Moudrý Mabon

podzimní čas

V noci z pátku na sobotu 23. září začal astronomický podzim. Neboli chvíle, kdy Slunce vstoupilo do znamení Vah a nastala tak podzimní rovnodennost.

Kdo máte rádi staré pohanské zvyky, nebo jen máte rádi spojení s Přírodou a ctíte její rytmy, pak vězte, že je to čas, kdy jsou dny i noci na čas stejně dlouhé. Postupně se bude noc prodlužovat a dny se budou krátit a to až do chvíle zimního slunovratu, který letos nastane 21. prosince. V tuto chvíli ale můžeme prožívat rovnováhu mezi světlem a tmou, dnem a nocí.

A čemu nás tato chvíle učí? Jaké výzvy nám přináší?

Podzimní rovnodennost

je čas, který nás postupně vede do stavu vlastní sebereflexe a obnovy, aby se kruh cyklu a Života mohl uzavřít, dokončit a na jaře pak probudil novou energii pro Nové začátky.

Pozorujte Přírodu venku, jak postupně ubývá její síla a jak se pomalu připravuje k zimnímu spánku a odpočinku. Jak stromy pomalu začínají shazovat své listy, aby mohly na zimu stáhnout svou mízu – energii ke svým kořenům. Poslední plody na zahrádkách a polích dozrávají, je čas sklidit to, co bylo zaseto, a připravit si poslední zásoby na zimu.

V těchto dnech doznívá silná a ohnivá energie léta a přináší s sebou podle Tradiční čínské medicíny energii Kovu, který je v Těle spjat s plícemi a také tlustým střevem.

Oživ energii ve svém Těle

Na Tělesné úrovni je potřeba podpořit plíce (jin), tlusté střevo (jang), které mají svou vazbu i na kůži. Chcete-li podpořit a kultivovat vaši vnitřní energii, vyhněte se rafinovaným cukrům, polotovarům, mléčným výrobkům, bílé mouce a všemožným zpracovaným potravinám, ale také exotickému ovoci.

Jezte více zahřívajících potravin jako například rýži, jáhly, pohanku, ale zařaďte postupně třeba i skořici, zázvor, česnek, cibuli a celkově ubírejte syrových potravin, které nahrazujte vařenými – např. miso polévkami. Ráno vás skvěle zahřejí teplé obilninové kaše.

Vhodnými potravinami jsou i ořechy, semínka, kořenová zelenina a především fermentovaná zelenina jako například kysané zelí (ideálně domácí) nebo okurky.

Noste šály okolo krku a hlídejte si zimu od noh, převážně zateplením kotníků, aby vás chladný vzduch neprofouknul (ty naše babičky věděly, proč to říkají :)). Plíce mají totiž vazbu na kůži, která je na chlad citlivá. Pro toto období jsou super aktivitou procházky, dýchací cvičení, zejména brániční hluboké nádechy a výdechy.

podzimní čas

Najdi klid Duše a rovnováhu

Na duševní a emocionální úrovni je to chvíle, která je vhodná na to udělat si takovou inventuru toho, co jsme chtěli stihnout a co jsme stihli. Nebo co se nám podařilo a co ne.

Toto bilancování není o lítosti, ale je především o vděčnosti za to, čeho se nám dostalo, za smíření se s tím, co k nám nepřišlo, a především o získání moudrosti v tom, proč se věci udály tak, jak se udály.

Já vím, řekne se to snáz, než se to udělá, že? :) Přesně ono získání vhledu bylo ale tím posvátnem, které viděli už třeba staří Keltové, a proto tento svátek Mabon (nebo také Alban Elfed) označovali jako svátek stáří a požehnané moudrosti, které se učili od svých stařešin, které chovali v úctě.

Pokud máte jen chvíli a nechce se vám teď zkoumat něco nového, ale rádi byste rozuměli energiím, které teď vládnou, abyste mohli sladit váš Život s těmito zemskými rytmy, pak sledujte Přírodu a její procesy.

Udělej prostor novému

Ne nadarmo je podzim vládcem kovu (kov = směřování k sobě, k vlastní identitě) a plic (plíce = párový orgán, tudíž pobídnutí zabývat se více vztahy), které mají svou párovou vazbu v Těle na tlusté střevo (tlusté střevo = stará se o hladké o-d-pouštění všeho, co už dosloužilo, co už nelze využít, co už nepotřebujeme).

Chcete-li tedy být zdraví na Těle i na Duchu, starejte se především o to, abyste se uměli projevit ze svého středu, ze svého pravého já, skrze vaši vlastní identitu a ne ze strachu či pod nadvládou nějakých starých nefunkčních programů. Učte se stát sami za sebou, i kdyby to znamenalo, že tam budete stát sami. Nechte ze svého Života odejít všechno, co už vám dosloužilo, aby to mohlo udělat místo novému. Stejně tak, jako to děláte se vzduchem poté, co se nadechnete.

Pro podpoření otevření se novým věcem můžete použít tuto mantru, kterou s oblibou používám už léta na svých sezeních:

S KAŽDÝM NÁDECHEM NADECHUJI LÁSKU, ZDRAVÍ A SVĚTLO A OTEVÍRÁM SE NOVÉMU. S KAŽDÝM VÝDECHEM ODEVZDÁVÁM SVÉ TRÁPENÍ, SMUTEK A NEDUHY A UZAVÍRÁM SVOU MINULOST.

Učte se nelpět na věcech, vztazích, práci… ale ani na svých přesvědčeních, myšlenkách, zvyklostech a očekáváních. Tahle doba je ideální čas na to udělat si pořádek doma ve věcech, vyházet nepotřebné, rozbité, staré, nelíbivé věci, které už neslouží a které vám nedělají radost. Tím očistíte svůj prostor a duchu magického „jak uvnitř, tak navenek“ necháte vesmír, aby vám přivál do Života nové možnosti, Cesty a směry. Stačí, když se této možnosti otevřete.

Taková, jaká jsi, jsi v pořádku

Učte se každý den milovat a přijímat sami sebeUčte se projevovat své emoce, ať jsou jakékoliv. Což neznamená, abyste třeba svůj vztek, lítost apod. ventilovali na druhých, ale abyste se naučili mluvit o tom, JAK SE CÍTÍTE.

Vaše emoce jsou velmi důležité, protože nevyjádřené emoce páchají v našich Životech docela paseku a to jen proto, že se bojíme následků, které ve většině případů nejsou tak hrozné, jak si myslíme, že budou. Plíce jsou spojeny s emocemi smutku, žalu a s komunikací jako takovou, takže pokud vás něco trápí, nenechávejte si to pro sebe, ale pokuste si s někým blízkým promluvit o tom, co cítíte.

Většina lidí o svých emocích a problémech nemluví (pod tohle bych se snad podepsala :)), takže jejich okolí často ani neví, co prožívají. Pokud to někdo máte jako já, tak vězte, že nikdo z nás lidí není telepat, takže pokud nás něco trápí, je bláhové se domnívat, že to někdo druhý vytuší, protože vesměs každý má hlavu plnou svých myšlenek, pocitů a témat, které zpracováváme do jejich vyřešení.

Pokud se bojíte se někomu otevřít a říct mu své niterné obsahy, tak si je třeba zkuste jen napsat na papír a vypište se z nich. Nepotlačujte, nedělejte, že ty pocity a emoce neexistují, nebo že to nic není, nebo že to nikoho nezajímá a další že že že… Prostě si tohle cvičení udělejte a dostaňte to ze sebe alespoň na papír. I tohle moc pomáhá už i z toho důvodu, že vám to pomůže utřídit si myšlenky. <3

Pamatujte, že na každém dni záleží.

