Je čas na změnu

Po návratu z Thajska jsem rovnýma nohama hupsla do vánoční atmosféry. V sobotu jsem byla u své maminky, měly jsme v plánu péct cukroví. Víc než o cukroví to však bylo o povídání a sdílení.

Obě jsme teď na prahu velkých změn a životních přechodů.

Maminka pomalu odchází do důchodu, pracuje čím dál méně a během sobotního dopoledne mi začala sdílet, jak je pro ni tenhle přechod náročný.

Na důchod se těšila. Radovala se z představy kolik bude mít volného času a prostoru a jak to bude prima. Ale teď, když je to tady, cítí najednou prázdno. Klade si otázku, co za sebou vlastně zanechala a má obavy z toho, co bude dál. Naprosto jí v tomto rozumím. Děje se mi podobný příběh.

em6b0466ubw

Mnoho činností v Ženy ženám předávám lidem, kterým důvěřuju a mám je ráda. Ubývá mi práce. Je to něco, co jsem si poslední 2 roky tolik přála, na co jsem se těšila stejně jako maminka na důchodové volno.

A teď, když je to tu… Prázdno. Cítím, jak ve mně narůstá. Znejisťuje mě to. Mám potřebu ho zaplnit nějakou další aktivitou, prací, činností.

Něco uvnitř mi však říká: „Ne! Počkej! Vydrž!“

Pak mi přichází zpráva od Pavči: „To je ono Áji, dělá se prázdno a prostor na miminko. To je přece skvělý.“

No jo! Takhle by to vlastně mohlo být! :)

A tak u cukroví říkám mamince:

„Mami a co když se teď dělá prázdno a prostor na nového chlapa? Na nové koníčky? Na úplně nový styl života? Není to super?“

Životní přechody často nejsou úplně snadné, jsou však nositely tolik potřebných změn v našem životě. Věřím, že změn k lepšímu.

Přijde mi moc zdravé si uvědomit, že na změny nemusíme být samy. Stačí jen otevřít srdce, svěřit se, posdílet nebo i poprosit o pomoc.

Stejně tak, jako cítím obrovskou podporu lidí, se kterými spolupracuji a kteří mi tento přechod umožňují, stejně tak jsem já podpořila maminku nápadem uspořádat pro ni přechodový rituál do další etapy života. 

A tak v tom sobotním dni s maminkou sdílíme své obavy, nejistoty, ale i podporu a povzbuzení. Do těsta nám oběma kapou slzy a my jsme šťastné, že se máme a že jsme spolu. ♥

Je tu zimní slunovrat!

Tento přechod představuje poslední a zároveň úplně první fázi života – prostor mezi smrtí a narozením. Prázdnotu, ticho, prostor…

Učí nás se zastavit, naslouchat a odpočívat spolu s odpočívající přírodou.

Pomáhá nám nalézt vlastní střed, kde cítíme totální klid a jistotu. Bod, kde se můžeme uvolnit a odpočinout si.

A tak prosím odpočívejme a dopřávejme si v těchto dnech, co nejvíce zastavení a naslouchání samy sobě.

S láskou

Alice

Alice Kirš

Zakladatelka a kreativní ředitelka společnosti Ženy ženám s.r.o., jež je platformou pro spolu-práci a osobní rozvoj žen. Je také autorkou knihy 17 tváří ženy a e-booku Jak napsat, vydat a prodat knihu.

Její zápal, tvořivá energie a lidskost je cítit ve všem, co dělá. Společně se zajímavými a inspirujícími lidmi vytváří vzdělávací programy a živé akce, které naplňují sny mnoha žen o štěstí, sebe-vědomí a lásce.

Alice Kirš

Zakladatelka a ♥ projektu Ženy ženám

Alice je žena, která svým velkým srdcem, otevřeností, lehkostí, citlivostí, originalitou a důvtipem boří staré hranice a vytváří neomezený prostor pro růst. Je milovnicí lehkosti a svobody, zvířat, vaření, útulné atmosféry, cestování a také autorkou knihy 17 tváří ženy.
Zakladatelka a ♥ projektu Ženy ženám Alice je žena, která svým velkým srdcem, otevřeností, lehkostí, citlivostí, originalitou a důvtipem boří staré hranice a vytváří neomezený prostor pro růst. Je milovnicí lehkosti a svobody, zvířat, vaření, útulné atmosféry, cestování a také autorkou knihy 17 tváří ženy.
Komentáře
  1. Janča napsal:

    Krásný článek, děkuji za něj Aličko :-).

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů