Ecstatic Fashion aneb příběh jedné vášně

Lilia Khousnoutdinova

Existuje vtip, že když jste politik, tak se média nejčastěji ptají na vaše politické názory. Pokud jste ale politička, zpravidla se nejdříve zeptají: „Odkud máte ty šaty?“

Nejsem sice politička (i když politologii mám vystudovanou), ale za ta léta co přednáším na konferencích jsem si zvykla, že každý druhý email, který dostanu, se netýká výzkumu ani přednášky, ale zahrnuje otázku: „Odkud máte ty šaty?“ Časem mi přišla škoda neustále odpovídat: „Koupit se nedají  – navrhla jsem si je sama,“ proto jsem se rozhodla navrhnout a nechat ušít kolekci šatů, ve kterých se ženy budou cítit jako bohyně…

Bhútánská kiraEcstatic Fashion aneb příběh jedné vášně

Před rokem a půl jsem stála uprostřed Flower festivalu v Páro (západní Bhútán) a překvapivě sledovala vášnivé reakce, které vyvolaly – mé šaty! Měla jsem na sobě totiž bhútánskou kiru.

Tradiční bhútánský, ručně tkaný dámský kroj. Tento oděv měly na festivalu téměř všechny ženy, proč se tedy pozornost obrátila na mne?

Dovolila jsem si totiž kiru trochu upravit. Zachovala jsem sice základní ideu „full – kira“, ale dovolila jsem si z ní vytvořit modernější verzi, která více lichotila linii ženského těla.

Pokud bych na festival tehdy přinesla bombu nebo živou žirafu, určitě bych vyvolala méně pozornosti.

Už tehdy mi mnoho lidí říkalo: „Toto musíte dělat! To je skvělý nápad!“ Ale až když jsem takovéto povzbuzení dostala na několika audiencích u královské rodiny, zamyslela jsem se.

Návrhářství jsem vystudovala, ale je to už deset let. Tehdy, po velkém úspěchu své první kolekce (za Art& Design jsem obdržela nejvyšší známky), jsem se musela rozhodnout, jestli půjdu na “prestižní” obor na Oxfordské univerzitě nebo na London College of Fashion.

Zvítězil Oxford. Nikdy jsem nelitovala, ale pozapomenutá vášeň čas od času vystrkovala růžky. Pravidelně jsem si navrhovala večerní róby, abych tuto svou vášeň ukojila.Lilia Khousnoutdinova

A když už i král říká, že je to dobrý nápad – nastal ten správný čas?

Navíc v té době jsem se vášnivě zamilovala do bhútánských látek. Tradiční řemeslo tkaní je v Bhútánu neopakovatelné: neuvěřitelné barvy, vzory i materiály, bavlna a hedvábí. Může trvat i rok, než se taková pořádná Kira (dámská sukně) utká. A taky právě z tohoto důvodu se spoustu žen z mladší generace nechtějí tomuto řemeslu od svých maminek a babiček učit.

Je pro ně jednodušší si vydělávat například jako průvodkyně pro turisty. I tato smutná skutečnost mě donutila se zamyslet: existuje způsob, jak předejít tomu, aby se tkaní v Bhútánu za pár let stalo pouze hobby pro znuděné bohaté ženy?

Můžu nějak já přispět k tomu, aby čínské syntetické látky nenahradily v regálech vesnických obchůdků pestrobarevné hedvábné kiry? Logicky, pokud bude po kirách větší poptávka – i řemeslo zůstane déle na živu. Ale mimo Bhútán jsou kiry jako látka téměř neznámé, ale zároveň mají tak obrovský potenciál!

Ecstatic Fashion aneb příběh jedné vášně

Proto jsem se rozhodla následovat svou vášeň ve snaze obohatit Západní svět o pestrost bhútánských látek (a bhútánské tkadleny o nový trh). Vybírala jsem kiry, předělávala je do modernějších, pohodlnějších a svůdnějších střihů. Kombinovala je s hedvábím, bavlnou nebo saténem.

Tvořila jsem dlouhé, krátké, večerní ale i každodenní šaty. Všude, kde jsem bydlela (již mnoho let bydlím v několika zemích zároveň) se válely látky, doplňky, brože, které jsem pro tvorbu šatů použila. Ale vzhledem ke kvalitě základní látky (kiry) byly šaty dost drahé na to, aby byly cenově dostupné pro všechny ženy.

Tou dobou jsem se ale přestěhovala do indického Dillí, a zatímco ze mě opadával ještě prvotní kulturní šok, jsem narazila na úžasnou malou textilní dílnu, kterou vedla matka s dcerou. Dílna sice neměla certifikát „fair trade“ a ani jiné certifikáty, ale působila na mne moc příjemně. (Což byl pro mě zázrak, jelikož na mne tehdy téměř vše v Indii působilo děsivě.)

Syntéza vášně a selského rozumu vyústila v jednoduchý nápad: vyrábět právě v této malé dílně cenově dostupnější řadu krásných ženských šatů, které bych potom mohla doplnit o bhútánské ručně tkané pásy. A bylo zaseto semínko toho, co dnes prodáváme jako kolekci Prêt-à-porter.

Ecstatic Fashion aneb příběh jedné vášně

Šaty vytvořené z bhútánských kir jsem zařadila do kolekce Couture a přidala ještě jednu řadu Vintage, to když jsem poprvé zavítala do textilního starožitnictví v Udaipuru v Rajasthanu. A tak se zrodila značka Ecstatic Fashion, která dnes nabízí unikátní fúzi tradičních řemesel a netradičních návrhů pro moderní ženy.

Lilia Khousnoutdinova

Nic z toho by se ale nezrodilo bez syntézy ženské spolupráce. Projekt Ecstatic Fashion totiž vznikl na základě spolupráce dvou žen, mne a Ilony Bittnerové. Spojila nás (nejen) láska ke kráse, cestování, kvalitním látkám a originálním nápadům.

Společně jsme založily Ecstatic s.r.o. a vedeme několik projektů, které přinášejí originální zboží a služby. Řídíme se principem „dodáváme to, co bychom samy rády odebíraly“ a jsou pro nás důležité také principy etického obchodu.

Projekt Ecstatic Fashion jde však ještě dál, část ze zisku prodeje šatů pravidelně věnuje na další charitativní projekty v daných zemích. Například v Bhútánu podporujeme a pomáháme rekonstruovat ženský klášter Kila Gompa, ve kterém v současné době žije 58 jeptišek ve věku od 8 do 83 let. Společně s tímto klášterem pomáháme také rekonstruovat jejich tři starověké stúpy.

„Každá žena si zaslouží šaty, které budou odrážet její jedinečnost!“

Lilia Khousnoutdinova

Mgr. et Mgr. Lilia Khousnoutdinova

Vystudovala politologii a historii na univerzitě v Oxfordu a následně k tomu přidala Gender & Development na London School of Economics.
Spoluzakladatelka Ecstatic Fashion, Ecstatic Travel a několika dalších extatických projektů pod firmou Ecstatic s.r.o.
Vede projekt Cesta ExtázeŽenské příběhy, kde provází ženy na cestě k pochopení a uctění svého těla a jeho cyklů ve všech fázích reprodukčního života a uchopení své jedinečnosti.
Spoluzakladatelka prvního výcviku ceremonialistek v ČR, kde se zaměřuje na rozvíjení ženského potenciálu a návrat přechodových rituálů.
Autorka čtyř knih s ženskou tématikou, včetně velmi populární knihy Ženské příběhyprovokativní kolekce šperků. Členka správní rady a zakládajícího týmu Nadace Šťastné Česko.
Přednášela v rámci projektů TEDxPragueWomen, Ženy Ženám, Inspired Women, Světového Týdnu Respektu k porodu a České Asociace Dul.
Dnes žije mezi Dillí, Thimphu, Londýnem, a občas zavítá i do Prahy.
www.cestaextaze.cz / www.ecstaticfashion.com / www.lilia.cz

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
 1. Geri napsal:

  I’d veuntre that this article has saved me more time than any other.

 2. Sapicek napsal:

  Já jsem tedy do žádného antiku ještě nikdy moc nezašla, ale co mi přijde hodně fajn je tahle stránka ( https://www.antikart.cz ), což je takový online antik s docela dost zajímavými věcmi. Mají tam ceny od toho nejlevnějšího až po to nejdražší, co má opravdu velikou hodnotu :)

 3. Ivule napsal:

  Děkuji moc za tento velice krásný článek o módě :-) Já se snažím také oblékat trochu více módně, ale ono to moc často nejde, protože oblečení je i dnes docela dost drahé. Respektive sejde na tom, kde člověk sežene toto oblečení :) Mně se docela dost daří shánět oblečení levně v tomto online sekáči https://www.onlinesekac.cz/second-hand/c-2?ignore=IMAGETEMPLATE

 4. Coleman Pedley napsal:

  Beli Produk Harga Beton Cor Murah Beton Bermutu Dengan Harga Murah dari Bermacam-macam Pelapak di Indonesia. Tersedia ✓ Bayaran Kirim ✓ Pengiriman … kunjungi https://tiangpancangmegacon.jabodetabek.my.id/

 5. Steven Korbin napsal:

  Situs perusahaan kontraktor kolam renang berpengalaman dan terpercaya. Terbaik dalam pembuatan, instalasi, renovasi, koreksi, perawatan …. tap https://treatment-air-kolam-renang.netlify.app/perawatan-air-kolam-renang-pati.html untuk info paling update

 6. Gregorio Pap napsal:

  Jual Beton Cetakan Kubus Beton 10 x 10 Cm,ukuran dalam 10 cm x 10 cm x 10 cm Besi cor, untuk menyusun sampel kubus beton Berat dekil: 12 kg. info lebih lanjut https://harga-kanstin-beton-megaconperkasa.blogspot.com/2019/07/harga-kanstin-beton-1-tanjungpinang.html

 7. Jani Edwardson napsal:

  Kami menyediakan penawaran jual dan kabar harga ready mix murah atau istilah lainnya beton cor MegaconBeton.com, walaupun untuk truk/mixer molen minimix holcim. segera kunjungi https://roadbarriermegacon.jabodetabek.my.id/2020/09/jual-road-barrier-megacon-1-di-bogor.html

 8. Francie Rutan napsal:

  Towing, atau menarik, atau derek, ialah sebuah kesibukan memindahkan kendaraan dari satu … selengkapnya https://kirimmobilluarkota.blogspot.com/2020/11/kirim-mobil-bandung-jakarta-alatberatid.html

 9. Charisse Dudden napsal:

  Kaca Tempered adalah salah satu ragam kaca yang awam ditemukan dan diaplikasikan pada pintu, jendela, dinding batas kaca, partisi, eskalator, tangga, untuk detail silahkan kunjungi https://kontraktorpartisikaca.blogspot.com/2019/11/jasa-pembuatan-partisi-kaca-1-di_22.html

 10. Spencer Larason napsal:

  KontraktorEpoxy.co.id a leading maker of specialty glues for used in advanced technology applications. The sides’most significant businesses in the electronics… tap https://berkahepoxy.neocities.org/jasa-waterproofing-lhokseumawe.html for more offers.

 11. Alexis Pyon napsal:

  Composite door in addition to PVCu panel manufacturer furnishing industry users nationwide. Turn your property with a amazingly made PabrikPintu.co.id, visit https://supplierpintulipat.blogspot.com/2019/10/jual-pintu-lipat-besi-pematangsiantar.html for detail.

 12. Shayne Lamper napsal:

  Phenolic Board WC high pressure laminate. Ada yaitu bahan yang sebagian tak jarang sebagai bahan partisi … visit https://showerbox.jabodetabek.my.id/2020/09/jual-shower-box-menteng-jakarta-pusat-1.html to go further.

 13. all the technical KINGDOM777 solutions and staff we need for 에볼루션 카지노 operators who provide world

 14. tDOdwz napsal:

  evolution korea
  130tDOdwz{„#

 15. Cecelia Lichlyter napsal:

  Best and also Lowest priced Jabodetabek Confidential Coaching, your staff members plus educators come to your residence, arranged your personal review routine which enable it to pick almost any field involving analysis … click https://privat-inggris.netlify.app/kursus-bahasa-inggris-jakarta-utara.html for more information

 16. Robbie Leiper napsal:

  Do you want tutoring services or private lessons inside Greater Jakarta area as well as its surroundings? Do you need private tutoring services… visit https://kursus-jerman.vercel.app/kursus-bahasa-jerman-jakarta-timur.html for further

 17. Bryant Figiel napsal:

  Perhaps you will see a cheaper fee than the table above, be certain again around the qualifications with the teacher / Kindergarten teacher recommended to you … click for more detail https://lesprivat-exed.blogspot.com/2022/05/les-privat-senen-1-terbaik-executive.html

 18. Bridget Calhoun napsal:

  Are you prepared to begin a transformative language learning experience? Look no further than Executive-Education.id’s language you are studying course. From cultural immersion to expert guidance, our program offers an alternative way of language acquisition. Explore the best thing about a brand new language, broaden your horizons, and achieve a competitive edge in today’s interconnected world. Visit https://kursus-turki.github.io/kursus-bahasa-turki-cakung.html for registration.

 19. JamesOneil napsal:

  I also appreciate the variety of options available on Hottperfume.com. They have perfumes for every occasion and preference, from fresh and floral scents to bold and cheap fragrance
  . It’s like having a perfume boutique at my fingertips.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.