Focení není má práce, ale můj život

Kateřina Tůmová PetrůMá dar fotit lidi v jejich přirozené kráse, umí ji zkrátka nějak vytáhnout a zachytit ve fotografii. Možná proto, že focení není její práce, ale její život. Je to chvíle, kdy ztrácí pojem o čase i prostoru a noří se v kreativním proudu :-)

Fotografka Katka Tůmová Petrů si plní svůj sen – dělá, co ji baví, rozhoduje se sama s kým, jak a kdy pracovat. Před pár lety tomu tak nebylo, i přesto, že foťák je součástí jejího života od malička… Ostatně tenhle úžasný příběh o cestě ke svému snu barvitě popsala na svém vlastním webu. A tak mne spíš zajímalo i pár čistě praktických věcí ohledně focení a „života fotografa“.

 

1. Pamatuješ si, kdys prvně držela foťák a co si (vy)fotila?

To si nepamatuju, u nás doma byl foťák (tehdy kinofilmová zrcadlovka) běžně používaným přístrojem asi jako mixér. Máma byla fotografka, takže se pořád fotilo.

 

2. Focení je koníček spousty lidí, kdy přišla chvíle, žes z toho udělala něco, co tě živí?

Fotila jsem vždycky, ale zhruba před 15 lety mi kamarád půjčil zrcadlovku (na svou jsem ještě neměla), měla jsem jí asi rok a fotila všechno. Občas jsem cvakla i nějakou tu společenskou akci v bývalé práci. Moje fotky viděl vydavatel jednoho časopisu, líbily se mu a oslovil mě, jestli bych pro něj nechtěla fotit společenské akce. Tím začaly moje první placené zakázky.

Pak mě začaly oslovovat kamarádky, že jim chybí rodinné fotky :-) To už jsem fotila na vlastní digitální zrcadlovkou.

 

3. Takže žádné velké sny a bohémský život fotografky? Byla to tak trochu souhra náhod – být ve správný čas na správném místě. A pak vznikla „fotografka, co fotí s láskou“?

To ještě chvíli trvalo :-) Odfotila jsem kamarádky a jejich rodiny, udělala si web, abych mohla prezentovat svou práci a fotila dál. Fotograf-ka co fotí s láskou vznikla potom, co mi klienti, zejména ženy, dávaly zpětnou vazbu, jak je možné, že na mých fotkách vypadají tak dobře? Že si nikdy neužily focení, tak jako se mnou, a že to pro ně a jejich rodinu byl skvěle strávený čas, že ani kolikrát nevěděli, že je fotím.

fotim-s-laskou-6

 

Při každém fotosetkání do toho jdu hlavně srdcem, s klienty si povídám, pozoruju je a snažím se je zachytit z jejich nejlepšího úhlu. Zachycuji jejich podstatu, jejich přirozenou krásu, takové jací jsou, jak je vidí ostatní, ne tak jak se vidí oni sami doma v zrcadle.

 

4. Jaké je tvé nejoblíbenější téma pro focení?

Asi bych měla říct, že portrét, ale nejlépe bych to popsala, že je to zachycení podstaty, přirozenosti a krásy člověka. Nejvíce mě to baví u žen, když vidím, jak se během focení uvolní, získají důvěru a sebevědomí. Sebevědomí, to je to nejvíc, co mi pak píšou, že získaly. To je ta nejkrásnější odměna a pocit smysluplnosti toho, co dělám a co mě tolik baví.
Děti, ženy a celé rodiny, to jsou má nejoblíbenější foto setkání :-)

 

5. Je těžké prosadit se v dnešní době jako fotograf?

To je asi jako se vším, je to o tom být ve správnou dobu na správném místě, mít trochu štěstí a hlavně být opravdový a upřímný, sám k sobě i ostatním. A makat :-)

fotim-s-laskou-9

 

6. Napadá mne, jak velkou roli v tom hraje vlastní webová prezentace?

Bez webu to asi nejde… lidé na mě dostávají doporučení a pak se podle webové prezentace rozhodnou, zdali se nechají vyfotit ode mě nebo někoho jiného. Jsem ráda za dnešní dobu, i co se týká sociálních sítí, je to pomocník. Ale největší podíl na zakázkách má osobní doporučení.

 

7. Co podle tebe dělá rozdíl mezi dobrým a skvělým fotografem?

Nedělala bych rozdíl mezi dobrým a skvělým fotografem, ale mezi dobrou a skvělou fotkou. Skvělá fotka má duši, je na ní zachycená emoce, pohyb nebo něco je jinak, ani nevíš co, zkrátka z ní nemůžeš spustit oči… ta fotka má jiskru, něco jako je u lidí charisma, u každého je to jiné, nejde to popsat, co to je… ale každý ti řekne, že má charisma :-)

 

8. Jak moc tu skvělou fotografii ovlivňuje fotovýbava?

Ne až tak moc, pokud máš oko, můžeš fotku s duší/charismatem vyfotit čímkoliv – mobilem, kompaktem, automatem… ale líp ji udělá foťák s dobrým objektivem.

fotim-s-laskou-4

 

9. Vím, že fotíš i mobilem – jaké místo má ve tvé práci právě focení přes telefon?

Focení telefonem pro mě znamená svobodu a rychlé zachycení momentů, které jsou nevratné a jejich proměškání by mě třeba mohlo mrzet. Když mám chuť, tak si s úpravou fotky vyhraju ještě ve fotoaplikacích a často zveřejňuji na Instagram – to je pro mě taky jedna z forem prezentace.

 

10. Na závěr – tvůj tip pro fotozačátečníky je:

Fotit, fotit, fotit. Čímkoliv. A pokud tě to baví, tak se ti cesta ukáže.

Více fotografií a články o focení na fotograf-ka.cz

 

Rozhovor pro Ženy ženám.cz připravila Katka Svobodová

 

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.Toužíš po ještě intenzivnější inspiraci, konkrétních receptech a hlubším poznání ženského světa?
Objev originální programy
z edice Ženy ženám >>>
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.

Toužíš po ještě intenzivnější inspiraci, konkrétních receptech a hlubším poznání ženského světa?
Objev originální programy z edice Ženy ženám >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *