Je Pilulka pro tebe to pravé? (část 2.)

přibírání na váze

>>> první část článku <<<

Tlustá, ale šťastná?

Mena byla vždy se svou váhou spokojená, až do té doby, než si nechala vložit antikoncepční implantát do horní části paže. Přestože se její stravování a frekvence cvičení nezměnily, přibrala během šesti měsíců 15 kilogramů. Ačkoliv byla ráda, že má spolehlivou antikoncepci, necítila se dobře ohledně své váhy, což vneslo nespokojenost i do partnerského vztahu. Přála by si, aby byla předem seznámena s možností přibrání na váze: „Nezvolila bych si tento implantát, kdybych měla tušení, že se to může stát.“ připouští.

Nyní, několik let po vyjmutí implantátu, se Mena stále snaží dostat zpět na svou původní váhu.

Přibírání je jedním z nejběžnějších vedlejších účinků Pilulky. Nejen, že to ovlivní náš fyzický vzhled, sebeúctu a celkové zdraví, ale může se to také vystupňovat do celé řady zdravotních problémů včetně poruch příjmu potravy, nadváhy, obezity a cukrovky. Tu a tam se stane, že některá s Pilulkou zhubne, nicméně to je většinou u žen, které si to přejí nejméně.

Předvídatelné přibírání na váze

Pro ženy užívající Depo-Proveru™, je předpokládaný nárůst hmotnosti v prvním roce užívání 2,5 kg. Po dvou letech je to 3,7 kg. Po čtyřech letech to vzroste na 6,3 kg. Pokud tedy zvažujete tuto formu antikoncepce, měly byste současně přemýšlet i o tom, zda chcete (nebo nechcete) přibrat na váze.

Ironií je, že pokud trpíte nadváhou či obezitou, bude pro vás chemická antikoncepce méně účinná. Nedávná studie zjistila, že ženy, které užívaly Pilulku a vážily 70 a více kilogramů, měly o 60% vyšší riziko neplánovaného těhotenství. Bylo prokázáno, že všechny formy hormonální antikoncepce způsobují přibírání na váze a zvyšují tendence k ukládání celulitidy, a to i mini-Pilulka.

Děje se to potlačováním funkce štítné žlázy, což vyvolává nedostatek testosteronu a odolnosti vůči inzulínu. Později se zvyšuje riziko kardiovaskulárního onemocnění, cukrovky a syndromu polycystických vaječníků. Stojí za připomenutí, že syntetické estrogeny se dávají hovězímu dobytku, aby přibíral na váze.

Kosti se lámou

Oproti tomu, čemu jsme věřili o nahrazování hormonů a co jsme od Pilulky očekávali – ochranné zesílení našich kostí – výzkumem se zjistilo, že orální antikoncepce, stejně jako injekční forma Depo-Provera, naopak způsobují významné ztráty minerálů v kostech a že i když žena přestane Pilulku užívat, nemusí to tento stav úplně zvrátit.

Rozsáhlá studie, zkoumající zlomeniny u 46.000 žen, zjistila, že výskyt zlomenin byl podstatně vyšší u žen, které někdy Pilulku užívaly, než u těch, které ji nikdy nebraly. Je tedy zřejmé, že Pilulka nám nepomůže zachovat silné kosti.

Cože?! Další bolest hlavy?

Kate začala s Pilulkou v osmnácti letech kvůli úpravě nepravidelné a bolestivé menstruace. Bohužel jí od bolesti nijak neulevila, ale Pilulku užívala dál z antikoncepčních důvodů. Vždy týden před menstruací začala trpět migrénami a změnami nálady, záchvaty pláče, cítila únavu a trpěla závratěmi. Kate se zeptala svého lékaře, zda může migrény způsobovat Pilulka. On si to však nemyslel. Nakonec se Kate ve svých 25 letech rozhodla Pilulku vysadit a od té doby neměla ani jednu migrénu.

Další nedávná rozsáhlá studie zjistila, že u žen, které braly orální antikoncepci s obsahem syntetického estrogenu, vzrostly jak migrény tak jiné bolesti hlavy. Migrény u uživatelek Pilulky byly častější o 40% a ostatní bolesti hlavy o 20%. Vzhledem k množství estrogenu se nezdálo, že to má vliv. Výzkumníci si ale myslí, že to je proto, že i ta nejmenší dávka syntetického estrogenu je čtyřikrát vyšší než jeho přirozená hladina v ženském těle. Migrény a jiné bolesti hlavy se obvykle objevovaly během Pilulkových placebo dní, díky ostrému poklesu hladiny estrogenu.

V podstatě jsou bolesti hlavy měsíčním abstinenčním příznakem.

Pokud aktuálně užíváte Pilulku nebo jiné jí příbuzné varianty, a uvedené příběhy jsou pro vás povědomé, prosím zvažte i možnost, že příčinou vašeho trápení mohou být právě syntetické hormony, které užíváte.

Ať už berete Pilulku kvůli menstruačním čí kožním problémům nebo kvůli antikoncepci, zvažte změnu na jednu z velmi dobrých alternativ, které jsou dostupné pro každý z těchto účelů.

Alexandra Pope & Jane Bennett

Publikováno v časopise „Living Now“, Červen 2009.

Pro „Měsíc v nás“ přeložila Petra Sedlmajerová

 • Nechceš užívat hormonální antikoncepci?
 • Užíváš hormonální antikoncepci, ale uvědomuješ si negativní dopad na své zdraví a přírodu (ekologii)?
 • Nemůžeš ze zdravotních, etických, ekologických či jiných důvodu užívat hormonální antikoncepci?
 • Nevyhovují Ti bariérové či jiné antikoncepční metody nebo je nechceš používat při každém styku?
 • Chceš mít svoji plodnost pod kontrolou spolehlivě, ale bez nežádoucích účinků?

Pak si nenech ujít tento nový program:

Vědomá sexualita a přirozená antikoncepce,

který Tě navrátí k hluboké moudrosti Tvého těla, k sobě samé a poskytne Ti vzácné informace

 

Více informací se dozvíš ZDE.

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
 1. Jana napsal:

  Dobrý den,

  tento problém mě trápí zhruba 2 roky. Při pauze v pojídání pilulek se dostavují hrozné migrény, provázené občasným zvracením a stavem, že nejsem 1-2 dny schopna vylézt z postele. Když jsem byla před půl rokem bez partnera, antikoncepci jsem vysadila a neskutečně se mi ulevilo. Ale spolu s mým novým partnerem (a doufám že i poslední, protože je to skvělý přítel a mé druhé já :o) ) jsem začala antikoncepci brát znovu a samozřejmě se problémy opět dostavily. Když chudák viděl, jak je mi zle, tak mi s pochopením řekl ať se na to vykašlu. Za to jsem mu moc vděčná, že se k tomu staví takhle citlivě. Bohužel ale druhá strana mince je ta, že na miminko je zatím čas, i když si rodinu oba moc přejeme. Partner je z toho dost nervozní, takže při použití kondomu, či způsobu ,,dám si pozor“ je bohužel někdy nervozita silnější než chtíč a mně je to moc líto a cítím se za to zodpovědná. Proto se chci zeptat jak tuto situaci řešíte vy ostatní zodpovědné ženy? Jaký způsob antikoncepce volíte a jak bych mohla v tomhle partnera podpořit? :) Předem moc děkuji za odpověď. Jana

 2. Jon Dubay napsal:

  Mempunyai kolam renang yang menawan dengan air kolam renang yang biru bening dan berkilau yakni Hasrat Anda….kami siap menolong Anda membikin kolam … lihat https://renovasi-kolamrenang.netlify.app/biaya-renovasi-kolam-renang-cirebon.html untuk lebih detail

 3. Jimmy Gulini napsal:

  Jual Beton Instan dari bermacam-macam merek terbaik harga murah dari distributor sah di indonesia. Tersedia Ready mix concrete kemasan ataupun kendaraan beroda empat truck beton … info lebih lanjut https://uditchmegacon.kedungsepur.my.id/2020/08/harga-u-ditch-megacon-di-semarang-barat.html

 4. Kiyoko Boggiano napsal:

  Towing, atau menarik, atau derek, yaitu sebuah kegiatan memindahkan kendaraan dari satu … selengkapnya https://kirimmobilluarkota.blogspot.com/2020/12/kirim-mobil-bali-jakarta-alatberatid.html

 5. Jacques Klase napsal:

  Tegangan tekan pada permukaan kaca temper mengandung kekurangan, sehingga mencegah perambatan atau pemuaiannya, info lebih lanjut https://jasakacashower.blogspot.com/2019/12/jual-kaca-shower-pintu-kamar-mandi-1-di_21.html

 6. Santo Ruley napsal:

  KontraktorEpoxy.co.id is just a leader in the distribution of niche epoxy and memory products for cement fix, primers, sealers, UV stable and cementitious systems…. visit https://kontraktor-epoxy-lantai.yolasite.com for more offers.

 7. Zachery Carbee napsal:

  We manufacture and supply toilet cubicle. Developed to last with over 10 years of experience, obtain a quote for your next project … klik https://showerbox.jabodetabek.my.id/2020/10/jual-shower-box-jakarta-barat-1-harga.html untuk informasi selengkapnya.

 8. all the technical KINGDOM777 solutions and staff we need for 에볼루션 카지노 operators who provide world

 9. TDMnfY napsal:

  evolution korea
  272TDMnfY>~=

 10. wupTPz napsal:

  evolution korea
  072wupTPz/#@

 11. Charity Ruffini napsal:

  Very best as well as Most inexpensive Jabodetabek Confidential Training, the employees along with educators can come to your property, placed your analysis timetable and might select virtually any area with analyze … click https://kursus-ekonomi.netlify.app/les-privat-ekonomi-setiabudi.html for more information

 12. Kenny Rametta napsal:

  Jabodetabek private tutoring services with teachers coming to the house. More than many active tutors are prepared to teach various skills and lessons of the to adults … visit https://privat-matematika.vercel.app/les-privat-matematika-kebayoran-lama.html for more information

 13. Bruce Faye napsal:

  You will discover a cheaper fee compared to the table above, ensure that again about the qualifications of the teacher / Kindergarten teacher recommended to you personally … click for more detail https://matematika-exed.blogspot.com/2022/03/les-privat-matematika-terdekat-di_0994430724.html

 14. LOL BEANS napsal:

  For a compelling article or story, the author needs a keen sense and eye, and they need to consider the subject in great detail. Your article has left a very favorable impression on me.

 15. Sion Howell napsal:

  Ignite your passion for languages and join our immersive foreign language program at Executive-Education.id. That has a concentrate on practical communication skills, authentic materials, and real-world scenarios, you’ll build fluency and confidence in the preferred language. Walk into a whole lot of linguistic excellence and start on an outing of non-public and professional growth. Click https://kursus-turki.github.io/kursus-bahasa-turki-online.html for latest details.

 16. The Law Offices of SRIS. P.C., are here to assist you get through this hard moment with our thorough expertise of family law and dedication to client success. Get in touch with us right now to speak with a Fairfax Divorce Lawyer.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.