Populární mýty o rodičovství a omyly ve výchově dětí

Jsem máma, která už mnohé vyzkoušela, mnohému chytrému věřila a ono to přestalo fungovat.
Jsem lektorka, která se potkává s mnoha různými rodiči, pocházejícími z různých rodin, mající různé osudy a různé děti.
Jsem zvědavá bytost, která poslouchá různé názory na různých odborných setkáních, zkouší a vnímá, co se děje. Co zůstává a co se mění.

Potkávám různé lektory a odborníky na výchovu a čím dál více se mi potvrzuje, že v dnešní době jsou populární jisté názory, které dle mých zkušeností bohužel nefungují a spíše rodičům ubírají sebedůvěru, tolik potřebnou k výchově našich dětí.

Začala jsem je psát a objevovalo se jich čím dál víc, že by mi psaní tohoto článku zabralo příliš dlouhou dobu a vám, a vlastně ani mě, by se je pak už nechtělo číst. Rozhodla jsem se tedy přinášet je jako „seriál“.

 

„Existuje správný způsob výchovy, a my jej teď konečně známe“

Mnoho výchovných přístupů se tváří, že TAK je to SPRÁVNĚ a jakkoli JINAK je to ŠPATNĚ. To hlavní, co ve mně takový způsob přístupu vyvolává, je úzkost. Úzkost, že jako rodič nedokážu včas v případě potřeby zareagovat správně a selžu. Přesouvá mou pozornost a vnímání od dítěte ke mně, zda jsem já rodič v pořádku. Vede mě ke srovnávání a porovnávání se s ostatními rodiči, kdo jak vychovává své děti a zda je vychovávají také „správně“ či podle nějakého „nesprávného“ přístupu.

Vede mě k potřebě obhajování svého výchovného přístupu
před ostatními „jinakáči“, a upřímně pak i před sebou samou.

Populární mýty o rodičovství a omyly ve výchově dětí
A ještě jeden fenomén se pojí s tímto přesvědčením – pocit, že mí rodiče byli úplně příšerní, že vůbec nechápu, jak jsem to mohla při té jejich naprosto nesprávné výchově vůbec přežít a to, že jsem teď takhle inteligentní a ještě schopná a ochotná vychovávat děti, je tedy nějaký zázrak nebo omyl přírody.

Východiskem z této pasti je uznání, že právě teď dáváme svým dětem to nejlepší, co umíme, a že tomu tak bylo vždycky, i v minulosti.

A protože se naše vnímání na výchovu od minulosti proměnilo, dost pravděpodobně se bude měnit i dál v budoucnu. Takový postoj uvolňuje z výše popsané úzkosti a dává svobodu volby rodičovského konání bez pocitu viny, s přijetím zodpovědnosti. Dává respekt a místo i rodičům, kteří vychovávají své děti podle jiných principů.

 

sarka-facebookŠárka Kotvalová

Má pozornost zaměřuje na vědomé souvislosti v mezilidských vztazích na všech možných úrovních – soukromých i pracovních a jak se vzájemně ovlivňují…
Absolvovala lektorský Kurz efektivního rodičovství, prošla dvouletým výcvikem v systemických a rodinných konstelacích, absolvovala tříletý výcvik práce s tělem „Somatic Experiencing – léčení traumat podle P. Levina“ (práce s neurostopováním) a desítky dalších seminářů a workshopů v ČR i zahraničí. Podílela se na ženských projektech Měsíc v nás a Ženy ženám. Spoluautorka projektu o vztazích JustLove. Podílí se na projektu pro kultivaci business prostředí – Vědomý lídr.

www.sarkakotvalova.cz  /  www.justlove.cz

 

Komentáře
 1. Gabriela Zelinková napsal:

  nádherně napsané 8-)
  teď zrovna máme s pubertální dcerunkou (14) hrozné období, rozvedli jsme se když jí byli dva roky, nebyla jsem dlouho sama a můj nynější manžel ji vlastně vychoval. I přesto, by jí v životě neuhodil. S bývalým manželem máme vztah výborný a jsme dá se říct dobří kamarádi, kteří si vyjdou vstříc a jsem na to i pyšná, že jsme to zvládli bez hádek a emocí. V tuto chvíli je naše dcerunka Anička u otce, nesu to velmi špatně odloučení, voláme si a jsem přesvědčená, že to k něčemu bude. Naše dcerunka totálně vypustila školu, trávila dosti času na FB. Mluvily jsme spolu, moje maminka, sestra domlouvaly jak se dalo, ale nic se nezměnilo. Je v osmé třídě a už se bude rozhodovat čím by chtěla být, v tom má jasno, ale nebaví ji učení. Uvidíme jak to dopadne, naše společná snaha pro ni něco udělat, aby pochopila, že FB jí nic nenaučí. Jsem ráda, že jste tady, to každopádně, je to super si poslechnout odborníky a eventuelně se poradit co a jek udělat lépe. děkuji Vám Gábina

 2. Eliška napsal:

  Ve svém životě a se svými dětmi jsem si vyzkoušela kdejakou zaručenou metodu a typ jak na který problém, aby vše bylo nejlepší…ještě , že mám děti , jaké mám, protože to ony mě otevřely oči, když nic z toho zaručeného nefungovalo :-) díky za ty lekce. Jediné, co mi zafungovalo bylo přijetí všeho takové jaké to je, bez emocí, vědomě a ze srdce (to totiž ani jinak nešlo a nejde). Přijetí sebe sama, dětí, situací, života …s vděčností, že to vše je tak jak je v pořádku. Cesta vedla přes nejrůznější propasti rokle a strže, ale s přijetím všeho takové jaké to je se vše začalo měnit, úplně přirozeně. Vše je jak má být. A já děkuji Šárko , za ta pěkná slova, která souzní se mnou , s mým vývojem . Děkuji.

 3. Maria napsal:

  Milá Gabriela,
  podelím sa s Vami o moju skúsenosť.
  Ak niečo nie je s dieťaťom v poriadku, majú problém rodičia. Mám 16 ročného syna a vychovala som 2 manželove dcéry – tie sú už dospelé.
  Všetko čo sa Vám na dcére nepáči je Váš problém, pretože deti sú naši učitelia. Ja som došla k záveru, že deti nie je potrebné vychovávať, s deťmi je potrebné zdieľať, venovať im pozornosť,keď ju potrebujú. Deti sa učia pozorovaním správania rodičov, vedia to, čo im ukážeme, robia to čo robíme my dospelí a aj učitelia, a hovoria tiež len to čo počujú od nás dospelých.
  Vyzerá, že dnešné deti sú z nás dospelých veľmi unavené. Unavené sú z našich zákazov a príkazov. No nás tiež inému neučili.
  Zmeňte taktiku k dcére, pretože každé dieťa v puberte je v odpore. To je normálny vývoj človeka. U nás doma som začala praktizovať 5 prejavov lásky:
  1. Slová uistenia, povzbudenia, láskavé slová, pokorné slová.
  2. Pozornosť, blízkosť, vzájomné počúvanie, naučiť sa hovoriť, spoločné aktivity
  3. Prijímanie darov – toto tiež používam menej, lebo najskôr sme deťom dávali veľa darčekov a neboli spokojné.
  4. Skutky, služby, prekonávanie stereotypov
  5. Fyzický kontakt, dotyky – tento pomalšie, pretože sme neboli na to zvyknutí, ja mám za sebou týrané detstvo, pre mňa sú dotyky nepríjemné z bitiek, ktoré som dostávala.
  Keď niečo potrebujem od detí, vždy ich poprosím, nečakám, že to urobia hneď, no vždy všetko spravia. Manžel to nepoužíva, jemu neurobia nič a on sa stále hnevá. On má však tiež za sebou sparťanskú výchovu a tak to nechápe.
  Je potrebné si však uvedomiť, že u každého človeka je jeden prejav najdôležitejší a ak ho nedostáva dostáva sa do psychických problémov.
  Ja to mám zo synom prejdené a on vie, že pre mnňa je najdôležitejšia pozornosť, tak si nájde každý deň čas na mňa a spolu robíme nejakú činnosť napr. hráme karty, cash flow, kreslíme, počúva ma.
  Postoje každého človeka tvoria jeho myšlienky a pocity, ktorých základ je v prenatálnom období. Možno povedať, že prenatálne obdobie je taký náš zhustený život. Čo robila, na čo myslela a ako sa cítila mama, otec a okolie, to sa nám premieta v živote.
  Ja som keď sa problémy zhustili začala pracovať so sebou a pomohlo to.
  Držím Vám palce a prajem veľa príjemných dní
  Žiaková

  • Gabriela napsal:

   milá Mari, děkuji za krásně napsanou reakci .Pracuji na sobě jak se dá 8-) doufám, že nastane zlom a že budeme všichni spokojení a štastní. děkuji moc a přeji hezký den Gábina

  • olifis napsal:

   Milá Mária,
   ďakujem za prekrásny článok.Vychovávať dieťa,to je žiť s nním a nie vedľa neho. Mám 27 ročnú dcéru a myslím,že prejde životom statočne. Je mi veľkou oporou a ja som jej oporou.Nie všetko pri jej výchove bolo tak,ako by som bola chcela,ale to je žïvot.Vašich 5 pejavov lásky súznie i s mojou filozofiou výchovy. Som pyšná na svoju dcéru aj ked nie je dokonalá. To nie som ani ja. Viem jedno pomože,ked bude treba a neutečie z boja,ked bude zle.Je ovela pragmatickejšia ako ja,to mi pomáha. Ja zase pomáham jej v tom citlivom prístupe k životu a ku kráse a radosti. Ďakujem životu za to,že mi ju dal.
   Pekná deň :Oľga z Olomouca

 4. Míša BR napsal:

  Šárko, moc děkuji a těším se na další díl :-)
  PS: Takovéto názory by se měly tesat do kamene…

 5. Valounek napsal:

  My jsme se naštěstí s nějakými velkými mýty nesetkali. Snad jen s tím, že s námi malá nemůže jet v raném věku na dovolenou pod stan. Tak jsme pak tchýni dokázali, že může a ještě si to všichni náramně užijeme. Dneska máte v kempech i přebalovací místnosti a kojící místnosti, takže nechápu, proč bychom tam nemohli jet společně pod stan. ;-)

 6. all the technical KINGDOM777 solutions and staff we need for 에볼루션 카지노 operators who provide world

 7. XddqEb napsal:

  evolution casino
  421XddqEb~“|

 8. cGOAWI napsal:

  evolution korea
  035cGOAWI;‘?

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.