JAK SE VYHNOUT SYNDROMU VYHOŘENÍ?

aktivní relax umění

Současná společnost obdivuje a oceňuje WORKOHOLIKY, lidi, kteří jsou VÝKONNÍ. To je naprosto v pořádku. Problémem je pouze to, že vedlejšími produkty workoholismu jsou VYČERPANOST a VYSTRESOVANOST. Výkonní lidé, kteří původně pracovali s VÁŠNÍ, tak dospívají k VYHOŘENÍ. Vyhořeli, protože nedokázali VYPNOUT.

A VÝSLEDEK? Pokud si všímáte lidí kolem sebe, můžete ho vidět téměř všude. Taxikář vám řekne, že je bývalým ředitelem knižního vydavatelství. Pokojská vám řekne, že je bývalou manažerkou v bankovním sektoru. Servírka vám řekne, že je bývalou profesorkou francouzštiny na gymnáziu. Všichni tito lidé odešli ze svých pracovních pozic a opustili svá povolání, protože si potřebovali duševně odpočinout.

Nejen vaše tělo, ale i vaše duše potřebuje ODPOČINEK, OBNOVU a OČISTU. Abyste se vyhnuli vyhoření, je nutné občas VYPNOUT. Ale jak vypnout duševní činnost?

Myšlenkovou aktivitu přerušíte tím, že jednoduše přepnete na aktivitu jiného druhu. Zde je několik námětů, které můžete vyzkoušet:

TVŮRČÍ AKTIVITY: Umělecky tvořte. Navrhněte si a ušijte si šaty. Vyrábějte si vlastní šperky. Malujte abstraktní obrazy. Choďte po městě s fotoaparátem a fotografujte. Zpívejte s kapelou. Vnášejte kreativitu do všeho, co děláte. Do stylu, jakým se oblékáte. Do stylu, v jakém je vybaven váš byt. Když něco tvoříte, tak vypínáte INTELEKT a zapínáte IMAGINACI a INTUICI.

POHYBOVÉ AKTIVITY: Jděte posilovat do fitka. Jděte si zaplavat do bazénu. Jděte běhat do přírody. Jděte na lekci tance. Třeba si vyberete sexy tanec v pole dance studiu, třeba si vyberete spirituální tanec v meditačním centru. FYZICKY jste v pohybu, PSYCHICKY jste v klidu.

SPOLEČENSKÉ AKTIVITY: Oblečte se jako celebrita, jděte do baru na drink a navazujte nové kontakty. Uspořádejte u sebe doma pyžamovou párty pro své kamarádky. Vyražte s přáteli na výlet vlakem. Zorganizujte pro přátele sportovní den, třeba pětiboj v netradičních sportovních disciplínách. Přepnětě z režimu INTROVERZE, v němž se soustředíte na sebe, do režimu EXTRAVERZE, v němž se soustředíte na lidi kolem sebe.

SMYSLOVÉ AKTIVITY: Dopřejte si wellness, saunový svět a vodní svět. Domluvte se s partnerem na vzájemných relaxačních nebo erotických masážích. Vyzkoušejte nové recepty a vychutnávejte si jídlo. Zajděte si na skleničku vína do jazzového klubu a zaposlouchejte se do zvuků saxofonu. Používejte parfém. V bytě můžete využít vonné svíčky. Uspěte svou MYSL a probuďte své SMYSLY.

MEDITAČNÍ AKTIVITY: Můžete vyzkoušet skupinovou meditaci, nebo můžete meditovat o samotě. Při meditaci na chvíli přerušíte tok myšlenek, vaše vědomí se vyprázdní a v tomto okamžiku se mohou dostavit vhledy, kdy si najednou něco důležitého uvědomíte. Když svou mysl VYPRÁZDNÍTE, vytvoříte prostor, do něhož může VSTOUPIT nová informace nebo idea.

POZNÁVACÍ AKTIVITY: Vzdělávejte se v oboru, který vůbec nesouvisí s vaší prací. Vyberte si workshop, který vás bude opravdu bavit. Může to být kurz módního stylingu, kurz výkladu tarotových karet, kurz kreslení komiksu nebo něco úplně jiného. Mysl se dokáže skutečně soustředit jen na jednu jedinou věc. Když STUDUJETE, tak pouze STUDUJETE. Nemyslíte u toho na práci.

Snažte se žít svůj život tak, aby se vám nezredukoval pouze na plnění pracovních povinností. Snažte se žít svůj život tak, aby nebyl rutinou a stereotypní šedí. Šedá je barva DEPRESE. A to nechcete. Stejně jako nechcete být ŠEDOU MYŠÍ. Buďte IMPOZANTNÍ a INSPIRUJÍCÍ osobností s IMPOZANTNÍM a INSPIRUJÍCÍM vzhledem a IMPOZANTNÍM a INSPIRUJÍCÍM životním stylem podle vašeho osobitého vkusu.

Čas od času si také vezměte z vašeho života dovolenou. Když vycestujete, uvidíte váš život i z jiné perspektivy. Ať už vyjedete na jeden den nebo na jeden týden, dovolená z vašeho života vám dodá nadhled.

Ivana Molnárová

www.ivanamolnarova.com

Ivana Molnárová působí jako spisovatelka a ilustrátorka. Soustředí se především na psaní psychologických příruček pro ženy. Je autorkou knihy Sama sebou – Zrození sebevědomé ženy, v níž kombinuje teoretické statě s praktickými úkoly, které by měly vést čtenářky cestou sebepoznání a seberozvoje k dosažení seberealizace.

Žena může být rozkvetlá a žít plnohodnotný život pouze, pokud je v souladu sama se sebou. Právě k tomu pomáhá probuzení nebo znovuobjevení tvořivosti. Zajímá Tě:

  • Proč je skvělé být kreativní, a jak to vlastně udělat?
  • Jak může tvořivost pomoci ženám být více ženami.
  • Jak se otevřít, uvolnit, propojit se sebou samotnou, a objevit v tvořivosti mocný nástroj, který je ale v podstatě tou největší ženskou přirozeností?

Pak si nenech ujít tento webinář, který je ZDARMA:

Více info najdeš ZDE:

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů