Dialog s tělem

Patřím zřejmě mezi staromódní ženy, které na hormonální antikoncepci nevěří.

Nevidím důvod, proč bych svoje tělo měla jakkoliv upravovat.

Vlastě mě to ani nikdy nenapadlo. V rodině jsem o HA slyšela jen jednou, a to s poznámkou „ať už budeš dělat cokoliv, hlavně nikdy neber hormony„. A v jediném rozhovoru na téma antikoncepce mi máma pouze doporučila kondomy, vyplachování a přerušovanou soulož. Po letech jsem k tomu přidala bylinky, počítání plodných dní, ale hlavně naslouchání vlastnímu tělu.

V zásadě mi na HA nevadily ani tak fyzické následky, ale princip.

 • Proč se žena sama musí starat o antikoncepci?
 • Proč jen její tělo musí odnášet následky?

 

Dialog s tělem - alternativní způsoby antikoncepcePřišlo mi to nefér. Chtěla jsem způsob, který by byl naopak o důvěře, o spolupráci, který by byl společnou hrou a společným rozhodnutím.
Kondomy jsem nikdy moc ráda neměla, cítila jsem rozdíl. Chtěla jsem cítit kůži, ne latex.

A tak jsem zůstala u přerušované soulože během plodných dnů a ničím nespoutaného milování ve dnech ostatních.

Když se řekne „přerušovaná soulož„, zní to jako cosi narušeného, zkaženého, ale nás zas tolik „nerušila“ – milovali jsme se dál, bez penetrace, a nacházeli čím dál zajímavější možnosti, jak rozšířit a zpestřit prožitek.

Milovala jsem to!

Když jsem ale začala chtít větší jistotu, vyhledala jsem bylinky. Tehdy mě zarazilo, jak těžké je sehnat informace! Knihy, pokud se mi je vůbec podařilo sehnat, použité, dvacet let staré, vycházely na stovky dolarů! Skutečně zakázané znalosti? Ale časem jsem si nasbírala slušnou knihovnu této „zakázané“ literatury.

Byl to výzkum, testovala jsem je na sobě, byla to hra. Možná trochu nebezpečná, ale úchvatná. Za účelem antikoncepce jsem je vlastně téměř nikdy nepoužila, pouze v rámci „výzkumu“.

Mnohem více mě bavilo cítit vlastní tělo,
cítit jeho měnící se rytmus.

Cítila jsem, kdy jsem byla plodná. Bylo to úžasné. Důvěra. Partner věřil, že tělo cítím a že vím kdy, a já zas věřila jemu, že když je potřeba, zastaví se ve správnou chvíli. Vyvolávalo to pocit intimity, blízkosti, sjednocení. Větší důvěry a hrdosti. Já byla hrdá na to, jak to zvládá, on byl zas hrdý na moji citlivost.

Časem jsme začali zkoušet taoistické praktiky namísto pouhé přerušované soulože a hra tím získala další dimenzi. Nekonečné dobrodružství, výzkum… život.

Našla jsem pro sebe způsob založený na důvěře,
pojištěný bylinkami, živý a přirozený.

 

Lilia
Toto je můj osobní příběh, další jsou v knize – www.zenskepribehy.cz

 

Lilia KhousnoutdinovaMgr. Lilia Khousnoutdinova
Vystudovala politologii a historii na univerzitě v Oxfordu a Gender & Development na London School of Economics. Dnes vede projekt Cesta Extaze a provází ženy na cestě k pochopení a uctění svého těla a jeho cyklů ve všech fázích reprodukčního života, a extatického žití pomocí přednášek, prožitkových seminářů a poznávacích zájezdů.
Jako dula a akreditovaná učitelka Active Birth vede kurzy předporodní přípravy a doprovází ženy u porodu. Je autorkou několika knih a provokativní kolekce šperků. Spoluzakladatelka prvního výcviku kněžek / ceremonialistek v ČR, kde se zaměřuje na rozvíjení ženského potenciálu a návrat přechodových rituálů.
Studovala po světě zejména u Michel Odenta, Janet Balaskas, Davida Deidy, Sarah Buckley, Penny Simkin, Kathy Jones, Eleny Tonetti a Lynnei Shrief, a neustále se dále vzdělává.
Pravidelně provází ženy i muže na cestách po posvátných pohanských místech v Anglii, ve Francii a nově i v Asii. Jejími semináři za posledních 6 let prošlo přes 3000 žen. Dnes žije převážně v indickém Dillí, odkud cestuje střídavě do Bhútánu a Evropy.
www.lilia.cz / www.zenskepribehy.cz / www.cestaextaze.cz

Komentáře
 1. Daniela napsal:

  Děkuji za zajímavý a příjemný článek. Taky jsem proti HA. Myslím si, že žena, která se má ráda a zajímá se o tělo a zdraví, HA brát ani nemůže, protože by v sobě vytvořila zásadní rozpory. Jiná antikoncepce je možná a je zde více možností. Děkuji Vám za popis Vašeho systému, pocitů intimity, hrdosti, větší blízkosti s partnerem… krásné. Je pro mě hezká výzva naučit se cítit své tělo natolik, že poznám, kdy je plodné.

 2. P napsal:

  Už jste slyšela o tom, že některé gynekologické problémy se léčí právě hormony? Jsou záležitosti, na které bylinky opravdu nepomůžou.

  • Lilia napsal:

   To urcite, nektere dokonce se musi resit operaci. Akorat ja gynekologicke problemy nemela… takze proc bych potom mela brat hormony?

 3. Eva napsal:

  To, co píšete, je úžasné. Já sama mám v sobě rozpor, HA beru – v posledních měsících sice jen jako jistotu proti otěhotnění, ale ráda bych přestala. Už mi nejde o komfort(každý měsíc vím den i hodinu) spojený s HA. To je věc, která si myslím, že se hodně podepisuje na tom zmatku, jenž cítím. Napsala jste krásné alternativy, ale já si ještě nevěřím natolik, abych to na svém těle poznala. A nechci „riskovat“, děti chci, ale v prvé řadě se chci srovnat sama se svým životem. Proto taková velká obava. Nevím, jak se pustit do toho přechodu od HA.
  A k příspěvku výše, já se mám ráda a mám ráda i své tělo, ale budu mít ráda i své děti a chci jim být dobrou mámou ..

  • farkacova.hanka@seznam.cz napsal:

   Ahoj Evo. Řešila jsem podobný problém a našla jsem řešení v podobě pesaru (viz například zde: http://www.pesar.unas.cz/). Nechemická a nehormonální bariérová metoda, neobsahuje latex, na který mám alergii. Když se správně zavede (což se naučíte snadno arychle), je velice pohodlý a vůbec ho necítíte. Mohu se tak učit vnímat svoje tělo a zároveň mám tuhle pojistku. ;-) Dosahuje stejné účinnosti, jako kondom.
   Hodně štěstí, Hanka

 4. Lenka napsal:

  Souhlasím s tím, že poznání, kdy jsem a kdy nejsem plodná, probudilo citlivost k vlastnímu tělu a jeho fungování. Zároveň radost a plné prožívání plodnosti i blízkosti v intimních okamžicích.
  HA považuji za velké zlo a to nejen pro mnoho vedlejších účinků, o kterých se moc nemluví. Osobně bych nevolila ani další jiné praktiky.

 5. Kamila napsal:

  Souhlasím s vámi ohledně HA, její vedlejší účinky jsou nedozírné, ženy používající HA mají pak problémy s menstruací po vysazení a otěhotněním, nehledě na zvýšené riziko rakoviny a dalších problémů.
  Chtěla bych Vás poprosit, mohla byste uvést některé knihy, které vám pomohly zorientovat se v bylinkách a jejich účincích? Také bych chtěla více porozumnět vlstnímu tělu a cyklu. Četla jsem o příběhu ženy, která měla plodné dny právě během menstruace, což zjistila až u kartářky, když po několik let nemohla otěhotnět, proto bych ráda své plodné dny nejen vypočítala pomocí kalendáře, ale i poznala podle svého těla. Děkuji

 6. Profet napsal:

  Ona má hormonální antikoncepce ještě i jinou stránku, a to je její raně potratový účinek při selhání primární funkce zabránění ovulaci – lze se dočíst v pdf knize „Antikoncepce – Co potřebujete vědět, ale nikdo o tom nemluví“ (hlavně str.6 a násl.), kterou lze stáhnout zdarma na http://www.prolife.cz/download/sklad/b004-antikoncepce.pdf

  K té metodě přirozeného plánování rodičovství chci jen dodat, že se dokonce se prodávají malé počítače (např.Lady Comp) pro přesný výpočet plodných a neplodných dnů – viz např.:
  http://www.prozdravi.cz/lady-comp-prirozena-antikoncepce.html

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů