Alice Kirš: Jaká jsem, tak žiju

Alice a David Kirš
Nedávno mi přišel upřímný dotaz na to, jak jsem zvládla začátek vztahu s mým mužem, který byl v době našeho seznámení ženatý a měl malé miminko. A tak bych vám dnes chtěla upřímně posdílet svůj příběh.
Rády čtete? Pak pokračujte na další řádky. A pro ty z vás, které příběhy raději posloucháte než čtete, jsem natočila video, jež najdete na konci tohoto článku.

Jak jsem zvládla začátek vztahu s mým mužem

Vztah se ženatým mužem jsem nikdy neplánovala. Když mi bylo ještě náct, měla jsem kamarádku, co se zamilovala do ženatého muže a já si pamatuji, jak jsem jí říkala, ať není hloupá a najde si někoho jiného. Ať neztrácí s ženatým mužem čas, že je tolik svobodných super chlapů kolem nás.
No a o pár let později jsem začala žít stejný příběh.
Davida jsem poznala v roce 2007 na jedné firemní akci a když mezi námi začalo něco být, nevěděla jsem, že je ženatý. Bylo to v době, kdy jsem se sama vzpamatovávala z rozchodu po 4 letém vztahu a z té bolesti mi bylo vše tak trošku jedno. Chtěla jsem hlavně zapomenout a začít znovu žít. A do toho žití jsem šla naplno. Mnoho mužů, spousta alkoholu, zábavy. Možná to nebylo ani tak žití, jako spíš přehlušování bolesti, kterou jsem uvnitř cítila…
Naše začátky jsem nebrala moc vážně, ale když jsem po pár měsících nastoupila do firmy, ve které David pracoval a začala ho víc a víc poznávat, všechno se změnilo. Zamilovala jsem se a to nešlo odmazat.
A já ani nechtěla. Někde uvnitř jsem cítila, že to, že je se mnou nevěrný své ženě, je přece jeho volba a kdyby spolu byli šťastní a spokojení, nemohla bych přece mezi ně přijít. Nebylo by tam místo. Ale ono bylo…
Měla jsem v uvozovkách asi to štěstí, že jsem necítila vinu. Sama sebe jsem nepovažovala za rozvracečku rodiny a nepřišlo mi líto Davidovy první ženy ani jeho dcerky, i když to zní asi hodně drsně. Měla jsem to zkrátka tak a nevím proč. Prostě to tak bylo.
Užívala jsem si čas s Davidem, ale vnitřně se trápila tím, že tam venku je ještě jedna. David nikdy nemluvil o rozchodu, rozvodu, o tom, že by svou ženu opustil. Naopak se snažil vracet, opouštět mě.
Celkově to byl pro mě rok a půl velkého trápení a zároveň velkého štěstí, milovala jsem a byla jsem milovaná. Tím jsem si byla jistá a možná, že to byla právě ta láska, kterou jsem cítila, která mi nedovolila na Davida nikterak tlačit.
Ani jednou jedinkrát jsem mu totiž neřekla, aby svou ženu opustil a začal žít se mnou.
Když jeho první žena na nevěru přišla, David odešel. Odešel a už se nevrátil. Začali jsme žít spolu a tím začalo i velmi bolestné období. Davidova první žena rozchod nesla velmi statečně, uvědoměle, dokonce jsme se spolu osobně setkaly, aby viděla, kdo se bude stýkat s její holčičkou. Byl to slibný začátek.
Bolest z rozchodu ale zasáhla nás všechny. David cítil velký pocit viny a tak denně se svou první ženou telefonoval a podporoval ji. Plánoval, jak bude za dcerkou jezdit, jak bude u nich přespávat, plánoval jejich společné dovolené a dál si představoval fungující rodinu.
První týdny jsem to tolerovala a měla pochopení. Pak mě to ale začalo ubíjet. Nechápala jsem, proč si chce hrát na rodinu, když už přeci rodina nejsou. Začali jsme se kvůli tomu dohadovat a nenacházeli vzájemného porozumění. Každý jsme to viděli jinak. Milovali jsme se, ale tyhle spory nás rozdělovaly.
Bylo to hodně náročné období, které jsme ale nakonec zvládli díky osobnímu rozvoji, terapiím a konzultacím s lidmi, kteří nám ukázali nové možnosti a nové cesty. Díky tomu se úplně změnil náš životní styl a naučili jsme se spolu velmi otevřeně a upřímně komunikovat. Za těch skoro deset let, co jsme spolu, cítím k Davidovi takovou blízkost a intimitu, jako k nikomu jinému předtím.

Jaký máme vztah s jeho první ženou?

A asi vás zajímá, jaké vztahy máme s Davidovou první ženou. Záměrně říkám první, protože ona byla skutečně první a já jsem to po několika letech, kdy jsem k ní chovala spíše zášť a žárlivost, začala skutečně pokorně ctít. První roky byly náročné. Naše komunikace byla nulová. V dalších letech jsme pak už jen řešily provozní věci kolem Klárky, jejich dcerky. Když jsem například Klárce chtěla koupit nějaké oblečení, napsala jsem sms s prosbou o velikost a přišla odpověď. Nic víc, nic míň.
O to víc jsem šťastná teď. Před dvěma lety se náš vztah začal měnit. Začaly jsme spolu více komunikovat a celkově se sobě vzájemně otevírat. Pamatuji si, jak jsme se poprvé sešly u nás doma. Byla jsem nervózní a přitom šťastná. No a potom jsme se do toho vrhly rovnou po hlavě a naplánovaly si společnou dovolenou – 14 dní v Thajsku. Jen já, David, Davidova první žena a Klárka. Dokonce to byl můj nápad. Sama jsem nechápala, kde se ve mně bere taková odvaha, ale byla prostě tam.
Hodně lidí kroutilo hlavou, že to nedopadne dobře. Já však cítila za všemi těmi příběhy zvláštní vnitřní klid. Celé jsem to brala jako velkou příležitost k očištění, narovnání a zharmonizování našich vztahů. A to se povedlo. Přes počáteční ostychy a nervozitu na všech stranách jsme si všichni tu dovolenou moc užili. My se s Davidovou první ženou více poznaly a pochopily a já jsem ji začala mít upřímně ráda.
Pokaždé, když o tom mluvím, dojímám se.
Je to pro mě totiž jako zázrak.
Moc jsem si přála, aby se nám to jednou podařilo. Zažila jsem to totiž ve své rodině. Moje maminka se vždycky přátelila s první ženou mého otce. Ta mě s bráchou dokonce hlídávala. Já jí odmalička říkala kamarádko a mám ji stále moc ráda.
V naší sešívané rodině je mi teď moc hezky. Jen k sobě máme docela daleko. My v Brně, holky v Ostravě, takže se vídáme i kvůli Klárčině škole docela málo. No, alespoň, že existuje facetime.
Jsem taky moc ráda, že se po rozvodu vzpamatovali i Davidovi rodiče a jeho tcháni. Pro ty to byl velký šok a dlouho se s tím nemohli vyrovnat a přijmout mě.
Celý náš příběh ukazuje na to, že čas je nejlepší léčitel a že čas hojí rány, i když někdy asi ne úplně všechny. A na závěr vám, kteří žijete podobný příběh, přeji hodně trpělivosti, pochopení a soucitu a držím vám palce, aby všechno dobře dopadlo.
S láskou,
Alice Kirš
Alice Kirš
Zakladatelka a kreativní ředitelka společnosti Ženy ženám s.r.o., jež je platformou pro spolu-práci a osobní rozvoj žen. Je také autorkou knihy 17 tváří ženy a e-booku Jak napsat, vydat a prodat knihu.
Její zápal, tvořivá energie a lidskost je cítit ve všem, co dělá. Společně se zajímavými a inspirujícími lidmi vytváří vzdělávací programy a živé akce, které naplňují sny mnoha žen o štěstí, sebe-vědomí a lásce.
Alice se rozhodla natočit několik videí, kde zodpoví Vaše otázky, které jste jí zaslaly a ve kterých uslyšíte ryzí pravdu o jejím příběhu – poukazuje na to, že JAKÁ JE, TAK ŽIJE. 
To je také název našeho nového a naprosto jedinečného online kurzu, který jsme pro Vás v Ženy ženám vytvořily společně s Lilií Khousnoutdinovou: 

JAKÁ JSEM, TAK ŽIJU

 

Zajímá Vás to? Prozkoumejte více ZDE. Už jen pár dní se můžete do kurzu připojit za AKČNÍ CENU, která se už NEBUDE OPAKOVAT!

Alice Kirš

Zakladatelka a ♥ projektu Ženy ženám

Alice je žena, která svým velkým srdcem, otevřeností, lehkostí, citlivostí, originalitou a důvtipem boří staré hranice a vytváří neomezený prostor pro růst. Je milovnicí lehkosti a svobody, zvířat, vaření, útulné atmosféry, cestování a také autorkou knihy 17 tváří ženy.
Zakladatelka a ♥ projektu Ženy ženám Alice je žena, která svým velkým srdcem, otevřeností, lehkostí, citlivostí, originalitou a důvtipem boří staré hranice a vytváří neomezený prostor pro růst. Je milovnicí lehkosti a svobody, zvířat, vaření, útulné atmosféry, cestování a také autorkou knihy 17 tváří ženy.
Komentáře
 1. Lucie napsal:

  Pro mne velmi bolestné téma, protože ode mě odešel muž po 7 letech, když jsem byla těhotná. Tak nějak jsem si to představovala, že těm jeho dvěma ženám bylo taky jedno, že má „doma“ ženu a miminko. On už má třetí vztah a já se teprve vzpamatovávám..kdo nezažil, nepochopí.

 2. Jana napsal:

  Co je moc to je příliš. Sdílet je krásná věc, ale toto by si paní Kirš měla nechat raději pro sebe. Její muž asi neměl zrovna dobře nastavené hodnoty směrem k rodině. Napsat že neměla žádné výčitky. Tak až udělá to samé vám, určitě budete taky oukej ;)) na me teda moc sebevědomě nepůsobíte..

 3. Elena napsal:

  Je to hrůza, jak někdo dokáže podnikat a balamutit lidi ubohými žvásty o životě a založit to na nevěře svého rádoby hodného mužíčka. Dostala se mi do ruky kniha 17 tváří ženy, je to ubohost, nic horšího jsem za svůj život nečetla,
  žvásty a žvásty o ničem. Jak může třicetiletá holka bez vzdělání a zkušeností radit jiným ženám. Kdo jí naletěl, toho lituji, hezká tvářička není všechno. V knize píše, že je vdaná rok s Davidem (a on je taky pěkný ptáček, podnikání mají oba založené jen na tom, jak vydělat peníze a rozhodně jim nezáleží na štěstí těch školených), jak může něco vědět o manželství!!! Děsí mě, jak někdo může svůj život propůjčit k takovým ubohostem, že se nestydí, oba dva. Nevěřím, že spolu vydrží! Nevěra se jí vrátí jak bumerang a třeba ta nová také nebude mít výčitky, že? A ještě se s tím chlubit na internetu, to je fakt děs, nemá v sobě ani trošku pokory a taktu. A radila bych to jejich slavné podnikání zastavit, dokud je čas. Je mi líto, všech hloupých a nešťastných žen, které jí naletí v naději, že jim poradí jak žít, to opravdu ženy nečekejte, nejlépe se poradíte samy. Tak to jsem musela říct, protože, když jsem prolistovala tu knihu, tak jsem se musela stydět za tu ubohou autorku, která má rádoby patent na rozum. Jak je možné, že ji takový blábol někdo vydal?

  • Žiju tak, jaká skutečně jsem ... napsal:

   Do kamene tesat. Ještě nikdy jsem nečetl trefnější komentář. Z knihy i z článku jsem měl stejný pocit.

   Díky za fragmenty normálnosti.

 4. Jana napsal:

  Opravdu strasny clanek, nevim, co vic dodat. Popisovat tady neveru a pak jet na spolecnou dovolenou ….to proste normalni neni i kdyz spousta lidi se to tak snazi dnesni spolecnosti prodat. Opravdu hnus a chudak opustena manzelka s malym miminkem. Tady je videt, jake hodnoty ma pani Kirs nastavene. Toto byl muj prvni a posledni clanek

 5. Rendl napsal:

  No musím říct, že jakej šel, takovou našel…

 6. Pavlina napsal:

  Vaši knihu i vaši tvorbu zbožňuju, spoustu věcí jsem si uvědomila, ale tento článek mi k vám nějak nesedí. Tohle tema je mi blízké, protože je můj muž také rozvedený a má z předchozího manželství dceru. S tím rozdílem, že jejich vztah opustila ona a já přišla až po rozvodu a dceru má manžel v péči. Upřímně tohle nechápu jak spolu můžete vycházet jako kamarádky. Je sice hezké, ze Davidova bývalá žena dokázala odpustit, ale jak se na to dívá jeho dcera? Myslíte, že to chápe? A David si nevěru dokázal sám sobě omluvit?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů