Plánovaný císařský řez podle mých přání

porod císařem

jizva po císařském řezuČeká tě plánovaný císařský řez a přemýšlíš o tom, co by se dalo udělat pro to,aby co nejvíce vyhovoval tvým přáním? Sama zažívám situace, kdy mě nenapadlo, že bych něco mohla udělat jinak a tak bych ráda s vámi sdílela své zkušenosti.

 

Ujasni si, co je pro tebe důležité

Jako první doporučuji ujasnit si, co je pro tebe důležité. Je tvou prioritou být v porodnici kousek od svého bydliště nebo je důležitější vybavení porodnice, nabízené služby či vyhlášený doktor? Takže mé doporučení zní: vem si kousek papíru a začni psát, na základě tvých pocitů, tvé priority. Co by se ti líbilo, kdyby vše bylo ideální a vše šlo zařídit? Můj třetí porod císařským řezem byl úžasný. Nepíši teď o fyzické stránce, ale byl úžasný a dokonalý právě po stránce mého prožívání. Když o něm mluvím, tak vždy říkám, že byl skoro jak porod přirozený. A byl právě takový, protože jsem si dovolila myslet na sebe a na své priority. To je cesta jak být spokojená a šťastná.

 

Poslouchej sama sebe

Hned mě napadá další bod a to – poslouchej sama sebe a ne své okolí. Víš kolik lidí si klepalo na hlavu, když jsem jim řekla, že rodím 100 km daleko. Kolikrát jsem slyšela větu „No jo, ty musíš mít zase něco speciálního!“ anebo „to bys nebyla ty, aby to nemuselo být extra“. Mě to bylo jedno. Věděla jsem, že je to můj poslední porod a já si ho chtěla užít podle sebe. Nechtěla jsem litovat, že jsem neměla odvahu jít za tím po čem toužím. A já vím, že by mě to časem mrzelo.

 

uzdravující síla mateřství

Jedinečný transformační program pro ženy.
Máš možnost přepsat to, jak jsi byla vychovávána, uzdravit bolesti z minulosti a přinést změnu pro sebe i pro celou rodovou linii. Více tady >>>

 

Následuj sama sebe. Ty a tvé dítě jste nejdůležitější. Nebude rodit tvá sousedka, kamarádka nebo sestra, takže jejich rady si můžeš vyslechnout, ale v konečném důsledku se rozhoduj podle SEBE!

 

Ptej se v porodnicích

Dalším krokem je poptat se v porodnicích. Ano, je tady množné číslo, takže se můžeš poptat ve více porodnicích a pak se rozhodneš. U posledního porodu byl pro mě nejdůležitější bonding na sále, druhá v pořadí byla přítomnost manžela u porodu a třetí prioritou bylo mít malého hned po porodu u sebe na pokoji, kde se mnou bude manžel nebo kamarádka. Věděla jsem, že na Moravě bonding nabízí porodnice v Krnově. I přesto jsem se byla zeptat v místní porodnici, jestli by tahle možnost nebyla i tady. Bohužel mi nemohli má přání splnit. Poté jsem jela do Krnova a tam všechna má přání byla vyslyšena. Kdyby ne, jela bych se ptát ještě někam dál.

Všechny porodnice ti tvá přání nesplní, ale kdyby byla jedna, která ano, tak má smysl cestovat a porodit i někde vzdáleněji od domova.

Ráda bych zmínila, že se mi vyhověli i v požadavku pobytu na nadstandartním pokoji hned po operaci. Je důležité tady zmínit, že někdy je tato služba pro tvůj neprospěch ovlivněna tím, že nadstandartní pokoj je již obsazen jinou maminkou, která rodila před tebou. A to se pak bohužel nedá nic dělat. Většina porodnic ale umísťuje maminku prvních 24 hodin na pokoj intenzivní péče, kde s ní miminko nebývá. Miminko je vždy sestrou přivezeno na kojení a poté odvezeno zpět na sesternu. Žena po císaři není schopna se prvních 24 hodin o své dítě postarat!

 

Nestyď se a vyslovuj svá přání

Za zmínku ještě stojí část mého druhého porodu. To jsem ještě neplánovala porod někde dál mimo svůj region, ale měla jsem tip na místního výborného doktora, který umí skvěle operovat. Přála jsem si, aby mi prováděl císařský řez on a tak jsem šla do porodnice, že se zkusím své štěstí a domluvím se. Dávala jsem tomu 50% šanci. A ona vyšla! Za sebe tedy doporučuji se odhodit všechen svůj ostych a jít se poptat na to, co bych si přála. Vždy jsou jen dvě možnosti, buďto to vyjde anebo ne.

 

Řekni si o pomoc

Důležitý, ale z nějakého záhadného důvodu pro nás velice těžký bod je: říci si o pomoc! Zase uvedu na mém příkladu. Přála jsem si mít miminko stále u sebe, ale věděla jsem, že je těžké se po operaci o něj starat. Tělo je rozbolavělé a slabé a péče o miminko může dát zabrat. Napadlo mě tedy, že na nadstandartním pokoji bude neustále se mnou někdo další. První dva dny to byl manžel. Poté jsem si ale přála, aby on se jel věnovat starším dětem a také aby je přivezl do porodnice za miminkem. A tak mě napadlo zeptat se mé kamarádky, jestli by se mnou nechtěla strávit nějaký čas v porodnici. Otevřeně jsem jí řekla, že by mě to moc pomohlo, ale že pochopím pokud by nemohla. Má přeci doma své děti a své starosti. Ale ona souhlasila a byla se mnou. Já to vnímala nejen jako pomoc, ale užívala jsem si vzácný čas strávený s ní.

šťastné matky

Ještě mě napadla taková vsuvka. U druhého porodu mě přislíbili bonding, který se ale nakonec nekonal. Malou mi jen ukázali a hned s ní zmizeli pryč. Proto doporučuji si ověřit informace, které ti v porodnici dali, na diskuzních fórech a ve fejsbukových skupinách. Například na Krnovských maminkách určitě budou vědět, jestli v Krnovské porodnici poskytují u císaře bonding přímo na sále. Budeš tak mít jistotu, že to není jen slib.

 

Abys na nic nezapomněla, tak tady je shrnutí jednotlivých bodů:

  • ujasnit si, co je pro tebe důležité,
  • poslouchej sama sebe,
  • ptej se v porodnicích,
  • nestyď se a vyslovuj svá přání,
  • řekni si o pomoc.

A jaký vlastně byl ten můj porod podle přání?

Třemi slovy:

nádherný, dojemný a dechberoucí.

Nic nepřekoná pocit, když ležíš na sále, tvé dítě spokojeně leží na tvé hrudi a plnými doušky nasává tvou vůni. Za hlavou ti sedí rozněžnělý manžel a jemně ti hladí vlasy a po tvářích ti stékají slzy štěstí…

 

 

císařský řezCísařovna Petra ♕

Jsem žena, která si vysnila rodit přirozeně. Ale jsem si měla prožít něco jiného… Stala se ze mne CÍSAŘOVNA. Provázím ženy trnitou cestou k přijetí sebe jako CÍSAŘOVNY. Nejsi v tom sama. JSME CÍSAŘOVNY!

jsmecisarovny.cz

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.

Toužíš po ještě intenzivnější inspiraci, konkrétních receptech a hlubším poznání ženského světa?
Objev originální programy z edice Ženy ženám >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *