Chycena v sociálních sítích

žena s mobilem

Vyzvánění telefonu oznamuje, že už je ráno. Vezmete telefon do ruky, vypnete melodii budíku a zapnete si svůj oblíbený hudební playlist. Jdete se obléct, učesat a nalíčit. Sluší vám to, a tak si svůj odraz v zrcadle vyfotíte. Během snídaně si prohlížíte fotografie, které vaši přátelé umístili na Instagram. Nechcete zůstat pozadu, a tak zveřejníte své koupelnové selfíčko. Cestu do práce trávíte kontrolováním displeje telefonu. Kolika lidem se můj příspěvek líbí? Dostáváte další a další srdíčka, dostáváte svou pravidelnou dávku kladných emocí. Cítíte se dobře. A chcete se tak cítit pořád. Jste závislá.

Závislost začíná v momentě, kdy se telefon stane vaším nejlepším přítelem

Asi to sama tušíte. Potřebujete mít svůj telefon stále při sobě. CINK CINK! Někdo vám napsal, někdo o vás stojí. CINK CINK! Ó, někdo vám poslal smajlíka. CINK CINK! Ó, někdo vám poslal obrázek jednorožce. Jste oblíbená, jste populární. Není to ten nejlepší pocit na světě? Možná je tak trochu návykový, ale co je na tom? V čem by vám to mohlo uškodit?

Uškodit vám to může velmi. Protože vaše realita se rozštěpila na dva paralelní světy. Pohybujete se v obou světech současně. V reálném světě i ve virtuálním světě. A tyto dva světy se sobě navzájem postupně stále více vzdalují.

V reálném světě máte depresi.
Ve virtuálním světě
však publikujete obrázky, na nichž se smějete a jste sama sebou nadšená.

V reálném světě máte problémy.
Ve virtuálním světě však publikujete obrázky, na nichž váš život vypadá dokonale.

žena s mobilem

Máte dvě alter ega

Zdá se, že ve virtuálním světě jste absolutně jiným člověkem než ve světě skutečném.

POST. Opalujete se na pláži.

  • Nikdo nemusí vědět, že jste se rozešla s partnerem a že se tady snažíte dát dohromady.

POST. Dáváte si drink na střeše mrakodrapu.

  • Nikdo nemusí vědět, že jste vystresovaná z práce a že si potřebujete pořádně propláchnout mozek.

POST. Jste na plese v nádherných šatech.

  • Nikdo nemusí vědět, že jste týden hladověla, abyste se do nich vešla.

Vypadáte šťastně, ale cítíte se nešťastně. Protože se soustředíte jen na to, jak vypadáte. Vytváříte iluzi a za tu iluzi dostáváte lajky, palce nahoru. Čím více lajků, tím více kladných emocí. A tak věnujete stále více pozornosti vytváření virtuální reality, místo abyste pracovala na přetváření té skutečné reality tak, aby vás bavilo v ní být.

Co takhle být šťastná vnitřně, a ne jen šťastně vypadat navenek?

Jak z toho ven? Přestaňte si donekonečna promýšlet svou sebeprezentaci, dejte si pauzu a položte si otázku: JAK SE CHCI V ROCE 2018 CÍTIT?

Chcete se cítit dobře? Tak to je dobře. Přejte si to a připomínejte si to. Soustřeďte se na to. V tom skutečném světě. Udělejte něco pro to. V tom skutečném světě. A váš rok 2018 bude ten nejlepší.

Ivana Molnárová

Ivana Molnárová

Ivana píše psychologické příručky pro ženy. Je autorkou knih „Sama sebou – Zrození sebevědomé ženy“ a „Deprese: 8 kroků ke zvládnutí deprese“. V současné době pořádá stylové workshopy pro ženy a baví ji nápad vzdělávat české ženy v oblasti budování osobního stylu a osobní značky.

Její další tvůrčí projekty můžete sledovat na Facebooku tady >>>
Ivana Molnárová

Latest posts by Ivana Molnárová (see all)

Ivana píše psychologické příručky pro ženy. Je autorkou knih „Sama sebou – Zrození sebevědomé ženy“ a „Deprese: 8 kroků ke zvládnutí deprese“. V současné době pořádá stylové workshopy pro ženy a baví ji nápad vzdělávat české ženy v oblasti budování osobního stylu a osobní značky. Její další tvůrčí projekty můžete sledovat na Facebooku tady >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů