, tak právě s Alicí.

Celý její tým byl profesionální, lidský a současně to bylo zábavné. Bylo krásné užít si společnost mnoha žen, se kterými jsme se na nějaký čas opravdu sblížily.

Někdo přicházel, někdo odcházel, Alice a její tým zůstávaly v nadšeném spolutvoření.

Moje tři vítězství

Chtěla bych se nyní podělit o moje tři malá vítězství, díky kterým jsem se i já stala naplněnější ženou.

1. Přijala jsem výzvu stát na pódiu v brněnském Mahenově divadle pro první ŽENY ŽENÁM ŽIVĚ a přednášet pro 400 žen.

 • Měla jsem strach, třásl se mi hlas, měla jsem určitě i chvíli úplné okno, byla jsem vzrušená, štěstím bez sebe a nakonec hrdá, že jsem svůj strach překonala a užila si to!

2. Vedla jsem jednodenní živý seminář pro necelých 100 žen, které se setkaly v Brně.

 • Měla jsem s sebou tehdy 7měsíční miminko, které hlídal manžel, rozechvělá z velké změny, které mi přineslo mateřství, jsem současně děkovala sama sobě a Alici za příležitost, že jsem si tuhle společnou ženskou lázeň dopřála!

Barbora Zemanová

3. Mohu se zpětně dívat na všechna svá natočená videa. ☺ Takže konečně asi to pravé sebepřijetí!

 • Pro vysvětlenou musím dodat, že svá první videa jsem nikdy neviděla, protože jsem se posuzovala, hledala na sobě chyby a nemohla vidět, jak se před kamerou komíhám. ☺ ☺ ☺ Tohle je asi moje nejkrásnější malé vítězství, vidět se takovou, jaká v tu chvíli jsem, a přijímat se se vším všudy!

Věřím, že každý, kdo byl do projektu zapojen, ať už pasivně nebo aktivně, má svá malá vítězství stejně jako já. A za to děkuji.

Projekt končí, záměr zůstává

To, co mě těší na srdci i přesto, že projekt v této podobě končí, je, že záměr ŽENY ŽENÁM s námi byl, je a bude navždy.
Je to nadčasový záměr všech žen, který přesahuje jednotlivé projekty a jednotlivé ženy, ať už v online světě nebo naživo nebo svolané v obýváku.

Je to záměr podpory, sdílení, inspirace, pocitu, že jsme spolu, že jsme stejné a jiné zároveň, že se můžeme mít a učit se navzájem, že si můžeme dávat, přinášet poznání, vzájemně se zrcadlit a inspirovat se z vlastních příběhů. Každý příběh je jedinečný. V tomto ohledu Ženy ženám, ženy pro ženy, žijí navždy.

Latest posts by Barbora Zemanová (see all)
lektorka Klubu ženy ženám Barbora je autorka výcviku v ženských rituálech Návrat Bohyně, zakladatelka projektu Měsíc v nás®, lektorka ženských seminářů a průvodkyně osobními rituály. Téměř 10 let se věnuje práci se ženami a podporuje je na cestě k vědomému prožívání ženství, vlastního těla a cykličnosti. Pracuje formou osobních konstelací a individuálních rituálů. Ráda začleňuje ženské archetypy, smyslné vůně a využívá principy somatického prožívání a jemnou práci s tělem. V roce 2014 spoluzaložila projekt na výrobu raw bio tyčinek Vivo Bar. Provádí ženské poutě na Krétu.
Komentáře
 1. Nice work keep it up thanks for sharing this article.

 2. Janusz napsal:

  Dobrý den mužů se z vámi o tom promluvit jak chodí nyní život v nás nýbrž budu mít dívku a rodiče mě to nenaučili Jak se mám s dívkou promluvit o sexu a děti jak mám prvé řadě postupovat jak chci mít rodinu a společenské život.

 3. Jacob2020 napsal:

  That’s all very useful, though i prefer to save my time and get a free college essay at https://essaygoose.com

 4. Wilburn Ondersma napsal:

  Kontraktor kolam renang mempunyai banyak tugas dalam melakukan proyek kolam renang dan tentu cukup penting dalam pembuatan kolam renang … lihat di https://kolamrenang-villa.netlify.app/kontraktor-kolam-renang-villa-gresik.html untuk selengkapnya

 5. Hiram Mocarski napsal:

  Beli Produk Harga Beton Cor Murah Beton Bermutu Dengan Harga Murah dari Beraneka Pelapak di Indonesia. Tersedia ✓ Dipungut Kirim ✓ Pengiriman … segera kunjungi https://tiangpancangmegacon.jabodetabek.my.id/2020/10/jual-pondasi-tiang-pancang-di-kemayoran.html

 6. Madaline Ceccarelli napsal:

  Daftar Harga Beton Pracetak yang dapat diwujudkan rujukan harga utk membangun proyek Anda. info lebih lanjut https://harga-pagar-panel-megaconperkasa.blogspot.com/2019/09/harga-pagar-panel-beton-1-pekalongan.html

 7. Chang Schwipps napsal:

  Partisi Cubicle Kamar yaitu sebuah penyekat yang dipasang pada ruangan kamar mandi atau wc yang kebanyakan dipasang … kunjungi https://partisi-kamar-mandi.blogspot.com/2018/12/cubicle-toilet-phenolic-pati-murah.html for detail information.

 8. Theola Heflin napsal:

  singkat definisi towing ialah jasa pengiriman mobil dengan menerapkan model kendaraan tipe angkut. Untuk istilah lebih luas towing sendiri … info lebih lanjut https://kirimmobilluarkota.blogspot.com/2020/11/kirim-mobil-jakarta-balikpapan.html

 9. Bobby Mcgahee napsal:

  Kaca tempered merupakan material yang banyak diaplikasikan pada rumah minimalis modern sebab mempunyai banyak kelebihan. Apa saja sih, kunjungi https://etalase-tempered.blogspot.com/2019/08/jual-kaca-tempered-etalase-1_4.html

 10. nelson napsal:

  Je čas podělit se o své svědectví, jsem Nelson a jsem šťastný, když zde sdílím své svědectví, představila mě Baba Ogbogo moje matka, když zjistila, že po 3 letech manželství nemohu otěhotnět. To mi tedy přineslo tolik problémů do manželství a vedlo k rozvodu. řekla, že je vysoce duchovní a může přimět mou ženu, aby se ke mně vrátila v radosti a mohli bychom mít spolu děti. Nejprve jsem pochyboval, dokud jsem se s ním nekontaktoval, a poté na mě seslal mocná kouzla a nedovolil mé ženě, aby se ke mně vrátila poté, co jsem udělal potřebné. A teď jsme šťastní s milými dětmi. Ode dne, kdy pro mě Great BaBa Ogbogo pracoval a vyřešil mé problémy. Složil jsem silný slib, že dokud budu žít, budu i nadále svědčit o dobrotě jeho velkých děl a těm, kteří se potýkají se vztahem a manželskými obtížemi, by se měli rychle spojit a stát se šťastným svědkem jako já. Přeruším zde jeho kontakt, e-mail: greatbabaogbogotemple@gmail.com nebo se k němu spojím prostřednictvím jeho čísla WhatsApp. +2349020168697

  Donutil moji bývalou manželku, aby se ke mně vrátila v radosti

  Vyléčil mě z impotentního muže na skutečného muže.

 11. Oretha Burgess napsal:

  Epoxy is a mass and temperature sensitive material. The solution time (time it requires the mixed epoxy resin and hardener to initially harden up) may differ considerably depending on… click https://jasawaterproofingcoating.blogspot.com/2019/11/jasa-waterproofing-coating-pontianak.html for more offers.

 12. Yun Gibeau napsal:

  DistributorPintu.com, the leading edge designer in advanced superior door products. Utilizing some time experience with developing as well as delivering, tap https://suppliersmartlockdoor.blogspot.com/2019/12/distributor-supplier-smartlock-door-1.html for detail.

 13. Ivanka082 napsal:

  My jsme si s manželem pořídila do našeho obýváku tento nový nábytek: https://www.dostupnynabytek.cz/produkt/sedaci-souprava-do-u-rozkladaci-korfu-iii-pravy-roh-up-seda-01167171/ Stálo to hrozné peníze. Manžílek ale pracuje v jedné IT firmě a vydělává skoro 130 tisíc měsíčně, takže to vlastně zas tak hrozné nebylo. Já se svými skoro 17 tisíci z práce jako pokladní v supermarketu si o takových penězích mohu pouze nechat snít.

 14. I have been involved with the Women for Women project ever since I gave birth to twins, I’m glad to see that more people are getting involved with this project.

 15. Thanks for sharing this information to increase our knowledge. Looking forward for more on your site.

 16. I really like this post. It is one of the best posts that I read in a long time. Thanks a lot for this really good post.

 17. KETINA BARLEY napsal:

  Ahoj všichni, jsem tak nadšený, že můj manžel je zpět poté, co mě opustil pro jinou ženu. Můj manžel měl poměr se spolupracovníkem a já miluji svého manžela tak moc, ale podváděl mě se svým spolupracovníkem a touto dívkou, myslím, že používá čarodějnictví nebo černou magii na mého manžela, aby mě nenáviděl a tohle bylo tak kritické a nepožadované, protože celý den a noc brečím, aby mi Bůh poslal pomocníka, který mi přivede zpět mého manžela! Byl jsem opravdu rozrušený a potřeboval jsem pomoc, takže jsem hledal pomoc online a narazil jsem na web, který navrhl, že Dr.Wealthy může pomoci rychle získat bývalého přítele. Cítil jsem tedy, že bych ho měl zkusit. Kontaktoval jsem ho a on mi řekl, co mám dělat, a udělal jsem to, pak pro mě udělal kouzlo lásky. O 22 hodin později mi můj manžel opravdu zavolal a řekl mi, že mi tolik chyběl, Bože můj! Byl jsem tak šťastný a dnes jsem opět šťastný se svým mužem a radostně žijeme společně a děkuji mocnému kouzelníkovi Dr.Wealthymu, je tak silný a rozhodl jsem se zde sdílet svůj příběh. pokud jste zde a váš milenec vás odmítá, nebo se váš manžel přestěhoval k jiné ženě, už neplačte, kontaktujte Dr.Wealthy o pomoc hned teď … Zde je jeho e-mail, wealthylovespell@gmail.com
  Udělá také následující kouzlo
  Těhotenské kouzlo
  Kouzlo lásky
  Kouzlo zvětšení penisu
  opar
  Vítězné kouzlo
  Jeho WhatsApp +2348105150446
  Blog: wealthylovespell.blogspot.com

 18. Rose Watson napsal:

  This is an awesome motivating article. I am practically satisfied with your great work. You put truly extremely supportive data. Keep it up. Continue blogging. Hoping to perusing your next post. Stickman Hook

 19. Maria Guptil napsal:

  I found this article very helpful i really want to appreciate you fo this keep it up check this such an amazing Urban Style Leather Jacket available in special discount

 20. nelson napsal:

  Je čas podělit se o své svědectví, jsem Nelson a jsem šťastný, když zde svědčím, že mě matka představila Babě Ogbogo, když zjistila, že po 3 letech manželství nemohu otěhotnět. To mi tedy přineslo tolik problémů do manželství a vedlo k rozvodu. řekla, že je vysoce duchovní a může přimět mou ženu, aby se ke mně vrátila v radosti, a můžeme mít spolu děti. Nejprve jsem pochyboval, dokud jsem se s ním nekontaktoval, a poté na mě seslal mocná kouzla a nedovolil mé ženě, aby se ke mně vrátila poté, co udělala to potřebné. Nyní jsme šťastní s milými dětmi. Ode dne, kdy pro mě Great BaBa Ogbogo pracoval a vyřešil mé problémy. Složil jsem silný slib, že dokud budu žít, budu i nadále svědčit o dobrotě jeho velkých děl a těm, kteří tam čelí vztahovým a manželským obtížím, by se měli rychle spojit a stát se šťastným svědkem jako já. Přerušil jsem jeho kontakt zde, e-mail: greatbabaogbogotemple@gmail.com nebo se k němu dostal přes jeho číslo WhatsApp. +2349020168697
  Donutil moji bývalou manželku, aby se ke mně vrátila v radosti
  Vyléčil mě z impotentního muže na skutečného muže.

 21. Martha Peterson napsal:

  WOW!! Toto je ta nejúžasnější věc, jakou jsem kdy zažil, a potřebuji se podělit o toto skvělé svědectví .. Navštívil jsem fórum zde na internetu 10. ZÁPASU 2021 a viděl jsem úžasné svědectví tohoto mocného a skvělého sesilatele kouzel zvaného Dr. Bohatý na fóru … Nikdy jsem tomu nevěřil, protože jsem nikdy předtím neslyšel nic nenaučeného o magii .. Žádné tělo by mě nedokázalo přesvědčit o kouzelných kouzlech, dokud mi Dr. manželství na 6 let zpět ke mně a přivedlo mého manžela zpět ke mně za stejných 48 hodin, jak jsem četl na internetu .. byl jsem opravdu nadšený a šokovaný, když můj manžel poklekl a prosil o odpuštění a abych ho přijal zpět. „Opravdu mi chybí slova a radost, a nevím, jak moc bych vám chtěl vyjádřit své uznání, doktore Bohatý, vy jste Bůh poslaný mně a celé mé rodině .. A teď jsem znovu radostná žena. . zde jeho e -mail wealthylovespell@gmail.com. Jeho telefonní číslo +234 810 515 0446

 22. CashEllen napsal:

  Wonderful article. It’s very useful. As a home tuition service provider, I really appreciate your post. Thanks for sharing this with us.Wonderful article. It’s very useful. As a home tuition service provider, I really appreciate your post. Thanks for sharing this with us. nike air vapormax review

 23. KayDobbin napsal:

  Gerry O’Beirne has left an inimitable mark on the face of Irish music with his skills as a producer, musician, and songwriter. nike blazer sale

 24. CarrDoyle napsal:

  Great article with excellent idea!Thank you for such a valuable article
  nike air max 97 bestellen

 25. wuxiaworld napsal:

  This post is very simple to read and appreciate without leaving any details out. Great work!

 26. Yonsei University acceptance rate is not very popular on student’s search history, given that the University is not that popular. However, you would want to slow down and think about what the University looks like or what the standard of learning feels like after you have a look at the Yonsei University acceptance rate.

 27. subway coupons napsal:

  You have done good work by publishing this article here. I found this article informative and beneficial. Also, check subway coupons 

 28. Very good post! I really enjoyed reading good piece of info.

 29. Spot on with your writting, Your content is top notch.

 30. Prince napsal:

  This is a great inspiring article. I am pretty much pleased with your good work. You put really very helpful information. Keep it up. You might also like cheap stocks to buy now low income stocks

 31. botana napsal:

  can use this article as well. thank you.مجازات رابطه نامشروع

 32. sofiiatan napsal:

  I read your articles and I found it very interesting.آژمایشگاه مرکزی تهران

 33. all the technical KINGDOM777 solutions and staff we need for 에볼루션 카지노 operators who provide world

 34. bokoaniya napsal:

  Very good article.I have shared it with my friends مشاوره پزشکی اطفال

 35. zhifanr napsal:

  Hi, your article was very useful.thanks a lot مشاوره پزشکی زنان

 36. azyura napsal:

  I share this article with my friends.thanks for sharing this article.بیمه حیوانات خانگی

 37. fitonax napsal:

  this type of article news that may worth it to read.آزمایش ژنتیک

 38. serian napsal:

  Thanks to this article I can learn more.Keep up the good writing مشاوره تلفنی زنان

 39. spyra napsal:

  Simple but very precise information… Appreciate your sharing this one.آزمایش مدفوع

 40. ditorita napsal:

  your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now آزمایش قند بارداری

 41. rorabi napsal:

  I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.thank a lot پرستار در منزل تهران

 42. btarabos napsal:

  your article was very useful.Thank you for your good site مشاوره تلفنی پوست و مو

 43. touranaq napsal:

  looks wonderful and very easy to follow.we recommend that you visit our site.thanks آزمایش تیروئید

 44. asubian napsal:

  Great article. Thanks for sharing this blog. Keep up the good writing آزمایش غربالگری

 45. tyuaeros napsal:

  Great article. Thanks a lot for sharing this blog.شنوایی سنجی

 46. gorazasb napsal:

  this post with my friends so that they can use this post as well. Thank you very much.فیزیوتراپی در منزل

 47. korado napsal:

  And I’m animated reading your article.thanks for sharing this amazing info.نوار قلب در منزل

 48. wordawry napsal:

  I found it very interesting.Thank you for visiting my site and commenting.آزمایش سرطان پروستات

 49. norafod napsal:

  continuation of such informative articles.آزمایش کبد

 50. qoracor napsal:

  view the same high-grade blog posts by you later on as well.به اجرا گذاشتن مهریه

 51. ouorasi napsal:

  put more content on the site so we can use them.
  نحوه فسخ قرارداد ملک

 52. eropcor napsal:

  I’m animated reading your article. But should remark on some general things.حق طلاق

 53. eropcora napsal:

  I’m animated reading your article. But should remark on some general things. thank youحق طلاق

 54. ouorasid napsal:

  put more content on the site so we can use them.thank you very much
  نحوه فسخ قرارداد ملک

 55. ouorasidad napsal:

  put more content on the site so we can use them.thank you
  نحوه فسخ قرارداد ملک

 56. mokofala napsal:

  Hello, this article is awesome.Keep up the good writing غربالگری سرطان پروستات

 57. fopifar napsal:

  looks wonderful and very easy to follow.thanks a lot آزمایش ناباروری زنان

 58. hodaso napsal:

  articleit has a really new subject and i’m wonder about it was so new for me.آزمایش عفونت‌ ادراری

 59. crotapo napsal:

  wonder about it was so new for me. thanks for sharing this article.ترک منزل توسط همسر

 60. aradonado napsal:

  Love having this conversation that I can make and that we can express our opinion to your content. سرطان دهان

 61. roratoi napsal:

  share your article with my friends so that they can use this article as well.چکاپ سالمندان

 62. cadenza napsal:

  But should remark on some general things,thanks for sharing this amazing info مشاوره حقوقی تلفنی رایگان شبانه روزی

 63. zeropat napsal:

  it is useful for people.Thank you for your good site مشاوره حقوقی رایگان

 64. urotapo napsal:

  writing abilities has encouraged me to get my own website now thanks alot حکم رابطه نامشروع با رضایت طرفین

 65. yarotas napsal:

  I will try to share this post with my friends thank you.مشاوره حقوقی آنلاین

 66. pedarpas napsal:

  I hope you put more posts in the site thanks for amazing article مشاوره حقوقی

 67. madridan napsal:

  one of the most meaningful information for me.thanks alot اعاده حیثیت

 68. oastadad napsal:

  continuation of such informative articles.thank you so much استشهادیه انحصار وراثت

 69. navaas napsal:

  continuation of such informative articles.thanks a lot مشاوره حقوقی

 70. wolsaf napsal:

  one of the most meaningful information for me.thanksمشاوره حقوقی آنلاین

 71. navaasian napsal:

  continuation of such informative articles مشاوره حقوقی

 72. anbolad napsal:

  articleit has a really new subject and i’m wonder about it was so new for me.انحصار وراثت محدود

 73. lokshow napsal:

  that they can use this article as well. Thank you for your amazing info مدت زمان قانونی فسخ معامله ملک

 74. marcello napsal:

  we recommend that you visit our site.thanks alot اثبات مالکیت در فروش مال غیر

 75. feridand napsal:

  I’m very curious about how you write such a good article.thank ou very muchاعاده حیثیت

 76. gortanga napsal:

  I’m very curious about how you write such a good article.خرید واکسن گارداسیل

 77. forlan napsal:

  Hi, your article was very useful.thank you very much اثبات مالکیت در فروش مال غیر

 78. varane napsal:

  share your article with my friends so that they can use well.چکاپ سالمندان

 79. harykine napsal:

  Valuable information and excellent design you got here.علائم سرطان روده

 80. Elena napsal:

  This is a testimony that I will tell everyone to hear. i have been married for 4 years and on the fifth year of my marriage, another woman had a spell to take my lover away from me and my husband left me and the kids and we have suffered for 2 years until i meant a post where this man Dr.Wealthy have helped someone and i decided to give him a try to help me bring my love Husband home and believe me i just send my picture to him and that of my husband and after 48 hours as he have told me, i saw a car drove into the house and behold it was my husband and he have come to me and the kids and that is why i am happy to make everyone of you in similar issues to meet with this man and have your lover back to your self His email: wealthylovespell@gmail.com or you can also contact him or whatsapp him on this +2348105150446….. thank so much Dr.Wealthy. …

 81. Karin napsal:

  Toto je velmi radostný den mého života díky pomoci, kterou mi doktor WEALTHY poskytl tím, že mi pomohl dostat mého bývalého zpět pomocí jeho mocného kouzla, a práci v těhotenství, kterou udělal, jsem mu tak vděčný. skvělá práce, kterou jsi udělal. Nyní mohu směle říci, že jsem byl povolán zpět na své místo v práci, moje dcera je zpět doma a já jsem byla dnes ráno testována jako těhotná po lékařském textu, který jsem dnes ráno prošla v mém zaměstnání. Byla naposledy těhotná před 14 lety a nyní jsem pozitivně testována. Chci použít toto médium, abych vám moc poděkoval a osobně vám přijdu poděkovat. Můžete mu poslat e-mail a on pro vás může udělat víc, protože vím, že jsou lidé, kteří potřebují jeho pomoc jako já. Jeho e-mailová adresa je ( wealthylovespell@gmail.com ) Jeho buňka: +2348105150446 Jste tak mocní. To je pro skutečné lidi v nouzi. DĚKUJI, DR BOHATÝ.

 82. vinsisus napsal:

  Thanks for sharing this with so much of detailed information.عفونت واژن

 83. batista napsal:

  I would like to thank you for sharing your thoughts and time into the stuff you post.آزمایشگاه بقراط

 84. suareza napsal:

  Your words of interest in this article almost match my own thoughts.آزمایشگاه پیوند

 85. pordadak napsal:

  I am very happy because they can find information about this excellent.واکسن پاپیلوگارد

 86. pordadakasw napsal:

  I am very happy because they can find information aboutt.واکسن پاپیلوگارد

 87. rafael napsal:

  Thank you very much for sharing such posts.واکسن hpv

 88. eggier napsal:

  This is one of information that has long was I was looking for.آزمایشگاه پارس

 89. Drago Bakers napsal:

  hey, If you are searching a better platform for purchasing some books with discount so, I have a best solution for you which is known as amazon book store. from here amazon books promo code $50 you can pick up your books.

 90. Drago Bakers napsal:

  hey, If you are searching for a better platform for purchasing some books with a discount from here amazon books promo code $50 you can pick up your books.

 91. timmoty napsal:

  I hope you continue to update the latest information more definitely still associated with it.hb در آزمایش خون

 92. moriyentes napsal:

  This article is really commendable.thanks a lot درمان دل درد کودکان

 93. adriano napsal:

  Thank you so much because you have been willing to share it all.آزمایشگاه دی

 94. butisstotadd napsal:

  Expand my knowledge and abilities. Thank you shairing good article مشاوره زناشویی

 95. gabriell napsal:

  thank you for sharing your thoughts and time into the stuff you post.افسردگی در مردان

 96. recoba napsal:

  interest in this article almost match my own thoughts.علائم افسردگی پس از بارداری

 97. ivanovich napsal:

  Valuable information and excellent design you got here.thanks for sharing good info.تزریقات در منزل کرج

 98. larrsoon napsal:

  I liked this post very much.thank you for amazing inoformathion.تزریقات در منزل مشهد

 99. intelasterel napsal:

  Valuable information and excellent design you got here.Thanks for sharing this blog.پرستار کودک در منزل

 100. forcatop napsal:

  Your words of interest in this article almost match my own thoughts.Have a woderful day.مشاوره روانشناسی تلفنی

 101. forcatop0000000 napsal:

  You0r words of interest in 0this article almost match my own thoughts.Have a woderful day.مشاوره روانشناسی تلفن0ی000000000000

 102. bizaroda napsal:

  Thanks for sharing this blog.
  Have a woderful day.انحصار وراثت

 103. rodafbato napsal:

  Expand my knowledge and abilities.thank you for sharing your thoughts.سزارین گربه

 104. kolaroto napsal:

  I am waiting for the continuation of such informative articles.thanks سزارین سگ

 105. uoropod napsal:

  time into the stuff you post.Valuable information and excellent design you got here.حضانت فرزند

 106. lokakita napsal:

  I liked this post very much.We will be linking to this great content on our site.وکیل رابطه نامشروع

 107. pooyesh napsal:

  thank you for sharing your thoughts and time into the stuff you post.thank you تست ژنتیک

 108. rotarovich napsal:

  Keep sharing such informative post. And use تزریق بوتاکس صورت

 109. azortabo napsal:

  Thanks for the information, I will try to figure it out for more.تیروئید کم کار

 110. iropoto napsal:

  I appreciate your experience. You will become a great leader one day.تست std

 111. kitarash napsal:

  I will try to share this post with my friends Thank you for your good site.جرم گیری دندان سگ

 112. goroypo napsal:

  Great Article. Looking great work dear, I really appreciated to you on this quality work.mchc در آزمایش خون

 113. lopartiop napsal:

  Thank you for the wonderful article.Click for more related article چکاپ کامل

 114. mortakoba napsal:

  I would like say thanks for this post. Here are some useful links for stdudents all across the globe.hgb در آزمایش خون

 115. coriyan napsal:

  These tips may help me in the future.thank you very much ferritin در آزمایش

 116. robortoda napsal:

  Thanking for sharing Effective article. This is more helpful for reader.bun در آزمایش

 117. zioporot napsal:

  Keep sharing such informative post. These tips may help me in the future.thank you very much.hsv چیست

 118. sotoyar napsal:

  I liked this post very much. I will try to figure it out for more.Here are some useful links for stdudents all across the globe.thank you very much آزمایش bhcg

 119. torokhoski napsal:

  Thank you very much for sharing such posts. I liked this post very much.علائم کم خونی

 120. wozatono napsal:

  Here are some useful links for stdudents all across the globe.Have a woderful day بوتاکس زیر بغل

 121. wertongea napsal:

  that they can use this post as well. Thanks آزمایش غلظت خون

 122. gordano napsal:

  Thanks for sharing this blog.I stumbled onto your blog and read a few post.باتری سمعک زیمنس

 123. qoporda napsal:

  I have shared it with my friends.I will try to figure it out for more درمان انگل سگ

 124. zoratonam napsal:

  put more content on the site so we can use them.it’s really cool blog.بوتاکس دور چشم

 125. fastoni napsal:

  thanks a lot beacase for good article.it’s really cool blog.بوتاکس زیر بغل

 126. castel napsal:

  your article was very useful.It’s really nice and meaningful. زوج درمانی

 127. somatra napsal:

  Hi, your post was very good.These tips may help me in the future.فرق چک روز و مدت دار

 128. koparoyas napsal:

  can use this article as well.it’s really cool blogفواید سزارین

 129. moptaron napsal:

  Hi, your article was very useful.I would like say thanks for this post.شکایت عدم تمکین

 130. rokolaso napsal:

  i’m wonder about it was so new for me. I stumbled onto your blog and read a few post.علت زود انزالی

 131. qoprado napsal:

  i read the articleit has a really new subjectYou will become a great leader one day. آزمایشگاه مرکزی

 132. qopradoasd napsal:

  i read the articleit has a really new subjectYou will become . آزمایشگاه مرکزی

 133. godbarto napsal:

  i’m wonder about it was so new for me.I stumbled onto your blog and read a few post.کلسترول نرمال

 134. godbartas napsal:

  i’m wonder about it was so new for me.I stumbled onto your blog .کلسترول نرمال

 135. qoprjhddio napsal:

  i read the articleit has a really new subject. آزمایشگاه مرکزی

 136. laropaerat napsal:

  it is very useful to us.Keep posting like this informative articles.Thank you.مشاوره وسواس شستشو

 137. azoparuyta napsal:

  I appreciate your experience. You will become a great leader one day.خرید سمعک

 138. fordopan napsal:

  This is very useful information on wedding seating chart. Couple of months ago.افسردگی در زنان

 139. goparip napsal:

  I appreciate your experience. You will become a great.خرید سمعک

 140. vortanopa napsal:

  This is really an important blog with many helpful information.قیمت سمعک

 141. moshvaporo napsal:

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web.مشاوره جنسی

 142. biyanovoch napsal:

  Excellent information you have shared, thanks for taking the time to share with us.مشاوره استرس

 143. cioparan napsal:

  You should take part in a contest for one of the best blogs.thank you very much.مشاوره جنسی

 144. fotbarona napsal:

  Excellent information you have shared.مشاوره استرس

 145. moratopando napsal:

  Your writing is perfect and complete. Thank you very much.درمان چروک صورت

 146. vordafano napsal:

  You should take part in a contest for one of the best blogs.thanks.مشاوره جنسی

 147. zoropatoim napsal:

  You should take part in a contest for one of the best site.مشاوره جنسی

 148. etokoparan napsal:

  This is really an important blog information.thanks a lotمشاوره روانشناسی کودک

 149. pocatona napsal:

  I would like to thank you for the efforts you had made for writing this awesome article.بوتاکس صورت مسپورت

 150. bornatabo napsal:

  I would like to thank you for the efforts you had made for writing.thanks a lotبوتاکس صورت مسپورت

 151. katolan napsal:

  he sites you have referred was good. Thanks for good information.مشاوره وسواس

 152. aporatav napsal:

  he sites you have referred was good. Thanks for good website.مشاوره وسواس

 153. lopban napsal:

  I would like to thank you for the efforts you had made for writing.thanks بوتاکس صورت مسپورت

 154. eropatabx napsal:

  he sites you have referred was good. You will become a great leader one day.مشاوره وسواس

 155. zoptaron napsal:

  I would like to thank you Keep posting like this informative articles. بوتاکس صورت مسپورت

 156. ditora napsal:

  Thank you for sharing the data which is beneficial for me and others likewise to see.درمان کبد چرب

 157. kobanot napsal:

  Enjoyed reading your post keep sharing such amazing post will come back to read more.تزریق ژل گونه

 158. lirabona napsal:

  Thank you for making this blog and for sharing useful information.بیمارستان امام خمینی تهران

 159. shirkof napsal:

  I just would like to give huge thumbs up for the great info you have here on this post.بیمارستان تریتا

 160. mozersky napsal:

  Thank you for making this blog and good articleبیمارستان امام خمینی تهران

 161. zotarosky napsal:

  I just would like to give huge thumbs up for the great info thank you.بیمارستان تریتا

 162. tarintino napsal:

  This blog was very nicely formatted; it maintained a flow from the first word to the last. بیمارستان سینا تهران

 163. baxarot napsal:

  Such a very useful article. Very interesting to read this article.thank you very much.بیمارستان کودکان تهران

 164. bitoraz napsal:

  This blog was very nicely formatted.thanks a lot. بیمارستان سینا تهران

 165. rotaxop napsal:

  I Will also share with my Friends & once again Thanks a lot.بیمارستان عرفان تهران

 166. baraka napsal:

  this article is actually pleasant and thanks for good blog.بیمارستان نیکان تهران

 167. sidano napsal:

  i was searching of this kind of information.thank you very much. مرکز قلب تهران

 168. zotiba napsal:

  I’m really impressed with your writing skills, as smart as the structure of your weblog.بیمارستان ساسان تهران

 169. sibanod napsal:

  This is an excellent post I seen thanks to share it.بیمارستان کسری تهران

 170. mofid napsal:

  I’m really impressed with your writing skills, thanks for good your weblog.
  بیمارستان کودکان مفید تهران

 171. laleh napsal:

  Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I’m inspired .بیمارستان لاله تهران

 172. resalat napsal:

  I’m really impressed with your writing skills.Thank you for sharing the data .بیمارستان رسالت تهران

 173. rabano napsal:

  I Will also share with my Friends & once again Thanks a lot.Such a very useful article.تست کرونا

 174. vuchini napsal:

  his blog was very nicely formatted.it is very useful to us.تست کرونا در منزل

 175. cidaho napsal:

  his blog was very nicely formatted.تست کرونا در منزل

 176. korona napsal:

  I Will also share with my Friends & once again Thanks a lot.تست کرونا

 177. fobiano napsal:

  this article is actually pleasant.Excellent post.بیمارستان قلب شهید رجایی تهران

 178. Tarp Cover napsal:

  The Tarp Co. is one of the best Online tarp sellers in the USA.

 179. pastor napsal:

  I really like your blog, the information you’ve provided on the website is just accurate.بیمارستان پاستور نو تهران

 180. pabaros napsal:

  I really like your blog, the information you’ve provided on the website .بیمارستان پاستور نو تهران

 181. hasheminezh napsal:

  I blog quite often and I seriously thank you . بیمارستان شهید هاشمی نژاد تهران

 182. witana napsal:

  Nice post. It is really interesting. Thanks for sharing the post!وسواس فکری درکودکان

 183. botax napsal:

  The article has really peaked my interest.بوتاکس زیر بغل

 184. wecar napsal:

  The article has really peaked my interest.thank you very much.بوتاکس زیر بغل

 185. liorat napsal:

  Nice post. It is really interesting. Thanks .وسواس فکری درکودکان

 186. noroba napsal:

  The article has really peaked my interest.thanks.بوتاکس زیر بغل

 187. abro napsal:

  the post is very interesting and I really like it.I never seen articles like this.بوتاکس ابرو

 188. rezhim napsal:

  I’m going to bookmark your site and keep checking for new information about once per week.رژیم شیر و موز

 189. rotabaz napsal:

  I’m going to bookmark your site and thank you very much.رژیم شیر و موز

 190. bitak napsal:

  the post is very interesting and I really like it.بوتاکس ابرو

 191. mezotropi napsal:

  I meant it’s so knowledgeable, informative, and good looking site. I appreciate your hard work.مزوتراپی مو

 192. metriop napsal:

  I meant it’s so knowledgeable, informative, and good looking site. thanks.مزوتراپی مو

 193. chekpet napsal:

  Thanks for provide great informatic and looking beautiful blog.چکاپ گربه خانگی

 194. keeonhacai napsal:

  I was looking for another article by chance and found your article keonhacai I am writing on this topic, so I think it will help a lot. I leave my blog address below. Please visit once.

 195. chekup napsal:

  Thanks for provide great informatic and looking beautiful blog.thanks a lotچکاپ گربه خانگی

 196. atsegor napsal:

  I’ll bookmark your weblog and test again here regularly.thank you very much عطسه کردن گربه

 197. kipombe napsal:

  Thanks for provide great informatic and looking beautiful blogچکاپ گربه خانگی

 198. warzone napsal:

  I’ll bookmark your weblog and test again here regularly. عطسه کردن گربه

 199. kashtabro napsal:

  Nice post. It is really interesting. Thanks for sharing the post!کاشت ابرو

 200. tzhelbasan napsal:

  I’ve got you saved as a favorite to look at new stuff you post
  تزریق ژل باسن

 201. tazrighat kodakan napsal:

  Wonderful post,This article have helped greatly continue writing.تزریقات کودکان

 202. tzrigh norobion napsal:

  This is the best way to share the great article with everyone one, so that everyone can able to utilize this information.تزریق آمپول نوروبیون

 203. tazrighatko napsal:

  This article have helped greatly continue writing.thank you very muchتزریقات کودکان

 204. norobion napsal:

  This is the best way to share the great article with everyone one.thank youتزریق آمپول نوروبیون

 205. dopitoa napsal:

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.تزریق ژل

 206. fonotar napsal:

  I was quite impressed with this valuable content this was purely interesting.بوتاکس ابرو

 207. keonhacai napsal:

  Your article has answered the question I was wondering about! I would like to write a thesis on this subject, but I would like you to give your opinion once :D keonhacai

 208. sidorg napsal:

  Thank you for the good writeup.I never seen articles like this.بیمارستان نجمیه تهران

 209. decheko napsal:

  Thank you for the good writeup.thanks for nice information.بیمارستان نجمیه تهران

 210. denelopez napsal:

  I was able to find good information from your blog articles.thank you very much.بیمارستان لقمان حکیم تهران

 211. finaropa napsal:

  This article have helped greatly continue writing.Nice post.
  تزریق آمپول پیروکسیکام

 212. asomabo napsal:

  This is the best way to share the great article with everyone one.thank you for good article.فیزیوتراپی دست

 213. cidovar napsal:

  This article have helped greatly continue writing.
  تزریق آمپول پیروکسیکام

 214. madaran napsal:

  Nice post. It is really interesting.
  بیمارستان مادران تهران

 215. golestannedaja napsal:

  I blog quite often and I seriously thank you . بیمارستان گلستان نداجا تهران

 216. SEO napsal:

  I read your content very carefully and deeply, it is so amazing and interesting. Do you want to rank your website through SEO (Search Engine Optimization)?

 217. ofonatvazhan napsal:

  Such a very useful article.Thanks for provide great informatic.عفونت واژن

 218. moshaverehpezeshki napsal:

  everyone can able to utilize this information.Thank you for making this blog.مشاوره پزشکی

 219. fyrabo napsal:

  I’m really impressed with your writing skills.thank you very much.کسیژن خون نرمال

 220. akalaemmanuel napsal:

  That’s good content. I can understand what you mean. Gwendoline Black Coat

 221. Greg Williams napsal:

  Thanks, dear for sharing your project experience would you like to visit our website to buy the jensen jacket and other new and stylish leather jackets

 222. personalizzati napsal:

  So it is the reason of why motorized beam trolley and electric warp beam carriers becomes so important in today’s weaving industry. bracciale gerardo sacco

 223. articlesw napsal:

  I really enjoyed reading your article. guess bolso hombre

 224. explained napsal:

  I am amazed by the way you have explained things in this article. This article is quite interesting and I am looking forward to reading more of your posts. freundschafts armbänder

 225. mentioned napsal:

  All the contents you mentioned in post is too good and can be very useful. I will keep it in mind, thanks for sharing the information keep updating, looking forward for more posts.Thanks collana argento uomo

 226. Bob123aaa napsal:

  Your desire, excitement, and aspiration are heard, go 1depositcasinocanada . Try your luck and share your emotions. Don’t forget who risks wins.

 227. Flora Walker napsal:

  Nice blog , Keep posting. A  Digital Marketing Company in Delhi
  is a fantastic choice. They offer thorough SEO services that cover link development, content optimization, and keyword research.

 228. Genaro Caminiti napsal:

  Jabodetabek private tutoring services with teachers coming to the house. Greater than many hundreds of active tutors are ready to teach various skills and lessons for kids to adults … click https://privat-matematika.vercel.app/les-privat-matematika-pasar-rebo.html for further

 229. Erin Cribbin napsal:

  Very best along with Most economical Jabodetabek Personal Instructions, the employees plus tutors appear to your home, set your personal research agenda and can pick every subject regarding review … visit https://privat-inggris.netlify.app/kursus-bahasa-inggris-taman-sari.html for further

 230. Marnie Berez napsal:

  You will see a cheaper fee compared to table above, be certain again concerning the qualifications of your teacher / Kindergarten teacher recommended to you … for detail https://biologi-exed.blogspot.com/2022/04/les-privat-biologi-di-pasar-minggu.html

 231. Karin napsal:

  Toto je velmi radostný den mého života díky pomoci, kterou mi doktor WEALTHY poskytl tím, že mi pomohl dostat mého bývalého zpět pomocí jeho mocného kouzla, a práci v těhotenství, kterou udělal, jsem mu tak vděčný. skvělá práce, kterou jsi udělal. Nyní mohu směle říci, že jsem byl povolán zpět na své místo v práci, moje dcera je zpět doma a já jsem byla dnes ráno testována jako těhotná po lékařském textu, který jsem dnes ráno prošla v mém zaměstnání. Byla naposledy těhotná před 14 lety a nyní jsem pozitivně testována. Chci použít toto médium, abych vám moc poděkoval a osobně vám přijdu poděkovat. Můžete mu poslat e-mail a on pro vás může udělat víc, protože vím, že jsou lidé, kteří potřebují jeho pomoc jako já. Jeho e-mailová adresa je ( wealthylovespell@gmail.com ) Jeho buňka: +2348105150446 Jste tak mocní. To je pro skutečné lidi v nouzi. DĚKUJI, DR.

 232. Elva J. Kelly napsal:

  Nice blog. Fine theme except of fthe ooter. I really like this post. It`s amazing what you wrote here. I hope you will write something so amazing soon. https://bestlawyersindia.in/

 233. Audrey Schmidt napsal:

  Is it time to start on a transformative language learning experience? Simply visit Executive-Education.id’s language you are studying course. From cultural immersion to expert guidance, our program offers an all-natural method to language acquisition. Explore the advantage of a fresh language, broaden your horizons, and gain a competitive edge in today’s interconnected world. Tap https://kursus-spanyol.github.io/kursus-bahasa-spanyol-penjaringan.html for latest details.

 234. Xitox Foot Pads is natural ingredients in this foot pads give off infrared energy to improve cell function. Xitox foot pads reviews

 235. Keto BHB napsal:

  Keto gummies can be a fun and convenient way to supplement a ketogenic diet for weight loss. They are typically low in carbohydrates and high in healthy fats, which can help keep you in a state of ketosis. Keto Gummies

 236. An intriguing discussion may be valued at comment. I do believe you should write on this topic, it might not be a taboo subject but generally persons are not enough to communicate on such topics. Yet another. Cheers

 237. Miss. Albertine napsal:

  ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK VŠEM ZDE. JSEM ŠŤASTNÝ, ŽE JSME DOSTALI DO ROKU 2024, TAK SE CHCI RYCHLE PODĚLIT O SVÉ RANÉ SVĚDECTVÍ O TOM, JAK JSEM ZÍSKAL PŮJČKU LETOS 2024. ŽÁDAL JSEM O PŮJČKU 90,000 URO A BYLA MI POSKYTNUT VÝŠE IAPPLI. TO OD MR. DAVIDSON PŮJČKOVÁ FIRMA PO CELÉM SVĚTĚ. VÍM, O ČEM MLUVÍM, A VÍM, CO JSEM PROŠLA, POKUD POTŘEBUJETE PŮJČKU NA JAKÝKOLI PROJEKT A CHCETE INVESTOVAT, MŮŽETE KONTAKTOVAT PANA DAVIDSONA ALBERTA NA E-MAILU: {davidsonalbertloan@gmail.com}

 238. David napsal:

  Every time I visit this blog, I always find something new and unique. The articles cover a variety of topics, and the editorial team turns them into interesting and insightful articles. suika

 239. Ishika Gupta napsal:

  Discover premium escort services in Mahipalpur with our top-rated Mahipalpur call girls. Enjoy discreet and professional Mahipalpur escorts, offering unparalleled companionship and unforgettable experiences. Book now for the finest escort service in Mahipalpur.
  Escort service in Mahipalpur

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.