Tvůj život – tvoje radost

šťastná žena

Starověký římský filosof Epiktetos řekl jednu zajímavou větu: „Záleží na způsobu, jak se na věc díváš.“

Ze dvou vězňů, kteří se celé dny dívají skrz mříže, vidí jeden bláto a druhý hvězdy. Radost je spíše záležitostí naladění mysli než vnějších okolností…

Zdá se, že jsme na svět přišli s otázkou: „K čemu život vlastně je?“

Pak přišla odpověď a my jsme si z ní vyvodili své vlastní závěry, které nás často pronásledují po zbytek života – buď máme život jednoduchý a radostný, a nebo žijeme život plný boje a nejistoty. S touto myšlenkou pak často každé ráno vstáváme a naše vlastní realita je podle toho nastavená. Ve skutečnosti si často způsobujeme sami to, zda jsou naše zkušenosti šťastné nebo smutné.

Jsem přesvědčena o tom, že dobrá nálada nemůže sloužit jen jako kamufláž beznaděje a bojů. To by znamenalo nasadit si jednu masku na druhou. Nejprve musíme odhalit pravé příčiny, které nám v radosti brání. Někteří z nás často v dětství doma slyšeli „Život je boj, nikdo ti nic zadarmo nedá. Jen počkej, až se do toho chladného, krutého světa dostaneš. Pak uvidíš!“… Tyto věty máme často po zbytek života jako skla brýlí, skrz které vidíme svět kolem nás.

Pokud se chceme upřímně radovat,
je potřeba tento software vymazat a přehrát jiným.

Tvoje radost - tvůj život

Já osobně upřímně věřím tomu, že svět je přátelské místo, plné příležitostí a naděje. ;)

Další důvod, proč mají někteří lidé problém se upřímně v životě radovat je ten, že se trestají pocity viny za to, co udělali/neudělali.

Říká se, že Bůh odpouští naše hříchy snadno, avšak my sami sobě odpouštíme jen velice neradi. Nezapomeňte však, že vy jste vaším jediným soudcem i katem! Ať jste v minulosti udělali cokoliv, tak je potřeba k tomu přistupovat jako ke zkušenosti. Minulost změnit nemůžete, můžete pouze z přítomnosti ovlivnit vaší budoucnost. Pokud jste někdy v minulosti udělali někomu něco, co vás trápí a nesete si s sebou od té doby obří balvan pocitu viny, a čekáte, že vám dotyčný odpustí, tak vám mohu říct jediné – nečekejte! I kdyby vám dotyčný odpustil, stále vám to celý balvan z hrudníku neodstraní.

Odpusťte především sami sobě, poděkujte za zkušenost
(i když se vám to zdá bláznivé) a poučte se z ní.

Já osobně ráda používám slovo „chyba“ jen v případě, že opakuji znova dokola tu samou zkušenost a nejsem schopná se z ní poučit. Poté by se dalo použít slovo chyba, avšak do té doby, cokoliv udělám, je pro mě pouze zkušenost, ze které se mohu radovat a poučit se.

Další překážkou na cestě k radosti je zbořit v sobě pocit přehnaného perfekcionismu, neboť ten může být dobrým sluhou, ale velice špatným pánem! Jistým způsobem nás zbavuje plnosti života, neboť díky němu lidé často cítí pocit nenaplněnosti, nespokojenosti a často ho doprovází velká dávka frustrace. Sama věřím tomu, že je důležité dělat vše tak nejlépe jak dovedeme, ale nikdy za tím nesmíme navíc vidět „mělo by to být ještě ještě ještě lepší“. Ano, můžeme posouvat hranice toho co zvládneme, ale měl by s tím jít ruku v ruce i pocit radosti a štěstí ;)

I myšlení ve stylu „všechno nebo nic“ podkopává radost – tito lidé si poté často říkají „všechno musí dokonale fungovat, každého musím překonat a přesvědčit, všechno musím zvládnout“ – a když se tak nestane, vstoupí do jejich života frustrace…

Občas není na škodu přistupovat k životu spontánně!

Jen tak se rozhodnout, že teď půjdu touto cestou, za chvíli zase touto cestou a uvidíme co nebo koho při tom potkám, co se nového naučím a co poznám ;). A ano, je skvělé vědět kam směřujeme, kam se chceme dostat, ale to přeci neznamená, že půjdeme životem pořád rovně a neuděláme občas nějakou odbočku jinam, že ;)?

Osobně si myslím, že většina lidí, když už si určí cíl, tak k němu rychle běží, utíkají, zdolávají překážky… no, ale zapomenou na jednu velice důležitou věc! Koukat se kolem, radovat se z maličkostí, které kvůli jejich zaměřenosti směřovat dopředu nevidí. Jenže pak se velmi rychle z malého chlapce stane dědeček a ten poté ve svém křesle vzpomíná na život s tím, co všechno si nestihl užít…

Tvůj život - tvoje RADOST

Vždy, když mám pocit, že až přehnaně směřuji kupředu, představím si sama sebe za mnoho let a uvažuji, zda budu mít na co vzpomínat :-). A toto funguje skvěle k tomu, abych případně změnila moje dosavadní tempo a směr ;)

Všichni víme, že bychom mohli být šťastní,
ale vždycky se najde nějaké veliké ALE nebo KDYBY.

Myslím, že je nejvyšší čas se našich „ale“ zbavit! Štěstí začíná zevnitř, takže pokud chcete cítit opravdu ve vašem životě radost a naplnění, začněte si všímat maličkostí kolem vás, zbavte se „zbytečných“ důvodů proč to nejde teď, proč by to mohlo jít až za nějakou dobu!

Právě teď je čas být šťastný, právě teď je čas cítit radost!

S Láskou

Anička

masérka, terapeutka a lektorka v oblasti intimity
Certified sexological bodyworker
www.anickastahlova.cz

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
 1. Katka napsal:

  Také hodně dobrý článek, děkuji :-) .

 2. Life is a valuable don’t waste it, keep smile every day and also give others faces smile.

 3. ivulenka napsal:

  Tak s tím naprosto souhlasím, třeba já jsem si nedávno na této stránce zde – http://www.krasne-sklo.cz pořizovala takové skleněné tácy a všichni mne za to odsuzovali, že si pořizuji prostě jen a jen blbosti, ale já jim na to řekla jen to, že jim do toho vůbec nic není a naopak, si mohu dělat co chci, protože můj život – moje radost :)

 4. all the technical KINGDOM777 solutions and staff we need for 에볼루션 카지노 operators who provide world

 5. Tereza napsal:

  Život by měl být i radost, ne jen starost. Já se proto snažím alespoň večer vypnout, dát si nohy nahoru a dát si sklenku dobrého vína :-) . Přes den je to s dětmi maraton, tak si večer zasloužím trochu klidu a jestli mi zůstane ve dřezu do druhého dne neumyté nádobí, tak se svět nezboří :-) .

 6. Věra z vesnice napsal:

  Náš život na zahradě a vlastně i v domečku se kompletně proměnil poté co jsme si nechali vypracovat od kamaráda návrh na zavlažování zahrady. Jsem z toho nadšená protože se všechno změnilo a já mám mnohem více času na děti. A to je to co jsem asi od začátku chtěla, víte?

 7. Eva napsal:

  Jsem teď tak nějak šťastnější jak je léto a je všude takové to slunečno, jen teda ty teploty by nemusely být tak extrémní, jen co je pravda. Všimla jsem si tady z chaty že i v půjčovně lodí Lužnice Tábor https://www.luznice-pujcovna-lodi.cz/ se teď musí více starat o to aby jim nepraskly lodě a tak podobně.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.