Těhotenství a všechny naše vnitřní ženy

odhalené těhotenské bříško

Jeden den před svatbou. Konečně jsou došité šaty nevěsty, a díky milovaným přítelkyním je zdobí ručně vyšitá volavka. Hedvábný posel krétské bohyně. Také je přítomné několikadenní zpoždění měsíčního času. Těším se na fórek vesmíru, až se mi krev spustí přímo před oltářem. V duchu si říkám, že to bude pro mě typické. Konec konců, projekt „Měsíc v nás“ byl dlouhou dobu mou vášní a měsíční krev nekonečnou fascinací.

Ani ve snu mě nenapadlo, že by příčina mohla být jinde.

To až Věrka měla tušení. Byla jsem u ní na poslední svobodné masáži. Když jsem si lehla na masérské lůžko, intuitivně změnila všechny připravené oleje s otázkou, jestli náhodou nejsem těhotná?

Néééééé, určitě ne, mám jenom zpožděnou menstruaci. Nebo ne? Po masáži jsem okamžitě běžela do lékárny a doma jsem zjistila, že test je pozitivní.

Chvíli dělám, že nerozumím. Čárky modré nebo růžové se mísí před očima a já v sobě cítím zvláštní pocity vzrušení. Třeba je to chyba, říkám si. Třeba se musí na testovací papírky čůrat ráno. Jsem připravená k předsvatební noci. O samotě si uvědomuji, že s sebou povezu i malou fazolku. Dělám, jako by nic. Hlava si novou realitu nechce připustit.

Připravuji svatební rituál u řeky Berounky. Vzývám na zítřejší obřad všechny dobré duchy a podpůrné elementy pro vykročení na cestu lásky. Večer si dopřávám koupel s růžovými esencemi a povídám fazolce uvnitř, že se zítra budu vdávat. Co kdyby tam přece jen to mimino nakonec bylo? Tak ať ví, z čeho jsem tak vzrušená a nervózní.

Přesně v 6 hodin ráno se budím a druhý test potvrzuje, že fazolka v břiše je skutečná a já se směju ještě více. Tentokrát se jim to nahoře fakt povedlo!

Je to pravda, jsem těhotná!

Ačkoliv jsem si tento pocit mnohokrát představovala, můj první dojem byl, že to ještě přece nemůže být pravda. Jak je možné, že hned napoprvé? A těsně před svatbou? Proč jsem nepočkala s čůráním až o pár dní později? Zároveň vnímám jemné pocity, které přinášejí do vzduchu neochvějnou přítomnost ZMĚNY. Co to vlastně znamená? Pro mě? Pro vztah? Pro mou práci? Kolo osudu se otáčí svým vlastním směrem. Nezbývá mi, než se poddat jeho pohybu.

První trimestr byl pro mě náročný

Zmítala jsem se v dosud neznámých pocitech. Pochopila jsem, že mi začal těhotenský detox, který bude trvat pravděpodobně celých devět měsíců. Budu vedená nekompromisně znovu pravdivě odkrýt všechny zasypané komnaty svých „vyřešených“ věcí. A skutečně, mnohé bylo znovu objeveno a podrobeno zkoušce pravdy!

Na jednu stranu jsem byla vděčná, že vím, jak se sebou být a nezbláznit se. Na stranu druhou jsem občas záviděla „nepolíbeným“ maminkám, které nic neřeší a jednoduše se těší na své miminko.

Pravdou je, že „temné“ dolování pokladů pravdy mě vždy bavilo. Netušila jsem, zda to však nyní zvládnu. Věděla jsem pouze, že mám kolem sebe pevnou podpůrnou síť přátel. A také, že mám muže, který jen tak neuhne. Který umí stát pevně v rozbouřených a nepředvídatelných vodách mé povahy.

Zpětně si uvědomuji, že si právě on zaslouží svatozář.

Pár týdnů po svatbě jsem byla protivná a jedovatá. Neschopná jakéhokoliv „manželského“ citu. Byla jsem vrčící, toužící jen po své noře. Dlouho jsem nechápala, jak někdo může považovat těhotenství za „nejkrásnější období v životě ženy“. Připadalo mi to jako sci-fi.

Na svatební cestě v jižní Anglii jsem po příjezdu do hotelu hodila tyčku přímo na Magdalene Street. Odporná smažená vejce mi zůstala hluboce uložená v čichových buňkách. Na Thor jsme šli téměř tři hodiny, protože jsem cestou vystřídala několik laviček, na kterých jsem nečekaně usínala. Chtělo se mi vyskočit z kůže, nebo to celé raději zaspat!

Psychika funguje dokonale. Když se vzpírá ona, vzpírá se celé tělo. Byla jsem nucená první týdny velmi zpomalit tempo, pořádně dýchat a začít si vědomě připouštět, že mi v pupku roste nový život.

Dle vzoru „cyklického života“ jsem si své „těhotenské ženské tváře“ rozdělila cyklicky. Archetypy, které potkáváme v průběhu našeho života jako ženy, jsou činné i v těhotenství. Jen trochu jinak a nezvykle. Zjistila jsem, že jeden z nich je aktivován více než ostatní. Žena se neustále otáčí po kruhu všech tváří vnitřní ženské podstaty.

Cesta nekončí matkou. Pozornost je v tomto archetypu jakoby pozastavená a nasměrovaná více dovnitř. Nicméně celá družina našeho vnitřního týmu žen je stále přítomna. Určitě stojí za to pozvat je ke svému vnitřnímu ohni i v tomto posvátném období!

Těhotná PANNA

Moje těhotná Panna nepřipouští možnost, že je něco jinak. Ve druhém trimestru jsem byla velice aktivní pracovně. Stihli jsme se s mužem přestěhovat za Prahu, dovybavit byt, cestovat po Florencii, Sardínii a nakonec ještě odletět na Krétu. Účastnila jsem se několika seminářů a weby o matce a dítěti jsem zásadně neprohlížela. Měla jsem přece tolik času…

těhotná žena

V 7. měsíci jedu vlakem na výlet do Olomouce a jsem začtená do knihy „Vědomá prostitutka“. V obepnutých šatičkách provokuji v byznys třídě Leo Expres a připadám si vtipně. Za žádnou cenu se nechci vzdát jisté míry svobodomyslnosti a živelnosti. Trvalo mi celých devět měsíců, než jsem dokázala se slzami v očích nad Karlovým mostem zamávat hejnu racků. Symbolu mé vnitřní těhotné Panny.

Oplakala jsem mnohé z toho, co jsem nestihla.

Odmítnuté projekty, semináře, rozhovory, články a vystoupení. Představení v divadle, filmy a návštěvy oblíbených kaváren. Obětovala jsem na určitý čas velkou část sebe pro novou fázi matky. Pomoc mi poskytla příroda, těžknoucí bříško a práce hormonů. Také potřeba klidu a ochrany v závěru těhotenství.

Když jsem se čas od času propadla zpět do křehkosti panenské části, byla jsem blízko sama k sobě jako nikdy dříve. Zranitelnost ve stavu těhotenství se nedá skrývat a všechny štíty obran jsou připravené opadat. Ocitly se ve mně dvě ženy. Divoká i zranitelná.

Těhotná MADONA

Když jsem se v pokročilé fázi těhotenství potkala ve snech se svou Matkou Madonou, byla jsem oslněna vášnivým spojením mezi energií matky a milenky. Uvědomila jsem si, jak bezděčně společnost přijala intenzivní oddělování těchto energií a jak mnoho žen skutečně během svého těhotenství a především mateřství ztratilo kontakt se svou sexuální esencí a milenkou.

Buď matka nebo milenka.

Kolik párů neprošlo touto zkouškou, kdy se žena mění v matku a na určitý čas odkládá svou milenku. Ptám se sama sebe, zda je to nutné? A je muž také ochoten vidět krásu měnícího se ženství ve spojení s rostoucím bříškem? Nebo odchází do svých představ, kde ukájí svou pozornost s někým jiným či se vrhá do práce? Musí to tak být? Věřím, že jiskření nemusí vyprchat, naopak.

Se svým mužem jsme se snažili zůstat po celou dobu v mužsko – ženském spojení. Ne vždy šlo o spojení sexuální. Madona matka má v sobě zvláštní erotiku. A také spiritualitu. Pohádka o neposkvrněném početí udělala v mnoha myslích své. Často jsem si představovala vášní posedlou Marii, kterak se miluje se svým milým, aby dala světu zázrak v podobě nepodmíněné lásky.

Vedle této představy mě moje Madona přivedla zpět do náruče své vlastní mámy. Prošla jsem krásným předporodním rituálem. Stala jsem se dcerou, abych mohla převzít červenou nit našeho rodu a stát se matkou. Bylo dojemné probudit mateřství uvnitř naší ženské linie. Mateřství, které tam vždy bylo, jen nebylo tolik komunikované a viditelné.

Miminko se během rituálu přetočilo do ideální porodní pozice a po celou dobu bylo se mnou. Jakoby mi drželo palce, abych rituálem dobře prošla. Byla jsem rituálně omývána několika ženami, hýčkána olejíčky z růží a požehnána mnoha přáními a láskyplnými doteky.

Těhotná KNĚŽKA

Rozvíjení intuice, samota v přírodě a toulky lesem, který byl vždy živější a živější. Byla jsem ráda sama a jen tak koukala do prázdna. Nic se nedělo, přesto bylo vše kolem mě nabité do poslední elektrické částice. Kolísala jsem mezi touhou být sama a touhou po společnosti. Když jsem měla chuť, vytvářela jsem si své malé osobní rituály.

Masáže s myrhou, vizualizace, denní spánek, jógu a úplňkové rozsvěcování svící jako zdravice Luně. Do konce sedmého měsíce jsem vedla semináře, konzultovala s klienty a připadala jsem si jako nástroj Bohyně. Bylo to jiné. Vedla jsem seminář s tématem „matky“ a ve mně opravdu rostl nový život.

Stála jsem v konstelacích a vše prožívala daleko intenzivněji. Rituály se stávaly ještě zázračnějšími. Zároveň jsem začínala čím dál více vystupovat ze své komfortní zóny, nejen sama se sebou, ale také se ženami ve své práci.

Miminko ve fázích kněžky poznalo všechny emoce, včetně zuřivosti, strachu, lásky. Já jsem mu je trpělivě představovala. Nešlo je schovávat do šuplíku a počkat na „potom“. Život je teď.

Těhotná ŠAMANKA

Transformace. Smrt starého způsobu života a odevzdání se novému, neznámému. Smrt ega, které musí ustoupit, aby se mohlo narodit něco krásného a nového. Absolutní ne-kontrola porodního procesu a příprav. Strach ze smrti. Strach z bolesti. Nejistota, zda všechno zvládnu. Oltář plný růží a noční snění díky tajemným obrazům vytvářejících se na stromech před oknem.

Intenzivní sny celý poslední trimestr a vedení.

Naštěstí přinášející důvěru a pradávnou moudrost. Přece vím, jak porodit své dítě. Věděly to všechny ženy přede mnou. Vědí to i miminka, která se chystají na cestu skrze porodní cesty. Jiná cesta, než vyjít ven a dolů, není. Tak proč tolik obav? V jednom okamžiku se v mém těle probudila instinktivní síla a začal ke mě promlouvat hlas primitivního plazího mozku. Říkal mi hlasitě: „Chci rodit jako samice, olízat dítě a sežrat placentu!“

Píšu tento článek pro všechny těhotné ženy, které nežijí klišé „o nejkrásnějším období v životě ženy“ a mají to jinak. I takové ženy jsou úžasné maminky, vědomé ženy a nádherné bytosti, které svět potřebuje. Vím, jak těžké pro mě bylo začít otevírat své pocity před ostatními ženami. Ptát se druhých, již zkušených matek, kdy se jim spustily „mateřské hormony“? Pochopila jsem, že nepatřím k ženám, které těhotenství prožijí jako na obláčku a každý den se svým miminkem láskyplně promlouvají.

Pro mě těhotenství bylo intenzivním časem proměny.

Děkovala jsem milosrdné matce přírodě, že nám darovala devět měsíců. Čas dostatečně dlouhý na to se vším uvnitř se vyrovnat. A nakonec se těšit z přicházející duše. Ať jste takové, nebo makové, milé ženy, buďte především své.

Těhotenství je magický čas, který každá prožíváme po svém. Nechte se vést svou intuicí, která vám přinese ve správný čas ten správný směr. Jsem ráda, že já sama jsem se celých devět měsíců nevyhýbala ničemu a čelila všemu, co přišlo.

Těhotenství mi přineslo skvělou možnost všechny kostlivce vysypat ze skříně a nakonec s nimi úlevně tančit vášnivé tango! Nedělám si iluze, že těhotenstvím a porodem cesta k sobě končí.

Přeji hodně štěstí všem nastávajícím maminkám i tatínkům, aby si devítiměsíční jízdu na vlnách užili stejně jako já se vším všudy!

Barbora Nádvorníková – Zemanová

Autorka výcviku v ženských rituálech Návrat Bohyně, zakladatelka projektu Měsíc v nás®, lektorka ženských seminářů a průvodkyně osobními rituály.
Téměř 10 let se věnuje práci se ženami a podporuje je na cestě k vědomému prožívání ženství, vlastního těla a cykličnosti. Pracuje formou osobních konstelací a individuálních rituálů. Ráda začleňuje ženské archetypy, smyslné vůně a využívá principy somatického prožívání a jemnou práci s tělem.
V roce 2014 spoluzaložila projekt na výrobu raw bio tyčinek Vivo Bar. Provádí ženské poutě na Krétu.

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
 1. Bohumila Králová napsal:

  Já rodila teď v říjnu. Narodila se nám krásná zdravá holčička. Těhotenství jsem prožívala celkem dobře. Nebývalo mi nijak špatně, jediné s čím jsem bojovala, bylo přes léto vedro. Měla jsem strašné návaly vedra a hrozně jsem natékala. Manžel mi nakonec pořídil klimatizaci odsud: https://www.m-klima.cz/ a vše bylo vyřešeno.

