Ztráta miminka v bříšku – bolest, která často nejde vidět

lucie lebdušková

Krásný den,

moje milé, ráda bych se s vámi dnes podělila o důležitou část svého životního příběhu – před pěti lety v tuhle dobu jsem byla maminkou jednoho chlapečka, která plánovala a těšila se, že nám nadcházející rok 2013 přinese další miminko a s ním další radost do života. Dnes jsem máma dvou kluků a dvou andílků, jedné knížkyjednoho hojivého projektu.

Když se ohlédnu do těch uplynulých pěti let, najdu tam spoustu bolesti, pocitů samoty, nepochopení, tápání a hledání té pomocné ruky, které bych se mohla chytit. Pak ale také uzdravení, naději a touhu sdílet a uzdravovat, která se nakonec zhmotnila v projektu Čekala jsem miminko.

První potrat

Když jsem totiž v září 2013 poprvé potratila, hledala jsem okolo sebe (jak už tomu u nás žen bývá) podporu, oporu a někoho, kdo by mě alespoň trochu pochopil a vysvětlil mi, co se to se mnou děje, jak dlouho to bude trvat a co s tím dál.

smutná žena

Bohužel se téma potratů a ztráty miminka v bříšku v té době moc nenosilo a já se cítila jako jediná na světě. Samozřejmě jsem rozumem věděla, že nejsem, ale nitka mezi námi, „na jedné lodi“, byla v nedohlednu. A pak mne to napadlo. Možná nejsem jediná a možná naopak já můžu, jako psycholožka, jednou začít pomáhat ženám v téhle situaci, aby další ženy nemusely zažívat to, co teď já. Tak jsem hledala a nakonec našla svou průvodkyni a s její pomocí si odžila a zpracovala své soukromé trápení, abych mohla získat sílu oslovit další ženy a začít sdílet jejich příběhy. Společně s nimi jsme pak vytvořily úžasnou knížku Čekala jsem miminko, ale…, která dodnes pomohla stovkám žen lépe pochopit a uzdravit tuto zkušenost.

Nejsme v tom samy

Každým dnem vidím, že nás je! Možná, že právě vy, nebo někdo z vašich blízkých ví, jaké to je a jak moc to může bolet. Je zvláštní, že je to téma, o kterém se nemluví. Často vlastně ani není vidět, o to hůř se s ním pak vyrovnává. Kolik prázdných vět a nepochopení! A víte co? On vlastně skoro nikdo neví, co by žena v takovéto situaci potřebovala slyšet, často ani zdravotníci. Je na nás, ženách, které to zažily, abychom to řekly, abychom ukázaly druhým, že jsme se svými pocity normální, „jen“ se v tu chvíli cítíme zraněné, prázdné a nepochopené. Možná se pak změní i postoj okolí.

Spousta žen nemá ani sílu, ani chuť o tom mluvit, cítí se nepochopeny, či dokonce vinny. A to je velký balvan, to mi věřte. Pro ty, které chtějí pomoci se s touto situací vyrovnat, jsem nedávno vytvořila online program Po ztrátě miminka v bříšku: Čtyři fáze k uzdravení. V něm získají pochopení, prostor k odžití a uzdravení, aby opět mohly začít plnohodnotně a beze strachu prožívat všechny části svého životního příběhu.

Pokud vás zajímá víc, jsem tu pro vás, nemusíte na to být samy.

 

PhDr. Lucie Lebdušková

Jsem psycholožka, máma dvou kluků a dvou nenarozených andílků. Pomáhám ženám a jejich blízkým uzdravit bolest ze ztráty miminka v bříšku, protože sama vím, jaké to je a kudy vede cesta ven.

www.lucielebduskova.cz

www.cekalajsemmiminko.cz

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů