Vzkaz všem SINGLE holkám

Nikola Hauserová

Milé ženy, dívky, holky, posílám vám mých osm nejdůležitějších poznání ze SINGLE ŽIVOTA.

Poznání první: „PŘEŽIJU JI!“

Pokud jste právě po rozchodu, nezapomeňte, že nic netrvá věčně a vy to dokážete přežít. VÁŽNĚ!

Milovala jsem ho neskutečně. Ráj na zemi pro mě trval celý rok. A pak to přišlo. Bum, prásk a byl konec. Bylo mi dvacet, když mi někdo poprvé zlomil srdce. Měsíc jsem proležela v teplákách na gauči, přilepená k telefonu, co kdyby napsal, a můj obličej vypadal, jako kdyby narazil do vosího hnízda, tak moc byl opuchlý od pláče. Život bez něj mě nebavil. Po měsíci jsem se zvedla a začala zase vystrkovat svůj stále ještě usoplený nos do světa. Čas to zahojil a my jsme dnes kamarádi.

Srdce jsem pak měla zlomené ještě několikrát. Dneska už vím, že i když je bolest ze zkrachovalé lásky nesnesitelná, naučila mě jedno podstatné. PŘEŽIJU JI! A stejně tak to dokážete i vy.

Hlavu vzhůru! Nic netrvá věčně. Bohužel… ani vztahy, bohudík… ani bolest. V obou případech však platí, že ze všeho můžeme něco vytěžit pro sebe. Rozchody nás stáhnou dolů, bolí to a je potřeba to prožít a nepotlačovat. Rozchody však mají moc nás posílit. Ze dna se nahoru dostaneme jedině tak, že se staneme silnějšími.

Každý můj rozchod mě posunul k něčemu, o čem bych se před ním neodvážila ani snít.

Tam, kde něco končí, se otevírá prostor pro něco nového. Aby to ovšem mohlo platit, musíte vůbec chtít. Čas hojí rány, ale rychleji to půjde, pokud mu k tomu pomůžeme svým přístupem. Vyplačte se a užijte si svůj nešťastný čas v teplákách na gauči. Máte na to plné právo. Pak se ale zase zvedněte (i když se vám nechce!).

Poznání druhé: „Nepotřebujete spasit!“

Myslíme si, že potřebujeme zachránit. Neříkáme to nahlas, ale když si představujeme život bez muže, je plný zoufání a otázek, co si bez něho počneme a co budeme dělat hlavně sama se sebou. Raději hledáme někoho, kdo nás zachrání a vrátí nám smysl, protože ten v samotě rozhodně nevidíme.

Často od svých kamarádek a mladých žen slýchám, že chtějí někoho, s kým zase najdou ztracené štěstí a radost. Úplně to chápu, měla jsem to stejně. Jenže úskalí takového očekávání spočívá v tom, že pokud s Ním naše štěstí začíná, pak s Ním také končí. Čekáním na spásu se dobrovolně zbavujeme zodpovědnosti za svůj vlastní život. A také vlastní samostatnosti.

Od doby, co jsem single život přestala pojímat jako čekání na spásu a přijala ho jako novou etapu života, kterou je nutno prozkoumat, jsem zjistila, že toho dokážu mnohem víc, než jsem si o sobě myslela.

Najednou nebylo, na koho se spolehnout. Jediného člověka, který mě mohl zachránit, jsem našla sama v sobě. Obrovskou výhodou je, že já od sebe neodejdu – pokud se k tomu dobrovolně nerozhodnu.

Poznání třetí: „Využijte čas stát se silnější“

Někdy si single život úplně nevybereme. Chceme být ve vztahu, ale nejsme. Milé ženy, nehledejte někoho, jen abyste nebyly samy. To opravdu není dobrý důvod. Využijte čas, který jste pro sebe dostaly, abyste se staly silnější. Začněte pracovat na vztahu, který je pro váš život tím nejzásadnějším – sama k sobě. Tam směřujte svou pozornost a snažte se samy o sobě dozvědět víc.

Stanete se silnější nejen pro sebe, ale i pro další vztah, který nebude postaven na záchraně jednoho či druhého před samotou, ale na tom, že v něm budou dva lidé, kteří si uvědomují, že mají zodpovědnost za vlastní štěstí a svá rozhodnutí.

Dřív moje představa dokonalého partnera začínala a končila na tom, že mě bude mít rád. Dnes už vím, že chci po svém boku člověka, který bude šťastný sám se sebou a bude znát hodnotu času vlastního i společného. Nikdo z nás nebude hledat v náruči druhého záchrannou síť. To, na čem budeme stavět, bude chuť vytvářet společný život.

Nikola Hauserová

Poznání čtvrté: „Zvrácenost slov NĚKOHO MÍT“

Všimly jste si, jak často slýcháme:
„Už někoho máš?“
„Chtěla bych někoho mít.“
„Až budu někoho mít, tak…“
Přijde mi, že nic ve výrazu „někoho mít“ není správně.
Někoho… opravdu to stačí? Někoho, kdokoliv se namane?

Naučila jsem se, že tohle nestačí. Neměly bychom si vystačit jen s tím, že o nás někdo projeví zájem, ale měly bychom samy moc dobře vědět, jakého člověka chceme mít v životě vedle sebe.

Z každého vztahu jsem vyšla s jasnější představou, a díky ní už vím, s kým půjdu jen na to první rande a na další ne. Díky ní vím, že už nestačí jen zájem „někoho“ o mě, ale že své vztahy můžu aktivně vytvářet.

A s tím souvisí další ze slov „někoho mít“. Mít znamená vlastnit a dělat si nárok se všemi právy, které k vlastnictví připadají. Nárokovat si čas, zájem, koníčky a pozornost druhého. Z počáteční oboustranné chuti spolu být se může nenápadně stát povinnost, kterou po druhém vyžadujeme. Jenže to ve zdravých vztazích neplatí. Snaha vlastnit druhého ničí prostor pro svobodnou vůli a lásku. Bere možnost volně dýchat.

Ne, někoho mít opravdu není správná volba.

Být single mi ukázalo, jak si vážit času stráveného sama se sebou. Je to jeden z mých závazků, který si chci podržet i v partnerském vztahu. Dřív jsem si nárokovala čas druhého, protože mi přišlo mnohem zábavnější být s ním než sama. Uměla jsem být sama, ale neuměla jsem si to užít. Když si nárokujeme druhého, může se nám stát, že si sice vydupeme jeho fyzickou přítomnost, ale myšlenkami bude pravděpodobně někde jinde. Jaká je asi pak hodnota takového spolu-bytí?

Takže ne mít, ale být.
Být s někým, kdo chce být úplně stejnou měrou s vámi ze svého vlastního rozhodnutí.

Poznání páté: „Zůstat sama sebou a umět to komunikovat“

Milé ženy, všímáte si, jak s námi občas cloumají tendence se zalíbit?

Chystám se na první rande a přemýšlím nad tím, co si vezmu na sebe, abych se mu líbila. Trochu mi z toho šibe. Sukni, kalhoty? Co k tomu? Jak zkombinovat barvy? Boty? Tohle mi sice bude slušet, ale bude mi v tom zima… Holky, znáte to?

Najednou mi to došlo, jak pokřivená je myšlenka „zalíbit se mu“. Nejsem snad dostatečně dobrá i bez toho, abych se snažila oslnit? Není jedno, co si vezmu na sebe? Jsem přeci mnohem víc než to, jestli mám na sobě krátkou sukni nebo roztrhané džíny.

Tak se můj záměr na první rande změnil. Z původního „chci se mu líbit“ se stalo, chci být především sama sebou. Kdybych se držela původního „hlavně se zalíbit“, je to cesta, jak sejít tam, kde budu říkat to, co by asi chtěl slyšet, co by asi znělo dobře, jaká ideální osoba bych asi mohla být. Dělala jsem tohle v minulosti mnohokrát a pak jsem končila ve vztazích, které sice ze začátku byly dokonale zamilované, ale postupem času, když počáteční okouzlení opadlo, zůstaly dvě osoby, které zjistily, že nemají tolik společného, kolik se domnívaly.

Během single času jsem konečně poznala, kdo jsem, co chci a nechci, do jakých vztahů se pouštět a do jakých už ne. A každé další rande, na které jdu, mi ukazuje, že se vyplatí to všechno komunikovat na rovinu, nehrát si na to, kým nejsem, nesnažit se napasovat do něčeho, co nechci nebo do někoho ideálního, kým by bylo hezké být, ale co se mnou nemá nic společného. Každé další rande mě učí respektovat své vlastní hranice a především je dokázat říct.

Poznání šesté: „Rady pro své budoucí Já“

Mám strach, že až se mi zblázní srdce, zapomenu na všechna moudra, která jsem se naučila během svého single času? Samozřejmě, že ano.

Je tohle však brzda?
Určitě ne, ale pro všechny případy, vyrobila jsem si jednu takovou pojistku.

Když je člověk sám, v klidu, rovnováze a bez toho, aby ho hormony vychýlily do úplného zblbnutí a vidění světa skrz růžové brýle, myslí mu to jasněji. Vytvořila jsem si tzv. rady pro sebe samotnou“. Proto, abych nezapomněla na všechno, co se mi osvědčilo a pomohlo mi to být v klidu, vyrovnaná a šťastná sama se sebou.

Milé ženy, to vřele doporučuji!

Poznání sedmé: „Otázka, která mi otevřela oči“

Pokud už jste dlouho sama a zoufáte, tak nezoufejte. Občas mě to taky popadne, a pak se sama sebe zeptám, o co je můj život horší, když ještě nejsme spolu? Zjistila jsem, že vlastně o nic. Že s ním může být o kus zábavnější a v něčem nový. To ano, ale to neznamená, že by bez něj byl můj život nuda. Postupem času jsem se přestala zabývat myšlenkou, že už „s ním chci být“.

Vím, jak báječný a úžasný bude. Místo toho, abych přemýšlela nad tím, že spolu nejsme, těším se, až spolu budeme. To je hned jiná změna energie a zaměření pozornosti. Vyzkoušejte to.

Poznání osmé: „Vysněný vztah nezačíná až potkáním toho pravého“

Ten druhý tvoří jen jednu polovinu páru. Tou druhou jste vy. Nečekejte na toho pravého, život se děje už teď i bez něj. Místo čekání raději pracujte sama na sobě.

To, co chci dostat od druhého člověka, musím především sama dávat. Zákon akce a reakce. A tak pokud o vztah stojíte a přesto jste single, je to ideální čas, jak začít už teď vytvářet svůj budoucí vztah.

Hledáte lásku?
A máte jí dostatek pro sebe samotnou?
Chcete po druhém, aby si vás vážil, respektoval vás a měl na vás čas?
A vážíte si vy sama sebe? Respektujete své potřeby a pocity? Uděláte si sama na sebe čas?

Nečekejte jen na to, až ho potkáte. Pracovat na svém ideálním vztahu můžete už teď skrze sebe. Vybudovat si své vlastní štěstí bez závislosti na partnera vám přináší stabilní základy, o které se můžete kdykoliv v budoucnu opřít.

Holky, nebojte se být single. Je to čas, který můžete buď přežít a rychle někoho najít (a za nějakou dobu si to kolečko celé zopakovat), nebo ho můžete prožít. Za své štěstí jste zodpovědné vy samy už teď. A tak ho aktivně začněte vytvářet.

Nejsem ani feministka, ani láskou zhrzená. Mám ráda muže a myslím, že bez nich by život nebyl tak zajímavý, jak může být s nimi. Ohromně mě to s nimi baví. Jen jsem si díky nim uvědomila, že na ně my ženy často klademe mnohem větší břemeno, než si zaslouží – a to naše vlastně štěstí. Chceme je mít a chceme, aby nás udělali šťastnou.

Uvědomila jsem si, že můžu být šťastná jak s nimi, tak bez nich. Společně, ne být na nich závislá. Můj život může mít smysl s nimi i bez nich.

Ať se vám daří vytvářet dobré a kvalitní vztahy samy se sebou i s ostatními. Budu moc ráda za vaše postřehy, dojmy a komentáře, ať už sem pod článek nebo mi můžete napsat na nikola@nikolahauserova.cz

Nikol

Nikola Hauserová
S láskou a zájmem se věnuji koučování. Bezpečně vás provedu horským terénem vaší zvolené cesty za sebepoznáním. Ráda s vámi objevím dary a možnosti, které v sobě skrýváte, abyste mohli svůj život tvořit k obrazu svému. Abych Vám přinesla inspiraci, podpořila vaši chuť do změn a dodala odvahy, napsala jsem pro vás ebook 3 základní kameny pro vybudování vlastního života. Více o mně si můžete přečíst zde.

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
  1. Monika napsal:

    Kecy,kecy, kecy!čekala jsem nějaké moudro, závěr, něco nového…Copak dneska může psát opravdu každý?

  2. vendul napsal:

    Krasne napsano a verim, ze i odzito. Diky za napsani, tim my dalsi muzeme mit cestu lehci… Pokud se poucime z chyb druhych i vlastnich. Priznam…neni to jednouduche. Byt to jednoduche, jsme vsichni ve vztahu a stastni. Moc se mi libi bod : “ uz nekoho mas? “ To je presne ono, vsude clanky, jak clovek sam je jen polovina… Byt sam znaci “ vadu na „“ krase „“ “ A pak, kdo je sam, je dle sveta hlavne promuskuitni, hledajici jen to jedno jedine… Pod slovem kamarad, se tak udajne skryva utajeny milenec/milenka. A tak je svet z pola plny pulek a “ lharu.“

  3. Gábina napsal:

    Kdyby se ve společnosti více objevovala bílá růže, vůbec by mně to nevadilo. Pracovala jsem pro jedno nejmenované květinářství a tam nám na kurzech kladli na srdce, abychom tuto barvu více propagovali. Že udělá mnohem větší dojem než ta propagovaná a klasická obyčejná červená.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.