Negativní emoce

Emoce jsou naší nedílnou součástí. Přesto bylo v minulosti prosazováno jejich potlačování. A často se tak děje i teď. Výrazný projev tolerujeme snad jen u dětí, ale i ty už od mala učíme, že je potřeba se nesmát tak nahlas, nebrečet, nekřičet atd. Jednoduše nedávat najevo, jak se cítíme.

Negativní emoce

Potlačování emocí ale vede k řadě problémů,
které se mohou různě projevovat.

Emoce k nám patří a i když jsou nepříjemné, negativní, i když se za ně stydíme, je potřeba je přijmout a pochopit. Jejich potlačováním ničeho nedosáhneme, pouze to v nás bude nadále bujet. Dřív nebo později se tento tlak dostane na povrch a mnohdy jsou potom jeho projevy nekontrolované a silně přehnané. Proto je dobré negativní emoce zpracovávat hned, jak se objeví. Uvědomit si je, uvědomit si jejich důvod a zkusit zklidnit bouřku ve svém nitru.

Dýchaní nás osvobodí

Většina stresu je dána vysokými nároky, které na sebe klademe často my sami. Z toho pak plyne vztek a zloba, kterou ventilujeme a vybíjíme na ostatních. Pokud cítíte, že začínáte vidět rudě, je nejlepší se zastavit. Ideálně změňte prostředí, najděte si samotu a dýchejte. Dlouhý plynulý dech je jako balzám. Zklidní váš zrychlený tep i vaše emoce. V hlavě to přestane bouřit a vy zjistíte, že problém není tak velký, jak se původně zdál.

Zkuste jenom pár kol rytmického dechu nebo plného jógového dechu. Klidně počítejte, vnímejte nádech a výdech. S nádechem nasávejte čistou pozitivní energii a s výdechem odstraňujte z těla vše špatné, negativní. Pročišťujte se pomocí dechu. Vnímejte, jak s každým nádechem a výdechem jste klidnější, čistší a lehčí.

Sundejte černé brýle

Žijeme ve společnosti lidí a je jen přirozené, že s některými si rozumíme víc a s některými méně. Pokud vás někdo irituje, zjistěte proč. Proč ve vás vzbuzuje tak negativní emoce? Co vám na něm vadí? Zkuste si to uvědomit a podívejte se na to trochu méně kritickým okem. Opravdu je to tak zlé?

Pokud je pro vás daná věc opravdu tak neomluvitelná, zkuste se na daného člověka podívat z druhé strany: Čím se od něj mohu inspirovat? Zkuste najít něco, za co si ho můžete vážit, co byste chtěli umět nebo dělat jako on. Najděte jednu jedinou věc. Zjistíte, že ten člověk není jen černý a bude snazší ho tolerovat i s jeho chybami.

Negativní emoce druhých se vás netýkají

Velmi často se stává, že negativní emoce přejímáme od druhých lidí. Někdo špatně naladěný vysílá negativní energii, která nás může ovlivnit a chytit do pasti. Proto je třeba naučit se nejen svoje emoce zpracovávat, ale také se obrnět proti těm cizím.

Ve chvíli, kdy vidíme, že s někým cloumají negativní emoce, se musíme uzavřít, nepustit si je do sebe. Všechno, co dělá a říká, je pouze jeho problém, ne váš. Vy s tím nemáte nic společného. Je důležité nenechat se chytit, ale zůstat nad věcí.

 

Petra Morávková

www.joga-online.cz

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
 1. Sunny napsal:

  Moc krásně napsané;-)A hlavně to opravdu funguje;-)))

 2. all the technical KINGDOM777 solutions and staff we need for 에볼루션 카지노 operators who provide world

 3. TqASZU napsal:

  evolution korea
  472TqASZU(&<

 4. Galetta napsal:

  Souhlasím s tím, že negativní emoce je třeba nějakým způsobem regulovat, ale hlavně je nejdůležitější s nimi umět pracovat. Neoddávat se jim, ale stavět se jim. A nebýt z nich překvapená. Já třeba hodně relaxuji tím, že chodím po galeriích. Baví mě třeba aukce obrazů, to je teď v poslední době asi moje nejoblíbenější činnost, když potřebuji vypnout hlavu. :)

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.