Účetní bilance

Stojím před nebeskou bránou a čeká mě poslední účetní bilance. Není mi úplně jasné, jak se dá vše, co člověk během svého života prožil, rozdělit na má dáti – dal. Hlavou mi víří pár vzpomínek, které jsem nestihl zapomenout, a já se je snažím srovnat a roztřídit. Po zkušenostech z pozemského života řadím do kolonky DAL:

  • Svou kariéru
  • Barák s bazénem
  • Parádní bourák
  • Exotické dovolené
  • A další podobné životní úspěchy.

Pak nadepíšu sloupec MÁ DÁTI a s tužkou visící ve vzduchu nad posledním písmenem čekám, co bude dál. Hlava mi šrotuje ve zběsilém pátrání po čemkoli, co jsem měl dáti a nedal. Vlastní pud sebezáchovy paradoxně fungující i teď mi brání sepsat své prohry. Ale přesto cítím, že teď, jedině teď musím být upřímný. Naposledy. Anebo poprvé?

Měl jsem dáti:

  • Víc času své ženě a dětem. Vidět mnohem častěji jejich bezelstné oči, slyšet jejich smích, otírat jejich slzy, držet je v náručí a dát jim pocit jistoty, že jsem tady vždycky pro ně.

Vyrostly tak rychle a mě teď mrazí z toho, o co všechno jsem přišel, o co všechno jsem je připravil. Vidím zklamání v jejich očích a rezignovaný pohled mé ženy, která jim zas a znovu říká: „Tatínek by chtěl být s námi, ale musí pracovat, aby vydělat dost peněz a měli jsme se dobře.“

Co pro ně znamenalo mít se dobře? Bál jsem se zeptat a vlastní svědomí uplácel falešnou útěchou, že jim to mohu vynahradit jinak. V touze spatřit aspoň na chvíli jejich radost zahrnoval jsem je věcmi, které po prvotním nadšení rychle upadly v zapomnění. Co pro dětskou duši znamená mít se dobře? Bojím se zeptat i teď, protože už moc dobře tuším, jak mi odpověď podlomí kolena.

Děti se mají dobře, když cítí, že jsou pro nás velkým darem. Když chápeme, že čas, který s námi stráví, je omezený, a my si ho chceme opravdu užít.

Jakoby maják najednou osvítil v mé hlavě kdysi přečtené věty z Malého prince:

„Děti musí mít s dospělými velkou trpělivost.“

A největší tajemství života, které liška prozradila malému princi:

„Co je důležité, je očím neviditelné. Opravdu důležité vidíme jen srdcem“.

Myslel jsem si o sobě, že jsem chytrý, ale teď vím, že jsem byl hlupák. Dal bych všechno, co jsem za svůj život nahromadil, za druhou šanci. Ale žádná druhá šance není. Žijeme jen jednou – tady a teď, v tuto chvíli.

Jaká bude vaše účetní bilance, až budete stát před nebeskou bránou?

Jana Paurová

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
  1. Alena T. napsal:

    Nádhera a je to článek, který nás nutí k zamyšlení… Takže užívejme a prožívejme život TEĎ – naplno a s těmi, které máme rádi, protože nikdy nevíme, co nám přinese další den…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů