Menstruace bez vložek a tampónů? Ano!

Mám za sebou 10 svobodných menstruací.

Jedna paní povídala, že ženy v Číně nepoužívají žádné menstruační pomůcky, protože mají tak vytrénované pánevní dno, že dokážou krev zadržet a pustit až potřebují.
No jo, ženy v Číně…!

Střih… ocitám se na týdenním pobytu v přírodě. Nádherná čistá příroda, všichni spokojení a šťastní a tělo vnímá, že se může konečně důkladně očistit. Spouští proces čištění ze všech stran! Mimo jiné i menstruace přichází o několik dní dříve.

To jsem nečekala! Co teď? Jak si poradit v přírodě? Dlouhá sukně, potok na dosah, pomalé tempo a najednou to nějak jde. Jak to, že jsem dva dny nepotřebovala menstruační pomůcky? Jak to to tělo dokázalo? No, to asi, že jsem byla v přírodě…

 

Střih… léto 2015

„Víš o tom, že Veronika Vojáčková vydala knihu, přeloženou z němčiny: Bolestivé měsíčky, sbohem? Je to o svobodné menstruaci, kdy ženy nemusí používat žádné menstruační pomůcky.“ Sděluje mi jedna klientka a mě to okamžitě zaujme.

Už od jara mám problém. Přestává mi vyhovovat můj milovaný, vždy a všude opěvovaný menstruační kalíšek. Co se to s mým tělem děje? Vzpomínám si, že podobně reagovalo, když se rozhodlo, že tampony už nikdy více. Prostě jen představa, že si je zavedu, mi dělala fyzicky špatně. Nakoupila jsem látkové vložky a kalíšky a byla nadšená.

A najednou opět stejné pocity. Když zavedu kalíšek, zejména první dny menstruace, tělo se okamžitě brání. Zkouším přírodní menstruační houbičku a je to ještě horší… Co teď?

No, přece svobodná menstruace!

Ještě než si objednám knihu, mám první možnost začít zkoušet. No… je to každopádně nezvyk. Až si přečtu „návod“, jak na to, třeba to bude lepší. A opravdu, knihu přečtu za jedno odpoledne a už se těším na praktikování.

Menstruace bez vložek a tampónů? Ano!

 

Začínám s volnou menstruací

Postupuji dle návodu. Tedy nejlepším pomocníkem je toaletní papír. Jelikož se mi nechce řešit praní spodního prádla, volím tenkou látkovou vložku a na ni vkládám toaletní papír. Jelikož se mi nechce řešit praní látkových vložek, úkol zní jasně: za menstruaci použít co nejméně látkových vložek :)

A jde se zkoušet.

Někdy jsem nadšená, někdy je to horší, ale čím více praktikuji, to horší odpadá a nadšení přibývá. Ze začátku jsem poměrně často střídala volnou menstruaci s kalíškem. Byly situace, kdy jsem si nebyla jistá a měla obavu, že to s volnou menstruací nezvládnu…

Mám za sebou 10 svobodných menstruací a začínám se opravdu radovat.

Dvě poslední menstruace jsem zvládla jen se dvěma látkovými vložkami. A cítím se stále jistější, troufám si zvládat situace, které bych dříve ani nezkoušela. Mám za sebou celodenní seminář, cvičení jógy, dlouhou zahraniční cestu, celodenní výlet, běžný domácí provoz a mnoho další situací. A ono to jde.

 

A jak to funguje?

Ženský děložní čípek je sval, který zadržuje menstruační krev, stejně jako močový měchýř a svěrače při vylučování. Pokud se krev nahromadí a čípek už ji neunese, pustí ji. A to je moment, kdy žena, která vnímá sebe a své tělo cítí, že je potřeba jít na toaletu. Svěrače mohou pomoci, aby byl dostatečný čas na toaletu dorazit.

A světe div se, ono to jde opravdu cítit.

Prostě když musím na malou tak musím, když musím na velkou, tak jdu a když je potřeba vyprázdnit děložní čípek, tak jdu. Osobně mám i velmi dobrou zkušenost z noci. Zatím se mi nestalo, že by byla nehoda. Jen jednou mě probudil sen, že musím na toaletu a opravdu už bylo potřeba. Jinak noci zvládám v plném spánku až do rána, kdy první cesta na toaletu je jasná :)

Necvičím pravidelně pánevní dno – i když jsem se naučila ho vnímat, mám za sebou tři vaginální porody a inkontinence není slovo, které bych vůbec neznala, naopak. Přesto je svobodná menstruace i pro mne funkční možností.

 

Co mě na tom baví nejvíce?

A hlavně! Je to úžasná možnost, jak se v čase menstruace skvěle trénovat na to, jak být plně ve svém středu. Východní filozofie tvrdí, že náš střed, náš duch, sídlí v pánvi. Abychom si byli vědomí sebe samých, je potřeba být plně ve svém středu. A volná menstruace, je úžasné zenové cvičení, jak tohoto stavu dosáhnout. Totiž ve chvíli, kdy ztratíte kontakt se svým středem, může se stát, že máte problém! A to si člověk rozmyslí :)

Je také krásné vidět, jak jednoduše se necháme ze svého středu vykolejit.

Ve chvíli, kdy jsem doma, mám svůj prostor, je to celkem jednoduché. Ale jakmile vyrážím někam ven, musím se mnohem více soustředit a je i komplikovanější najít včas toaletu, pokud tělo zavelí, že musí. Na druhou stranu, je to řešitelné. A hlavně, vždy mám jako případnou pojistku látkovou nepropustnou vložku. Toaletní papír vkládám, protože kapička se vždy najde, ale tu toaletní papír krásně zvládá a vložka pod ním zůstává čistá.

Ano, jsem nadšená. Je to další možnost, jak ještě lépe poznat a vnímat své tělo.

 

Další možnost? A jaké byly ty před tím?

Skrze Cyklickou ženu jsem lépe pochopila mé emoce a změny mého chování během cyklu. Naučila jsem vnímat menstruaci jako něco pozitivního v mém životě. Naučila jsem se ji oslavovat a vytvářet si rituály. Menstruace se konečně stala něčím, co mám ráda a na co se těším.

Skrze Přirozenou antikoncepci, jsem lépe pochopila svoji plodnost a naučila se ji mít plně pod kontrolou. Pochopila jsem, jak funguje můj hormonální systém, naučila jsem se přesně poznat ovulaci a spolehlivě určit plodné a neplodné období.

Skrze Tajemství pánevního dna, jsem se naučila vnímat mé pánevní dno, dostat se do středu, pochopila jsem jeho důležitou funkci ve svém životě. Naučila se používat svaly pánevního dna a vnímat je.

Skrze Svobodnou menstruaci se dostávám do ještě hlubších částí mne samotné a ještě více si uvědomuji svůj střed, který můžu vědomě ovládat.

A když už jsem poznala svůj střed, naučila se ho vnímat, učím se skrze Vědomý tanec s koňmi napojovat na svůj střed i v náročnějších situacích, kdy mám blíže k tomu se od sebe samé odpojit a necítit se.

Je to krásná a dobrodružná cesta. A to mě baví :)

 

Zkušenosti jiných žen?

Jsou různé. Od naprostého zavržení až po naprosté nadšení. Naštěstí jsou na Facebooku skupiny, kde své pocity můžete sdílet. Např. skupina Volná menstruace – má již přes 1100 členek, či skupina Moje měsíčky.

Není na světě člověk ten, který by se zavděčil lidem všem a to bezesporu platí i o způsobu, jak prožívat menstruaci. Ale pokud rády zkoušíte možnosti svého těla, jako já. Rády se stáváte nezávislé na produktech naší západní civilizace, můžete to zkusit a klidně se i podělit o Vaše zkušenosti.

Předem se těším

 

Kateřina Juřenčáková
www.zenaluna.cz

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
  1. Velvet napsal:

    This is just the perceft answer for all of us

  2. all the technical KINGDOM777 solutions and staff we need for 에볼루션 카지노 operators who provide world

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.