Být či nebýt Žena?

žena květy

Chovat se žensky je IN. Jenže ve mně nálepka ženskosti většinou vyvolávala spíše pocity pohrdání a strachu. Možná proto, že jsem neměla v dětství žádný ženský vzor, který by mě ženskosti naučil a inspiroval. Ono rozporuplné pojetí ženskosti umocnilo i dlouholeté působení v korporátním prostředí, kde jsem si osvojila mužský způsob myšlení a práce. A pocítila na vlastní kůži nevraživost ženského kolektivu.

A právě tyto předsudky a hluboce zakořeněné vzorce chování mě často dosti nešťastně ovládají v mojí každodennosti.

Před několika dny začala škola. Dcerka šla do první třídy. Mám několik zásad, které ji předávám a učím. Jednou z nich je i držet slovo. Jenže já své slovo hned druhý den školy nedodržela a přišla pozdě. Výluka a oprava blízkého železničního mostu ochromila opět dopravu.

A můj vnitřní muž řve: „Zas do boje, drazí přátelé!“

Po té, co jsem se dozvěděla, že závory v době výluky ovládá pracovník vlakového nádraží, vrhám se jako křeček v kolotoči do obligátního bezcílného kolečka. Nejdříve stížnost na nádraží, v těsném závěsu stížnost na městském úřadě. Sled nepříjemných událostí, které končí jen frustrací a dalším, v řadě již třetím, protestem. Tentokrát proti lehkovážnému Bohu, který o polední pauze zřejmě něco přehlédl?

bbýt či nebýt žena

Časová dotace věnovaná výše uvedenému: 8 hodin. Výsledkem jen dechberoucí naštvanost.

Kam že bychom se dostali, kdyby se takhle neochotně chovali všichni? A pak mě napadlo trochu parafrázovat otázku – kam bychom se dostali, kdyby se všichni chovali jako já? Nemusím vám asi říkat, že mě odpověď vyděsila víc než návštěva úřadu a nádraží.

Další den jsem skočila do místního pekařství a donesla panu výpravčímu koblihy. Nevinná laňka předává panu MANAŽEROVI stanice sladkou pozornost. Aby měl sílu načasovat zvedání závor častěji. Protože mi nedošlo, že i pro něj jsou ty výluky dosti těžké.

Časová dotace věnovaná výše uvedenému: 30 minut. Pocit k nezaplacení.

Po pár dnech se průměrná čekací doba u železničního přejezdu snížila cca o 5 minut – to tedy kvituje ta silně rozvinutá mužská část mého já. A ta ženská, prozatím adolescent, si říká: „Škoda jen, že jsem na inspirativní koblihovou party na nádraží nevzala svou dceru…“

Gábina

Zakladatelka Patha
https://www.facebook.com/patha.cz/?ref=bookmarks
www.patha.cz

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů