Ovulační detektivka aneb proč sledovat ovulaci

Často mi ženy říkají, že nechtějí sledovat ovulaci.
Ani ovulačními testy. Ani měřit teplotu. O dalších metodách ani nemluvě. Protože je to stresující, náročné a zbytečné. Protože se přece stačí milovat obden.

Tak to poslední beru. Milování obden je fajn a pokud vyhovuje oběma, vychutnejte si ho. Ale s tím ostatním teda souhlasit nemůžu. Za sledováním ovulace je totiž mnohem víc, než si lidé obvykle uvědomují.

Jsem přesvědčená, že není ani stresující ani náročné. A už vůbec ne zbytečné. Přes „vědecké“ postupy se totiž dostanete ke splynutí s přírodou a hlavně sama se sebou. Nevěříte? Tak hele.

 

K čemu sledování ovulace vlastně je?

No, kromě toho, že zjistíte, kdy a jestli vůbec ovulujete, samozřejmě s trochou praxe poznáte plodné a neplodné dny. To všechny víme, ale ani zdaleka to není jediný přínos. Takže pokračuji dál.

Uvidíte, jestli je poovulační fáze dostatečně dlouhá (pokud není, šup k lékaři). No a když vysledujete svou obvyklou délku luteální fáze, víte, že pokud teplota neklesá ani po očekávaném termínu, je čas na těhotenský test.

Když už budete ovulaci sledovat několik cyklů, získáte tím možnost porovnat je. Jak se liší leden od prosince? Aha, a únor už je zase v normě. A samozřejmě můžete předvídat následující cyklus: Takže co bude asi v březnu?

A když se vám nebude cokoli pozdávat, vytisknete si záznamy a u lékaře povedete zasvěcenou debatu o délkách předovulačních a poovulačních fází. Víte, jaký je to povznášející pocit, když možná budete muset lékaři i něco vysvětlit? Každopádně získá přehled o vašich cyklech a pokud řešíte nějaký problém, toto vám může pomoci.

A hlavně – získáte jistotu. Nebudete se trápit pochybnostmi, jestli dnes jo nebo ne, jestli manžela odvolat z pracovní cesty nebo ho radši poslat na pivo. Nebudou vás bolet zmařené naděje, jestli jste se tento cyklus trefila.

Ovulační detektivka aneb proč sledovat ovulaci

 

Hledání ovulace je navíc poměrně napínavá hra

Zejména pro ty z nás, které máme nepravidelné cykly, je to vlastně taková detektivka. Kobra 11, komisař Rex a Sherlock Holmes se můžou jít zahrabat. Takže už tu máme další přínos – stopování ovulace je zábavné. A místo křivek seriálových hrdinů můžete s napětím sledovat křivku bazální teploty.

Mimochodem, v době internetu není problém najít aplikace, které zpracují všechny údaje a plodné dny vyhodnotí za vás. Takže argument, že je to náročné, taky neobstojí.
No a jsme u jádra pudla!

 

Je to o naslouchání vlastnímu tělu

Mnoho století – nebo kilometrů, mluvíme-li o „primitivních národech“ – nás dělí od žen, které vždy žily v souladu s přírodou, vnímaly své tělo a naslouchaly mu.

Ženy 21. století to už neumí.

Neumí vyslyšet signály, které nám naše zoufalá těla vysílají. Jediný orgán, kterému jsou společností nuceny naslouchat, je mozek. Nežijí v přítomnosti, ale vzpomínají na minulost či plánují budoucnost. Přilepené na obrazovku, v ruce telefon. A přitom jsou odpojené – od své podstaty, od přírody. Ve školách se učí dávno překonaná fakta o tom, jak jejich těla fungují, místo aby to samy cítily.

Ovulační detektivka aneb proč sledovat ovulaci

 

Jak byste se chovaly k příteli, který udělá vše, co si usmyslíte a nebude vás soudit? Bude vás na rukou nosit, nikdy vás neopustí (to spíš vy jeho). Asi byste si ho vážily, pečovaly o něj. Myslely byste na něj, trávily s ním co nejvíc času. Vařily to, co má rád, dávaly mu jen to nejlepší. Milovaly byste ho.

A právě naše tělo je ten nejvěrnější přítel, kterého kdy budeme mít.