Bez ohledu na to, jestli jsou ty dny ozářené Sluncem, nebo jsou upršené, pošmourné a sychravé. Každý jeden den je totiž Cestou, po které se přibližujete blíže a blíže sami k sobě. Až tam, kde vy jste vy, kde jste vším a kde je všechno a mnohem víc. Zdravím vás z mrazivých a upršených Keltských lesů. Ať je vaše Cesta taková, jaká má být. <3

S Láskou
Lenka Lipenská

Jsem vaší průvodkyní na vaší Cestě ke splněným snům. Díky svému daru vidět a cítit věci skryté a okem neviditelné vás skrze Konzultace http://www.myjsmetvurci.cz/konzultace/ učím rozplétat nitky vašeho Života.
Jak se naučit krotit svou Mysl a jak se umět odpoutat od bouřlivých emocí, to vše vás učím ve svém novém programu „Meditace vhledu“, který teď můžete získat zdarma zde.

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
 1. Mathilda Gourd napsal:

  Jual Beton Instan dari beraneka merek terbaik harga murah dari distributor legal di indonesia. Tersedia Ready mix concrete kemasan ataupun kendaraan beroda empat truck beton … kunjungi https://tiangpancangmegacon.jabodetabek.my.id/2020/09/jual-pondasi-tiang-pancang-di-jatiasih.html

 2. Joel Szatkowski napsal:

  Kontraktor Kolam Renang berpengalaman memberikan layanan kolam renang ukuran besar ataupun pembuatan kolam renang yang berukuran kecil …. lihat https://hargaperawatankolam.blogspot.com/2019/09/jasa-perawatan-kolam-renang-brebes.html untuk peroleh penawaran menarik

 3. Trudy Evins napsal:

  Pengadaan Pracetak, sehingga mewujudkan kwalitas yang optimal dan ideal waktu. Pracetak Produk-produk beton … segera kunjungi https://harga-tiang-pancang-megaconperkasa.blogspot.com/2019/07/harga-tiang-pancang-1-pekanbaru-0852.html

 4. Ezra Rosemore napsal:

  Jual Beton Instan dari berjenis-jenis merek terbaik harga murah dari distributor legal di indonesia. Tersedia Ready mix concrete kemasan ataupun kendaraan beroda empat truck beton … info lebih lanjut https://tiangpancangmegacon.jabodetabek.my.id/2020/09/supplier-pondasi-tiang-pancang-di_29.html

 5. Noel Lieblong napsal:

  Jasa towing merupakan layanan pengangkutan barang/kendaraan lazimnya memakai kendaraan derek yang umum disebut derek gendok … selengkapnya https://derek-angkut-mobil.blogspot.com/2020/09/jasa-derek-mobil-bandung-bali.html

 6. Shanon Villega napsal:

  Kaca Tempered (Kaca Diperkeras) yaitu kaca dengan memanaskan float glass awam sampai menempuh temperatur sekitar 700 °C kami berada di … kunjungi https://harga-kaca-tempered.blogspot.com/2019/04/pintu-kaca-tempered-depok-minimalis.html

 7. Tracy Liskovec napsal:

  Kaca Tempered (Kaca Diperkeras) ialah kaca dengan memanaskan float glass umum hingga menempuh temperatur sekitar 700 °C kami berada di … untuk detail segera kunjungi https://jasasealentkaca.blogspot.com/2019/12/jasa-sealent-kaca-1-di-pekalongan-0812.html

 8. Kareen Brotherton napsal:

  KontraktorEpoxy.co.id is a completely new way to find out and interact with consumers, construct devotion, and make valuable scores and… click https://berkahepoxy.neocities.org/jasa-floor-hardener-mojokerto.html for more offers.

 9. Mckinley Want napsal:

  PabrikPintu.co.id is regarded as the global leading manufacturers and then dealers associated with hardwood not to mention softwood stile not to mention rail doors, and door components, click https://distributorfoldinggate.blogspot.com/2020/02/distributor-jual-pintu-folding-gate-1_1.html for more detail.

 10. Libbie Deloney napsal:

  Partisi Cubicle Mandi yaitu sebuah penyekat yang dipasang pada ruangan kamar mandi atau wc yang kebanyakan dipasang … tap https://showerbox.jabodetabek.my.id/2020/09/jual-shower-box-cempaka-putih-jakarta.html for detail.

 11. Bohumila Králová napsal:

  Zdravím a děkuji za moc krásný článek! <3 Tento den jsem si moc užila. Nemusela jsem jít do práce a tak jsme se sešly s kamarádkou a udělaly si krásný výlet po přírodě. Udělala jsem nám s sebou čaj do termosky, kterou jsem koupila tady: https://www.naturehikecz.cz/. Po cestě zpátky jsme se stavily na dortíček v cukrárně. No prostě parádně strávený den.

 12. XbyNUA napsal:

  evolution casino
  279XbyNUA“-}

 13. BZgpkj napsal:

  evolution korea
  287BZgpkj“)}

 14. Barb Iburg napsal:

  Jabodetabek private tutoring services with teachers coming to the house. Greater than many hundreds of active tutors are prepared to teach various skills and lessons for the kids to adults … go to https://kursus-mandarin.vercel.app/kursus-bahasa-mandarin-koja.html for more information

 15. Patsy Fiscal napsal:

  Very best plus Most inexpensive Jabodetabek Individual Training, each of our workers and also instructors are available to your property, fixed your own personal study program and can pick out every area connected with analyze … go to https://privat-jabodetabek.netlify.app/les-privat-bangka.html for more information

 16. Cristopher Tesh napsal:

  Perhaps you will find a cheaper fee compared to table above, be certain again concerning the qualifications in the teacher / Kindergarten teacher recommended to you personally … click for more detail https://kimia-exed.blogspot.com/2022/04/les-privat-kimia-di-depok-terdekat_19.html

 17. Bigo88 napsal:

  Bigo88 Gaming is one of the many online slot game provider sites with bets applying authentic Indonesian money. On this page you will not only be able to enjoy slot games online.

 18. madu88 napsal:

  The most famous Game slot online which can be the main choice for you is the Joker123 game which has been present in Indonesia for a long time around 2000 and has lasted forever.This game is famous for its very striking yellow logo.

 19. Dewataspin napsal:

  Dewataspin is a slot game that is always an option in slot games Rtp Slot Gacor Online is widely used by bettors as a place to bet.

 20. Gaspoll88 napsal:

  Gaspoll88 is game slot gacor the best undeductible credit deposit that provides trusted online slot games with the highest RTP in Indonesia.

 21. Gigaspin88 napsal:

  Gigaspin88 the first agent for Situs Judi Slot Online in Indonesia, to make it easier for members to make transactions now.
  It can be said that the Gigaspin88 slot agent is the best and most trusted provider so far.

 22. Jayaspin napsal:

  Pragmatic play is one of the most well-known Slot Gacor Hari ini and is the best slot game both in Indonesia and internationally.
  Pragmatic Play is the best recommendation for you and won the most complete best of online slots award of all time.

 23. Kudabetk napsal:

  Kudabet is The Most Trusted Agen Bola Piala Dunia Terpercaya which is a type of provider that is easy to play.

 24. Garuda888 napsal:

  Garuda888 situs slot online deposit pulsa jackpot terbesar

 25. Dean Sharp napsal:

  Ignite your passion for languages and join our immersive language you are studying program at Executive-Education.id. With a give attention to practical communication skills, authentic materials, and real-world scenarios, you’ll build fluency and confidence in your preferred language. Stroll into a whole world of linguistic excellence and attempt a journey of non-public and professional growth. Click https://kursus-korea.github.io/kursus-bahasa-korea-jakarta-selatan.html for registration.

 26. Thanks for the Awesome blog post. Do you know about the IMGLookup tool? If you don’t know, don’t worry. I am sharing the article on it. Visit an article and get detailed information on it. It offers the most secure services available for viewing private Instagram profiles.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.