 2. Dorla Mangual napsal:

  Jasa Kontraktor Kolam Renang Awam dan Pribadi, Berapa Tarif Pembuatan Kolam Renang Pribadi di Rumah? Saran Renovasi dan Perawatan … klik https://hargaperawatankolam.blogspot.com/2019/07/jasa-perawatan-kolam-renang-jayapura.html untuk ketahui info selengkapnya

 3. Douglass Kins napsal:

  Jual Beton Cor umumnya dicari oleh para pekerja dalam bidang bangunan. Beton cor adalah salah satu bahan bangunan yang mempunyai… kunjungi https://boxculvertmegacon.page.tl/

 4. Exie Delullo napsal:

  Jasa towing ialah layanan pengangkutan barang/kendaraan lazimnya memakai kendaraan derek yang umum disebut derek gendok … lebih detailnya https://jasa-car-carrier.blogspot.com/2020/09/jasa-car-carrier-aceh-jakarta.html

 5. Clelia Wellendorf napsal:

  Pintu kaca tempered banyak dipasang di perkantoran ataupun sentra perbelanjaan. Nah, sekiranya Anda juga berniat memasang pintu kaca tempered … untuk detail silahkan kunjungi https://etalase-tempered.blogspot.com/2019/11/jual-kaca-tempered-etalase-1-mataram.html

 6. Doloris Mila napsal:

  PabrikPintu.co.id is among the globe’s leading manufacturers not to mention distributors about hard wood and even softwood stile and also rail doors, and door components, visit https://pabrikpintuharmonika.blogspot.com/2019/12/jual-pintu-harmonika-salatiga-murah.html for detail.

 7. Madge Prusha napsal:

  Partisi kamar mandi kubikal yaitu salah satu desain kamar mandi yaitu ini yang saat dimanfaatkan untuk dapat bangunan minimalis. Dia termasuk pembatas kamar … klik https://medium.com/@toiletcubiclephenolic/phenolic-lemari-locker-6861af85f56d untuk informasi selengkapnya.

 8. all the technical KINGDOM777 solutions and staff we need for 에볼루션 카지노 operators who provide world

 9. NVCISn napsal:

  evolution korea
  889NVCISn@>]

 10. Val napsal:

  Holky, chtěla bych se na něco zeptat. Užívala jste některá v těhotenství nějaké těhotenské vitamíny? Právě jsem si o tom četla různé názory na fórech a jsem z toho taková rozpolcená. Některé maminky říkají, že ano, jiné zase že to je zbytečné, tak nevím. Každopádně pokud ano, tak nemáte náhodou některá zkušenosti s tímto obchodem – https://www.biooo.cz/bio-matka-a-dite/ ? Díky mockrát.

 11. Erwin Strait napsal:

  Executive-Education.id is an experienced private tutoring institution in Jabodetabek as well as surroundings that can bring students plus the best teachers … visit https://kursus-mandarin.vercel.app/kursus-bahasa-mandarin-jagakarsa.html for more details

 12. Savanna Guerrazzi napsal:

  Best and also Least expensive Jabodetabek Individual Classes, your team as well as teachers are available to your dwelling, established your study timetable and can choose almost any discipline involving study … click https://privat-inggris.netlify.app/kursus-bahasa-inggris-pasar-minggu.html for more details

 13. Noel Totter napsal:

  Currently private lessons for PAUD, TK, SD, SMP, SMA, and Alumni. With an internal and accelerated method, it really is hoped so it will foster an era of people who have good morals… for detail https://fisika-exed.blogspot.com/2022/04/les-privat-fisika-di-makasar-temurah.html

 14. Maariyah Peterson napsal:

  Join our esteemed foreign language course at Executive-Education.id and set about a linguistic adventure of an lifetime. Immerse yourself within the richness of one’s target language, guided by expert instructors who know the nuances and intricacies of effective language acquisition. Whether you’re an amateur or a sophisticated learner, our tailored curriculum will empower you to definitely navigate diverse cultures with finesse and flair. Go to https://kursus-spanyol.github.io/kursus-bahasa-spanyol-tebet.html for latest details.

 15. Lenka napsal:

  Já se teda musím přiznat, že jsem vůbec nečekala, že mě právě těhotenství takto promění. Jak psychicky, tak fyzicky. Právě s těmi fyzickými změnami se vyrovnávám doteď. Je to taky jeden z důvodů, proč už delší dobou uvažuji nad plastickým zákrokem zvaným labioplastika, dělají to například tady – https://www.labioplastika-praha.cz/ Myslím si, že toto by mi určitě pomohlo abych sama se sebou byla spokojenější. :)

 16. word wipe napsal:

  Fantastic blog. Reading your articles was enjoyable. For me, this was a really enjoyable book. I have it bookmarked and am eager to read more things from it. Continue your wonderful effort!

 17. Skribbl io napsal:

  An effective and advantageous message is efficiently communicated in the essay.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.