Jak se mu odvděčujeme? Bereme ho jako samozřejmost.
Nacpeme ho nezdravým jídlem, pošleme do smogu a do kanceláře, kde bude celý den sedět. Nenecháme ho pořádně odpočinout. Nevšímáme si ho, maximálně ho pomlouváme. Zazlíváme mu každé jeho volání o pozornost, o pomoc.

 

Navázat kontakt je přitom tak jednoduché!

Samozřejmě existuje mnoho způsobů, jak se svým nejlepším parťákem znovu navázat kontakt a pečovat o něj. Můžete ale využít právě symptotermální metodu.

Při pátrání po ovulaci jste totiž nucené pozorovat vlastní tělo.

Ano, získáte cenné údaje, ale nejen to.

Každý den svému tělu věnujete několik minut soustředěné pozornosti. Pomaloučku, polehoučku se začnete se svým tělem znovu seznamovat. Dobrý den, já jsem děložní čípek. Těší mě. Věřte mi, že to pro vás bude jako objevit nový svět. Takovou novou Narnii.

A nezůstane jen u sledování ovulace. Postupně se budete stávat citlivější a citlivější. Začnete vnímat i další signály, které vám tělo vysílá. Naladíte se na něj, uslyšíte jeho tichoučký hlas. Ten, pokud mu budete naslouchat, bude postupně sílit. Uvěříte tomu, co vám říká a začnete se jeho požadavky a radami i řídit.

Najednou zjistíte, že zrovna teď je třeba vypnout a odpočívat. Vycítíte, které bylinky či potraviny právě potřebujete pro doplnění konkrétních látek. A pochopíte, že právě teď potřebujete vypustit emoce…

Ovulační detektivka aneb proč sledovat ovulaci

 

Časem samy poznáte, že se ovulace blíží

Ano, poznáte!

Moudrá žena Miranda Gray si všimla, že během cyklu procházíme 4 různými fázemi. V každé z těchto fází se jinak cítíme, od nálady přes energii po aktivitu. A každá fáze má své potřeby.

Během menstruace tak potřebujeme více odpočívat a přemýšlet, v dynamické fázi (před ovulací) jsme aktivní a soustředěné, v expresivní fázi (období po ovulaci) se dokážeme vcítit do ostatních a utužujeme vztahy, no a v kreativní fázi (před menstruací) sršíme nápady a rychle řešíme problémy.

Pokud tyto poznatky spojíte s výsledky symptotermální metody, samy na sobě tak jednotlivé fáze začnete poznávat. No a pak už nebudete potřebovat ani teploměr, ani ovulační testy. No a možná ani ty těhotenské…

 

A teď fanfáry!

Když se spojíte se svým tělem, začne se ozývat i vaše duše. Uslyšíte další slabounký hlásek – intuici. A pokud se jí necháte vést, začnou se dít zázraky.

Vytušíte, co je zrovna vhodné udělat, říct, kam jít. Zjistíte, že váš život se pomalu mění, přicházejí nové příležitosti. Otevírají se dveře, které vás vedou zpět na cestu, kterou si někde uvnitř, v koutku srdce, přejete kráčet. Začnou se plnit vaše sny i přání.

Pak dojdete do bodu, kdy zjistíte, že vnímáte i své okolí jinak než dřív. Lidi, zvířata, rostliny. Ucítíte, jak jsme všichni navzájem propojení a začnete se na vztahy mezi lidmi dívat úplně jinýma očima.

Otevřete se lásce a hojnosti a budete se cítit naplněná.

A to všechno jen díky sledování projevů vašeho těla.
Vaše dítě to velmi dobře pozná – a bude se mu to líbit.

Tak co, ještě si myslíte, že sledování ovulace je zbytečné, náročné a stresující?

 

Klaudie FachinelliKlaudie Fachinelli
Žena, matka, učitelka a propagátorka přirozeného otěhotnění.

autorka ebooku Čtyři cesty k miminku & Pytel strachů na cestě k dítěti

Správné načasování – návod zdarma k vašemu vlastnímu tělu

Dopis dítěti – jak komunikovat se svým dítětem, ještě než k vám najde cestu.

 

 

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
  1. all the technical KINGDOM777 solutions and staff we need for 에볼루션 카지노 operators who provide world

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.