Jaro začíná už 21. prosince

Snažíte se ve svém životě o nějakou změnu? Neflákáte se a tvoříte, až se z vás kouří? Přesto se zdá, že se vůbec nic neděje a vy jste z toho frustrovaní? Zklamaní? A máte strach, že se vám to, oč se snažíte, nikdy nepodaří?

Znám to… a teď, když se sešly dva symboly jara – Velikonoce a jarní rovnodennost – mě napadlo, že s jarem je to možná stejné, jako s našimi novými začátky – také se dlouho zdá, že snad nikdy nepřijde, a pak je najednou tady a s celou parádou.

A je to proto, že jaro začíná… ZIMOU! :-)

Cože, říkáte si, jak to myslí, že jaro začíná 21. prosince?

Jaro začíná už 21. prosince

 

Jak je to vlastně se slunovratem?

Než vám vysvětlím, jak jsem na to přišla, je nezbytné si připomenout, co o slunovratu víme z astrologie: Země se točí a kromě toho obíhá kolem Slunce. Protože však žijeme na Zemi, připadá nám to, jako by se pohybovalo Slunce.

Tento zdánlivý pohyb Slunce je hlavně dvojí. Denní, kdy Slunce ráno vychází a večer zapadá, a roční, při kterém se Slunce pohybuje někdy nad rovníkem a někdy na sever a na jih od něj. Zimní slunovrat je okamžik, kdy je Slunce nejdále nad jižní polokoulí, nad obratníkem Kozoroha. A slunovrat se tento okamžik jmenuje proto, že se Slunce dostalo nejdále na jih a začíná se vracet na sever. Sluno-vrat – slunce se vrací.

A ta rovnoběžka, nad kterou se Slunce obrátí, se proto jmenuje obratník a na jižní polokouli je to obratník Kozoroha. Proto je v prosinci Slunce i v poledne tak nízko nad obzorem a předměty vrhají dlouhé stíny.

Zároveň je zimní slunovrat chvíle, kdy Země přestane ke Slunci přiklánět jižní polokouli a od této chvíle se pomalu bude ke Slunci natáčet severní polokoulí. Tento náklon/odklon Země od Slunce je to, co rozhoduje o roční obdobích a teplotě.

Když se Země odklání od Slunce, je zima, když se přiklání, je léto.
Když se začíná odklánět, je podzim. Když se začíná přiklánět, je jaro.
A jsme u toho. Technicky vzato se severní polokoule Země 21. 12. přestane odklánět a začne se ke Slunci přiklánět. Takže technicky vzato – jaro začíná už zimním slunovratem. :)

Protože v ten moment se skončí starý cyklus a začne nový. Země se přestane odvracet od Slunce a pomalu se k němu bude od té chvíle přiklánět.

Jaro začíná už 21. prosince

 

Jaro začíná… zimou!

Oni ti Keltové věděli, proč začínají nový rok Samhainem na konci listopadu!

Oni věděli, že vše nové začíná ve tmě – stejně jako třeba dítě. To je také počato ve tmě dělohy a dlouho tam zůstává, než se narodí. Stejně jako naše tvůrčí počiny, které začínají myšlenkou, nápadem, který tajně kvasí v naší mysli, než je převeden do hmoty).

Začátek začíná zastavením se.

A pak dlouho nic… tma jen pomalinku ustupuje. Je pořád zima. Určité zlepšení je vidět na Hromnice – ale stále nic, co by stálo za řeč. A tak jsme oficiální začátek jara posunuli na 21. 3., kdy už je to nezpochybnitelné – kvetou květiny i některé stromy a ptáci zpívají…

Je to pochopitelné a dává to smysl. Jen je škoda, že jsme zapomněli, že to celé začalo stopkou a nic-neděním se!

 

A tak je to i s našimi projekty a životem vůbec

Změna začne stopkou – musíme přestat dělat, co děláme, abychom mohli začít dělat něco nového. I když se Země přestane odvracet a začne se přiklánět v určitý moment – ještě dlouho poté se zdánlivě nic neděje.

Stejné je to i v našich životech – přestaneme s něčím a něco nového začneme, ale ještě dlouho to pak vypadá, že se nic nezměnilo… důležité je vytrvat.

Kdybychom to v lednu, tady na severní polokouli, všichni zabalili s tím, že už to je měsíc od slunovratu a jaro nikde, že to tu nemá očividně cenu, protože tu je – taky očividně – věčná zima a tma; kdybychom to v lednu všichni zabalili a odletěli jinam, tak se nikdy nikdo nedozví, že v březnu už kvetou trnky a jaro už se nedá zastavit!

 

Začínáte něco nového?

Začátek je ve tmě a zdánlivém nic-nedění.
Nevzdávejte to v lednu, počkejte na konec března a uvidíte, jaro přijde :-)

 

Olga PlíčkováOlga Plíčková

Pracuji jako kouč, lektor, průvodce při putování krajinou vnější i vnitřní. Fascinuje mě všechno, co souvisí s neprobádaným územím lidské duše, vědomí, srdce… Miluji práci se sny, protože jsou pravdivé a neúplatné. Věřím, že sebepoznání je mocným klíčem k lecjakému problému na osobní i kolektivní úrovni.

www.individuace.eu

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů