Posvátný prostor našeho těla

Každý samozřejmě pokládá své tělo za důležité.
Celý život si myslíme, že víme, jak pracuje, co se v něm děje a jak ho ovlivňovat k tomu, aby bylo zdravé. Naše touha je, aby naše tělo bylo harmonické a vitální. Onemocní-li, děláme vše proto, abychom ho vyléčili, mnohdy však spíše „nevědomě zakrýváme“ symptomy onoho problému. Často se nám to i podaří a my zase záříme vitalitou.

Záměrně jsem použila přirovnání, že si myslíme, že víme, jak pracuje.

Ze své vlastní zkušenosti a praxe vím, že opravdové pochopení a procítění našeho těla jde v ruku v ruce s objevením úcty a lásky k sobě samé a zázraku života. Ke svému tělu, duši, mysli a pocitům. Ke své přítomnosti, ale i minulosti.

Vnímáte svůj dech? Vážíte si svých svalů, kostí a kloubů? Když onemocníte, snažíte se rozmlouvat se svým tělem nebo si prostě vezmete „lék“, aby vás to hlavně co nejrychleji přešlo?

 

Tím nejlepším lékem na všechno je prosté vědomí

Být si vědomi svého těla, posvátného a obrovského prostoru v jeho nitru, samoléčících schopností a neuvěřitelné moudrosti. To je cesta ke zdraví a vitalitě. Té dlouhodobé. Nelze být úplně zdraví, nejsme-li si vědomí všeho, co je naší součástí. Všech svých pocitů, myšlenek, způsobů uvažování, fyzického těla, tužeb, sexuální síly, tvořivého potenciálu i genetiky.

Můžete namítnout, že se cítíte být fyzicky zdraví, a to je báječné. Avšak nejste-li si vědomí svého těla fyzického, psychického, energetického a duchovního, vaše duše a mysl úplně zdráva není.

Posvátný prostor našeho těla

Funguje to i naopak. Fyzicky se můžete cítit být „nemocní“, ale velice často je to právě proces uzdravování. Vaše duše a mysl se regeneruje. Minulé prožitky, bolesti a návyky se rozpouští a odchází pryč. A tělo to zhmotňuje. Je dobré mu pomáhat s péčí o něj, ale také si v sobě vstřebat možnost, že se něco čistí a odchází.

Pro „klasicky“ uvažujícího člověka toto může být trochu mimo jeho vnímání světa. Avšak je to velice logické a přirozené. Zbavím-li se zlozvyků, závislostí (na jídle, představách, pohodlnosti atd.), cítím se nejen spokojenější, ale i zdravější. Mám mnoho elánu dělat nové věci, odvahu učinit změny ve svém životě a i moje fyzické tělo září. Najednou zkrásním a ani nevím čím to.

Nemá to „logický“ důvod, ale prostě to tam je.

Tělo fyzické, psychické, energetické i duchovní je ten nejdokonalejší božský vynález, jehož pochopení jsme teprve na začátku. Funguje geniálně a bez chyb. Jedna emoce dokáže změnit tolik věcí. Jedna myšlenka je schopna odstartovat celý systém zdravějšího fungování těla. Jeden nový návyk a činnost nás otevře a způsobí, že své tělo nejen vnímáme, ale opravdu prožíváme naplno.

Jóga, meditace, tanec, tvoření, jízda na koni, sport, moře, lyžování, pobyt v přírodě. To vše jsou činnosti, kdy se spojujeme se svým tělem na všech jeho úrovních.

 

Tělo je celistvé – vše má svůj účel a smysl

Miluji celistvost. Ve všem. Abych mohla být celistvá, tak nic není méně a nic není více. Myšlenka není méně než pocit. Vztek není horší než láska. Kosti nejsou důležitější než klouby. Zuby nejsou více než jazyk. Vše má svůj smysl a účel.

Posvátný prostor našeho tělaAno, lze žít bez určitých orgánů, ale i když je fyzicky nemáme, energeticky a prostorově působí stále. Lidé bez žlučníku ho fyzicky nemají, přežívají, avšak ono místo a energie ovlivňující část těla, kde se nacházel žlučník, neustále pracuje.

Láska je sice krásnější pocit než vztek nebo agrese. Ale i ty negativní pocity mají svůj smysl a řád. Tam přicházejí ta velká pochopení a zrání, odkud jsme schopnější doopravdy cítit lásku nejen k druhým lidem, ale i sami k sobě, ke svému tělu a své osobní energii.

Fyzické a psychické projevy těla jsou nejčastější mosty k tomu, že se s námi něco děje a je na čase začít se věnovat sami sobě. Jsou lidé, kteří nečekají, až se začne ozývat tělo a rozhodnou se sami na sobě pracovat. Neustále, celý život.

Nečekají, kdy dosáhnou „osvícení“ a „dokonalosti“. Užívají si tento proces a ví, že je v podstatě nekonečný, berou ho jako hru, kterou si vážně vychutnávají. A to je skvělé. Avšak je také mnoho těch, kteří si k vědomému životu teprve cestu hledají, je to pro ně náročné, a většinou jim to vždy ukážou fyzické projevy a oslabení těla.

Dokonalé signály říkající: „Všímej si mě. Něco není v pořádku, ale ty to můžeš napravit.“

 

Psychické příčiny nejběžnějších oslabení těla

Zde si můžete přečíst pár nejčastějších a přitom velice běžných oslabení našeho těla a jejich stručné psychické příčiny:

SILNÁ OBYČEJNÁ RÝMA je vnitřní pláč. Něco, co jsme měli už dávno vyplakat a dát si prostor pro truchlení, jsme v sobě schovali. Nedali si prostor, snažili se zapomenout, ale v tělo to zůstalo. Musíme to vyplakat a jedním ze způsobů je rýma. Je to zhmotnění vnitřního pláče.

KAŠEL – větší potřeba svobody pro sebe nebo i dát větší svobodu druhým. Silný kašel a problémy s hlasivkami nám poukazují také na potřebu méně mluvit a více naslouchat. Vykašlat to, co v sobě schováváte, co jste nevyjádřili, ale chtěli jste. Kašel a dýchací trakt je celkově o větší osobní svobodě projevu pro sebe i druhé.

UCPANÉ DUTINY a problémy s dutinami obecně – mnoho myšlenek, většinou těch, které nás trápí, trýzní a oslabují. Nezpracované myšlenkové pochody, sebedestruktivní způsob uvažování a také přepracování. Dutiny a oblast kolem očí je i o stresu, napětí, potřebě více se uvolnit a vidět krásy života.

PROBLÉMY SE ŽALUDKEM – nezpracované, nestrávené prožitky, křivdy a bolesti související s egem, sebevědomím a sebeúctou. Také se v žaludku soustředí vztah k penězům a potřebám těla dělat si zásoby. Máte-li problém s finanční jistotou nebo s přijímáním peněz, může se to zrcadlit jak v oblasti pánve, tak i s žaludečními problémy.

ŽENSKÉ PROBLÉMY – přijetí svého těla, rovnováha ženské a mužské energie, uklidnění a odvaha vidět ženské principy. Ženské pohlavní orgány a celá oblast pánve je o rovnováze, o stabilitě a přijetí sama sebe. Ve své síle, zranitelnosti, něžnosti, silných i slabých stránkách. Prostě se přijmout taková, jaká jste. Velké téma je zde i odpuštění – druhým, životu i sobě.

Posvátný prostor našeho těla

 

Naslouchejte potřebám své duše

Při jakékoliv nemoci či jen oslabení nezapomínejte uvědomit si potřebu duše, která k vám tímto způsobem promlouvá. Také však pamatujte i na potřeby těla. Vše vnímejte celostně – cítíte-li se silně nachlazeni, máte rýmu i ucpané dutiny, koukejte se na celou situaci holisticky.

Možná jste byli dlouho v napětí, stresu, moc přemýšleli, plánovali, chtěli něco urychlit, nezpracovali jste si důležité prožitky a prostě je v sobě schovali. To vás oslabilo. Je důležité si to uvědomit a dovolit si vše prožít tak, jak máte. Třeba se i vyplakat, zalézt do postele a dovolit si být sami pro sebe.

K tomu nezapomínejte na správné bylinky a stravu posilňující vaši imunitu – slinivku, slezinu a játra. Vynechejte mléčné potraviny, bílý cukr a pečivo. Dejte své tělo na všech úrovních do pořádku, ale nepospíchejte. Po prášku se třeba budete cítit fajn, ale věřte mi, je to moc krátkodobé. Cítíte-li to tak, vezměte si lék, zajděte si k lékaři. To je vše v pořádku, pokud to tak vnímáte a máte podezření, že je třeba to řešit i tímto způsobem.

Ale nezapomínejte ani na druhou stranu mince. Klasická medicína má mnoho objevů a může být nápomocná, avšak ve spojitosti s východní celostní dokáže i uzdravit.

 

Jak vědomě vnímat své tělo?

Vědomě vnímejte své tělo na všech jeho úrovních – fyzické, psychické, energetické i duchovní. Dávejte mu pozornost. Všímejte si ho každý den. Při jídle, pití, vylučování, sprchování, čištění zubů, milování (to zejména).

Zastavte se každý den na pár minut, zavřete oči a jen dýchejte.

Pozorujte svůj dech, jak vás uvnitř vašeho těla hladí, přivádí novou energii a to staré nepotřebné odvádí pryč. Jste dokonalí. Jediné, co je třeba, je vědomí a naslouchání si. Posléze vám to již řekne, zda jste v pořádku nebo něco musíte řešit. Zda máte problém nebo se jen z něčeho regenerujete a čistíte. V případě nemoci vám to řekne, zda máte brát léky, jít ke klasickému lékaři, řešit to celostně skrze východní lékařství nebo kombinovat oba směry.

Tím největším darem je naučit se vědomě poslouchat své tělo,
které má obrovskou moudrost a ví, co má dělat.

Je to praxe a opravdový zájem o sebe samé. Zasloužíte si to.

Vaše tělo je posvátné a nabízí obrovský prostor radost, prožitků, extáze i moudrosti.

 

S láskou a úctou,

Jana HruškováJana Hrušková
lektorka, celostní terapeutka, tvůrkyně, mentorka

www.vivaenergia.cz

facebook/uzivejme.si

 

 

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
 1. Simona napsal:

  Krasny clanok, mna by zaujimalo co s tym ak sa telu nechce priberat . Od detstva som bola stale velmi stihla a jedla som dost vela. Uz sa stravujem zdravsie a jem menej no a vaha je nizka dokonca klesla neviem co s tym :/ mam 44kg na vysku asi 168cm

  • Jana Hrušková napsal:

   Těší mě, že se článek líbí … o tématu váhy je možno povídat dlouze … chystám knihu o moudrosti a promlouvání ženského těla včetně kapitoly o váze :) … pro tuto chvíli se zkuste zamyslet nad svou vlastní vnitřní sílou a jak moc ji důvěřujete (i tam může být odpověď) a kde se cítíte být zranitelná … ♥

 2. ttNXth napsal:

  에볼루션롤렛
  883ttNXth!‘}

 3. SaUSZs napsal:

  evolution korea
  567SaUSZs^/%

 4. Karolína napsal:

  Děkuji za článek a skvělé rady. Přiznám, že jsem s váhou nikdy problémy moc neměla a tak jsem úplně nemusela příliš řešit, co jím. S věkem je to samozřejmě trošku horší a tak se snažím už si pozor trošku dávat. Ale nic přehnaného. Snažím se trošku omezit pečivo, nebo si aspoň vybírat to kvalitní. Skvělé mají například tady https://www.vasepekarna.cz/

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.